Tajemství rodu

všechny plakáty
Rozhovor  - Karel Šíp
Česko, (2013–2015), 19 h 11 min (Minutáž: 52–53 min)

Karel Šíp, Veronika Freimanová, Michal Viewegh, Květa Fialová, David Vávra, Ester Janečková, Viktor Preiss, David Koller, Halina Pawlowská, Tereza Kostková (více)

Série(2) / Epizody(22)

Unikátní seriál, v němž se známé osobnosti stávají detektivy a vydávají se na dobrodružné pátrání do minulosti. Na základě svého rodokmenu odhalují to, jak žili jejich předci, objevují netušené souvislosti, překvapivé informace, dojemné osudy. Historie naší země v příbězích jednoho rodu podle slavného formátu BBC. (Česká televize)

Tom_Lachtan

aneb když čt schrastí pořádnou licenci, tak to jde a ne, že ne. Putování za historií jednotlivých jedinců je zajímavé takřka vždy a když už někoho zrovna nemusíte (já např. Viewegha) není nic jednoduššího, než díl vynechat. Možná bych ocenil postavu stálého průvodce, ale to je už trošku hledání kazu na broušeném křišťálu. Nejlepší díl? S Tomášem Halíkem, je úžasný, snad každé jeho slovo jsem sledoval s opravdovým zájmem. ()

Big Bear

Zajímavý formát, bohužel převzatý za zahraničí. Proč někdo něco takového nevymyslí u nás? A přitom je to vpodstatě úplně jednoduchý námět. --- Vezmeme osobnost (serebrita mi je čím dál více odporným slovem na nějž mám alergii) a vydáme se s ní časem zpět stromem života k posledním dodhledatelným možným záznamům o jejím rodu. Jako každé cestování do minulosti, je to napínavé zajímavé a někdy bohužel velmi smutné. U Ester Janečkové mi bylo rovnou jasné, že většina stop po předcích bude končit v plynových komorách nacistických vyhlazovacích táborů... Velmi se mi líbil díl s Viktorem Preisem. nejen, že si ho vážím jako herce a člověka, ale cesta k jeho kořenům byla velmi zajímavá a bylo velmi dojemné, když štáb na jednom ze hřbitovů odstranil z náhrobního kamene novou desku, pod níž byla původní s vytesanými podobiznami jeho strýce a dětí, kteří všichni zahynuli při omylném náletu na Prahu amerických fortressů v roce 1945 a které pan Preis takto viděl poprvé. - V té jednoduchosti námětu je zkrátka ta krása. Ty vybledlé fotografie, rytiny, podobizny na plátně atd.. těch dávných lidiček jsou bonusem pro zvídavého diváka a pokladem poznání pro účinkující osobnosti. * * * ()

