Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

POMO

Prekvapivo nápadité a dobre fungujúce dobrodružstvo, ktoré baví, neuráža a hlavne - ani po toľkých desaťročiach nepôsobí smiešne. Žiadne ukecané predohry, žiadna snaha o toporné ekologické myšlienky. Miesto toho pekná baba v plavkách v náručí netvora. Ten vstupuje na scénu hneď na začiatku, nechýba parádne atmosférická bažinná lokácia ani nepredvídateľný dej. Keby si film udržal až do konca napätie a kúzlo prvej polovice, dal by som 4*. Opakovaným pokusom o útek z močiaru a likvidácii monštra by neuškodilo trochu invencie. ()

Lima

Modelová ukázka monster žánru 50.let s typickými charaktery - postarším moudrým vědcem, mladším a samozřejmě fešáckým kolegou a jeho sličnou přítelkyní a hlavně monstrem, kterému v tomto filmu člověk musí fandit, pokud má aspoň trochu ekologického cítění, což určitě nebyl záměr tvůrců. Vědecká výprava se totiž v území, kde stvoření žije, chová jako čuňata - otráví všechny ryby, sličná slečna hází špačky od cigára do vody za výmluvného pohledu stvoření, které se brání jak může. Přeřeže síť na ryby, zničí petrolejku, protože se bojí ohně a protože jsem chápal jeho motivaci, byl jsem schopen mu odpustit i ty mrtvé dva indiány na začátku. To, že jsem necítil potřebu fandit lidským postavám trochu film v mých očích devalvuje, nicméně jedná se ve svém žánru o velmi zdařilý snímek. Potěší atraktivní exteriéry džungle, velmi pěkné jsou podvodní sekvence, kterým nechybí dramatičnost, maska stvoření se velmi povedla a i v detailních záběrech působí přirozeně. Hororový matador Jack Arnold nezatěžuje zbytečnými odbočkami, např. výprava se sjedná dvěmi větami, monstrum je brzy ukázáno v celé své kráse, děj se rychle řítí kupředu a divák nemá šanci se nudit. Při několika naivně působících scénách se sice člověk neubrání shovívavému úsměvu, ale to je pochopitelné vzhledem k době vzniku a výsledný dojem je přesto velmi dobrý. Ve své době veliký hit, který se o rok později dočkal pokračování ve filmu REVENGE OF THE CREATURE s tehdy začínajícím Clintem Eastwoodem. ()

