Reklama

Reklama

Velvyslanec

(festivalový název)
  • Dánsko Ambassadøren (více)
Dokumentární / Komedie
Dánsko, 2011, 93 min

Obsahy(1)

Co se stane, když se podnikavý běloch pokusí proniknout na horkou půdu africké diplomacie, kde je korupce standardním způsobem komunikace a státní majetek se rozkrádá ve velkém? Odpověď hledá dánský investigativní novinář Mads Brügger. Pomocí úplatku si zajišťuje privilegium stát se velvyslancem Libérie ve Středoafrické republice. Dává si za cíl rozvinout vztahy s místními pohlaváry, získat jejich důvěru a proklestit si cestu k diamantovým magnátům. Namísto rozhovorů a prostého pozorování situace vystupuje jako agent provokatér. Bere na sebe vizáž bodrého neokolonialisty, svou postavu obdařuje přehnanými gesty a zbohatlickými atributy – nechybí drahé doutníky, černé brýle, vypulírované bílé sako či velké prsteny. Podaří se Brüggerovi v jeho netradičním a nadmíru zábavném dokumentu poodhalit způsob rozkrádání postkoloniální Afriky? Nebo mu ani drzé jednání a kapsy nacpané penězi dveře k africkým milionům neotevřou? (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (16)

Spike23 

všechny recenze uživatele

Na jednu stranu velice zajímavý a originální dokument právě díky tomu, že je z oblasti, kde 99% lidí mohlo vidět leda tak Leonarda DiCapria, a tím jejich zkušenost končí. Bohužel ale, na stranu druhou, jeho zpracování není pro všechny a člověk, kterého ani trochu nezajímá jakákoliv politická situace a obzvláště někde daleko v Africe, asi jen stěží se bude u Ambasádora po celou dobu bavit. Celé je to spíše založené na faktech, která vás buď zaujmou, nebo máte smůlu a popravdě jsem čekal od Madse Brüggera něco ve stylu Billa Mahera, byl jsem dost na omylu. ()

Brylin 

všechny recenze uživatele

Odvážný Mads Brügger a jeho průnik do světa africké diplomacie a obchodů s diamanty. Autor zvolit velmi zajímavé téma a po mnoha peripetiích a obálkách se dočkal dokonce oficiálního jmenování do funkce i prvních drahých kamenů, i když mohl několikrát skončit úplně ožebračen či dokonce zabit. Z čistě obchodní zvědavosti bych ještě rád nahlédnul do účetnictví po pár prodejích diamantů - schválně, jestli ty peníze stojí za podstoupená rizika. Hodnotím třemi hvězdičkami. ()

Reklama

F.man 

všechny recenze uživatele

Jakože wot'd'fak? Jak na to jako někdo příjde? "Co kdybych natočili dokument o tom, jak jednoduše si lze koupit diplomatický pas, vykořisťovat africké země a převážet krvavé diamanty?" "Jo, to by bylo super. A úplně nejlíp, když si na sebe vezmeš vojenské hadry a všude budeš chodit ve vysokých kožených holinách." "Jsem pro, ale musím u toho ještě hulit fat cigára velké jako ruka Somálce." Dobrý, to ještě chápu. Na marihuanových večírcích nás s kamarády napadají podobné blbosti. Ale zrealizovat to? Fakt si sehnat pas, prachy a udělat ze sebe neokolonialistu, který to všechno natáčí? Klobouk dolů teda. Jen škoda, že ke konci už se trochu spěchá a uzavře se to trochu do ztracena. Ale řeknu vám, že pusu jsem měl otevřenou dokořán minimálně ješte hodinu po tom. Jsem zvědav, co tehle cápek vymyslí přístě. Jestli ho teda naodstřelí angolská tajná služba. ()

NJD 

všechny recenze uživatele

Pro mě jeden z absolutně nejzajímavějších dokumentů, který jsem kdy viděl. Neuvěřitelně odvážně investigativním způsobem natočenej snímek popisující to nejhorší z Afriky. K čemu jsou jakýkoliv snahy o změnu, když tomuhle světu vládnou jenom peníze? Nutno uznat, že filmaři měli sakra koule a patří jim obrovskej respekt za natočení něčeho takovýho + třešničkou na dortu je satirickej (ale přesto vážnej) styl, kterým pojali charakter hlavní postavy. Ještě jednou tleskám ve stoje! ()

Furciferka 

všechny recenze uživatele

No já furt nevím. Docela dobře jsem se bavila, na druhou stranu jsem ale, zejména ke konci, měla trochu problém s tím, jakým způsobem bylo na místní obyvatelstvo nahlíženo. Ale budiž Brüggerovi trocha toho ne zrovna korektního humoru odpuštěna (Pygmejové prominou), postava zbohatlíka ve vysokých leštěných botech byla ztvárněna opravdu vtipně. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama