Batman: Návrat Temného rytíře, část 1.

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Animovaný / Akční

USA, 2012, 76 min

Jay Oliva

Předloha:

Frank Miller (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Bob Goodman

Vizuálně bezchybné, námětově zajímavé. Nápad s Batmanem "po dvaceti letech" mě nemálo zaujal, a film se opravdu povedl. Nebýt trochu slabšího záporáka Leadera a některých scenáristických úletů (podezřele rychlá důvěra k Robinovi - jsem zajedno s Alfrédem), bylo by to za pět. A na dvojku s Jokerem a Supermanem se velice těším.(29.3.2016)

• HAL

Psychologická sonda? HAHAHAH. Primitivní rubanice která je od akčních animáků co běží v sobotu v osm ráno v televizi jen o hodně malý stupínek dál. Předloha se kastruje o sto šest, hlavně že akčních mlátiček je hromada. A Samozřejmě, ve srovnání s libovolným anime je akce zoufale nudně natočená a hlavně to celé má naprosto ohavnou animaci - nicméně pokud to má být jen snaha přiblížit se vizuálu desítky let starému komiksu, pak se podařilo. 3/10(19.9.2013)

"Tobe to jeste nedoslo hochu. Tohle neni nejaka zablacena dira. Tohle je operacni sal. A ja jsem chirurg!" Vsechny DC animaky smerovaly k tomuto bodu, k dvoufilmu po kterem uz je latka tak vysoko, ze bude tezke ji udrzet. I kdyz Red Hood, nebo Year One byly stylove a kombinace Superman/Batman zabavne, az DKR dal ten spravnej pravej hak primo do divakovy lebky. Je to drsny az brutalni komiks, ale presne tak na hranici, akorat. A i kdyz je v nem Batman uz deset let na odpocinku kvuli smrti partaka Robina alias Jasona Todda, defacto si "uziva" duchodu, zjistime, ze toho ma jeste hodne pred sebou, a ze pred tim, kym je, se schovat neda. V prvni casti je jeho ukolem zastavit "napraveneho" Harveyho Denta alias Two-Face a predevsim rozmahajici se anarchistickou hrozbu armady zlocincu. To, co se podarilo Nolanovi v hrane trilogii Temneho rytire, to zachoval Jay Oliva v animovane podobe, a z predlohy Franka Millera udelal poradne cool zalezitost. A rek bych, ze pulka uspechu patri C. Drakeovi, ktery tu skladal opet hudebni doprovod, a je misty tak famozni, ze z nej mrazi. Hudba i cely pribeh delaji z Batmana presne to, v cem je nejlepsim komiksovym hrdinou. Nema zadne superschopnosti, dokonce je tu uz stary a unaveny, ale to co dela "hero" feeling v tomhle filmu tak skvely, je prave odhodlani a sila ducha, ktere jsou Batmanovou podstatou, jeho schopnost byt prizrakem a symbolem...boje proti zlocinu.(26.9.2013)

Velice silná a téměř doslovná adaptace snad nejlepšího Batmaního komiksů, jaký jsem kdy četl. Komiks byl opravdu úchvatný, nabitý emocemi, plný šokujících událostí a zvratů, a tenhle film to všechno má, fakt se to podařilo skvěle převést na plátno. Navíc to má vynikající dabing, Soukup opravdu válí a animace je jak jinak vynikající. Všechno funguje tak jak má, opravdu je to jenom jako rozpohybovaný komiks, který je ovšem o něco málo lepší. Jinak je to ale docela brutální, fighty jsou skvělé a líbí se mi, jak tady Bruce Wayne prostě všechny masí. Tempo je vysoké, rychle to utíká a psychologická sonda do Batmanovy duše je tuze povedená. Druhá část bude jistě lepší, ale i tato je za plný počet, protože mi to prostě přijde lepší než jakákoliv epizoda z Nolanovy trilogie, a to je vskutku co říct. Naprostá povinnost pro komiksové fanoušky. 100%.(30.9.2014)

• Sociopath

Maximálne rozhorčenie nad shitnou animáciou, rozčarovanie nad "znovuobjavením" postavy Robina, k tomu debilní Mutanti (na čele so zvlášť nechutným vodcom), totálne nevyužitý Gordon... Má zmysel pokračovať? Potešil krátky okamih, kedy sa na scénu vrátil Harvey, a aby som neklamal, záverečná scéna ma navnadila na pokračovanie, ktoré, ako dúfam, bude snáď lepšie. Snáď.(28.12.2013)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

• - Wade Williams, ktorý tu daboval Harveyho Denta, si zahral malú rolu správcu väznice Blackgate vo filme Návrat Temného rytiera (2012). (Sociopath)

• - Ve filmu je možné spatřit obálky skutečných DC komiksů "Swamp Thing" a "V for Vendetta". Studio si tak udělalo malou reklamu. (Lorge)