Tsunami_X

Nečekejte naivní béčko. Netvor z černé laguny je solidní sci-fi horor točený převážně v exteriérech a se zajímavým dějem. Hluboko v amazonských pralesech objeví vědec ruku (o fosílii se jaksi nejedná) ve skále. Pochopitelně ji nemůže zařadit k žádnému druhu a tudíž se se svým nálezem rozjede okamžitě za svým přítelem. Už cestou ho pochopitelně napadne, že by se mohla uspořádat nějaká ta expedice. Přítel je nápadem výpravy do hloubi Brazílie nadšen. Brzo skupina nachází bohatého mecenáše a dalšího zapáleného vědce. Vše je připraveno k vyplutí. Mezitím si netvor nachází své dvě první oběti a to domorodé pomocníky, kteří zůstali střežit místo zajímavého nálezu. Naše parta přijíždí na kocábce jménem Rita s kapitánem, který v prvních deseti minutách preferuje ruský přízvuk, který je ovšem následně zcela pryč (??!). Po neúspěšném hledání navrhuje kapitán cestu do Černé laguny, ze které se ještě nikdo nevrátil živý, ale co už. Následují dvě nudné potápěčské scény, přičemž při té druhé už se alespoň dočkáme zobrazení celého monstra. To se musím přiznat je asi největší klad celého filmu. Maska je povedená a žabí muž dokonce v obličeji předvádí mimiku(bodejť by ne, když na svou dobu stála celková úprava pomerně extrémní sumu a to 12 000 dolarů). Pravda na konci si režisér mohl práci s detailní záběrem odpustit, ale i tak je to příjemné překvapení. Monstrum ze zřejmě zamiluje do ženského osazenstva Rity, čímž je mladá, šik a dost často vřeštící slečna. Následuje pár peripetií, opět se dost potápíme (sluší se podotknout, že na podmořské natáčení byl přibrán druhý režisér) a konečně se něco začíná dít. Monstrum opět útočí. Další domorodec, kterému nebylo věnováno prakticky žádné okýnko filmu, mizí. Mecenáš si jde tvrdě za svým a chce netvora sprovodit ze světa(tvrdí, že to bude nejlepším důkazem o jeho existenci). Naopak frajer a přítel fešné slečny je opačného názoru. Chce si ho jen vyfotit a u té příležitosti si zafilozuje (zapindá) o tom, že ve vesmíru je neskutečně mnoho životů a co když je toto jeden z nich. Taky ho napadne, že vlastně nemusí být nijak zlý, protože přece jenom jsme mu vlezli do jeho přirozeného prostředí. Což je pochopitelně pravda. Netvor je trefen harpunou a mizí pod hladinou. Partička dostane dobrý "ekologický nápad" a to že do vody by se mohl nasypat nějaký ten jed. To je ovšem neúčinné, ale i tak se netvora podaří polapit. Záhy však uniká. Na lodi vznikne roztržka, která je korunována dost teatrálním pěstním soubojem. Ujet není kam, jelikož netvor zatarasil jedinou únikovou cestu dřevem. Takže zpátky do vody......Stvoření jsem fandil od začátku až do konce, protože když vám někdo přijede do baráku a začne tam dělat bordel, není to nikdy nic příjemného. Tento film je takový pravěk survival hororu (příklad za všechny je Predátor) a spoléhá na postupné odhalování monstra, omezený (paradoxně volný) prostor a určitou partu lidí. Proto trochu vadí, když se nás na konci režisér pokusí vylekat netopýro-ptákem zavěšeným na dratkách. Jak už jsem řekl, valná většina záběrů je točena v exteriérech. Sice je tu sem tam nějaká ta zadní projekce a papundeklová jeskyně, ale skutečné prostředí dodává snímku šmrnc a zajímavost. Na konci proto převládají kladné pocity. I když fandil jsem trochu jinak. () (méně) (více)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,300,000Tržby Celosvetovo $-║ Nečakane pôsobivý snímok, kde prevedenie filmu pôsobí nadmieru prijateľne v každom ohľade, či už samotný príbeh, dialógy či samotná maska tej obživenej kreatúry. Pikoška je že film bol uvádzaní do kín ako 3D!!! (a to vážne bol 3D, červeno-modré sklíčkové "papierové" okuliare to istili) "Verím tomu že sa práve Steven Spielberg týmto filmom inšpiroval pre Čeluste." /80%/ ()

Pohrobek

Ono je to těžké, když žijete sám v Černé laguně, druh tlí někde ve skále, občas zardousíte nějakého indiána (perfektní likvidace prováděná dvěma tlapami s následkem rozdrcení hlavy - jeden týpek, co tuto masáž přežil, do konce filmu leží nehybně v posteli s ofáčovaným obličejem), a pak se tu najednou zjeví taková kost, která si to svým kraulem křižuje po laguně sem a tam, kdo by nedostal chuť? Ústřední vodník je absolutně nejsympatičtější postavou, i když na zemi mu to tolik nejde. Zajímalo by mě, co s tou brunetkou zamýšlel ve své jeskyni dělat. ()

Superpero

Ale jo, stále je to dobré hlavně díky netvorovi, který kvůli své hodně dobré masce vypadá docela stylově i dnes. Scény s netvorem a bez něj jsou skvěle vyváženy není ho ani moc, ani málo, takže se vám nestačí omrzet, ale zase v ději není nějaká zbytečná omáčka kolem. Navíc Julia Adams tomu dodala tu potřebnou špetku sex appealu. Celkem příjemný filmový zážitek. ()

