Štvanec

The Hunted

Štvanec

Akční / Drama / Thriller

USA, 2003, 91 min

Úvod v Kosovu působí strašně levně, ale pak se to zlepší. Když Benicio Del Toro vraždí v lese a povolaj na něj Tommy Lee Jonese, tak to vypadá hodně nadějně a čekal jsem něco jako "Predator" nebo "Rambo" okořeněné osobním soubojem dvou mužů. Jenže v tom je právě kámen úrazu, režisér po solidní bitce v lese pohřbí celej film tim, že se přesune do města, přibyde nesympatická agentka a všechna atmosféra je v háji. Chvílema mi přišlo že koukám na nějakej televizní film s Lundgrenem, až takovej je to občas průšvih. Finální battle je sice docela dobrej, ale není to už ono. Všichni herci kromě těch dvou pánů v hlavní roli jsou extrémně nesympatičtí a celej "Štvanec" je film kterej měl potenciál, bohužel zůstal nevyužitý.(8.5.2006)

UTEČENEC+RAMBO Krásne nože, príjemí herci. Len času je málo a režisér nám chcel asi povedať viac ako stihol...(10.11.2005)

Tommy Lee Jones už naháňal Harrisona Forda a potom Wesleyho Snipesa a po krátkej pauze (v ktorej naháňal akurát tak mimozemšťanov) sa vrátil v perfektnej kondičke ako správny zálesák aby sa pustil do tretice na štvanicu - tentokrát má proti sebe najťažšieho súpera - sám si ho vychoval a vycvičil. Stará škola versus mladá vlna, učiteľ proti žiakovi navyše zaobalené do biblického klišé o Abrahámovi, ktorý obetuje svojho syna, nič originálne - jednoduchý a jasný príbeh, ktorého kvalita je postavená na ústrednej dvojici (Benicia doslova zbožňujem, aj keď scénka, kde dievčatku vysvetľuje, že ľudia sa správajú zle ku zvieratám, na mňa z jeho strany pôsobila veľmi "čudne"?) a na ich vzájomnom súboji, obzvlášť záverečný súboj je celkom podarený a dosť drsný, natočené je to (po technickej stránke) bez nejakých vadivých prkotín, časovo je to tak akurát - a to je veľmi dobré, lebo niektoré filmy stroskotajú na tom, že nevedia, kedy skončiť. Friedkin po Francúzskej spojke a Exorcistovi už svoje dielo neprekonal, ale zo všetkého, čo potom prišlo, sa práve tento film priblížil autorovmu majstrovstvu najbližšie, takže môže byť celkom spokojný.(29.7.2005)

Snad až příliš oldschoolová rambovská variace o dvou zásadových skautech, vyvedených z míry světem, který žádných zásad nedbá. Učitel a žák, jasná páka, jenže kdo je kořist a kdo lovec? Tyhle dvě role jsou střídány výrazně častěji než výrazy na tváři Benicia Del Tora (oproti Slyovi je ale stále žabař). V tomhle přímočaře nalajnovaném střetnutí dvou mužů není místo pro nýmandské poldy z města, kteří jsou jenom palivem pro Del Torovu kudlu. Ten zjišťuje, že vám sebedokonalejší zvládnutí pravidel bude houby platné, nebudou-li pravidla dodržována. Mít více scén grády té závěrečné, kdy se chlapci celkem věrohodně řežou, a méně onen punc posttraumatické retardovanosti („jsem zlej magor, protože válka“), s chutí jednu hvězdičku přisadím. 65% Zajímavé komentáře: POMO, tron, Eddard, Jordan, cheyene, JohnFarst(7.12.2008)

Než pravíte "Benicio", otevře si drobnou kovářskou dílnu, vám otevře stehenní tepnu, propíchne plíci a zmizí jako prd ve větru. Ten člověk má trauma a dostat z něj ho může jen jeho osobní "Trautman" T.L.Jones.. Friedkin tradičně syrový, naturalistický, ničím se nezdržující a nabízející jeden z nejlepších filmových soubojů na nůž (a pazourek) v historii. Řeknu vám, vydat se do oregonských lesů na houby musí být pěkně o hubu..(19.7.2010)

• - Mnoho scén bylo natáčeno v Portlandu, protože filmaři potřebovali déšť. Během natáčecích týdnů však nepadla ani kapka. (Matty)

• - Benicio Del Toro si během natáčení souboje s Tommy Lee Jonesem zlomil zápěstí – natáčení muselo být pozastaveno na 4 měsíce. (Matty)

• - Mokasíny, které Tommy Lee Jones a Benicio Del Toro během nátáčení nosili, byly ušité na míru z bůvolí kůže. (Beckett51)