Poté, kdy o sobě dá vědět nechvalně známý tektonický zlom San Andreas a vyvolá v Kalifornii zemětřesení o síle 9 Richterovy stupnice, vydávají se pilot průzkumného a záchranného vrtulníku (Dwayne Johnson) a jeho bývalá manželka, s níž již delší dobu nežije, na cestu z Los Angeles do San Francisca zachránit svou jedinou dceru. Ale jejich složitá cesta na sever je pouze začátek. A když už si myslí, že to nejhorší už mají za sebou... tak velké drama teprve začíná. (Freeman Ent.)

vteco

Jak už to u podobných filmů bývá, tak i tento v podání Brada Peytona opět doplácí na klasické nešvary tohoto žánru. Předvídatelnost, která okrádá moment překvapení, zbytečně nezajímavé odbočky mimo hlavní příběh a slabší scénář. Všechny negativa alespoň z části zachraňuje obrovská porce masivních destrukcí s vynikajícími efekty, která nenechá vydechnout po celou délku filmu a Dwayne Johnson, jenž našel svou ideální roli. /55%/ ()

misterz

Film sa nevymyká z rámca štandardných klišoidných, pátosových a gýčových mantinelov katastrofických filmov vytvorených americkou produkciou. Má to však pekný vizuál, svižný dej a The Rocka, ktorý hádam časom aj preberie funkciu Chucka Norrisa, takže ja som sa celkom bavil, respektíve moje oči sa bavili, mozog si mohol na chvíľu vydýchnuť. 65/100 ()

liskam

Nečekal jsem nic, zhola nic... jen nějaké ty efekty. Dostal jsem ovšem koukatelný film, kde většina věcí fungovala. Možná bych šel i výše, ale klasický ááááááámerický konec mi film mírně znechutil.. Za mě 70% ()

2-Xtreme

The Rock ako hlavný hrdina filmu jazdí v osobnom aute, na helikoptére, na lietadle, na člne, skáče z lietadla, preskočí tsunami, trhá rekordy ponorenia pod vodou, kradne autá a bije ludi... kto hovorí, že herná séria GTA ešte nebola sfilmovaná, nevidel toto. Strašne tupý film a vlastne ani neviem za čo dávam tie tri hviezdy.. dobre sa na to pozeralo, bavil som sa a hádal čo sa práve stane.. žiaľ som nad filmom vyhral. ()

mzss1

|100%| Shlédnuto v kině ve 2D. Rozhodně jsem se nechystal na 3D verzi, řekl jsem si, že kvůli pár efektům to nemá cenu. Jinač, podle traileru jsem se na tento katastrofický snímek dost těšil. Očekával jsem to něco jako ve stylu filmu 2012 – což je dost kritizovaný film, ale mě dost bavil. No, možná nějaká podobnost tu je, ale má to úplně jiný styl. Budu se asi místy opakovat po některých uživatelích, např.mého oblíbence Wacoslava1, ale tak to prostě je. Destruktivní scény byly perfektně natočeny – o tom žádná. I dost nápadů měla akce. Dalším velkým kladem byly postavy. Divák si je snadno mohl oblíbit a měl o ně starost, jak to vše dopadne – třeba napínavý konec. Alespon tak jsem to vnímal já. I mě zaujalo netypické pojetí, že hlavní hrdina (v tomto případě Rock) zachraňuje svojí rodinu a nemá čas se starat o ostatní. Takže Rock se tu i herecky celkem dobře předvedl – bavil mě v každém záběru. A k tomu ta dobrá hudba. Místy to bylo fakt strhující a napínavé. Nedokážu ubrat žádné procento. Třeba lonský katastrofický filmík V oku tornáda se také velmi povedl, ale toto bylo ještě o kousíček lepší, dokonce si troufám tvrdit, že to překonalo i tu 2012 – když jen minimálně. No, není co dál řešit, u mě spokojenost jak vyšitá. ()

