Reklama

Reklama

Váhavý fundamentalista

  • USA The Reluctant Fundamentalist
všechny plakáty
Trailer 1

Obsahy(1)

Příběh se začne odvíjet v roce 2011 v Lahore. V zahradní kavárně Pakistánec jménem Chnagez vypráví Bobbymu, americkému novináři, o své zkušenosti v USA. O deset let dříve nacházíme mladšího Changeze jako čerstvého absolventa Princetonu, jak se snaží uchytit na Wall Street. Splnění amerického snu se zdá být téměř na dosah, má chytrou a pohlednou přítelkyni Ericcu, která je umělkyní. Ale po útoku na Dvojčata mezi Changezem a Erikou začíná pomalu vznikat kulturní rozkol. Changezův sen se postupně začíná přeměňovat v noční můru: podezříván, omylem zatčen, prošacován a vyslýchán. Přeměňuje se z dobře vzdělaného, úspěšného obchodníka v oběť a nepřítele. Časem vyslyší volání jeho skutečné vlasti. Podíváme se do okouzlujících měst New Yorku, Lahore a Istanbulu, která jsou bohatá na kulturu. Film je příběhem o střetu ideologií, kde vnímání a podezření mají moc rozhodnout o životě a smrti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (25)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Příběh mladého Pákistánce, kterému po dosažení amerického snu změní život 11.září. Určitě rozporuplné a v USA tenhle film nebude populární, protože je tu celkem bez příkras vidět, jak si americká paranoia vybrala daň na lidech, kteří byli ke Státům loajální. Na druhou stranu je tu i moment, který zažila nejspíše spousta muslimů a totiž hrdost nad tím, jak jejich souvěrci dokázali ponížit arogantního obra. Film, který vás prostě nenutí vybírat si stranu a to se vidí málo. Herecky vydařené a to včetně podivně oteklé Kate Hudson. 80% ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Už dlouho jsem neviděl nudnějšího fundamentalistu, než tohohle reluktatntního. Dvouhodinová, ubíjející polemika o tom, jestli se z Islámem vypláchlého přičmoudláka, kterému dá civilizace vzdělání, stane tenorista nebo bude jen prodávat na Můstku drogy a nutit svou indoevropskou starou nosit burku. Nakonec se přeci jen rozhodne pro kariéru operního pěvce, protože mu před vstupem do letadla na JFK vyprstili celníci prdel poté, co jeho bratři v Mohamedovi sundali Boeingama ty dva paneláky, dobrosrdečně, urbanisticky odlehčili přecpanému Ňújorku a výrazně zlepšili výhled z Manhattanu na Empire State Building. Co naplat, pokud vyrůstáte ve světě s náboženským morálním kodexem na úrovni čtrnáctého století a váš Imám vám od útlého věku drtí do palice pičoviny a bludy, ať chcete nebo ne, inteligence neinteligence, při sebemenším výkyvu se okamžitě postavíte na stranu svých vymaštěných kofol, protože vás spojuje skvělá, nediskriminační a mírumilovná víra, a hurá podle příručky islamizovat ty zasrané džaury, protože v ní píšou, že každý muslim musí šířit infekci. Zaplať Satan, že u nás jsme alespoň natolik demokratiční, že nám ty vypatlané kudlanky mohou akorát tak políbit prdel a jen jim znovu z daní cvaknem nakradený imobiliář. Jinak bychom už ve slušivém, křižáckém úboru odstřelovali Jeruzalém. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Co tady ten fundamentalista dělal, to jsem nechápal. Dnešní svět Muslimů sice nikdy nepochopím, ale na druhou stranu beru, že i oni jsou lidi, stejně jako my všichni tady a stejně tak mohou a nemusí mít myšlení, které se rozumu bude minimálně přibližovat. Tady ten film se tváří děsně objektivně, ale záměrně nehraje ani na jednu stranu. Tak nějak si prochází oblastí, do které nechce píchnout a pohodlně z ní na konci cesty vypluje. Ve výsledku teda nebaví a ani nezaujme. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

No pokud člověk očekává, že film o terorismu = jatkařská záležitost nenamlsá se. Tenhle film je civilně pojatým příběhem kluka, do jehož života a priorit zásahne 11. září 2011. Na ten film se mě koukalo dobře a donutil mě nad některejema věcma přemýšlet a vyvol ve mě velikou chuť diskuze, diskuze s hlavním hrdinou, se CIA, ale i třeba s muslimama v ČR, protože jsou věci které nechápu na naší straně a jsou věci, které nechápu na muslimské straně. Obě strany bohužel postrádají respekt, my ve svých hlavách, oni k hodnotám svých druhých vlastí ve kterých žijou, pracujou a studujou. Tenhle film je toho jasným důkazem a právě díky tomu ho považuju za velmi přinosný. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

"Will you please listen to the whole story, not just bits and pieces," prosí v úvodu hlavní podezřelý a pouští se do vyprávění svého příběhu. Příběhu, ve kterém nic není černobílé a ve kterém si jsou obě znepřátelené strany v mnoha ohledech podobnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Příběhu, ve kterém vám až na konci dojde důležitost úvodního přání, protože to, co by při běžném pohledu působilo jednoznačně, se s každým novým střípkem motaiky stává rozporuplnější. Objektivně je The Reluctant Fundamentalist nejspíš lehce nevyvážený a myšlenkově nedotažený, má ale tolik zajímavých momentů, že na mě v konečném důsledku zanechal mnohem větší dojem než jiné, na první pohled dokonalejší filmy, které jsem v posledních týdnech v kině viděla. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (2)

  • Filmovanie snímky prebiehalo na autentických miestach v americkým mestách New York a Atlanta, a tiež v pakistanskom Lahore, indickom Dillí či tureckom Istanbule. (MikaelSVK)
  • Erica (Kate Hudson) používa vo filme fotoaparát značky Canon, model EOS 5D. Ten však na trh prišiel až v roku 2005, zatiaľ čo dej filmu je zasadený do roku 2001. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama