Omlouváme se, na webu se vyskytla technická chyba. Pokud si byl přihlášen, došlo k odhlášení. Zkus to prosím za chvíli znovu... Zavřít zprávu

Kapitán Fracasse

Kapitán Fracasse

Captain Fracasse

Dobrodružný / Historický

Francie / Španělsko / Itálie, 1961, 108 min

Třemi hvězdičkami nepodcením, ani nepřecením tento dobrodružný snímek z doby, kdy jsme se chodili do kina bavit a ne očekávat superskvělé "boží" díla jako někteří z nás dnes. Pobavili jsme se, po kině třeba zašli ještě na jedno (pokud nám před nosem ve 22,00 hodin zrovna nezavřeli) a film byl "zapomenut" a my se opět uzavřeli do své "ulity" vyspělého socialismu. :-((9.7.2007)

• Oskar

Kapitán Fracasse byl jeden čas běžně k vidění v televizi, ale protože francouzské filmy pláště a dýky jsem moc nevyhledával, vždycky mi nějak utekl. Teď vím, že jsem o nic nepřišel. V první řadě patří Fracasse k těm filmům, kde strhaný Jean Marais hraje o generaci mladšího hrdinu. Tvůrci věří, že když ho budou ostatní postavy často oslovovat "chlapče", nikdo nic nepozná. Poměrně lákavé obsazení vedlejších rolí přišlo vniveč, protože aby Marais vynikl, ostatní mu jen nahrávají bez nároku na vlastní osobitost. Philippe Noiret a Louis de Funés hrají členy kočovné herecké společnosti, ke které se titulní šlechtic přidá a dá v ní průchod svému ochotničení, aby ho po celý film všichni obdivovali, že se snížil mezi ně. Až úplně na konci filmu dojde k něčemu, co by se dalo nazvat komickou etudou a kde byla souhra Noireta a Funése na okamžik využita - možná mimo scénář. Tak trapnou a nedramatickou slátaninu divadelních klišé jsem totiž už dlouho neviděl. Postavy filmu nepotřebují, aby se v něm něco dělo, protože si všechno prostě řeknou. V dlouhých, většinou necitovatelně hloupých větách a v situacích, na které by platil jen Cimrmanův vichr z hor. Ale slovy jedné z postav, "Netlučme holí do bahna, mohlo by nás potřísnit." Takže to zkrátím: 30%(9.3.2010)

Mám pro tento příběh slabost v knižní i filmové podobě. Myslím, že tato adaptace se povedla, a pokud vezmeme v úvahu stáří filmu, je dobře koukatelná i dnes. A ten, komu přijde film málo akční, nechť si přečte pár stránek z Gautierovy předlohy a bude žasnout, jak strhující film podle ní vzniknul. Není to zkrátka pro každého. Ale který filmový žánr je?(4.5.2010)

Když mi žádný z dvaceti dostupných televizních kanálů není dost dobrý, sáhnu po stařičké klasice z mého mládí. Toto je velmi příjemná kostýmní romance, jakých v 60. letech vznikla celá řada. Mimo dobrodružného příběhu a barvité výpravy se může pochlubit v hlavní roli mým oblíbencem Jeanem Maraisem, který sice v době natáčení neměl daleko do padesátky, ale své role galantního milovníka a ochránce žen se zhostil s grácií a šarmem. Mám tyto staré šermířské příběhy ráda, dokonce mě kdysi přivedly k jezdeckému sportu a historickému šermu. Snad neupadne v zapomenutí a najde si diváky s romantickou duší i dnes.(25.3.2013)

Takže si to ujasníme hned, tohodle kapitána Fraškase jsem si sehnal jen a pouze kvůli Funésovi. Sice jsem věděl, že tam nebude moc dlouho, ale dabuje ho tady FF, což ještě víc probudilo mou zvědavost. A Funés je vážně to nejlepší, co se dá na tom filmu najít. Zaprvé má úžasný dabing (největší klasika) a za druhé má moc krásnou roli a hlavně na konci, jak předvádí Isabelu, no tak to je úžasná perla, vážení. Dabing vůbec je povedený. Filipovský - Funés, Ráž - Marais a Moravec - nepřípomíná vám to něco? Herecká část filmu není vůbec špatná, ale Marais má už ty nejlepší léta viditelně za sebou, nýbrž Louis to má úplně naopak. A co budoucí Funésova dcera Geneviéve Grad jako Isabella? No, nehraje špatně, ale jako Nicole jí mám holt radši. Dějově je film také jen průměr - příběh není nic moc, kráska v nesnázích a hrdinný rytíř, který je připraven jí zachránit, navíc se to dlouho rozjíždí a zachraňují to scény z divadla acelá herecká část, ve které opět esceluje Louis, který tam vážně mohl být víc. Děj se rozjel až ke konci a posledních deset minut nejen že stály za to, ale byly i vtipné a s několika "zvraty". Kostýmy jsou bezva a atmosféra je taky slušná. Celkově je to ale jen průměrný film, akorát tak na jedno zkouknutí a akorát tak na TV Barrandov, kde by určitě vynikl. 60% za film +3% za Louise, Filipovského a vtipné scény.(4.7.2013)