Batman: Návrat Temného rytíře, část 1.

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Animovaný / Akční

USA, 2012, 76 min

Jay Oliva

Předloha:

Frank Miller (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Bob Goodman

Velice silná a téměř doslovná adaptace snad nejlepšího Batmaního komiksů, jaký jsem kdy četl. Komiks byl opravdu úchvatný, nabitý emocemi, plný šokujících událostí a zvratů, a tenhle film to všechno má, fakt se to podařilo skvěle převést na plátno. Navíc to má vynikající dabing, Soukup opravdu válí a animace je jak jinak vynikající. Všechno funguje tak jak má, opravdu je to jenom jako rozpohybovaný komiks, který je ovšem o něco málo lepší. Jinak je to ale docela brutální, fighty jsou skvělé a líbí se mi, jak tady Bruce Wayne prostě všechny masí. Tempo je vysoké, rychle to utíká a psychologická sonda do Batmanovy duše je tuze povedená. Druhá část bude jistě lepší, ale i tato je za plný počet, protože mi to prostě přijde lepší než jakákoliv epizoda z Nolanovy trilogie, a to je vskutku co říct. Naprostá povinnost pro komiksové fanoušky. 100%.(30.9.2014)

V roce 1984 vyšli dva komiksy, které změnily žánr - a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější.V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat Temného rytíře - a u toho druhé si Alan Moore vystačil jediným slovem Watchmen, tedy Strážci.Tento začátek je opsaný ze zadní strany komiksu Watchmen a já jsem ho sem napsal, abych některým neznalým ukázal jak výjimečný je Návrat Temného rytíře.Osobně mám radši Watchmen, ale Návrat Temného rytíře považuji za skoro geniální dílo a teď konečně k první polovině animáku.Asi před dvěma lety jsem si titulní komiks přečetl, a byl jsem nadšený.O nějaký čas později jsem se doslechl o animáku a byl jsem zvědavý.V tuto chvíli to mám za sebou a jsem lehce zklamaný.Animak je hodně věrný.Občas jsou tam věci, které v komiksu nejsou a taky se tam neobjeví jedna legendární postava, se kterou se setkáme až v druhé části animáku.První půl hodina je perfektní bere to nejlepší z komiksu a předvádí Batmana, jako přízrak, který nahání strach bázlivím.Batman působí jako monstrum seslané na Gotham.O to horší je to z druhou půl hodinkou, kde se vyskytují mutanti.Tahle část mě nebavila už v komiksu, ale tady se jí povedlo dát hodně dynamiky, takže Vás nestačí ani moc nudit.Animace je hodně pěkná, chvílemi skoro připomíná filmy noir.Moc se mi líbili různé narážky na DC nakladatelství jako tričko s velkým S, nebo stánek s komiksy v obchodě, kde najdete komiksy V jako Vendeta,Sandman nebo Bažinář(Swamp Thing).Abych to zkrátil parádní animák, který jde do hloubky a to jak psychické tak i fyzické, ale jeho pravý vrchol uvidíme až v druhé části.(20.9.2012)

Celkový pohled na Batmana v novém kabátě. Hlavně, tak že už má skoro všechno za sebou a teďka na stará kolena se Temný rytíř vrátí. Oproti Red Hoodovi to na mne působí takovým cizím a odstupným pohledem. Animace jsou spíše podobné japonským trikům, než americké klasice. Příběhově vzato je to lehce zmatené a prostě mi to nesedí do klasické Batmanovské jízdy. Ale to neznamená, že to není špatné. Uvidíme u druhé části.(16.5.2016)

Jen občasné zastavení obrazu (první záběr z mrtvých vstalého Batmana v letu) připomene skvělý dospělácký comics F.Millera. Osobně mám trochu problém se stárnoucími superhrdiny jak v comicsu, tak ve filmu, ale temnota a skvělá akce to nakonec přebíjejí. Gotham City je sice do příchodu bouře a noci zaléváno sluncem, avšak příliš radosti v něm nenaleznete. Scéna, kdy Bruce prochází ulicemi plnými opuštěných lidí s ustaranými výrazy ve tváři, až zamrazí. Zločin na každém kroku, televize se předhánějí v barvitém líčení největších zvěrstev (asi jako ty naše) - už zabíjejí i děti - a Batman se již 10 let neukázal na veřejnosti. Kromě psychopata Two-Face vstupují na scénu mutanti a vyhlašují Gothamu válku. Co na to Bruce, kterého někteří označují (jako Batmana) za strůjce veškerého zločinu ve městě? Zdravě se nakrkne....proč to někdo nenatočí naživo? Kombinace klasické animace s počítačovou je na průměrné úrovni, ale jakmile se akce rozjede, přestanete technické nedostatky vnímat. Parádní!(1.4.2013)

Batman jiný, Batman klasický, Batman bezčasový - takový je jeho on i jeho návrat. Jiný oproti většině slabších, přebarevnělých DC animakům (snad kromě Gothamského rytíře), přitom stojící pevně ve své tradiční formě, vdík komiksové předloze, která dala vzniknout hlavní postavě v těch nejlepších tradicích s minimem technických vychytávek. Bezčasnost je asi největší plus, tohle by se totiž mohlo s trochou snahy a přimhouřenou bulvou odehrávat vlastně kdykoli v rozmezí minulých čtyřiceti let, což krásně dotváří atmosféru. Naprosto skvostné jsou souboje, které jako jedny z nemnoha respektují vlastnosti účastníků a tak se dlabe na technické finesy a jede se na silové vlně, která odpovídá tomu, že se na plátně (ehm, tedy na monitoru) mlátí dvoumetrové blobohroudy cvičeného masa. Hurá! Bohužel stále cosi (tedy krom nudného vizuálu, zde by se komiksu věrnější kresba hodila víc, než-li jinde) schází, leč věřím, že to ono se zjeví ve druhé části, kde možná konečně najdu superhrdinskej animák, kterému dám 5 hvězdiček.(25.8.2013)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

• - Postava doktora Bartholomewa Wolpera má na sebe tričko s logom Supermana, ďalšieho superhrdinu zo stajne DC Comics. (Sociopath)

• - Rozpočet studia na jeden animovaný film umožňoval stopáž o délce 70 až 75 minut. Komiksová předloha Franka Millera „Návrat temného rytíře“ byla ale tak obsáhlá, že nebylo možné adaptovat ji jako jeden jediný film bez zásadních změn a škrtů v původním ději. Proto byl film rozdělen do dvou částí, aby tak tvůrci potěšili fanoušky více věrnou adaptací.