Pátrání po Sugar Manovi

• Nizozemsko

Dokumentární / Hudební / Životopisný

Švédsko / Velká Británie, 2012, 86 min

Malik Bendjelloul

Zaujimavy dokument...ani nie tak spracovanim ako obsahom. No povedzte samy... po svete si chodi hnusny smradlavy vagus, ktory pise texty a sklada pesnicky... nie su zle, ale robit z tohto skunka Boba Dylana tiez nie je najvhodnejsie. Pridu chamtivy producenti, ktori po takychto "zaujimavych" polotamanoch idu ako muchy po hovne a natocia s nim album... jediny problem je, ze nan sere pes neskutocnym sposobom. Cistou nahodou sa toto album dostane do JARky (myslim Juznu Afriku vy uchylaci), kde "zuri" apartheid a ludia, ako to uz byva, radi hladaju nestravene kusky v zbytku hovna, a tak sa tento netalentovany Esse stane fenomenom v totalite. Nikto o tom nic nevie ani samotny Esse no proste nik... No a potom sa to vsetko nahodou dostane na povrch a zacne humbuk... producenti sa mlatia do prs, ze oni jeho talent videli davno.... Bursky burovia v Afrike si strikaji do kalhot... Esse Rodriguez je natolko vyfetovany, ze ani nevie co sa vlastne stalo... No a cele to nejak pekne dava zmysel...(22.10.2014)

Člověk chvílemi nevěří, že tohle je i v dnešní přeinformované době realita; že o největší hudební hvězdě své Země většina lidí věděla jen jméno. Zajímavé je, že i po skončení dokumentu zůstává Rodriguez záhadou, zas až tolik se o něm nedozvíme. Každopádně chvíle, kdy vstoupí na pódium 40 let po skončení své krátké hudební kariéry a pod ním čeká plná hala, je úžasná.(24.10.2013)

Musím říct, že jsem po tomto filmu dlouho toužil a když už se ke mě dostal najednou se to stočilo tak rychle, že opakovaně vítězily jiné touhy, ale ve finále se přece jen asi na patý pokus na Sugar Mana dostalo. Musím se přiznat, že jsem si celou dobu připadal jak v Jiříkově vidění, nejsem žádný hudební fajnšmejkr, ale podobně krásný, pravdivý písničky s úžasně jednoduchým, ale geniálním kytarovým doprovodem jsem snad ještě neslyšel. Nejdřív jsem si myslel, že si ze mě tvůrci dělaj prdel, že přece není možný, aby někde žil takový písničkářský genius a nikdo o něm nevěděl, ale jak se to blížilo ke konci bylo jasno, že prdel si ze mě nikdo nedělá a člověk, který by mohl být za svůj talent v záři reflektorů, mít miliony fanoušku po celém světě, bohatsví a majetek, žije skromě, pracovitě a s velkou pokorou, bez konzumního chtíče bažícího po mamonu. Nebudu zastírat, rozsekalo mě to na sračky, písničky Rodrigueze už nedostanu z palice (hrají mně na vedlejší liště znova a znova ), protože jsou krásný, je v nich život, tak jo potkáváme my, co se každej den rveme s osudem a nezpívá je žádná zasraná pseudohvězda, ale jeden z nás a v tom je jejich nádhera a obrovská síla. Pane Rodriguezi, máte mou úctu, obdiv a respekt.(6.3.2016)

Kdybych Vám řekl o zpěvákovi Sixtonu Rodriguezovi, asi by jste marně pátrali v hlavě a přemýšleli kdo to vlastně byl? A asi by jste mě nikdy nevěřili, kdybych řekl že jeho texty jsou jedny z nejlepších co jsem kdy slyšel nebo že v JAR dokázal svou hudbou velké změny.... Ale nechci dál prozrazovat, protože tento příběh je něco fascinujícího, něčemu čemu by jste nevěřili, že se může stát. A je dobré si nic nezjišťovat předem a jen si ten film pustit!! .. Prostě úžasný příběh o úžasném muži, který svými texty dokáže říci mnohé. .. Takto by se měli točit "detektivní" dokumenty. ....HODNOCENÍ: 90% (5*)(4.6.2014)

Tak úžasně silný příběh jednoho (ne)zapomenutého písničkáře, až působí kýčovitěji než nejprovařenější melodrama. V realitě se občas dějí hodně divné věci. Podobně jako Buena Vista Social Club - jeden velký hudební návrat a oslava muzikantství (a tady také z části překvapivě vělmi zajímavý vhled do totalitní reality apartheidu) 9/10(11.1.2014)

• - Snímek byl zahajovacím filmem na filmovém festivalu Sundance v lednu 2012, kde získal Zvláštní cenu poroty a Cenu diváků za nejlepší mezinárodní dokument. (Dragoni)

• - Několik posledních záběrů bylo natočeno pomocí telefonu iPhone s aplikací 8mm Vintage Camera, protože na dokončení filmu režisérovi došly peníze . (Dragoni)