Batman: Návrat Temného rytíře, část 1.

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Animovaný / Akční

USA, 2012, 76 min

Jay Oliva

Předloha:

Frank Miller (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), Jerry Robinson (komiks)

Bob Goodman

Celou dobu jsem se nemohl ubránit pocitu, že tomu prostě někde něco chybí a možná to budou právě i ony vnitřní monology Bruce Waynea, které podle zdejších komentářů jsou docela významnou součástí původního comicsu. Jinak ale nemám co vytknout. Naprosto úžasná animace společně s dechberoucím hudebním doprovodem vytváří perfektně temnou atmosféru pro vyprávění příběhu o návratu stárnoucího a nežádaného (anti)hrdiny a jeho boji nejen s padouchy ovládajícími město. Tleskám a nedočkavě vyhlížím pokračování.(16.10.2012)

Malinko rozpačité, i když jako rozjezd k brutálnímu finále vlastně postačí. Jenom je to až příliš rozkouskované, chybí tomu silný záporák a linka s Harveyem Dentem zůstala ležet nevyužita. Cast vynikající hlasu Petera Wellera byla ale absolutní trefa do černého. Oproti druhému dílu je to ale fakt čajíček.(30.8.2013)

Nebýt laciné animace ve velkých celcích (Ghibli jsem nečekal, ale i tak), tak mohlo jít o skutečnou pecku. Scénář je vynikající, napsané postavy taktéž a některé scény jsou perfektní až dechberoucí. Dávám plný počet (9/10). Tenhle díl se mi líbil více než druhý a ten na míň jak čtyři ve svým žánru není.(25.1.2013)

Na začiatok by som povedal, že komix to neprekonalo (ten je o úroveň vyššie) ale zato je to presne tá adaptácia akú si zaslúži. Najlepšia. Jediná vec čo navyšuje komix nad tieto filmy sú vnútorne monológy ktoré doťahujú zážitok k ešte epickejším rozmerom. Inak je to okienko po okienku rozhýbaná predloha.(18.2.2013)

Slice and dice... Rozpohybování asi nejlepšího komiksu na světe se povedlo na jedničku a Nolan si může jít potichu onanovat pod peřinu... Batman starý a unavený, v důchodu, zločin se ovládá gotham a na Batmana pohlíží veřejnost i veřejné sloýky jako na teroristu... Neobjevil se na scéně už deset let... Ale samozřejmě svého démona nenachá spát a s vervou se znovu vrhá do boje proti zločinu... Starý, unavený, ale odhodlaný, chytrý a s pomocí mladé Robinky a věrného Alfreda... Atmosférou je film jediněčný a Gotham správně temný a nehostinný vlnou brutálních zločinů... Akce je nápaditá a vševypovídající a film vůbec enmá slabinu a stává se tak nejlepším Batmanem... Du zkouknout druhý díl a očekávám film na hodnocení šest...(9.3.2013)

• - Ve filmu je možné spatřit obálky skutečných DC komiksů "Swamp Thing" a "V for Vendetta". Studio si tak udělalo malou reklamu. (Lorge)

• - Wade Williams, ktorý tu daboval Harveyho Denta, si zahral malú rolu správcu väznice Blackgate vo filme Návrat Temného rytiera (2012). (Sociopath)

• - Postava doktora Bartholomewa Wolpera má na sebe tričko s logom Supermana, ďalšieho superhrdinu zo stajne DC Comics. (Sociopath)