Pátrání po Sugar Manovi

Pátranie po Sugar Manovi

Dokumentární / Hudební / Životopisný

Švédsko / Velká Británie, 2012, 86 min

Malik Bendjelloul

Tvorcovia sa mohli v tomto konkrétnom prípade vydať dvoma cestami - buďto podrobne opísať príbeh Rodrigueza, alebo pátrania po ňom. Zvolili druhú možnosť, ktorú zarámovali do ústrednej story jeho dvoch platní, čím jeho dokumentárnu podstatu anulujú za prvé tým, že sa o Rodriguezovi dozvedáme žalostne málo a za druhé tým, ako mystifikačne a svojvoľne narába s pravdou, skutočnosťou a neskutočnosťou, pričom dopátrať sa reality je veľmi komplikované, čo zneužívajú na "veľké odhalenie". Prívalu radosti sa zrejme, minimálne pri pohľade na vypredaný koncert, nevyhne nikto, ale to nič nemení na tom, ako k nemu Bendjelloul dospeje. Jediné, za čo to skutočne stojí vidieť, je ani nie tak pohnutý osud Sixta Rodrigueza, ako zoznámenie s jeho peckovou hudbou. 70%(13.7.2014)

I wonder... jak se jen TOHLE mohlo skutečně stát, a jak z toho mohl vzniknout takový ryze pozitivní film? Navíc podpořený i vytříbenou vizuální stránkou, samozřejmě raději ani nemluvě o hudební složce, představované skutečnými písněmi pána, který byl zcela neprávem hudebními dějinami všech zemí krom JAR pohřben a zapomenut. Sixto Rodriguez je nepopsatelný člověk, a já budu navěky děkovat tvůrcům tohoto dokumentu, že jsem se s jeho příběhem (který, to si nenalhávejme, zřejmě nebyl tak sluníčkový) mohl seznámit. Život zkrátka tropí hlouposti a píše ty nejneuvěřitelnější scénáře. Toho Oscara i všechny další ceny naprosto chápu. Tohle poselství o ryzím člověku, a o tom, co bez svého vědomí a úmyslu způsobil na druhém konci světa, by mělo vejít do dějin kinematografie. 90%(7.9.2015)

Kdybych Vám řekl o zpěvákovi Sixtonu Rodriguezovi, asi by jste marně pátrali v hlavě a přemýšleli kdo to vlastně byl? A asi by jste mě nikdy nevěřili, kdybych řekl že jeho texty jsou jedny z nejlepších co jsem kdy slyšel nebo že v JAR dokázal svou hudbou velké změny.... Ale nechci dál prozrazovat, protože tento příběh je něco fascinujícího, něčemu čemu by jste nevěřili, že se může stát. A je dobré si nic nezjišťovat předem a jen si ten film pustit!! .. Prostě úžasný příběh o úžasném muži, který svými texty dokáže říci mnohé. .. Takto by se měli točit "detektivní" dokumenty. ....HODNOCENÍ: 90% (5*)(4.6.2014)

Po desiatich minútach, keď som film sledoval na pol oka, na pol ucha od počítača, som si sadol pohodlne do kresla a plne sa venoval príbehu tohoto úžasne skromného, nepoznaného speváka v ošarpanom dome v Detroite, pričom ani nemal potuchy o tom, že v JAR je vlastne megahviezdou prvej veľkosti. Čo mi na ňom najviac imponovalo je neskutočná skromnosť a úžasná pracovitosť. Napriek tomu, že jeho hlas mi veľmi pripomínal hlas Boba Dylana, môžem konštatovať že krásou svojich balád strčí Dylana hravo do vrecka. Možno aj preto mám ten pocit, lebo o Dylanovi si myslím, že de facto nevie spievať, len nariekať ... :)(28.12.2015)

Ideální pohádka na nedělní (či jiné ráno). Pohádka bez těžkých zápletech, zlých čarodějů a záporných postav. Příběh s milým začátkem, obrovským nadšením, přejemnými songy onoho hledaného Rodrgueze a očekávaným happy endem. Zároveň ale příběh, jehož tempo se ani na minutu nezmění, film, který postrádá hlubší myšlenku a snímek, jemuž by neuškodila kratší stopáž...(5.7.2012)

• - Snímek byl zahajovacím filmem na filmovém festivalu Sundance v lednu 2012, kde získal Zvláštní cenu poroty a Cenu diváků za nejlepší mezinárodní dokument. (Dragoni)

• - Několik posledních záběrů bylo natočeno pomocí telefonu iPhone s aplikací 8mm Vintage Camera, protože na dokončení filmu režisérovi došly peníze . (Dragoni)