Pátrání po Sugar Manovi

Pátranie po Sugar Manovi

Dokumentární / Hudební / Životopisný

Švédsko / Velká Británie, 2012, 86 min

Malik Bendjelloul

Tak tento dokument má zaslouženého Oscara. Začátek byl takový volnější, ale rozjíždělo se to a po objevení Rodrigueze a příletu do JAR mě emočně roztrhal. Výborné texty, songy....velká osobnost je Rodriguez. "Tak jsem mu řekl Jste lepší než Elvis a on na to: Jak to myslíte ? A já řekl: v JAR jste slavnější než Elvis Presley.(20.3.2013)

Pět důvodů pro plnou nálož: Jímavý příběh, skromnost Sixta, nápaditost Malika, fantastická muzika a nepopsatelné fluidum, které lezlo z plátna a postupně zaplavilo nejen celé kino, ale co je podstatné, hlavně moji duši. Jestli Sugar Manovi někdo vyčítá pohádkovost jeho story, nemůžu a nechci to chápat. (Litoměřice 2013, 12/14)(28.8.2013)

,,TENHLE CHLAP SI ZASLOUŽÍ UZNÁNÍ A NIKDO V AMERICE O NĚM ANI NESLYŠEL. NIKDO... NIKDO SI HO NECHTĚL ANI POSLECHNOUT. JAK SE TO MOHLO STÁT? JAK? U CHLAPA, KTEREJ PÍŠE TAKHLE“...... /// Rozjezd není nijak závratnej. Takový ty klasický plky manažera, producentů, jak tenkrát…a jak byl výjimečnej, jak se poznali, a jakou spáchal krásnou bizarní sebevraždu. Naštěstí v JAR, kde byl tenhle BÁSNÍK Z ULICE symbolem boje proti Apartheidu … aha, takže politika, do který tenhle hipík s kytarou zapadá. Všechno se zlomí detektivní pátračkou, kdy se z hudebního dokumentu se stává…kriminálka (?), se sledem událostí, který se běžně nestávaj. Snad jen v pohádce, kterou chceme prožít všichni (drž hubu, ty taky!). Plno optimismu (no jo, med kolem vočí, proto tolik chvály) a příběh, kterej se už nikdy (nikdy neříkej nikdy…) nestane. A ke svýmu překvapení – dávám 4*! Ne kvůli 60tejm létům, ty jdou hudebně mimo mě, ale asi proto, že se nebojím přiznat, že sním o svý vyšší formě a o tom, že jednoho dne mě budou lidi poznávat, uvidí můj talent a všechno se najednou stane pro svět …. aha, no to já jen tak…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Suger Mana nehledám, znám ho. 2.) To album fakt žije?. 3.) Chcu stylově ukončit kariéru (zedníka? Klidně, chlapi na stavbě budou čumět!). 4.) Thx za titule ,,Jona F.“ alias (?) ,,homoalians“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(16.3.2013)

Chtěl bych se každé ráno probudit s pocitem, že jsem známý kosmonaut / sportovec / milionář / agent 006 / atd. .. prostě neškodné snění, ze kterého mám tak maximálně mokré pyžamo. Kdežto Sixto Rodriguez se jednoho dne probudil a zjistil, že je větší hvězda než kdokoliv z Beatles. Mohl se možná nechat uštípat, jestli neblouzní, ale stalo a je to realita. V tomhle vidím sílu dokumentu .. jen se otřít o zajímavé téma a nakonec je z toho něco neskutečného ..(9.2.2014)

No ty vole pecka, ale jako fakt krutopřísná! Bob Dylan a Mirek Dušín nějakým hrůzostrašným způsobem zplodili syna a dali mu do ruky kytaru. Důkaz dodnes žije v Detroitu. A jedem: „Sugar man, won’t you hurry 'cos I'm tired of these scenes / For a blue coin won’t you bring back all those colors to my dreams / Silver magic ships you carry jumpers, coke, sweet Mary Jane…“(22.10.2013)

• - Snímek byl zahajovacím filmem na filmovém festivalu Sundance v lednu 2012, kde získal Zvláštní cenu poroty a Cenu diváků za nejlepší mezinárodní dokument. (Dragoni)

• - Několik posledních záběrů bylo natočeno pomocí telefonu iPhone s aplikací 8mm Vintage Camera, protože na dokončení filmu režisérovi došly peníze . (Dragoni)