tron

Kvalitné exotické dobrodružstvo, vyliezajúce z "klasickej" čierno-bielej hororovej kolekcie štúdia Universal (ďalej napr. viď. jeho FRANKENSTEIN či DRACULA). Loď, potápanie, drasticky urevaná blondínka (v plavkách), reči o najúžasnejšom objave v histórii ľudstva a najnadržanejší samec v lagúne. Skvelé, milé, pôvabné, hrôzostrašné. Viac v mojej recenzii na CinemaView, kam už nepíšem: http://cinemaview.sk/clanok/1222/detail/netvor-z-ciernej-laguny ()

obitus

Na rozdil od vetsiny klasickych horroru studia Universal jsem se u tohohle kousku pomerne nudil. Prvni obeveni Netvora a zaverecny souboj jsou celkem zabavne, ale film v mych ocich srazi predevsim nudna stredni pasaz s opakovanymi pokusy o Netvorovo dopadeni. Herci jsou prumerni a tak asi nejvic zaujme prostredi laguny a nadherna maska monstra. Pro zajemce doporucuji spis o tridu zabavnejsi dokument Back to the Black Lagoon, kde se mimo jine dozvite, ze jemny ekologicky podtext nekterych scen byl Arnoldovym zamerem. ()

EdaS

Jak moc mám ostatní universalovské horory (snad jen s výjimkou Draculy) rád, tentokrát jsem se dost nudil. Přijde mi, že úplně absentuje charakteristická atmosféra a napětí. Příšerák se sice snaží a hlavní hrdinka má ladné křivky, víc než za tři to ale stejně nebude. Od Jacka Arnolda doporučuji radši Tarantulu nebo The Incredible Shrinking Man. ()

Aluska88

Netvor z Černé laguny mi přišel svým způsobem docela zábavný:) Zejména díky několika dějovým chybkám. Kreatura z Černé laguny klidně vyleze na souš, vleze do stanu a zabije dva badatele. Ovšem poté, když si pohledná vědkyně hraje v laguně na akvabelu, ostýchá se zaútočit. Na to navazuje fakt, že si tato dáma klidně hupsne do "cizích vod" kdesi v pralese a ještě si k tomu dá plaveckou štreku napříč lagunou. A ještě k tomu se stihne každých pár chvil převléct do jiného oděvu:) V jedné scéně Kreaturu hodně ošklivě zraní a ona by si někde měla lízat rány, vypadá to však, že má ještě zřejmě dost sil, aby se vyškrabala k nim na loď a potácela se po palubě:) Ale co, kult je kult, i když tento mě více pobavil, než zastrašil. ()

zelvopyr

Technicky dokonalý film, béčko je to prakticky jen žánrově. Podvodní záběry jsou výtečné, a to dva roky před převratným světovým úspěchem Cousteaua a vlastně začátkem popularity tohoto žánru. Maska je skvělá, herci až na excesy typu pěstní výměny názorů a trapného ječení docela dobří. Jenže... mi přišlo, že ve vší té ekologické agitaci a důrazu na masky nějak přišel k úhoně vtip a spád. A ke konci mě už silně iritovala dramatická hudba, s jinou to také mohlo být jiné kafe. Jak tu někteří přede mnou poznamenali, jestli se očekávalo, že budu fandit svým (lidem) proti nespolupracující příšeře, co se nechce vzdát a nechat zkoumat na pitevním stole... tak se mi tedy moc nechtělo. Těsně za 4, přeci jen to bylo dost nadstandardní béčko. Kdyby byl vystřižen kus uspávacího a opakujícího se prostředku, asi bych šel výš. ()

NinadeL

Nečekala jsem, že i tento fešák mě bude tak bavit. Kouzlo této pohádky je ovšem přímočaré a prosté, takřka panenské království (zde Černá laguna) je bezohledně napadeno posádkou mccarhtyovských trotlů a jedné feš a logika velí vládci (zde Creature) se bránit. Kdo by po té nefandil obludce na spravedlivé cestě za pomstou? Ve 3D to musela být pastva pro oči. ()

Lavran

Zvláštností Netvora z Černé laguny je to, že vetřelcem a agresorem tu není titulní monstrum, ale člověk, který mu narušil přirozený habitat. Sympatie jsou jasně na straně prehistorického netvora (který dokonce projevuje city k ústřední krásce!), třebaže závěr jasně stvrzuje (hořkostí zakalené) pokoření přírody člověkem. ()