kingik

Sejdeme se v San Remu, zazpíváme si, tektonicky se zlomíme, nezapomeň sebou vzít Andreu i Alexandru a její poprsí číslo čtyři a Dwayne Johnsonovi sdělíme hořkou pravdu - stal se otcem ve 14 letech! Věkový rozdíl mezi ním a jeho filmovou dcerou je totiž čtrnáct let. Stejný věkový rozdíl je i mezi filmovou mámou a filmovou dcerou(!). Dobrá, mám za sebou katastrofické rendezvous s rozvádějícím se svalovcem, jeho chotí a dcerou, která je v nebezpečí, ale jejíž prsa umí zázraky. Majitelku nadnášejí v závěrečné scéně ve vodě a ta neumře. Film má solidní rozběh i spád, respektive na začátku měl obojí, ale poté, co se destruktivně vyřádil, se jaksi vyházel z nápadů. Spád následně opadl, nápady došly a dojezd, jaký film nabídl, už zdaleka nebyl tak dramaticky vypjatý. Film od prostředka začal nemile stagnovat. Určitě do katastrofického spektáklu nepatří obšírné řešení manželské krize s téměř psychologickou odmocninou. Dwayne Johnson hrát umí, jeho filmová manželka Carla Gugino nikoliv. Příčiny jejich rozchodu nebyly úplně jasné. Těžko se dá věřit, že by tak skvělého chlapa, jakým záchranář Ray je, jeho manželka vyměnila za Ioana Gruffudda, tedy jeho absolutní protipól, který se hned při prvním otřesu země projeví jako zbabělec, když jemu svěřenou nevlastní dceru nechá napospas osudu a uteče, aby si zachránil život. To Dwayne samozřejmě před ničím neuteče. Sice hází salám na ostatní a jde mu jen o záchranu jeho vlastní dcery, ale je to i celkem pochopitelné, když už jednu dceru kdysi pochoval. Někdy to řešení vztahových represálií děj natolik zbrzdilo, že až přišla nějaká další mega destrukce, ani jsem si jí neužíval, protože to byla jen výplň ne úplně optimálně načasovaného děje, který nebyl nijak novátorský, objevný či mimořádně zajímavý. Scénář měl zkrátka potřebu hloupě naroubovat manželskou krizi na zkázu Kalifornie. A to už se přesouvám k technické stránce filmu. Ta je naprosto vybroušená a dělá milovníkům padajících objektů radost. CGI opět prodělalo další výrazný posun, kdy už divák stále méně odhaluje digitální původ zkázy a je stále blíže reálnému ztvárnění apokalypsy. Filmová nadsazenost je samozřejmě plně zachována. V praxi to znamená, že slečna, co v úvodu filmu havaruje se svým vozem, který udělá asi tak deset přemetů ze strmého útesu, by byla rozflákána na hadry. Zde je jen vyděšená a má rozmazaný make-up. Ray manévruje v úzké soutěsce s helikoptérou jako by to byl lehoučký plastikový model. Problémy mu nedělá ani obří lodní šroub, s nímž dovedně uzavře příměří. Přehnaných scén je tady povícero. Patří to k takovému druhu filmu, ale tentokrát to bylo až moc přepálené. Zhruba do poloviny jsem se s filmem ani trochu nenudil. Tempo zdatně nasazené, destrukce vymazlené, film dobře odsýpal. Krizi film začal prodělávat poté, co se k zemi poroučelo, co se dalo a už se vyčerpala veškerá esence katastrofického spektáklu. Druhá půlka celkem ukecaná ve stylu " jsi fajn chlap, Ray, a já blbá husa se chci s Tebou rozvést". Daddario si bikiny scénu odbude hned po pár minutách filmu, dále si její plnohodnotný dekolt musí divák jen domýšlet. Ke všemu k ruce dostane dva hrozné anglány, co jsou bratry. Ten starší po ní bude házet oko, nic na něm nebylo, ale scénář si neodpustil milostné vzplanutí. V závěrečných fázích už film nepodnikal příliš destruktivní kroky, tím pádem ani moc negradoval. Spadlo ještě pár mrakodrapů, ale do většího čurbesu se už filmu nechtělo. Finále na vodě bylo fakt na vodě. Celé se smrsklo v záchranu dcery uvízlé pod troskami sesunutého mrakodrapu. Co myslíte, jak to dopadlo. Utopilo se fantastické Alexandřino poprsí? Co vás nemá - neutopilo. Finále bylo hodně slabé. Režiséra Brada Paytona bych do podobných spektáklů už neangažoval. Vedle slabého, klišé prosáklého scénáře, nese i málo zkušený režisér svůj díl viny nad nekompaktností filmu. Spolu s rozpadající se Kalifornií se rozpadal postupně i film. Velmi obstojnou první polovinu vystřídala nuda, kdy už skoro nic ve filmu nepadalo, akorát padala divákova hlava spánkem. Film neměl daleko do nevyrovnaných opusů megalomana Rolanda Emmmericha, ale i když se na filmu nijak nepodílel, přece jen jméno Emmerich v titulcích figuruje, a sice Toby. Takže za všechno nepřekvapivé zase může Emmerich! 60% () (méně) (více)

