Wither

(Švédsko)

Cabin of the Dead

Horor / Thriller

Švédsko, 2012, 96 min

Súhlasím takmer doslova s tým horným komentárom (až na tú vec s novým Evil Dead). Ale aj tak mi to príde na tri hviezdy. Masky a gore sú totiž natoľko dokonalé, že dokážem prekusnúť aj fakt, že to nemá poriadny dej (90% scenára spočíva v boji s posadnutými a útekom pred nimi), ani tempo. Guilty pleasure. A scéna v pivnici geniálna(3.11.2013)

Ještě před puštěním tohoto filmu, jsem na něj slyšel vesměs jen negativní ohlasy, takže mé očekávání nebylo tentokrát vůbec velké. Spíše jsem čekal jen slibovanou lacinou severskou kopírku na kultovní Evil Dead. I z toho důvodu jsem byl nakonec docela překvapený, že se vyložená katastrofa nekonala. Popravdě jsem tu našel hned několik věcí, které se mi naopak celkem líbily. A to bývám většinou k podobně laděným filmům dost skeptický. 300000 švédských korun sice není žádná sláva, ale svůj účel splnily. Většinu z nich jistě pohltily speciální efekty + masky, které byly docela vydařené. Bizarní podoba finálního monstra rovněž stojí za pozornost. Atmosféra má místy zajímavý nádech, který ovšem dost často pokazila nemohoucnost režisérského dua a společně s ní mi celkový prožitek kazila i spousta nelogických kiksů, kterých je tu k vidění opravdu hodně. Některé bych dokázal i odpustit, jen kdyby nebyli tak okaté. No a v neposlední řadě musím pokárat i dost prkenné herecké výkony většiny zúčastněných. Krve tu však bylo dost (občas to až přeháněli), několik záchvěvů napětí jsem tu taky zaregistroval a gore nebylo taky zas až tak špatné. Wither však dokázal i přes nepřehlédnutelné plagiátorství občas lehce zamrazit a nabídl nám i několik velice povedených „lehce“ morbidních scén. Takže bych ho v žádném případě nezatracoval. 50%(22.7.2017)

• J*A*S*M

Nemůžu souhlasit, že Wither měl "malý" rozpočet. Ba naopak. Na to, jací jsou jeho tvůrci filmařsky neschopní amatéři, byl rozpočet nejspíš vysoký až příliš, protože alespoň to gore vypadá fajn a vizuálně se trochu atmosféry občas taky vykouzlit podaří (minimalistická výprava obyčejné staré chalupy v lese a deštivé počasí dělají svoje). Ve všem ostatním se ten film ale vůbec nechytá. Zaprvé, tvůrčí invence nula. Nepřiznaná vykrádačka Evil Deadu, která se bezpochyby chtěla svézt na případném úspěchu oficiálního remaku. Zadruhé, postprodukčně zprasené - především špatný střih. Kvůli tomu nemá film ani špetku napětí a atmosféry (s výjimkou první sklepní scény, kde se první holčina nechá posednout), ba co víc, násilné scény nejsou ani trochu intenzivní. V oficiálním remaku Evil Deadu mě fyzicky bolelo každé říznutí/píchnutí/seknutí, Wither v tomto ohledu nezapůsobil vůbec nijak. Gore a krev se tu prostě jenom vyskytují, ale vtahující/znechucující efekt to nemá pražádný. Zatřetí pak velmi špatní herci. Zase bych mohl "porovnávat" s remakem Evil Deadu, ale to bych byl nespravedlivý, ten je produkčně jiná liga. Každopádně i ve srovnání s podobně nezávislými horory jsou zdejší herci vážně slabí. Svým způsobem je mi výsledné kvalita filmu líto, protože určitý fanouškovský zápal z toho cítit je. Ve zkratce: Wither působí, jako kdyby se nějaký fanoušek Evil Deadu pokusil natočit poctu - v dnešních podmínkách, za peníze odpovídající tehdejšímu rozpočtu. Bohužel jen asi zhruba s desetinkou talentu a nápaditosti Sama Raimiho. Nic než rozpaky pak v takovém případě cítit nemůžu.(19.5.2013)

Ať už Wither je vykrádačkou nebo ne, já se u něj bavil. Film jede podle toho nejklasičtějšího mustru, v němž nějaká chata v lesích je výživnou úrodou zla pro skupinku teenagerů. Duo Laguna/Wiklund očividně cucali rozpočet i z prstů na nohou, naštěstí vsadili na jednu kartu, a tou je samozřejmě gore. Všechny ty vystřelené mozkovny a ukousnuté pysky vypadají skoro báječně, takže ani nevadí, že casting tvoří snad jen tvůrců kamarádi a atmosféra dává o sobě vědět minimálně. Bod k dobru i za to, že když hrdina proskočí oknem, je skutečně zraněn, a neběhá před démony jako Bolt. Palec tedy nahoru.(6.10.2013)

Podle mě dobrá pocta kultovnímu Evil Dead. Ano, skoro vše to kopčí z tohoto díla(Místo, příběh, možná i nějaké scény podobné), ale pořád to dokáže bavit a nehrozí, že by jste si nudou ustřelili pravé varle. Krve je požehnaně, nějaký ten humor tam asi taky je, ikdyž nepatrný a ostatní prostě neřešte. Jako třeba logika, scénář, herecké výkony. Tohle je čistá gore zábava a pokud máte rádi Evil Dead, bude se líbit i tohle. Krásný průměr, kterému chyběla ke 4. hvězdě troška atmosféry.(22.8.2014)

• - Natáčelo se ve městě Knivsta, zhruba 55 kilometrů severně od Stockholmu. (Cheeker)

• - Bylo ohlášeno, že si ve filmu zahrají i herci Fredrik Dolk a A. R. Hellquist. Hellquist měl hrát roli policisty a Dolkova role zůstala neznámá. Nakonec se ale natáčení nezúčastnil nikdo z nich. (Cheeker)