ClintEastwood

Jeden z mála hororových či sci-fi filmů z 50. let, který ani dnešní optikou nevypadá komicky a dá se docela dobře sledovat i v současnosti. Netvor z Černé laguny sice není ani trochu napínavý, ale je to slušně natočená dobrodružná zábava s povedenou maskou (trošku natvrdlého) obojživelníka a několika dobře natočenými podvodními záběry. Jack Arnold tehdy věděl jak na to. ()

D.Moore

Film mě bavil více než kdysi, maska netvora působí méně gumovým dojmem než byste možná čekali a od začátku do konce má Netvor z Černé laguny tu potřebnou dobrodružnou atmosféru s příchutí hororu. Titulnímu netvorovi se vůbec nedivím, že ho Julia Adamsová tak okouzlila - je totiž doopravdy pohádkově krásná. ()

pepo

Kúzelný film.Posledný z klasickej osmičky hororov štúdia Universal ako horor už pochopiteľne nefunguje. Funguje však ako prekvapivo svižný survival s dobrým scenárom, krásnou babou, a nasratým monštrom. Ak sa človek dokáže mentálne dostať do nálady a pozerať sa na film očami diváka z 50. rokov ( čo ja chvalabohu viem :) ) čaká ho krásny zážitok. 8/10 ()

sepp

Klasika mezi americkymi "priserakovitymi horory" 50.let, o cemz svedci i fakt, ze na motivy filmu muzeme najit po ceskych hospodach pinnbaly s tematikou tohoto snimku :) Pro kazdeho milovnika starych filmu nutnost. ()

darkrobyk

Nestárnoucí černobílá klasika, předchůdce celé řady snímků. Napůl dokument o Amazonce, napůl fantastické dobrodružství s ekologickým podtextem. Čarokrásné podvodní záběry hrají prim a znalci si mohou určovat rozličné rybí obyvatelstvo - kostlíni, tetry, halančíci...ale i máčky v mořském akváriu. Průzračná voda skrývá nádherné scenérie, ale také smrtelné zlo. Scény pod vodou mají působivou atmosféru, souboje patřičné napětí. Poetické jsou momenty, kdy Kay plave na hladině a netvor kopíruje její pohyby pod vodou. Samotná kreatura je perfektní a nejen tvůrci Člověka obojživelníka (1962) mohli jen tiše závidět... ()

lamps

Až se budete chtít zbavit přítelkyně a nezašpinit si vlastní ruce, vezměte ji do Černé laguny a pošlete vykoupat - čeká tam ošklivý stalker s blánami a žábrami, který si jí bude vážit možná více než vy. Film je slušně odvyprávěný, má dobré tempo, poměrně solidní dialogy a velice roztomilý ekologický přesah, který zajímavě a nadčasově staví netvůrka do role hlavního hrdiny filmu (což si tehdejší diváci jistě vůbec neuvědomili). Lidé se chovají v přírodě jako prasátka, narušují mu domácnost, a tak je rybí muž začíná bez otázek likvidovat a ještě usilovat o hezkou trofej v plavkách. A mě to baví, protože Arnold docela zručně variuje role lovce a loveného a vytváří neutuchající změť padesátkového blbnutí s legračními monstry, doprovázeného až směšně efektní hudbou a podtrženého chabě vykreslenými charaktery. Posledních dvacet minut je bohužel hodně nenápaditých a nudných, zbytek kvalitní oddechová guilty pleasure. ()

JohnnyD

Vynikajúci krátkodobý comeback Universalu. Doba sa zmenila a gotika a expresionizmus vyšli z módy, no napriek tomu Universal dokázal posledný krát predviesť čaro starých hororov v novom šate. Monštrum, tentoraz čisto pôvodné, neprebrané z mytológie, literatúry ani legiend, útočí hlava nehlava na výskumníkov, ktorí vošli do jeho teritória. Úžasná maska, pecková hudba, na Universal velikánsky bodycount, skvelé ústredné žieňa a fatálny príbeh stretnutia civilizácie a Bohom zabudnutého kúska prírody. Jeden z najlepších universalovských hororov, čistá hororová poézia. ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)