Inspektor Rebus

Předloha:

Ian Rankin (kniha)

Hudba:

Simon Rogers

Ken Stott, Claire Price, John Hannah, Sara Stewart, Ron Donachie, Ewan Stewart, Michelle Fairley, James Cosmo, Stephen McCole, Julie Graham, Karen Gillan (více)

Podle série knižních bestsellerů spisovatele Iana Rankina vznikl jeden z nejoblíbenějších anglických kriminálních seriálů z prostředí skotského hlavního města Edinburgh. Detektiv inspektor John Rebus (Ken Stott) je rozvedený, s dcerou se nikdy nevídá a má problémy s pitím. Zatímco se v práci musí vypořádat s důsledky lidské zranitelnosti, v soukromí se potýká se svými vnitřními démony. Každý případ, který vyšetřuje, se pro něj stává osobní záležitostí. Postupně vychází najevo nejen tajemství, která musí odhalit, ale i jeho minulost a problémy. Jednotlivé epizody vznikly podle Rankinových románů (a v jednom případě podle povídky) a odehrávají se jako série samostatných kriminálních filmů. Rebus se protlouká starodávnými a překrásnými ulicemi Edinburghu, ale neváhá nahlédnout ani do jeho temnějších, nebezpečnějších koutů. Ken Stott hraje Inspektora Rebuse tak, jak ho Rankin popisuje ve svých příbězích – jako drsného, otřelého detektiva s velkým smyslem pro humor a slabostí pro romantiku. Napínavé příběhy Inspektora Rebuse uchvátily diváky po celém světě. (TV Prima)

Tommassi3

Nemám příliš v lásce tradiční britské krimi série, ale tato mě rozhodně zaujala zejména díky obsazení mého oblíbence Johna Hannaha do hlavní role, byť ten se objevuje pouze v prvních čtyřech epizodách, načež ho nahrazuje Ken Stott, a pak i díky faktu, že série kolem Inspektora Rebuse se poměrně věrně drží své literární předlohy, která mě velmi bavila, za niž je třeba poděkovat skotskému spisovateli Ianu Rankinovi, jehož výborné detektivní romány, respektive jejich charakteristika, potažmo tedy pak i samotná postava Rebuse se od většiny ostrovních žánrových záležitostí značně liší !! Rankin napsal již osmnáct novel s hlavním hrdinou inspektorem Rebusem, mimo ně samozřejmě i další, z nichž rovná desítka posloužila scénáristům zmiňované televizní série, naprostou většinu z nich však můžeme považovat za významný příspěvek velmi specifickému literárnímu žánru zvanému Tartan-noir, což je forma detektivek typických zejména právě pro skotské spisovatele. Mezi hlavní rysy Tartan-noir lze řadit primární pohled na svět, který inklinuje k cynismu a velmi tvrdě zobrazené světobolnosti. Většina hlavních postav příběhů Tartan-noiru je jakýmisi antihrdiny, s nimiž by však čtenář, potažmo i divák, měl sympatizovat, ačkoliv v zásadě nejde o automatismus. Hlavní postavy často procházejí osobní krizí v průběhu příběhů, přičemž tyto krize často tvoří jejich klíčovou část, často je k řešení trestné činnosti nutí osobní pohnutky. Celá tato stěžejní idea nás odkazuje k naprosto zásadnímu termínu Caledonian Antisyzygy, tedy k myšlence souboje polarity v rámci jednoho subjektu, tolik typickému rysu skotské psychiky samotné a literatury, odrazu protikladů, které Skot ukazuje na každém kroku, v jeho politické a církevní historii, v jeho polemickém neklidu, v jeho přizpůsobivosti. Tento pojem je nejčastěji uváděn v odkazu na zdánlivě morálně rozporuplnou kvalitu děl světoznámého velikána Roberta Louise Stevensona s jeho doktorem Jekyllem a panem Hydem, ale může být také aplikován na kontrast skotských vysočin a nížin, protestantismus a katolicismus, případně mnohé další. Tolik k literárnímu předobrazu televizního inspektora Rebuse, který spí se šlapkami, neštítí se krást v obchodě, zakřivovat právo ku svému prospěchu, a divák tak má svoji úlohu sympatizanta velmi stíženou.. Nutno říct, že právě John Hannah, který se podílel i na produkci seriálu se svojí společností Clerkenwells Films, patří k těm nejsvětlejším kladům série, která se mi zdá velmi nevyrovnaná, Ken Stott mi prostě do role Rebuse zpočátku příliš nepasoval, jednak se tvůrci i samotný Scott velmi silně odklání od Rankinovy předlohy a samotného charakteru Rebuse, který se prostě v druhé sezóně mění z velmi rozervaného člověka na nesmírně sympatického muže, který se sice rád napije a často podlehne svým sklonům pro cigaretu a ženy, zato však působí jako dost silná autorita, pro niž slova jako morálka, zákon i čest znamenají vše, čímž se prostě vlastně stává maximálně kontrastní parafrází původních Rankinových knih !! Na druhou stranu však musím bez ostychu přiznat, že právě takový Rebus mě neskutečně baví !! () (méně) (více)

filmmovier

Komentáře u jednotlivých epizod. Jako celek (série s Kenem Stottem) - vynikající Ken Stott v hlavní úloze, překrásný Edinburgh, velmi příjemná stopáž, odklony od předlohy mi nevadí, neb jsem kdysi dávno četl jen asi dvě. Na první pohled poměrně nenápadná, ale o to zajímavější tradiční britská kriminálka, která je temná i veselá, akční i zábavná. Prostě mix toho nejlepšího. Jedna z nejlepších detektivních sérií, které ve Velké Británii vznikly. ()

kolemjdouc

i po tolika letech po natočení je scénář zajímavý.Má čtrnáct epizod ,takže je vidno že tvůrci měli čas si s výrobou pohrát.Žádné kejkle s postavami.Čistě po Anglicku.Takhle už se tam nenatáčí.ŠKODA. ()

Garch

Nemile mě překvapilo, jak je Inspektor Rebus pro mě nudný. Neměl by to tak být, podle podle všeho. Ještě mu dám asi šanci. ()

nessbeal

Detektivní drama na motivy knih o inspektorovi Rebusovi od skotského autora Iana Rankina. Děj je zasazen jak v knihách tak i v seriálu do Edinburghu. Dočkal se čtyř řad. ()

papilon395

Zatím mám za sebou pár dílů, sleduji sérii na Prima Krimi. Hlavní představitel mi od pohledu ani chováním není příliš sympatický, ale je poznat, že scénáře jsou postaveny na kvalitní literární předloze.. ()