dennykr

San Andreas selhává ve své narativní nerozhodnosti, první třetina totiž diváka připravuje na úplně jiný film, následujících osmdesát minut je pak nutně zklamáním. Prvních čtyřicet minut slouží k vytvoření několika narativních linií a představení sítě vztahů, čímž budí dojem, že bude pracovat podobně, jako například Skleněné peklo nebo Den nezávislosti. Tedy katastrofické filmy s širokou (a důsledně motivovanou) sítí provázaných vztahů a narativních linií, které se vzájemné rytmizují, stupňují napětí či komplikovaně předávají důležité informace. Oba zmíněné filmy jsou fenomenální narativní systémy, San Andreas však (znatelně menší) síť vztahů nevyužije a začne ji hned po úvodních čtyřiceti minutách redukovat. Zůstávají jen monofunkční (krátkodobé) náznaky a dvě (vzájemně se prakticky ignorující) narativní linky, z nichž jedna vlastně nikam nesměřuje a její funkce jsou značně banální. Konkrétněji zde. ()

Sonnery

Sice je to předvídatelný jako jízda metrem (další stanice Pankrác), ale na druhou stranu přesně víte, co za jízdenku dostanete. Akorát tomu chyběly nějaký kozy. ()

Anderton

Letná príjemná pohodovka, pozerateľná iba v kine. Lenže, nedá sa nič robiť, ak sú triky a výprava fajn, tak vzťahové línie sú bohužiaľ čistý odpad. Ak padá mrakodrap, ktorý postavil súčasný priateľ bývalej Rockovej manželky a ona sa na to díva, tak by sa mohlo jednať o prirovnanie ku krachu ich vzťahu. Ale v tomto filme o tom vážne pochybujem. A ak aj áno, je to jediný chytrý moment filmu. Katastrofické filmy ovláda v súčasnom Hollywoode iba Roland a je to potom tak trochu hanba, že pri súčasných možnostiach CGI sa tam môžu, alebo niekedy ani nemôžu spoliehať iba na jedného režiséra, navyše imigranta. V kine za ***, ale tam som SA nevidel, doma za **, tam tie zúfalé dialógy vizuál bohužiaľ neprekryje. ()

Frajer42

S dvojkou v krvi ideální zábava. Mozek můžete odložit někam do kouta a užívat si téměř celé dvě hodiny speciálních efektů, které jsou tvůrci vyhnány do naprostých extrémů. Tento snímek vznikl pro velké obrazovky. Pokud se snímek rozhodnete sledovat u počítače na nějaké sedm a dvacítce, tak práci kluků ze zelené laboratoře tolik neoceníte a upřímně si nic dalšího ocenit ani nedá. 3D se nečekaně docela zdařilo. Příběh je samozřejmě napráskaný těmi nejtrapnějšími klišé, nicméně o ten tu jde až jaksi mimochodem. Nechybí rozpadající se rodina, neschopná vyrovnat se s rodinnou tragédií, kterou opět stmelí až další tragédie. Zcela žalostný byl celý herecký ansámbl s jedinou tmavou výjimkou v hlavní roli. Především jsem nemohl vystát neskutečně odpornou Alexandu Daddario v roli Dwaynovi dcerky. Přes významná negativa je snímek napráskaný akcí. Postavy mluví málo, ale většinou vypouštějí z úst takové bláboly, že se mi několikrát rozpohybovala bránice. Jen před a během sledování doporučuji popíjet oblíbený alkoholický nápoj a věřím, že si snímek užijete obdobně jako já. Šup tam rychle se čtyřma než si to rozmyslím. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka Pajkenzi. ()

MikeCool

Nesmrtelnost hlavního hrdiny a všech, které zachraňuje, přehnaná romantika, srdceryvné žvanění, zázračné zmrtvýchvstání, přeslazený happyend. Aneb další z řad amerických blockbusterových kýčovin ala zvučné jméno v hlavní roli, hlavním tahákem pro diváky. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Kothy

Nad reálností tohoto filmu se asi nemá cenu pozastavovat. Prostě je to další hollywoodská blbost. Ale hlavně že tam hraje Dwayne Johnson. Ten ztvárňuje profesionálního záchranáře. Místo toho, aby Rock zachraňoval všechny ostatní, ale zachraňuje pouze svoji rodinu. Celý kalifornský masiv se totiž urve a vznikají mohutná zemětřesení. On tedy letí spolu se svou ženou zachránit dceru do San Francisca. Jako správný záchranář totiž umí ovládat každý dopravní prostředek. Dceru hraje kouzelná Alexandra Daddario, která ví, jak se v takové situaci zachovat. ;) Carla Gugino taky nebyla špatná. A Kylie Minogue tam má malý štěk. Prostě asi nemá cenu to dál rozpitvávat, efekty jsou dobré, ale je lepší u toho nemyslet... "Neumím skákat! Skočíme tandemem." ()

DwayneJohnson

Těch nelogických, hodně přehnaných věcí tam bylo na mě přece jen až moc. Kdybych nevïděl slalom na moři, dal bych možná i víc, ale takhle prostě nemůžu jinak. Je mi to moc líto, Dwejne, tys to zase celé držel aspoň trošku nad vodou, ale i tak to bylo málo. ()

nash.

