Batman: Návrat Temného rytíře, část 1.

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Animovaný / Akční

USA, 2012, 76 min

Jay Oliva

Předloha:

Frank Miller (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Bob Goodman

Frank Miller si to vymyslel hezky, škoda, že mu to zprznili standardní rychlokvašenou animací. Ale kostra zůstává a lehký vizuální nádech á la Miller to má, takže dost brblání - jeden z nejlepších batmanovských scénářů konečně ožívá i ve filmu a sluší mu to. Kdyby došlo na film hraný, nejspíš byste mě teď resuscitovali. První část je ještě taková seznamovačka a šolíchání s Dentem. To pravé TEMNO přijde v části druhé.(12.2.2013)

Oficialní text distributora se čte opravdu moc pěkně, ale s filmem jako takovým nemá nic společného. Jen snad první věta jakž takž sedí. Film je opravdový průměr, pohnutky batmana slabé, zápletka mizerná a záporák vyloženě k smíchu. Jelikož nejsem fanda Anime, netuším jak moc kvalitní provedení bylo v tomto filmu... Mě ale nijak neuchvátilo. Takže hodnotím za 3* vyděl jsem totiž filmově slabší průměr a jen proto, že je to batman a nebo, že je to komiks nebudu nadhodnocovat.(10.6.2017)

Batman je skratka značka, ktorej sa poslednú dobu darí rovnako dobre ako u Christophera Nolana. Ten Milerovský dôchodcovský príbeh je fakt zaujímavý. Ma drsnú atmosféru, čo sa len tak nevidí. A to je asi najväčšie plus. Sledovať Batmana, ktorý už nie je najmladší a ma viac problémov ako za mlada je fakt zážitok a v tomto animáku je to zachytené fakt skvelo. Teším sa na dvojku. 89% - 4*(15.10.2012)

Výborná adaptace ještě lepšího komiksu z pera Franka Millera a téměř dokonalé pokračování filmu Rok jedna. Atmosféra jak se patří temná, kterou podtrhuje skvělý dabing (především Netopejra) a výtečný soundtrack. Je fajn vysledovat, kolik si toho Chris Nolan vypůjčil do svého epického závěru The Dark Knight Rises. Navíc z tohoto přímo sálá taková osmdesátková atmoška, mutanti vypadaj jak pankáči, no prostě sekec. Plný počet nedávám jen kvůli té hranaté animaci, která sice k Batmanovi už tak nějak patří, ale tady měl Mr.Wayne tu bradu už fakt přehnanou :)(22.1.2013)

• Sociopath

Maximálne rozhorčenie nad shitnou animáciou, rozčarovanie nad "znovuobjavením" postavy Robina, k tomu debilní Mutanti (na čele so zvlášť nechutným vodcom), totálne nevyužitý Gordon... Má zmysel pokračovať? Potešil krátky okamih, kedy sa na scénu vrátil Harvey, a aby som neklamal, záverečná scéna ma navnadila na pokračovanie, ktoré, ako dúfam, bude snáď lepšie. Snáď.(28.12.2013)

• - Rozpočet studia na jeden animovaný film umožňoval stopáž o délce 70 až 75 minut. Komiksová předloha Franka Millera „Návrat temného rytíře“ byla ale tak obsáhlá, že nebylo možné adaptovat ji jako jeden jediný film bez zásadních změn a škrtů v původním ději. Proto byl film rozdělen do dvou částí, aby tak tvůrci potěšili fanoušky více věrnou adaptací. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

• - Wade Williams, ktorý tu daboval Harveyho Denta, si zahral malú rolu správcu väznice Blackgate vo filme Návrat Temného rytiera (2012). (Sociopath)