Kapitán Fracasse

Kapitán Fracasse

Captain Fracasse

Dobrodružný / Historický

Francie / Španělsko / Itálie, 1961, 108 min

Takže si to ujasníme hned, tohodle kapitána Fraškase jsem si sehnal jen a pouze kvůli Funésovi. Sice jsem věděl, že tam nebude moc dlouho, ale dabuje ho tady FF, což ještě víc probudilo mou zvědavost. A Funés je vážně to nejlepší, co se dá na tom filmu najít. Zaprvé má úžasný dabing (největší klasika) a za druhé má moc krásnou roli a hlavně na konci, jak předvádí Isabelu, no tak to je úžasná perla, vážení. Dabing vůbec je povedený. Filipovský - Funés, Ráž - Marais a Moravec - nepřípomíná vám to něco? Herecká část filmu není vůbec špatná, ale Marais má už ty nejlepší léta viditelně za sebou, nýbrž Louis to má úplně naopak. A co budoucí Funésova dcera Geneviéve Grad jako Isabella? No, nehraje špatně, ale jako Nicole jí mám holt radši. Dějově je film také jen průměr - příběh není nic moc, kráska v nesnázích a hrdinný rytíř, který je připraven jí zachránit, navíc se to dlouho rozjíždí a zachraňují to scény z divadla acelá herecká část, ve které opět esceluje Louis, který tam vážně mohl být víc. Děj se rozjel až ke konci a posledních deset minut nejen že stály za to, ale byly i vtipné a s několika "zvraty". Kostýmy jsou bezva a atmosféra je taky slušná. Celkově je to ale jen průměrný film, akorát tak na jedno zkouknutí a akorát tak na TV Barrandov, kde by určitě vynikl. 60% za film +3% za Louise, Filipovského a vtipné scény.(4.7.2013)

Jede, jede rytíř, jede do kraje, nové dobrodružství v dálce hledaje. Neví co je bázeň, neví co je strach, má jen velké srdce a na botách prach. Jean Marais v roli dalšího hyperudatného modrokrevníka, jehož jediným jměním je titul a atributem neposkvrněný charakter předvádí svůj standardní výkon. Co však ještě víc potěší oko i srdce každého milovníka staré filmové Francie, je hvězdné, ba přímo nebeské obsazení vedlejších rolí a geniální předposlední scéna. Vive le théâtre! (18.6.2015)

Mám pro tento příběh slabost v knižní i filmové podobě. Myslím, že tato adaptace se povedla, a pokud vezmeme v úvahu stáří filmu, je dobře koukatelná i dnes. A ten, komu přijde film málo akční, nechť si přečte pár stránek z Gautierovy předlohy a bude žasnout, jak strhující film podle ní vzniknul. Není to zkrátka pro každého. Ale který filmový žánr je?(4.5.2010)

• sigf07

Méně známý film, který za šermířskými klasikami jako jsou Fanfár Tulipán či Tři mušketýři lehce zaostává. Možná i trochu víc než lehce. Každopádně, spíše než na výkon Jeana Maraise jsem byl zvědavý na Genevieve Gradovou alias Funésovu dceru Nicole ze slavné četnické série. Bohužel jsem se dočkal zklamání. Přišili jí roli naivky, která v polovině filmu vzdychá zamilovaností a v druhé půlce kvůli tomu, že ji vězní zločinný šlechtic v podání Gerrarda Barraye (mimochodem, asi nejzajímavější postava filmu). Jean Marais tady již měl svá nejlepší léta za sebou a přestože se snažil, vášnivého milovníka už příliš věrohodně nezahrál. No a zbytek postav tu je jen od toho, aby je Marais propíchl nebo postávají někde bokem a pokoušejí se dění nějak vtipně komentovat.(6.2.2012)

Třemi hvězdičkami nepodcením, ani nepřecením tento dobrodružný snímek z doby, kdy jsme se chodili do kina bavit a ne očekávat superskvělé "boží" díla jako někteří z nás dnes. Pobavili jsme se, po kině třeba zašli ještě na jedno (pokud nám před nosem ve 22,00 hodin zrovna nezavřeli) a film byl "zapomenut" a my se opět uzavřeli do své "ulity" vyspělého socialismu. :-((9.7.2007)