Když jdu na katastrofický film o největším zemětřesení v měřené historii, nečekám hlubokomyslná poselství o smyslu života, bergmanovskou hloubku ani oskarově rozjímavé herecké výkony hodné mistrů Shakespearovské královské společnosti. Čekám vizuálně opulentní nářez, který rozsahem destrukce překoná všechno, co jsem zatím viděl. Čekám zábavu, která mě ani na chvíli nebude nudit, nedá mi vydechnout a nebude rušit zážitek intelektuálně omračujícími hereckými etudami prožitými podle stanislavského metody. Dá mi přímočarou jízdu, hrdiny, o které se budu bát, ale přitom vědět, že nakonec všechno dobře dopadne. A občas to všechno odlehčí nějakým tím úsměvným pomrknutím. Přesně to jsem dostal. Od první minuty zkáza nasadí pekelné tempo, hrdinný otec zachraňuje ty, které zachránit má a bokem občas pomůže i těm ostatním, a nechybí ani ta americká vlajka, bez které by to rozhodne nebyla ta pravá zábava. A dokonce jako bonus jsem dostal i to poselství o smyslu života a hloubka trhliny ve zlomu San Andreas dosahovala doslova bergmanovské hloubky. Možná ji dokonce o nějaký ten metr překonala. ()

Yoshitsune

Pozor, pozor na vědomost se dává že tento komentář, může být ironický, sarkastický a možná i posměšný a že byl spáchán za střízliva a úmyslně. Nejakčnější herec v lidské historii Dwayne Johnson, každý rok na internetu prohlásí že hodlá v příštím roce, hrát v nejakčnějším filmu vůbec a my mu to samozřejmně žereme protože je to Dwayne Johnson nejakčnější herec vůbec. Ale tak nějak mu to nikdy nevyjde, buď skončí na Tajuplném ostrově a nebo v nějakém laciném bečku, ale hned na to Dwayne Johnson nám slíbí že hodlá hrát v Expendables (už třikrát to říkal a furt nic) a nebo v nějakém jiném nejakčnějším filmu. Ale to že v tomhle filmu vyskytuje kliše a zase jenom kliše, sem věděl, ale že to bude až takhle ? Tenhle film ani tak neni o zemětřesní a tragédii, ale o kliše hned vám dám příklad. Ve filmu se vyskytuje jenom jeden známý asiat, a protože je to asiat tak musí co ? No umřít přece, to si ze mně dělají prdel !!!! Je fakt že v pc ty efekty udělali dobře, takže když se to všechno bortí a padá, tak to vypadá i hezky. Dwayne Johnson zde pracuje jako nejlepší záchranář na celém světě, bydlí ve svém malém domě na předměstí, má auto větší než je jeho malý dům, v domě má správný chlapský nepořádek a pár vybledlých fotek, na kterých se on i jeho celá rodině smějí......teda Joker se má co se týče úsměvu co učit, pač takhle vyřechechtanou fotku sem ještě nikdy neviděl. Tenhle film je hrozně akční a hraje v tom Dwayne Johnson . A já sem jenom znechucený. PS : Zatím asi nejhorší kino film v tomhle roce. ()

Ratemus

Mnohem lepší než 2012 nebylo to tak tupý a absurdní, ale jde vidět, že něco z toho si to přeci jen vzalo. Rock je dobrej herec a docela rychle stoupá, roli mu věřím, efekty nejsou špatné a klišé je tak nějak nutností v tomto žánru. Americká vlajka na konci byla neskutečně Bayovská, ale já si to užil. Za posledních pár let nebyl lepší katastrofickej film bez mimozemšťanů nebo něčeho jiného, příjemná jednohubka na pohodové odpoledne. ()

