Open Grave

Juan Navazo

Aaron L. Ginsburg

Kostýmy:

Andrea Flesch

Rozhodně bych tento snímek nezatracoval, jako to tady činí někteří oblíbenější hodnotitelé. Má rozhodně svoje mouchy, ale je to podle mě jiný a (za mě) originální pohled na ... (doplňte si po shlédnutí, nebudu spoilovat). Herci také odvedli celkem solidní výkony, na oskara to není, ale na malinu taky ne.(22.10.2015)

Probudit se v jámě plné mrtvol s bouchačkou, zapalovačem a klíčema není vůbec hezké zjištění, a pokud se k tomu přidá ztráta paměti, tak už je to pořádnej průser. Za sebe musím říct, že Open Grave je příjemné překvapení, ze kterého doslova sálá znepokojivá atmosféra. Velký podíl na tom má především zručná kamera a perfektní casting, díky čemuž jsem si příběh, vsazený do krajiny s tuctem mrtvol a nakažených, užíval. V každém případě jsou to zasloužené čtyři hvězdičky.(1.1.2014)

• *CARNIFEX*

V hrobe plnom mŕtvol sa preberie chlapík, ktorý absolútne netuší kto je, čo sa stalo, prečo sa nachádza na takom mieste. Jediné čo má pri sebe sú kľúče, zapaľovač a pištoľ. Po krátkom volaní o pomoc mu neznáma žena hádže lano, za pomoci ktorého sa vyšplhá von z diery. Následné stretnutie s ďalšími ľudmi v blízko stojacom dome mu odpovede na jeho otázky taktiež neprinesie. Práve naopak. Všetci zúčastnení totiž majú totožný problém. Nikto o sebe nič nevie, nikto nikoho zo skupinky nespoznáva. Čo sa to vlastne deje? Sú to priatelia, alebo ...? Zo žánru horor v tomto snímku nájdete pramálo. Keď sa už konečne naskytla nejaká šanca, bola "utopená" ako ( pardon za prirovnanie ) štence v potoku. Snaha režiséra o natočenie dobrého psychologického thrilleru sa síce uprieť nedá, ale akosi mu vyšli len dva prvky z tohto žánru - chaos a pointa rozuzlenia. Ja osobne mám takéto filmy veľmi rád, no "jedným" slovom musím dodať, že sa jedná o priemerný snímok, z ktorého sa mohlo vyťažiť omnoho viac. Je to škoda - 50%.(16.12.2013)

Zarostlý muž v zuboženém stavu se probouzí uprostřed masového hrobu obklopený desítkami mrtvol. Je konsternován hrůzným výjevem, který se mu naskytl, a k tomu všemu trpí amnésií. Není zdaleka jediným, kdo si na odlehlém místě uprostřed lesů, na nic nepamatuje. V přilehlém domě se přidává ke skupince pěti lidí postižených stejným syndromem ztráty paměti. Rozplést tophle klubko záhad dá všem pořádně zabrat. Prohlídka okolí pak dá tušit, co se tady asi tak odehrálo, i když bude trvat nějakou dobu než to vyjde najevo. Od té doby, co se ze Sharlta Copleyho stal vousáč, sálá z něj charisma a sahá i po hlavních rolích, což je i tenhle případ. Horor v němž vystupuje určitá skupinka lidí v ohrožení je poslední dobou známý koncept hororů a tady dlouhou dobu bylo zaděláno na inovativní přístup k obehranému schématu. Rovněž režisér Gallego prokázal, že nějaký talent v něm je a ještě ho tak zúročit v hororu s dobrým scénářem, což se tohoto filmu týká jen částečně, a spíše pro něj platí schopný rozjezd a chabý dojezd. Počáteční perfektní tajuplností nasáklá atmosféra se postupně přirozeně rozplývá a to jak film spěje ke svému rozuzlení, které zrovna nepatří k těm originálně nápaditým. Divák stejně tak nějak v polovině odhadne jakou záhadu les vydá a o to větší zklamání, že si film netroufnul na nějaké divákovo ošálení ve smyslu lepší pointy a méně zbytečné snahy o jeho (z)matení. Film se tak v podstatě sám uvrhl jít pod svoje možnosti, které v mnoha fázích byly postaveny celkem vysoko. Rozhodně filmu neprospělo, že se s blížícím koncem stal až nezajímavým a nepříliš překvapivým. Dobře vedená režie pak pro úspěšné završení své místy působivé lesní mise potřebovala, aby jí bratři Boryové dodali nápaditější scénář, než ten, který se postupně přetransformoval do hororové tuctovky s nízkým výskytem drastických scén, ale se snahou vnést do žánru koncept s novátorskými prvky, avšak v jejich důsledném dodržování film selhal. Sharlto Copley je však velkým lákadlem a je to i jeho zásluha, že film tak úplně nezapadne. Film jako celek ujde, ale v závěru toho mnoho nenabídnul. Návrat paměti byl až absurdní a chybělo pořádné finále. Hodit ho do otevřeného hrobu a zaházet hlínou si přesto určitě nezaslouží a své příznivce si najde. Mé hodnocení: 60%(17.12.2013)

Keď som sa pozrel na tie hodnotenia, tak som zapochyboval, či som spravil dobre, keď som sa rozhodol pozrieť si toto. Našťastie sa nekonal žiaden prepadák, ale od hororu to malo dosť ďaleko, dve ľakačky to predsa nemôžu zachrániť. A tak som len pekne čakal, kým si zúčastnení spomenú, čo sa to vlastne deje. Na záver som sa z rozuzlenia síce nedokakal, ale tiež som si vravel, že to mohlo byť aj oveľa horšie, takže spokojné 3*(21.4.2014)