Velvyslanec (festivalový název)

Dokumentární / Komedie

Dánsko, 2011, 93 min

Mads Brügger

Mads Brügger

Jakože wot'd'fak? Jak na to jako někdo příjde? "Co kdybych natočili dokument o tom, jak jednoduše si lze koupit diplomatický pas, vykořisťovat africké země a převážet krvavé diamanty?" "Jo, to by bylo super. A úplně nejlíp, když si na sebe vezmeš vojenské hadry a všude budeš chodit ve vysokých kožených holinách." "Jsem pro, ale musím u toho ještě hulit fat cigára velké jako ruka Somálce." Dobrý, to ještě chápu. Na marihuanových večírcích nás s kamarády napadají podobné blbosti. Ale zrealizovat to? Fakt si sehnat pas, prachy a udělat ze sebe neokolonialistu, který to všechno natáčí? Klobouk dolů teda. Jen škoda, že ke konci už se trochu spěchá a uzavře se to trochu do ztracena. Ale řeknu vám, že pusu jsem měl otevřenou dokořán minimálně ješte hodinu po tom. Jsem zvědav, co tehle cápek vymyslí přístě. Jestli ho teda naodstřelí angolská tajná služba.(30.8.2016)

No já furt nevím. Docela dobře jsem se bavila, na druhou stranu jsem ale, zejména ke konci, měla trochu problém s tím, jakým způsobem bylo na místní obyvatelstvo nahlíženo. Ale budiž Brüggerovi trocha toho ne zrovna korektního humoru odpuštěna (Pygmejové prominou), postava zbohatlíka ve vysokých leštěných botech byla ztvárněna opravdu vtipně.(9.3.2013)

Na jednu stranu velice zajímavý a originální dokument právě díky tomu, že je z oblasti, kde 99% lidí mohlo vidět leda tak Leonarda DiCapria, a tím jejich zkušenost končí. Bohužel ale, na stranu druhou, jeho zpracování není pro všechny a člověk, kterého ani trochu nezajímá jakákoliv politická situace a obzvláště někde daleko v Africe, asi jen stěží se bude u Ambasádora po celou dobu bavit. Celé je to spíše založené na faktech, která vás buď zaujmou, nebo máte smůlu a popravdě jsem čekal od Madse Brüggera něco ve stylu Billa Mahera, byl jsem dost na omylu.(15.10.2012)

Přestože jde o téma, kde by humor neměl být nijak přítomen, je ho tento nekorektní dokument celkem plný. Postava bezohledného zbohatlíka kterou Brügger ztvárňuje je opravdu nepřehlédnutelná a Brügger si zaslouží úctu, že se do něčeho tak nebezpečného pustil. Naštestí to za pomoci mnoha "obálek štestí" přežil a nám bylo umožněno toto vskutku bizardní, ale velmi poučné dílo zhlédnout. Dávám --- == 80 % == --- .(26.7.2013)

Bizarní dokumentární (anebo spíše mockumentární?) majstrštyk. Puristé budou určitě prskat, že Brügger je manipulátor, předkládá divákům subjektivní a zaujatý pohled na věc a místy krutě zesměšňuje nic netušící aktéry svého filmu (viz celý "sociálně uvědomělý" projekt pygmejské sirkárny). Pokud ale na režisérovu hru přistoupíte, budete se na tomhle tripu do Středoafrické republiky - jedné z nejzaostalejších a nejuzavřenějších afrických zemí, která se už více než třicet let (nepříliš úspěšně) snaží vymanit z chaosu, do nějž se propadla za krutovlády "císaře" Bokassy - velmi dobře bavit. Začínám se pídit po Brüggerově starším dílku http://www.csfd.cz/film/273912-rode-kapel-det/ (dánští Korejci, co jedou sehrát komediální představení do KLDR - to zní slibně).(17.12.2012)