Laserová mise

• Austrálie

Akční / Dobrodružný

USA / Západní Německo / Jihoafrická republika, 1989, 84 min

BJ Davis

Tak popořadě. Herci: Německo-americká produkce sehnala opravdové hvězdy (bez ironie) – Brandon Lee jako typicky lehkovážný a sebevědomí agent Michael Gold – hvězda č. 1, Ernest Borgnine, jeden z těch Peckinpahových dvorních herců (Wild Bunch, Konvoj) jako lehce roztržitý profesor Braun – hvězda č.2. A svým způsobem i Debi Monahanová je hvězda, aspoň co se výstřihu týče. Příběh samotný: pokud jej mám nějak charakterizovat, tak je to jednoznačně akční špionážní thriller s prvky slapstickové komedie a westernu. Obvyklá dávka nesrovnalostí a logických mezer je na snesitelné úrovni. Ta komediální rovina se to čí jednak kolem „vtipných“ poznámek hlavních hrdinů a jednak kolem dvojice kubánských vojáků, seržantky Roberty a vojína Manuela. Tihle dva jsou zdrojem všech fórků, protože to jsou typické figurky dvou nekňubů (Manuel: „Seržante, ale vy jste ženská!?“ Roberta:„Vždycky jsem byla, ty blbče!“ Manuel: „No tím líp, seňorito“ ). Leeovo hláškaření nemá chybu – těm perlám se budete smát (to pro tu jejich nechtěnou sebeparodii). Padouchové mají něco do sebe – německý dobrodruh a obchodník se zbraněmi Eckhardt je jen figurka, moc se tam neobjevuje, taky na konci hned umře. Kališnikov, důstojník KGB, to je jinej borec. Nejenže je to drsňák, který nechá na konci vyhodit do vzduchu diamantový důl plný otroků bez mrknutí oka, on je to záporňák se vším všudy, co neumírá hned na poprvé. Důstojný soupeř pro Michaela Golda. Jinak je to už klasika – výbuch, přestřelka na základně, honička v autě, útěk, přestřelka, útěk, schování se v hotelu, sex, pronásledování, honička v autě, cesta pouští, přestřelka před velkým finále, setkání s padouchem, padouch mluví, zabití padoucha, útěk, přestřelka, zabití padoucha (stále není mrtev), přestřelka, zdánlivý konec, zabití padoucha (pořád není mrtev), výbuch, konečné zabití padoucha (už je mrtev), příjezd šéfa, po masakru „vtipně“ odlehčený konec. The End.(14.1.2006)

Celkom dobrý a vtipný pohodový akčný film. Ak niekto vyčíta tomuto filmu a hrdinke, že "neukázala kozy", tak to si zmýlil žáner. A ak také niečo má byť merítkom kvality filmu, je to veľmi smutné a k tomu už nemám slov... A že je to kópia bondoviek? Podľa mňa to môže byť kľudne aj naopak, ibaže Bond je agent jej veličenstva "007" a Brandon Lee je "len" syn Brucea Lee.(19.1.2007)

• martins

Výborný Brandon Lee, účast Ernesta Borgnineho a dvojice padouchů Pochath a Graham Clark a několik přestřelek, jsou pozitivem na tomto akčním béčku, naopak velice slabá Debi A. Monahan jako Alissa a komická dvojice kubánských vojáků, kteří přeběhnou k nepříteli . Začátkem 90 let na vhs jeden z lepších béčkových počinů, dnes už však pozapomenuté dílko.(25.8.2015)

• montel

Michael Gold (Brandon Lee) odjíždí do Jižní Afriky, aby zde našel profesora Brauna (Ernest Borgnine), největší experta na laserové zbraně. Profesor je ovšem unesen a Michael tamní vládou odsouzen k smrti za špionáž. Michaelovi se těsně před popravou podaří utéci a společně s dcerou profesora Brauna, Alissou (Debi A. Monahan) se vydávají po stopách únosců...Brandon Lee toho stejně jako jeho otec Bruce mnoho natočit nestihl. Z těch pár filmů, které má na svém kontě, je Laserová mise to nejhorší. Scénář i scény jsou nedotažené. Brandon nedostal tolik prostoru, kolik by si zasloužil, i když film stojí pouze na něm. Ostatní postavy jsou nezajímavé, za zmínku snad stojí přihlouplá dvojice policistů. Po tomto filmu ale moc psi štěkat nebudou. 35%(12.7.2012)

• majo25

V riadnych amerických kravinách začínal mladý Lee svoju kariéru. Akčný film s podpriemernym spracovaním, ktorý ešte k tomu čiastočne koketuje s komédiou. Keby to bolo aspoň vynahradené Leeovým kvalitným kung-fu...toho sa, až na pár kopov, nedočkáme. Vedľa neho posadili ''herečku'', ktorú by si človek ľahko pomýlil so sociálnou pracovníčkou z E55. Ernest Borgnine už vo svojom pokročilom veku bral všetko, a keď teda mu ponúkli túto rolu málo presvedčivého humanistického profesora, ktorý v závere kosí nepriateľov ako nič, asi neváhal. No ale zasa, keď v závere zobral do ruky pušku, pripomenulo mi to jeho rolu v neowesterne Divoká Banda. Nuda to síce nie je, ale radšej nikdy viac.(26.9.2016)