Batman: Návrat Temného rytíře, část 2.

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Animovaný / Akční

USA, 2013, 74 min

Jay Oliva

Předloha:

Frank Miller (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Bob Goodman

Momentálně jsem plný emocí...,ačkoliv jsem ještě neshlédl celý film, tak musím zareagovat ihned na pasáž s Jokerem(zhruba prvních 40 min. stopáže). Po nemastném neslaném 1. díle s "Mutanty" přichází na scénu opravdový underground, masakr, vraždění neviňátek, kterému se snad ani Nolanův "The Dark Knight" nevyrovná - ukamenujte mě...Imho...Tohle je snímek, na který se mohou dívat i děti?! Hektolitry krve, motiv hákového kříže na poprsí Bruna, stovky mrtvých...těžká dekadence...nelíbí se mi animace...Robin - nebo jeho dívčí hybryd - nuda...nicméně tohle vše hravě jako náročný milovník BATMANA přehlédnu, protože FRANK MILLER mě dostal díky klaunově anarchii na komiksový Olymp...(16.1.2014)

Ano, pořád je to jedna z nejlepších adaptací komiksu na filmové plátno, nicméně po závěrečném proslovu jsem měl nutkavý pocit, že tomu jednoduše něco chybělo. Proto za mě bohužel jen za čtyři. Možná jsem jen ale byl nalákán první částí na ultimátní komiksový zážitek, který nakonec působí možná až příliš uspěchaně a místy až moc zahnaný do kraje (ano, uhýbání kulkám nyní myslím). Spolu s první částí je to ale surová adaptace jak má být, která dokládá Batmanova dobrodružství v poctivě emocionálním, brutálním a společensko kritickém balení, s těžce padnoucí hereckou sestavou.(25.1.2013)

Už první díl Návratu Temného rytíře byl dobrý, ale druhá část je úplně někde jinde. Tolik skvělých scén, vybroušených dialogů a situací, o kterých jsem ani nesnil, to se opravdu jen tak nevidí. Druhý díl je nejenom mnohem temnější, drsnější a brutálnější, ale hlavně je emocionálně neskutečně našlapaný a celá stopáž je intenzivní a zběsilá tak moc, že jeden skvělý souboj střídá druhý. Celá část s Jokerem je něco naprosto neuvěřitelného a jeho souboj s Batmanem mě přesvědčil, že si celý komiks prostě musím přečíst. A závěrečný souboj se Supermanem? Bomba! Už se těším, jak ho Znyder převede na velké plátno. It's finally here, isn't it? The moment we've both dreamed about.(19.8.2015)

Inkriminovaných sedmdesát minut je prosyceno výhradně pouličními bitkami, kde největšími bitkaři jsou netopýr, muž z oceli a vtipálek. Joker po čtyřiceti letech vězení v psychiatrické léčebně dostane šanci u Lettermana, přičemž tuto výhodu využije (podřeže diváky) a následně zdrhá do lunaparku, kde pomocí modifikované cukrované vaty útočí na nervovou soustavu náctiletých. Bohudíky starouš Batman dorazí a o bitku máme postaráno! Více něž překvapivé rozuzlení bitky v tunelu "lásky" na jedné straně poznamená Batmanovo vnitřnosti a na straně druhé Jokerův vaz. A když Superman odkloní nukleární hlavici, tak hurá na Batmana, jež si pro tuto příležitost pořídil speciální oblek! 99%(1.4.2014)

Komiksovou předlohu znám a tento film (resp. oba filmy - nehodlám psát komentář k obojímu, jen bych se opakoval) jsou jejím důstojným zpracováním. Troufám si tvrdit, že kdyby se tvůrci pokusili vytvořit film hraný, nebylo by to úplně ono, tady však pochmurná animace skvěle doplňuje atmosféru. Hudba též správně epická, dabingu také nelze nic vytknout. Děj je v první části pomalejší, jakmile však uvede diváka patřičně do děje, nabere spád a druhá půlka už má zcela pohlcující tempo. A souboji "titánů" v závěru nesahá Souboj titánů ani po kotníky :)(18.3.2013)

• - Během souboje mezi Supermanem a Batmanem v Crime Alley je možné v jednom z pokojů na okamžik zahlédnout zarámovaný obraz s Christopherem Reevem v roli Supermana. (Hpatrik)

• - Jednoruký lukostřelec Oliver je Oliver Queen, známý jako Green Arrow. Stejně jako Bruce Wayne je i Oliver Queen miliardářem, který se rozhodl své bohatství využít k dobrým účelům. Stejně jako Batman tak disponuje výborným vybavením s mnoha inovacemi. (Lorge)

• - Stejně jako v prvním díle si i zde DC udělalo menší reklamu. V jedné ze scén se totiž objevují obálky skutečných DC komiksů jako "Flash" a podobně. (Lorge)