Pátrání po Sugar Manovi

• Nizozemsko

Dokumentární / Hudební / Životopisný

Švédsko / Velká Británie, 2012, 86 min

Malik Bendjelloul

Skutečně hodně zajímavý příběh i dokument. A skutečně hodně zajímavý člověk a události okolo. Jen mě asi tak moc nebere ona hudba, část "On žije" mohla být trochu víc "Ta dá!" a konec by zasloužil ještě dovětek "Jak to bylo po odvysílání dokumentu". Chápu, ta třetí věc je logicky nemožná, ale konec mi tak přišel nějaký ustřižený a jakoby nedotažený. i tak je to... zfilmováníhodné :)(18.8.2013)

Neskutočný príbeh, o ktorom divák čím menej vie, tým viac si ho vychutná. Ja som o ňom nevedel nič, i preto som tak unesený. Klobúk dole aj pred skvelou réžiou, ktorá s veľkým citom dávkuje fakty z príbehu tak, že každých dvadsať minút som si hovoril, že čo sa len ešte môže stať a potom mi len padala sánka...(18.4.2014)

Nevlezlý dokument o umělci, kterého nikdo nezná, přestože je absolutně reálný - a možná reálnější, než někteří další. Charakter Rodrigueze, jeho skromnost a "jednoduché", prosté vyjadřování mě nutilo bulet už od devatenácté minuty (a to tam ještě ani nebyl vidět) a každopádně musím vyzdvihnout také nádhernou hudbu - ať už je dokument jako takový jakkoli povedený, kdyby tam hrálo cokoli jiného od kohokoli jiného, jakýkoli jiný styl, rozhodně by to ode mě nedostalo takhle vysoké hodnocení. 90%(7.10.2013)

Neuvěřitelné. Osud Rodriqueze mi připomíná pohnuté osudy dvou z mých nejmilejších hudebníků, Nicka Drakea, jehož hudbu vzkřísila třicet let po jeho smrti (kdy po něm neštěkl ani pes) reklama na Volswagen, či Tima Buckleyho, který ač nikdy nepronikl k uším mas, je dodnes citován takovými osobnostmi jako jsou Thom York (Radiohead), John Frusciante (Red Hot Chilli Peppers), či Brandon Perry (Dead Can Dance). Vážně skvělý dokument a úžásný příběh.(10.6.2015)

Tak, ako dokumentarista pri natáčaní nepoužíva objektívny prístup k látke, mystifikuje a manipuluje s faktmi, tak sa aj ja vyhnem objektívnemu hodnoteniu. Searching for Sugar Man je najlepší dokument, aký som kedy videl. Pre životný príbeh Rodrigueza a jeho juhoafrických fanúšikov, ktorý zobrazuje vo svojej plnej nádhere, neuveriteľnosti a inšpiratívnosti. Pre lahodné obrazové a zvukové spracovanie. Nuž a napokon pre samotný fakt, že ma zoznámil s hoci útlym, ale geniálnym dielom tohto pána umelca. Rodriguez je pesničkár, ktorého texty svojou hĺbkou nemajú obdobu (prirovnať by som ho vedel snáď iba ku Krylovi) a jeho prístup k životu by mal byť inšpiráciou pre každého. Lomcujú mnou neopísateľné pocity... (10/10)(12.4.2013)

• - Několik posledních záběrů bylo natočeno pomocí telefonu iPhone s aplikací 8mm Vintage Camera, protože na dokončení filmu režisérovi došly peníze . (Dragoni)

• - Snímek byl zahajovacím filmem na filmovém festivalu Sundance v lednu 2012, kde získal Zvláštní cenu poroty a Cenu diváků za nejlepší mezinárodní dokument. (Dragoni)