Ve městě Gotham uplynulo již 10 let od doby, co Temný rytíř pověsil svou kápi na hřebík a začal svou zatrpklost utápět v alkoholu. Nyní se 55letý Batman vrací, aby z ulic vybil zlo, které zde rozsévá nová zkažená generace vandalů a násilníků. Má ale na to ještě dost síly? Mezitím se v nedalekém ústavu pro choromyslné kdosi po dlouhé době rozesmál. (oficiální text distributora)

Trailer

Jara.Cimrman.jr

"Jestli se snažíte o sebevraždu, měl bych starý rodinný recept. Byla by bolestivá a pomalá." Já už jsem na pohádky poměrně velký a ani ta o oblafnutí mutantů stárnoucím netopýrem mne příliš nenadchla. Taky nejsem takový fanda comicsu, abych potřeboval neustálé vracení zloduchů do hry. Nicméně veřejná diskuze na téma Batmanovy dobroty stála za to, sluha Alfred taky občas vypustil perlu z dutiny ústní a sympatická mi byla i rošťanda Robin, takže tuto návštěvu Gothamu nepovažuju za ztrátu času. ()

novoten

Je pro mě nepochopitelné, že zatímco všechny stylem nezaměnitelné batmanovské příběhy, které se o pár let později dočkaly animované adaptace (Hush, Gaslight), jsou upravené, zkrácené a vůbec v pointě pozměněné, Millerova vstupenka mezi komiksovou elitu je místo toho přepsaná otrocky, téměř až úsměvně. Má v sobě sice dostatečně temného titulního hrdinu i perfektní linku s Dentem, ale velice často vypráví skrze reportéry na televizní obrazovce, což mě opakovaně vytrhávalo z tempa už v předloze a ve filmové podobě tenhle postup bohužel ani nedává smysl. ()

Tom_Lachtan

Batman jiný, Batman klasický, Batman bezčasový - takový je jeho on i jeho návrat. Jiný oproti většině slabších, přebarevnělých DC animakům (snad kromě Gothamského rytíře), přitom stojící pevně ve své tradiční formě, vdík komiksové předloze, která dala vzniknout hlavní postavě v těch nejlepších tradicích s minimem technických vychytávek. Bezčasnost je asi největší plus, tohle by se totiž mohlo s trochou snahy a přimhouřenou bulvou odehrávat vlastně kdykoli v rozmezí minulých čtyřiceti let, což krásně dotváří atmosféru. Naprosto skvostné jsou souboje, které jako jedny z nemnoha respektují vlastnosti účastníků a tak se dlabe na technické finesy a jede se na silové vlně, která odpovídá tomu, že se na plátně (ehm, tedy na monitoru) mlátí dvoumetrové blobohroudy cvičeného masa. Hurá! Bohužel stále cosi (tedy krom nudného vizuálu, zde by se komiksu věrnější kresba hodila víc, než-li jinde) schází, leč věřím, že to ono se zjeví ve druhé části, kde možná konečně najdu superhrdinskej animák, kterému dám 5 hvězdiček. ()

TheDarKnig

Má to své mouchy, oproti geniální předloze Franka Millera to postrádá tu neskutečnou kresbu, která udělala z Bruceova návratu do jedné letní výhně neskutečně pekelný zážitek, a pak taky Batmanovi vnitřní monology, ačkoliv ty hlavní, tedy týkající se psychiky a duševního stavu hrdiny, se podařilo tvůrcům docela povedeně nahradit pomocí těch několika představ. A ten hlavní monolog, zobrazující katalyzátor a zdroj síly, tam nechali. No ty ostatní tam přece jenom trošičku chyběli, ale chápu, že film je jiný druh média a absence těchto faktorů byla zdárně překonána trumfy, které drží zase ono. A popravdě, vizuálně to je naprostá špička mezi těmito animáky, moji úvodní mouchu tedy berte s rezervou. Pak je tu úžasná, nekompromisní, tvrdá akce ne nepodobná té z TDKR, ovšem ještě poctivěji vypadající a hlavně neomezená hloupými pégéčkami. Atmosféra je celou dobu hrozivě ponurá i díky hudebnímu doprovodu, který definitivně zařadím mezi svou top v žánru. A jelikož je to téměř stoprocentně přesná adaptace TDKreturns (aby nedošlo k mýlce :)), má to scénář, který donutí lecjakou slabší povahu přidat se k Amišům. Při zprávách o každodenních vraždách, scéně s mamkou či mutantích hrozbách svíralo i mě. Nejde v tom nevidět dnešní svět. A to co zde chybí jsou lidé schopni ho změnit. Samozřejmě film/komiks funguje i jako psychologická sonda či sociální studie, v obou případech jako od prvotřídních doktorů. Miller je opravdu mistr, ne všechny jeho práce jsou takhle dokonalé, ale tímto se zapsal do historie a vytvořil přesně to, čemu se říká nadčasová záležitost. PS: Možná, že se mnohým můj názor nemusí pozdávat, protože tahle část byla ještě taková přímočará, čemuž odpovídal i záporák ala Bane (ted křivdím Baneovi, protože jemu by Batman asi nikdy neřekl, že není moc chytrej), a možná i na tak velkolepý příběh s takovým přesahem "nikdy to nevzdát" příliš komorní atmosféra, které nepomohl ani generál ani Two-Face. Nebojte se a počkejte si na part 2. Tam uvěříte a budete zoufale vyhlížet symbol netopýra na nebi. ()

Spiker01

Vynikající animák, určitě jeden z nejlepších, který kdo kdy podle komiksů naanimoval. Předloha Franka Millera je jedním z nejlepších počinů komiksového světa, ne-li ta vůbec nejlepší (to je subjektivní) a tak jsem velice rád, že se atmosféru povedlo přenést i do animáku. Animace naprosto výborná, opět si musím postěžovat na Marvel, který poslední dobou točí jen nevhodnou mangu. Není to úplně klasický Batman, na kterého jsem třeba i já zvyklý z ostatních animáků, kdy s protivníky soupeří v plné síle, ovšem tento fakt filmu nesmírně svědčí. V krátkosti se tedy dá říct, že to, co skvěle funguje v komiksu, funguje i v tomto animáku...100% ()

• Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)
  • Postava doktora Bartholomewa Wolpera má na sebe tričko s logom Supermana, ďalšieho superhrdinu zo stajne DC Comics. (Sociopath)