silentname

Nejako som mal na konci pocit, že jediné v čom sa tento film líšil od všetkých televíznych katastrofických filmov je fakt, že má väčší budget a môžu si dovoliť o niečo lepšie efekty, no príbehovo sa to nejako moc výrazne nelíši. A asi tak by sa to dalo aj definovať. Je fajn, že film sa snaží mať logiku a celkovo im to uznávam, no nemám ani raz pocit, že by to nejako menilo celý koncept. Je to stále o záchrane rodiny, ktorá prežije (lebo tieto filmy očividne chránia rodiny) a obnove bývalého vzťahu, ktorý zničila tragédia. Dwayne Johnson aj Carla Gugino sú skvelí a ich scénky sa dobre pozerajú, no nie je to nič nové. A napriek vyššiemu budgetu ani tu nie sú všetky zelené steny neskryteľné a keď s ich človek všimne, tak je to tak jednoznačné, až to bije do očí. A aby som nezabudol... záverečná scénka so záchranou a 10 dramatických sekúnd? Samozrejme, že sa to tu objaví. San Adreas hold nič výrazne nespravil a nie je to film, ktorý by som si pozrel znvou. ()

cukorek

Americká vlajka na konci filmu - "no to bola paráda" mizerné gesto a dôkaz všemocnosti USA. To teda nemusím, z toho som vyrástol. Mám rád D. Johnsna, ale mal som pocit, že tento film mu veľmi nesadol. O čo tu vlastne ide? O zobrazenie katastrofy, či o to aká je Amerika silná a dokáže si nanovo všetko vybudovať? Alebo nebodaj o rodinný vzťah? Môže si človek vybrať, ale okrem pointy sú tu aj iné veci ktoré robia film filmom. Film si ma získal najme slušnými snímkami v úvode ako záchrana pri autonehode či perfektné zábery zo strechy budovy ponúknuté pri záchrannej akcii Rayovej manželky. Potom nadšenie však opadlo, a tak mi neostáva nič iné len sa prikloniť k 70%. Ako napísal gogo76 smrť druhej dcéry by bolo tento krát perfektné vyvrcholenie drámy a silnejšie by zapôsobilo na každého náročnejšieho diváka. ()

PetrPan

Nejen geologové vědí, že frikční pohyby vedou k uvolnění napětí. Třou-li se pak o sebe některé ze zemských desek ve Spojených státech amerických, přichází na scénu hrdina, který zachrání půl světa a íránské dítě s jeho adoptivní afroamerickou matkou. Přesně tohle nebo něco podobného jsem od mainstreamu tohoto typu čekal a ono ejhle, chyba lávky. Hrdinu tu sice máme, a to asi toho nejhrdinovatějšího, totiž největšího Johnsona na světě. Toho času je to dokonce záchranář, samosebou elitní, jenže ani katastrofa hollywoodských rozměrů jej nedokáže přinutit, aby dostál především své povinnosti, cti a jistě i některému z dodatků nejlepší Ústavy na širém světě a svou rodinu zachraňoval až jako poslední a spíš náhodou. Překvapivě se ve službě vysere úplně na všechno a vydá se na sobeckou výpravu proti zdivočelému zlomu, aby mu z jeho tektonických spárů vyrval své nejbližší. Kdyby při ní navíc sejmul pár panikařících a překážejících spoluobčanů, byl bych hodnotil ještě výš. Bohužel místo toho si Peyton v závěru vzpomněl, kde, pro koho a za čí prachy vlastně svůj film točí a v pokusu o záchranu své prdele vyvěsil aspoň digitální fangli. Škoda, takhle je to jen pohledné digitální domino, byť sympaticky jen mírně patetické. ()

Fruit Ninja míří na velké plátno

Fruit Ninja míří na velké plátno

24.09.2016

Rock vyrazí do džungle

Rock vyrazí do džungle

20.08.2015

A ne, bohužel nepůjde o pokračování oblíbeného béčka Vítejte v džungli. Dwayne Johnson se místo toho upsal projektu jménem Jungle Cruise, který se u Disneyho snaží oživit už několik let. V jednu dobu… (více)

Bourneovský The Rock

Bourneovský The Rock

11.07.2014

Dwayne „The Rock" Johnson je momentálně na vrcholu kariéry. Letos ho sice uvidíme jen v Herculovi a seriálu Ballers, v příštích letech se ale vrátí jako Hobbs v Rychle a zběsile 7 i jako Roadblock v… (více)

Pod Rockem se zatřese země

Pod Rockem se zatřese země

16.10.2013

Dwayne Johnson jen nedávno dotočil historickou fantasy Hercules: The Thracian Wars a právě předvádí bicepsy na placu Rychle a zběsile 7 v režii Jamese Wana. Má ale v plánu několik dalších projektů, k… (více)