Pátrání po Sugar Manovi

Pátranie po Sugar Manovi

Dokumentární / Hudební / Životopisný

Švédsko / Velká Británie, 2012, 86 min

Malik Bendjelloul

Tak úžasně silný příběh jednoho (ne)zapomenutého písničkáře, až působí kýčovitěji než nejprovařenější melodrama. V realitě se občas dějí hodně divné věci. Podobně jako Buena Vista Social Club - jeden velký hudební návrat a oslava muzikantství (a tady také z části překvapivě vělmi zajímavý vhled do totalitní reality apartheidu) 9/10(11.1.2014)

No ty vole pecka, ale jako fakt krutopřísná! Bob Dylan a Mirek Dušín nějakým hrůzostrašným způsobem zplodili syna a dali mu do ruky kytaru. Důkaz dodnes žije v Detroitu. A jedem: „Sugar man, won’t you hurry 'cos I'm tired of these scenes / For a blue coin won’t you bring back all those colors to my dreams / Silver magic ships you carry jumpers, coke, sweet Mary Jane…“(22.10.2013)

Díky za Sugar Mana a za skvělý životopisný film o muži, který se v životě živil jak se dalo, ale který měl dar psát básně o tom, co viděl nebo sám zažil a pak to úžasným způsobem prezentoval ve svých písních. A to co v životě viděl, nebylo většinou nic pozitivního, spíš naopak, samá bída a strádání. Rodriguez ani nevěděl, jak je slavný a i když se pak okolnosti změnily, tak zůstával stále svůj a za sebe můžu napsat, že na konci tohoto dokumentu mě to emotivně docela rozhodilo. Téměř neuvěřitelný příběh s ještě neuvěřitelnějším koncem. Vřele doporučuju a jdu hledat jeho písničky, protože to rozhodně stojí za to.(2.4.2013)

Videl som už veľa neuveriteľných príbehov, ale toto je bezpochyby ten absolútne najneuveriteľnejší. Kebyže by niekto natočil celovečerný Hollywoodsky film presne podľa týchto udalostí skritizoval by som to a odvolával by som sa na hroznú naivitu a až detinský pocit na silu vloženú dojímavosť. Lenže ono sa to stalo naozaj. Holt hudobníci šesťdesiatych rokov sú stále frajeri.(16.6.2013)

Nějaké chyby to má a u některých jiných dokumentů by to mohli být chyby dost podstatné, ale tenhle dokument je svoji emocionální silou neuvěřitelné hudební pohádky všechny vymaže. Je to chytře vystavěné a pěkně natočené a Rodriguez a jeho nadšení jihoafričtí obdivovatelé to utáhnou od začátku do konce obrovským charismatem a upřímností. Emocionální pecka která na letošních Oscarech neměla obdoby.(18.5.2013)

• - Několik posledních záběrů bylo natočeno pomocí telefonu iPhone s aplikací 8mm Vintage Camera, protože na dokončení filmu režisérovi došly peníze . (Dragoni)

• - Snímek byl zahajovacím filmem na filmovém festivalu Sundance v lednu 2012, kde získal Zvláštní cenu poroty a Cenu diváků za nejlepší mezinárodní dokument. (Dragoni)