Krycí jméno Melville

(festivalový název) (TV film)
  • Francie Sous le nom de Melville (více)

Komplexní portrét jednoho z klíčových tvůrců francouzské kinematografie druhé poloviny minulého století rekonstruuje Melvillovy zkušenosti z fronty i odboje za druhé světové války a rozebírá jejich vliv na filmařovu kariéru. Vzácné archivní záběry a filmové ukázky doplňují interview mimo jiné s režiséry ovlivněnými Melvillovým dílem. Vedle Bertranda Taverniera, Johnnieho Toa, Masahira Kobajašiho nebo Volkera Schlöndorffa na tvůrce Samuraje či Armády stínů vzpomínají kritik, filmař a herec André S. Labarthe, synovec portrétovaného Rémy Grumbach nebo Rui Nogueira. Portugalský publicista a kritik, autor knižního rozhovoru Le cinéma selon Melville (Film podle Melvilla) bude na letošním karlovarském festivalu devítku filmů v melvillovském programu osobně uvádět. (MFF Karlovy Vary)

bassator

47th KVIFF 2012 - TRIBUTE TO JEAN-PIERRE MELVILLE - Pocta Jeanu-Pierru Melvillovi (Sous le nom de Melville / CODE NAME MELVILLE / Krycí jméno Melville) ()

kubyno

Pro začátek musím říct, že ano, dokument se občas zdá být trochu zmatečný. Nicméně jinak je to úžasná mozaika zajímavostí, které nás informují o inspiracích a životních postojích tohoto génia, zfilmovaná brilantním způsobem. Viděl jsem zatím jen dva jeho filmy, proto se těším, až si někdy dokument pustím znova, již znalý dalších filmů a informací o něm, to totiž teprve bude podívaná. A zjevně oproti ostatním ve mě vzbudil chuť podívat se i na jeho další díla. ()