Hluboko v oregonských lesích se ukrývá dobře vycvičený zabiják Aaron Hallam (Benicio Del Toro), který utekl ze služby u speciální vojenské jednotky. Když brutálně zavraždí čtyři lovce, zvláštní agentka FBI Abby Durrell (Connie Nielsen) požádá o pomoc L. T. Bonhama (Tommy Lee Jones). Ten jediný jí může pomoct. Bonham je v důchodu, a tak zpočátku váhá. Roky strávené u speciálních jednotek tím, že učil ostatní vojáky, jak zabíjet, nechal daleko za sebou. Ale pak si uvědomí, že vrahem je jeden z jeho bývalých „žáků“. Musí ho zastavit, a proto se vydá do lesů úplně sám. (TV Prima)

choze

Tak takhle vypadá RAMBO pro nové tisíciletí? No nevím, tenhle snímek opravdu nebyl určen mě. Nepříjemně chladný a realistický (i když příjemně surový) akční thriller, který bych do kin snad ani nepouštěl. Benicio není Sly a to nemyslím jako lichotku, o moc sympatičtější mi nebyla ani Jonesova postava a Friedkinův old school styl mi vůbec nesedí, je to dost depresívní a nijak zvlášť záživné (i u Friedkinova VYMÍTAČE a FRANCOUZSKÉ SPOJKY jsem se přiměřeně nudil). Nicméně to má docela temnou atmosféru a leccos se povedlo, třeba výcvik v bleskurychlém probodnutí všech důležitých orgánů nebo souboje s noži, obzvlášť ten závěrečný, kdy se hrdinové doslova rozsekají na hadry. ()

Djkoma

Štvanec je natočen pouze z jednoho důvodu. Tommy Lee Jones s vousy chtěl ukázat Benicio Del Torovi, kdo je větší zálesák a jestli žák dokáže překonat svého učitele. Film to není rozhodně špatný, pomalý děj, který není ničím krom souboje dvou mužů vylepšen často ztrácí na zajímavosti a spadá do nudy. tento stereotyp se snaží přerušovat akční/dobrodružné scény, v kterých se buď oba muži mlátí, pronásledují nebo plazí v opravdu škaredě vypadajícím sajrajtu někde v lese. William Friedkin pro mě nikdy nebyl extra kvalitním režisérem, ale na tomhle filmu neměl ze svého postu, co zkazit. ()

dobytek

Kdyby pod tim byla podepsaná nějaká režisérská nula, tak asi řeknu, že je to jako OK. Ale i když Friedkin zrovna neni zase až tak známej a oblíbenej, tak já osobně ho považuju za režiséra z takový tý nejvyšší ligy. Takže mě dost překvapilo, jakou banalitu tentokrát natočil. Jako je tam dost akce, neni to nudný, ale na poměry Friedkina je tohle prostě málo. Jinak Friedkin se nebojí ve filmech ukazovat krev a násilí. To všichni víme. Ale když se tam hlavní postavy řežou nožema takovym způsobem, že z každýho vyteče asi kanystr krve, ale jsou pořád úplně v pohodě, tak už to vypadá spíš komicky. Vylezla z toho taková Béčková variace na Uprchlíka s Harrisonem Fordem. ()

Eddard

Benicio Del Toro JE Rambo! Takový titulek by klidně mohl stát na plakátu tohohle filmu, který není ničím jiným než nenápadným remakem staré klasiky jednoho odpesaného - nyní uspěšně comebackujícího - svalovce. Jak jinak se dívat na příběh vojáka, experta na guerilovou válku, který se z války z Kosova vrací s traumatem jak bič a schopnostmi vybíjet desítky na něj poštvaných agentů s pomocí nože, vyrobeného z kamene? Když k tomu ještě zarostlý Lee Jones přidá hlášku: "Kolik na mojeho chlapce ještě hodláte poslat mužů, aby je zabil, než poznáte, že je to zbytečné?" Začne se v jistém smyslu úsměvná "podobnost" klubat v hlavě i člověka, který jedničku Ramba o týden dřív neviděl. Předvídatelná zápletka, slušné akční scény a jedna opravdu krvavá řezačka v závěru, za kterou přidávám druhou hvězdu. Je to ztráta času, ale úplně zavrhnout to nemůžu. 40% ()

Legas

Tady někdo viděl Uprchlíka a Predátora a pokusil se je zkloubit dohromady. Film je zmatený a motivace postav k jejich činům je zvláštní. Zkrátka je to podivnost. Střih sem, pak tam, honem sem, zase tam... Co se mi líbilo: Tommy Lee i Del Toro skvěle hrají dva ulítlé podivíny a jejich střet (zvláště ten první) je opravdu originální kousek - žádné kung-fu ani box. ()

• Režisér William Friedkin oslovil tehdy začínajícího skladatele Briana Tylera poté, co jej zaujala hudba, kterou zkomponoval pro snímek Lovec démonů (2001). Poté Tyler získal za soundtrack ke filmu Štvanec (2003) řadu ocenění a jeho kariéra od té doby stoupala. (D.Moore)

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin