Pátrání po Sugar Manovi

Pátranie po Sugar Manovi

Dokumentární / Hudební / Životopisný

Švédsko / Velká Británie, 2012, 86 min

Malik Bendjelloul

Už jsem viděl několik opravdu povedených mystifikačních dokumentů i celovečerních snímků, ale žádný z nich se celou dobu netvářil tak věrohodně jako Pátrání po Sugar Manovi. Takže si představte moje překvapení, když film skončil a já se dozvěděl, že o žádný podfuk na diváka nešlo, ale všechno je to pravda! Já si totiž přál, aby to pravda byla, aby se takový krásný životní příběh někdy odehrál. A tak za to, že se odehrál, dávám pátou hvězdičkou, kterou bych podfuku asi nedal.(15.9.2016)

Rodriguezova hudba je netradiční, mimořádná a excelentní a přesně takový je i dokument o ní. Kromě jedné podivné animované pasáže s lidmi vystupujícími z letadla nemám co bych mu vytkl. Emocionálně mě rozsekal. Na to, že je to ,,jen" dokument, má perfektní atmosféru skoro až noirové detektivky. Audiovizuální stránka je výborná - krásnou kamerou nasnímaný Detroit podložený nádhernou hudbou... a k tomu fascinující příběh o jednom zapomenutém géniovi, co vás nabije nadějí, že boží mlýny melou a že být za všech okolností svůj se vyplácí. Ale víc už ani slovo, přesvědčte se sami. Takovéhle filmy potřebujeme!(30.3.2013)

Zaujimavy dokument...ani nie tak spracovanim ako obsahom. No povedzte samy... po svete si chodi hnusny smradlavy vagus, ktory pise texty a sklada pesnicky... nie su zle, ale robit z tohto skunka Boba Dylana tiez nie je najvhodnejsie. Pridu chamtivy producenti, ktori po takychto "zaujimavych" polotamanoch idu ako muchy po hovne a natocia s nim album... jediny problem je, ze nan sere pes neskutocnym sposobom. Cistou nahodou sa toto album dostane do JARky (myslim Juznu Afriku vy uchylaci), kde "zuri" apartheid a ludia, ako to uz byva, radi hladaju nestravene kusky v zbytku hovna, a tak sa tento netalentovany Esse stane fenomenom v totalite. Nikto o tom nic nevie ani samotny Esse no proste nik... No a potom sa to vsetko nahodou dostane na povrch a zacne humbuk... producenti sa mlatia do prs, ze oni jeho talent videli davno.... Bursky burovia v Afrike si strikaji do kalhot... Esse Rodriguez je natolko vyfetovany, ze ani nevie co sa vlastne stalo... No a cele to nejak pekne dava zmysel...(22.10.2014)

Sixta jsem objevila náhodou, možná před šesti lety, kdy jsem se podívala na trailer k filmu Candy. Zaujala mě písnička, která tam hrála a tak sem si jí našla. Sugar man od Rodrigueze. Když jsem si jí oposlouchala, začala jsem prozkoumávat celou jeho tvorbu. Nikdy mě asi ani nenapadlo pídit se po člověku samotném. Až po letech mi do oka padl tenhle film. Rodriguez? No sakra, vždyť je to můj Sugar man! Cože? Tak zabil se? Jak se mohl zabít? A on teda nebyl slavný? Odpovědi sem našla tady a jak jsem ráda. Možná bych Sixta poslouchala jen tak, ale ten příběh za tím tomu dodává víc síly. Ne snad, že by to jeho muzika potřebovala, ale teď mi přijde reálnější, jako bych se mu víc přiblížila. Sixto Rodriguez je velká osobnost!(24.11.2014)

Z dokumentární stránky je to klasická sbírka promluv, průměrného stylu. Ten samotnej příběh je ale tak silnej, že člověka chtě nechtě chytne, překvapí a dojme. Navíc hudba je skutečně hodně slušná. Osobně mě nejvíc zaujalo interview s C. Avantem z Motownu, který tak nějak vybočovalo z líbivého obrazu celého dokumentu. Šlo totiž o prachy :-) . Doporučuju...(29.7.2013)

• - Snímek byl zahajovacím filmem na filmovém festivalu Sundance v lednu 2012, kde získal Zvláštní cenu poroty a Cenu diváků za nejlepší mezinárodní dokument. (Dragoni)

• - Několik posledních záběrů bylo natočeno pomocí telefonu iPhone s aplikací 8mm Vintage Camera, protože na dokončení filmu režisérovi došly peníze . (Dragoni)