raroh

Dosti rozporuplné pocity. Nicméně pár poznámek k věcem, jimiž se zabývám. Viewegha za osobnost (přirovnávat se k Singerovi mladšímu a Rothovi je drzost, pokud působí v české literatuře, proč ne třeba Poláček, Rakous, Olbracht, Hostovský, Aškenázy?) nepovažuju, vedle Achaba (Haidlera) působil jako nula, Achab naopak zářil, znalec hebrejských pohřebních nápisů je velký, vedle toho je neobyčejně vtipný a opravdový (zábavné bylo, když se jeden z obyvatel obce, z níž pocházel židovský předek Vieweghův představil jako Šalom, a já myslel, že zdraví). Škoda, že nebyl přítomen v dílu s Ester Janečkovou, korigoval by její romantizující představy o českém židovství. Zcela nepochopitelně v "jejím" dílu byl k slyšení klezmerový klarinet a Tumbalajka, tedy hudba, kterou žádný český žid v 19. století na české vesnici jakživ nikdy neslyšel. Samotný díl o předcích Janečkové navíc ukázal, jak silné osobnosti byli bratři Ornestovi (Ortenovi), každý z nich by si zasloužil pořádný pořad, vedle nich je Janečková úplná nula. K tématu měla co říci i vrstevnice Zdeňka Ornesta Dagmar Lieblová (předsedkyně Terezínské iniciativy, organizace přeživších terezínských vězňů), její rodinný příběh je velmi silný - tatínek byl zavřen za 1. světové války za aktivity (dostudoval medicinu až po válce) v českém národním hnutí (což dnes všichni oslavovatelé monarchismu neradi slyší, vžyť přeci my plebejci jsme méněcenní), rodina k židovství měla (a má) velmi slabý vztah, v čemž je zcela typická pro české židy. Z osobní zkušenosti ji považuji za mnohem silnější osobu pro takovýto typ pořadu (který mi přijde zbytečně nafouklý a málo spolupracující s odborníky na 19. století, archiváři jsou přeci jen více úředníci, místní nadšenci jsou právě jen nadšenci, ale chybí jim obecnější rozhled). Legrační také bylo, jak Ester Janečková musela zajet do archivu v Terezíně, aby zjistila, kdy Zdeněk Ornest s maminkou byli zde vězněni - to jsou celkem běžně zjistitelné informace díky Terezínské pamětní knize. Pokud mě sluch nešálil, tak nějaký amatérský genealog říkal něco o tom, že židé mají zakázaný alkohol - kde proboha k této blbosti přišel? O šábesu se pije víno, o svatbě také, na simchat tojre je povinnost se opít. Když už tvůrci nesmyslně do pořadu zařazovali klezmer, mohli si zjistit, že existují třeba písně jako Maške (kořalka), Glezele vajn (sklenička vína), Glezele lechajim (skleničku na život) apod. Taky mám mírně pocit, že pořad vznikal tak trochu pro vojenského historika E. Stehlíka (Freimanová, Fialová), který se mohl tak opět pochlubit - podle něj slušivou - uniformou. ()

triatlet

Obliba tohoto pořadu odpovídá sympatiím, které divák sdílí s průvodcem daného dílu. Zbytečně moc povídání odvádí pozornost od podstatného. 3. díl: Převíweghováno - jinak to v pořadu Tajemství rodu, kde dají prostor Mistru Vieweghovi,nejde. A Mistr ještě straší, že o tom možná napíše další knížku... ()

argenson

Nápad není úplně špatnej, ale jako celek mi tenhle pořad přijde nefér. Vybere se celebrita a s kamerou za zády, to se to pak pátrá. Zatímco normálnímu smrtelníkovi to trvá roky a přístupy do archívů a k materiálům nejsou zdaleka tak snadný. ()

baribal

Pořady přejímané od britských televizních médií české televizi prospívají. Všechny díly zajímavé, u některých osobností dokonce uvidíte nejen její kladné vlastnosti (např. Veronika Freimanová a její rozhovor s její vzdálenou příbuznou). Po dlouhé době sleduji téměř pravidelně čété jedničku v hlavním vysílacím čase. ()

NinonL

Halíkova sebechvála a věčné moralizování mě znechutily. O jeho rodokmenu jsem se nedozvěděla takřka nic. Všudypřítomného exhibicionistu Viewegha si mohla čt odpustit. Ester Janečková mě nudila, btw je nudná vždy. Jolana Voldánová se mi líbila, za ni je ta hvězdička. Na víc jsem nekoukala a nikdy nebudu. ()

ivishka

Hodně dobré zjištění a zajímavé cestování. Něco co by chtěl zažít snad každý kdo o své rodině tolik neví a chtěl by se více dozvědět. Ostatní díly jsem kromě Karla Šípa zatím neviděla, ale jistě je to neméně zajímavé :-).// Nejvíce zajímavým dílem zatím shledávám druhý díl o Veronice Freimanové. Škoda, že ne všichni si mohou dovolit nechat si sestavit takto do detailů životopis a cestovat po místech své vlastní historie. ()

Lukrecie

Zajímavé příběhy pátrání slavných po svém rodu, své krvi. Moc pěkně zasazené do historických souvislostí. Člověk si z toho může sám něco vzít, jaká byla tehdy doba a život. Celkem obdivuju aktéry natáčení, že nemají problém s odkrýváním soukromí. Ještě poznámka - různé díly jsou různě pojaté, některé jsou hodně zajímavé, jiné spíše průměrné. Nicméně to neubírá hodnotě cyklu jako celku. Souhlasím s triatlet v tom, že záleží strašně moc, o kom daný díl je, protože jeho osobnost a charakter do značné míry určuje úspěšnost a "koukatelnost" dílu. ()

Rodriguez

Zajímavý a plnohodnotný dokument mapující historii předků slavných osobností naší kultury. Hodnoceno po shlédnutí 8/10 dílů. 55% ()

Attta

Nejlepší na tomto pořadu je to, že vám dodá motivaci si něco zjistit o své rodině. Pořad je občas zajímavý a určitě stojí za to se podívat alespon na jeden díl. ()

Cheeter

Jsem rád, za každý nový formát dokumentu, který přibližuje historii. Toto byla zcela jistě přínosem. Jenom mě mrzí, že zde více neukázali, jak genealogové pracují. Určitě to by to bylo zajímavé a myslím si, že pro řadu lidí inspirativní zkusit to taky. ()

gabin(a)

Až budou po svém původu pátrat opravdové osobnosti mimo "celebrit" z šoubyznysu, které máme na očích pořád, včetně Michala Viewegha, tak se možná začnu dívat. Proti Karlu Šípovi nebo Viktoru Preissovi nic nemám, ale fakt o nich musíme vědět všechno? Samozřejmě, že moje oblíbenkyně Tereza Kostková už tam byla, ta je totiž fakt všude!!! Ale teď mě napadá, že právě ty opravdové osobnosti svoje tajemství rodu českému televiznímu národu dávat všanc nepotřebují.... ()

Splasher

Viděl: Šíp, Freymannová, Viewegh, Fialová, Vávra, Preiss, Koller, Kostková, Halík, Banga,Voldánová ... Hanzlík, Donutil [POZOR! Vypadá to, že archiv ČT se chová podobně jako BBC iPlayer a jednotlivé díly jsou k přehrání pouze na několik dní.] 13 dílů na jednu sérii mi přijde moc. ()

VaHo

Výborný pořad, který mě donutil konečně zmapovati můj rod a zároveň jsem si díky němu našel skvělý koníček, za což jsem mu vděčný. Úroveň dílů, je poměrně stejná, záleží na osobním zájmu o jednotlivou osobnost nebo období o kterém, ten či onen díl vypráví. ()

baroko

Připojuji se k těm, kteří tento pořad odsuzují a dávám mimo statistiku "odpad", protože mé výhrady jsou ideové. Za komunismu se vyprávělo úsloví, že se u nás lidi dělí na rovnoprávné a na ty rovnoprávnější. A tohle se mi vybavilo ohledně tohoto pořadu. Když jsem já chtěl zjistit něco o svých předcích, stálo mě to doslova tisíce. A tadyhle? Celebrita dostane zdarma perfektní rodokmen, dostane peníze za účinkování v pořadu a nakonec i podíl na vydání knihy. Tři tučné mouchy jednou ranou. Zklamali mě některé osoby, které se tohoto tunelu (jak to zde někdo nazval) účastnily. Ale proč se nakonec divit, když generální ředitel čt ještě před svým jmenováním zatajil své členství v KSČ. Inu je to stále tatáž ideologie o rovnoprávnosti. ()

mandlova

Viděno asi 75% dílů, kolísavá kvalita odpovídající větší či menší (ne)zajímavostí jednotlivých účinkujících. Každopádně zajímavý formát a téma, které láká snad každého (aspoň já bych tohle velmi ráda podstoupila). ()