Batman: Návrat Temného rytíře, část 1.

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Animovaný / Akční

USA, 2012, 76 min

Jay Oliva

Předloha:

Frank Miller (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), Jerry Robinson (komiks)

Bob Goodman

Přesná adaptace geniální komiksové předlohy! Malý mínus či plus - nemá to animaci z komiksu. Naopak je animace výborná. První část v komiksu není nejsilnější, ale materiál dusí atmosférou. Takto vypadají animované filmy pro dospělé bez sexu! Těšte se na druhý díl, protože to bude ještě hutnější polévka!(10.11.2012)

Příběhy o Batmanovi mám hodně rád a tady to millerovské zpracování tomu dost dobře sedne. Temný, drsný, krvavý a vcelku nekompromisní. Takový je Batman od Franka Millera, kde se vyloženě pořádá hon na Netopýra. Hodně mě to překvapilo a dost se mi to líbilo. Jediné, co mi vadilo a nabourávalo tak hutnou atmosféru byl Robin. První část je o něco slabší, než ta druhá, ale stále dost dobrá a originální. 84%(13.7.2014)

Velice silná a téměř doslovná adaptace snad nejlepšího Batmaního komiksů, jaký jsem kdy četl. Komiks byl opravdu úchvatný, nabitý emocemi, plný šokujících událostí a zvratů, a tenhle film to všechno má, fakt se to podařilo skvěle převést na plátno. Navíc to má vynikající dabing, Soukup opravdu válí a animace je jak jinak vynikající. Všechno funguje tak jak má, opravdu je to jenom jako rozpohybovaný komiks, který je ovšem o něco málo lepší. Jinak je to ale docela brutální, fighty jsou skvělé a líbí se mi, jak tady Bruce Wayne prostě všechny masí. Tempo je vysoké, rychle to utíká a psychologická sonda do Batmanovy duše je tuze povedená. Druhá část bude jistě lepší, ale i tato je za plný počet, protože mi to prostě přijde lepší než jakákoliv epizoda z Nolanovy trilogie, a to je vskutku co říct. Naprostá povinnost pro komiksové fanoušky. 100%.(30.9.2014)

Má to své mouchy, oproti geniální předloze Franka Millera to postrádá tu neskutečnou kresbu, která udělala z Bruceova návratu do jedné letní výhně neskutečně pekelný zážitek, a pak taky Batmanovi vnitřní monology, ačkoliv ty hlavní, tedy týkající se psychiky a duševního stavu hrdiny, se podařilo tvůrcům docela povedeně nahradit pomocí těch několika představ. A ten hlavní monolog, zobrazující katalyzátor a zdroj síly, tam nechali. No ty ostatní tam přece jenom trošičku chyběli, ale chápu, že film je jiný druh média a absence těchto faktorů byla zdárně překonána trumfy, které drží zase ono. A popravdě, vizuálně to je naprostá špička mezi těmito animáky, moji úvodní mouchu tedy berte s rezervou. Pak je tu úžasná, nekompromisní, tvrdá akce ne nepodobná té z TDKR, ovšem ještě poctivěji vypadající a hlavně neomezená hloupými pégéčkami. Atmosféra je celou dobu hrozivě ponurá i díky hudebnímu doprovodu, který definitivně zařadím mezi svou top v žánru. A jelikož je to téměř stoprocentně přesná adaptace TDKreturns (aby nedošlo k mýlce :)), má to scénář, který donutí lecjakou slabší povahu přidat se k Amišům. Při zprávách o každodenních vraždách, scéně s mamkou či mutantích hrozbách svíralo i mě. Nejde v tom nevidět dnešní svět. A to co zde chybí jsou lidé schopni ho změnit. Samozřejmě film/komiks funguje i jako psychologická sonda či sociální studie, v obou případech jako od prvotřídních doktorů. Miller je opravdu mistr, ne všechny jeho práce jsou takhle dokonalé, ale tímto se zapsal do historie a vytvořil přesně to, čemu se říká nadčasová záležitost. PS: Možná, že se mnohým můj názor nemusí pozdávat, protože tahle část byla ještě taková přímočará, čemuž odpovídal i záporák ala Bane (ted křivdím Baneovi, protože jemu by Batman asi nikdy neřekl, že není moc chytrej), a možná i na tak velkolepý příběh s takovým přesahem "nikdy to nevzdát" příliš komorní atmosféra, které nepomohl ani generál ani Two-Face. Nebojte se a počkejte si na part 2. Tam uvěříte a budete zoufale vyhlížet symbol netopýra na nebi.(2.10.2012)

A deti spať! Nie každý kreslený animák na základe komiksov má tu disneyovskú atmosféru, čo je pre dospelákov iba prívetivé. Ostatne už samotná predloha nieje nič barvičkové a DC prišli na to, že ak im to ,,warneráci,, nedovolia rozbaliť v plnej poľnej na plátne v live action, aspoň to skúsia na nosičoch a animovane. No a práve formálne, som ale čakal trochu viac tej reálnosti, už keď ide o dospelú ponuku a menej tej uhladenosti ( aj keď krvou sa nešetrí ). Proste Warner Animation klasa.(1.2.2018)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

• - Ve filmu je možné spatřit obálky skutečných DC komiksů "Swamp Thing" a "V for Vendetta". Studio si tak udělalo malou reklamu. (Lorge)

• - Rozpočet studia na jeden animovaný film umožňoval stopáž o délce 70 až 75 minut. Komiksová předloha Franka Millera „Návrat temného rytíře“ byla ale tak obsáhlá, že nebylo možné adaptovat ji jako jeden jediný film bez zásadních změn a škrtů v původním ději. Proto byl film rozdělen do dvou částí, aby tak tvůrci potěšili fanoušky více věrnou adaptací. (Zdroj: ČSFD.cz)