V oblasti 80° severně od polárního kruhu žije malá komunita, pro kterou těžba znamená živobytí a přežití. Těžební průmysl je sice pulzujícím srdcem a finanční záchranou města, zároveň je ale také postupně ničí podhrabáváním a explozemi pod jeho povrchem. Filmový snímek sleduje osudy skupiny teenagerů na prahu dospělosti, od nesmírných krás tuhé zimy až po dlouhé zelené dny severského léta. V době, kdy se jejich křehké město třese a drnčí, jsme jako diváci konfrontováni s bolestivou zranitelností mladých hrdinů, kteří sní o změně a „kopou“ za lepší budoucnost. (Zlín Film Festival)

radektejkal

Film, který by Joni Mitchell (cituji převážně z písní) asi označila jako "Bergman Nordic Blues". Neodehrává se na ostrově Fårö, kde točil nejen Bergman, ale i Tarkovskij, jak uvádí čsfd, nýbrž ve městě Kiruna a jeho okolí (z encyklopedie: Kiruna je město ve Švédsku ležící za severním polárním kruhem v oblasti Norbotten známé pro svoji těžbu železné rudy. Ve městě žije přibližně 19 000 obyvatel.) Zkrátka je to ještě víc na severu a ještě větší zapadákov, než jiné "filmově" známé finské město Rovaniemi. Film nejen o výrostcích, ale i o dětech a dědech, má svoji atmosféru plynutí, která nekončí s jeho koncem. Přitom je kladen značný důraz na "přírodní krásy", které však nejsou s tématem filmu příliš kompatibiní. První film Sofie Norlinové je ještě plný tápání (podobného jako u teenagerů, které zobrazuje především), a zda se časem zařadí mezi švédskou filmařskou špičku je zatím nejisté. ()