Pátrání po Sugar Manovi

Pátranie po Sugar Manovi

Dokumentární / Hudební / Životopisný

Švédsko / Velká Británie, 2012, 86 min

Malik Bendjelloul

Byť svedkom niečoho, čo by sme povedali, že v našom svete nie je možné, je zážitok, ktorý povyšuje akýkoľvek dokument ešte o triedu vyššie. Záverečný koncert je po všetkých tých informáciách, ktoré sme hodinu o Rodriguezovi počúvali, silnou emocionálnou katarziou. Áno, to, čo je v dnešnom prepojenom a o to prázdnejšom svete nemysliteľné, ešte pred pár desiatkami rokov pôsobilo ako taká malá nemilá zhoda okolností. Sú lepšie časy, keď o vás svet vie na základe nejakej blbosti na sociálnych sieťach, alebo tie, kde síce robíte to, čo vás baví a mohlo by osloviť milióny ľudí, ale svet o vás nevie? A možno nakoniec aj vie a dozviete sa to aj vy a natočí sa o tom film. Naplnený život môžete mať ale aj pri práci na stavbe, robíte totiž niečo užitočné a navyše ste fit. A neskazia vás peniaze.(31.10.2014)

"American zero, South African hero." Jsem hrdým vlastníkem alb Abbey Road od Beatles, Bridge Over Troubled Water od Simona s Garfunkelem a nyní již i Cold Fact od Rodrigueze, takže se mohu spokojeně považovat za tradičního jihoafričana. Nikde jinde totiž Rodrigueze neznali a já děkuji autorům tohoto dokumentu, že jsem si s ním mohl zazpívat "I Wonder" a další neznámé fláky. Musím se přiznat, že když na mne v půlce filmu vykoukl mrtvý Sixto Rodriguez, tak jsem si myslel, že vrchol přišel příliš brzo, ale když si vzpomenu na první koncert v JAR, tak mi ještě nyní stojí chlupy na zádech, předloktí a ještě na jednom místě, které nepovažuju za vhodné prozrazovat.(11.9.2013)

Fascinující dokument, který je opravdu až neskutečný (ale prý to fake není), ale nesporně chytne za srdce. Bendjelloulovi se povedlo díky fantastickému střihu natočit emocionálně silný film, který není klasickým dokumentem a má hodně blízko k netradičně pojaté detektivce. Hlavní síla filmu tkví v opravdu bizarním hlasu Rodrigueze, jehož hudba se prolíná celým filmem a má skutečně něco do sebe. I když se tu střídá dost "mluvících hlav", není to nudné, protože dokážou v krátkosti říci to podstatné. Je to vlastně dost těžko uchopitelný film, který se musí spíš vidět a hlavně prožít, protože je to hodně unikátní zážitek. Pozitivem je také to, že v druhém plánu se divák nenásilně dozví něco z historie JAR, což je rozhodně přínosné. Režie je opravdu výtečná a Bendjelloul dobře ví, že v tomhle případě bylo lepší stáhnout se do pozadí a soustředit se spíš na závěrečný střih a celkový náboj. Jediné, co mi malinko vadilo, byl lehce zdlouhavý začátek, který možná nabízel i zbytečné informace. Ve výsledku jsem byl ale hodně překvapen a Oscar (ač jsem ostatní dokumeny neviděl ani zdaleka) je asi zasloužený. Tohle je totiž opravdu něco trošku jiného. 85%(7.3.2013)

Po desiatich minútach, keď som film sledoval na pol oka, na pol ucha od počítača, som si sadol pohodlne do kresla a plne sa venoval príbehu tohoto úžasne skromného, nepoznaného speváka v ošarpanom dome v Detroite, pričom ani nemal potuchy o tom, že v JAR je vlastne megahviezdou prvej veľkosti. Čo mi na ňom najviac imponovalo je neskutočná skromnosť a úžasná pracovitosť. Napriek tomu, že jeho hlas mi veľmi pripomínal hlas Boba Dylana, môžem konštatovať že krásou svojich balád strčí Dylana hravo do vrecka. Možno aj preto mám ten pocit, lebo o Dylanovi si myslím, že de facto nevie spievať, len nariekať ... :)(28.12.2015)

I wonder... jak se jen TOHLE mohlo skutečně stát, a jak z toho mohl vzniknout takový ryze pozitivní film? Navíc podpořený i vytříbenou vizuální stránkou, samozřejmě raději ani nemluvě o hudební složce, představované skutečnými písněmi pána, který byl zcela neprávem hudebními dějinami všech zemí krom JAR pohřben a zapomenut. Sixto Rodriguez je nepopsatelný člověk, a já budu navěky děkovat tvůrcům tohoto dokumentu, že jsem se s jeho příběhem (který, to si nenalhávejme, zřejmě nebyl tak sluníčkový) mohl seznámit. Život zkrátka tropí hlouposti a píše ty nejneuvěřitelnější scénáře. Toho Oscara i všechny další ceny naprosto chápu. Tohle poselství o ryzím člověku, a o tom, co bez svého vědomí a úmyslu způsobil na druhém konci světa, by mělo vejít do dějin kinematografie. 90%(7.9.2015)

• - Snímek byl zahajovacím filmem na filmovém festivalu Sundance v lednu 2012, kde získal Zvláštní cenu poroty a Cenu diváků za nejlepší mezinárodní dokument. (Dragoni)

• - Několik posledních záběrů bylo natočeno pomocí telefonu iPhone s aplikací 8mm Vintage Camera, protože na dokončení filmu režisérovi došly peníze . (Dragoni)