Za zdmi (festivalový název)

• Belgie

Za múrmi

(festivalový název)

Beyond the Walls

Belgie / Francie / Kanada, 2012, 95 min

I mě tenhle film naprosto rozsekal. Nemohla jsem ho dostat z hlavy několik dní, a to po prvním i druhým shlídnutí. Je to ten film, u ktrerýho máte chuť si ho hned pustit znova. Což jsem neudělala, ale dala jsem si asi tři týdny pauzu. Přitom je to celkem malý a nenápadný film, jednoduchý příběh o lásce. V podstatě ani nedokážu přesně formulovat, v čem tkví jeho síla. Rozhodně jeden z nejlepších filmů s touhle tématikou.(30.1.2014)

Film, který se záměrně vyhýbá konfrontaci homosexuální menšiny s většinovou heterospolečností. Za zdmi pokládá vztah dvou gayů za normální součást našeho světa, které se nevyhýbají obecně známé vztahové problémy. Jedná se tak o klasické intimní vztahové drama, které, přesto, že je dobře zahrané i režírované, z mého pohledu nijak nevybočuje z průměru tohoto žánru.(7.12.2013)

Romantická love story s vnitřně rozpolecnou hlavní postavou stojí na exhibici emocí Guillauma Gouixe. Oproti klasické romanci jde dál za ustanovení zde homosexuálního páru, k jeho ropadu. Přesahuje do melodramatu, tematicky rozšířeného o motivy psychického vydírání a závislosti. Další silnou rovinou je nadhled, se kterým jsou reflektovány stereotypy, jež jsou vysmívané aniž by figury přestaly být respektovány. Interakce páru staví na jednoduchém principu kontrasu, kdy je civilně zahraný Ilir opakem citově rozjitřelého Paula, jehož vypjatost je zdrojem dramatičnosti i komiky. Jemné balancování mezi humorem a patosem účinně zachraňuje milostný príběh před laciným sentimentem a dává volný průchod citové problematice a intenzivnímu závěru.(17.7.2012)

Vtipný film, který přitom není komedií. Snímek se sexuálním napětí, ve kterém přitom moc milostných scén - porovnáte-li ho s tématicky podobně orientovanými filmy - zas až tolik nenajdete. Příjemně natočené, velmi lidské. Jen těch posledních třicet minut by se mohlo prostříhat. [47th Karlovy Vary International Film Festival](7.7.2012)

• bassator

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - ANOTHER VIEW - Jiný pohled (Hors les murs / BEYOND THE WALLS / Za zdmi) - Pro mne který podobné filmy nevyhledává je toto nehodnotitelné nebo přinejmenším rozporuplné... - 30. 6. 2012 - kino Thermal - Kinosál B - Karlovy Vary - 40%(18.7.2012)