Kapitán Fracasse

Captain Fracasse

Kapitán Fracasse

Dobrodružný / Historický

Francie / Španělsko / Itálie, 1961, 108 min

Mám pro tento příběh slabost v knižní i filmové podobě. Myslím, že tato adaptace se povedla, a pokud vezmeme v úvahu stáří filmu, je dobře koukatelná i dnes. A ten, komu přijde film málo akční, nechť si přečte pár stránek z Gautierovy předlohy a bude žasnout, jak strhující film podle ní vzniknul. Není to zkrátka pro každého. Ale který filmový žánr je?(4.5.2010)

Třemi hvězdičkami nepodcením, ani nepřecením tento dobrodružný snímek z doby, kdy jsme se chodili do kina bavit a ne očekávat superskvělé "boží" díla jako někteří z nás dnes. Pobavili jsme se, po kině třeba zašli ještě na jedno (pokud nám před nosem ve 22,00 hodin zrovna nezavřeli) a film byl "zapomenut" a my se opět uzavřeli do své "ulity" vyspělého socialismu. :-((9.7.2007)

• sigf07

Méně známý film, který za šermířskými klasikami jako jsou Fanfár Tulipán či Tři mušketýři lehce zaostává. Možná i trochu víc než lehce. Každopádně, spíše než na výkon Jeana Maraise jsem byl zvědavý na Genevieve Gradovou alias Funésovu dceru Nicole ze slavné četnické série. Bohužel jsem se dočkal zklamání. Přišili jí roli naivky, která v polovině filmu vzdychá zamilovaností a v druhé půlce kvůli tomu, že ji vězní zločinný šlechtic v podání Gerrarda Barraye (mimochodem, asi nejzajímavější postava filmu). Jean Marais tady již měl svá nejlepší léta za sebou a přestože se snažil, vášnivého milovníka už příliš věrohodně nezahrál. No a zbytek postav tu je jen od toho, aby je Marais propíchl nebo postávají někde bokem a pokoušejí se dění nějak vtipně komentovat.(6.2.2012)

Jede, jede rytíř, jede do kraje, nové dobrodružství v dálce hledaje. Neví co je bázeň, neví co je strach, má jen velké srdce a na botách prach. Jean Marais v roli dalšího hyperudatného modrokrevníka, jehož jediným jměním je titul a atributem neposkvrněný charakter předvádí svůj standardní výkon. Co však ještě víc potěší oko i srdce každého milovníka staré filmové Francie, je hvězdné, ba přímo nebeské obsazení vedlejších rolí a geniální předposlední scéna. Vive le théâtre! (18.6.2015)

• Oskar

Kapitán Fracasse byl jeden čas běžně k vidění v televizi, ale protože francouzské filmy pláště a dýky jsem moc nevyhledával, vždycky mi nějak utekl. Teď vím, že jsem o nic nepřišel. V první řadě patří Fracasse k těm filmům, kde strhaný Jean Marais hraje o generaci mladšího hrdinu. Tvůrci věří, že když ho budou ostatní postavy často oslovovat "chlapče", nikdo nic nepozná. Poměrně lákavé obsazení vedlejších rolí přišlo vniveč, protože aby Marais vynikl, ostatní mu jen nahrávají bez nároku na vlastní osobitost. Philippe Noiret a Louis de Funés hrají členy kočovné herecké společnosti, ke které se titulní šlechtic přidá a dá v ní průchod svému ochotničení, aby ho po celý film všichni obdivovali, že se snížil mezi ně. Až úplně na konci filmu dojde k něčemu, co by se dalo nazvat komickou etudou a kde byla souhra Noireta a Funése na okamžik využita - možná mimo scénář. Tak trapnou a nedramatickou slátaninu divadelních klišé jsem totiž už dlouho neviděl. Postavy filmu nepotřebují, aby se v něm něco dělo, protože si všechno prostě řeknou. V dlouhých, většinou necitovatelně hloupých větách a v situacích, na které by platil jen Cimrmanův vichr z hor. Ale slovy jedné z postav, "Netlučme holí do bahna, mohlo by nás potřísnit." Takže to zkrátím: 30%(9.3.2010)