Netvor z Černé laguny

• slovenský

Netvor z Čiernej lagúny

Dobrodružný / Horor / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1954, 79 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,300,000Tržby Celosvetovo $-║ Nečakane pôsobivý snímok, kde prevedenie filmu pôsobí nadmieru prijateľne v každom ohľade, či už samotný príbeh, dialógy či samotná maska tej obživenej kreatúry. Pikoška je že film bol uvádzaní do kín ako 3D!!! (a to vážne bol 3D, červeno-modré sklíčkové "papierové" okuliare to istili) "Verím tomu že sa práve Steven Spielberg týmto filmom inšpiroval pre Čeluste." /80%/(9.3.2010)

Kúzelný film.Posledný z klasickej osmičky hororov štúdia Universal ako horor už pochopiteľne nefunguje. Funguje však ako prekvapivo svižný survival s dobrým scenárom, krásnou babou, a nasratým monštrom. Ak sa človek dokáže mentálne dostať do nálady a pozerať sa na film očami diváka z 50. rokov ( čo ja chvalabohu viem :) ) čaká ho krásny zážitok. 7/10(24.10.2014)

Nestárnoucí černobílá klasika, předchůdce celé řady snímků. Napůl dokument o Amazonce, napůl fantastické dobrodružství s ekologickým podtextem. Čarokrásné podvodní záběry hrají prim a znalci si mohou určovat rozličné rybí obyvatelstvo - kostlíni, tetry, halančíci...ale i máčky v mořském akváriu. Průzračná voda skrývá nádherné scenérie, ale také smrtelné zlo. Scény pod vodou mají působivou atmosféru, souboje patřičné napětí. Poetické jsou momenty, kdy Kay plave na hladině a netvor kopíruje její pohyby pod vodou. Samotná kreatura je perfektní a nejen tvůrci Člověka obojživelníka (1962) mohli jen tiše závidět...(16.5.2017)

Arnold nám znova servíruje další potvoru a zase mu to vyšlo. Netvor je hlavně o masce a maska byla velice zdařilá. Je pravda že když na to člověk koukne dnes tak nic moc, ale na svou dobu je vynikající. Atmosféra snímku je poměrně slušná. Krajina močálů je výborná. Pdovodní scény byly slušně natočené, jen občas zdlouhavé. Každopdáně si myslím že se jedná o velice slušné scífko které Universalum nedělá ostudu.(29.7.2010)

O existenci tohoto filmu jsem se dozvěděl v komiksu 99 klasických filmů pro lidi v kalupu Henrika Langa a ihned jsem zatoužil ho vidět, protože jsem podlehl dojmu, že by to mohla být skvělá béčková pecka. Což se mi víceméně potvrdilo - NETVOR Z ČERNÉ LAGUNY má vše, co můžete od tohoto filmu čekat. V čemž je řečeno vlastně vše - ten film je mimo jiné neuvěřitelně blbý, a množství nejrůznějších nesmyslů (nejen těch vědeckých), které se zde objeví, ani nemá cenu komentovat. Současně není ani trochu napínavý, spíše jenom směšný (či úsměvný, chcete-li) - a co je asi nejhorší, ke konci i dost úmorný, protože ačkoli má necelých 80 minut, ke konci už se vážně příšerně vleče. Přes to přese všechno má v rámci žánru i své nesporné klady - příběh variující nesmrtelný námět krásky a netvora je dosti zábavný, obzvláště protože na Julii Adams se vážně dobře kouká, a v tomto filmu je to mimořádně pohledná žena a hlavní ozdoba celé té letité podívané. Nejen feministky si ale asi budou rvát vlasy na hlavě z toho, jak se zde uplatňují tehdejší stereotypy o rolích mužů a žen - po této stránce je tento film mimo jiné dosti zajímavou sondou ze své doby, která se dnes jeví asi stejně vzdálená jako křižácké války. No a v neposlední řadě potěší i zajímavý design samotného netvora a spousta podvodních scén, které mě udivily svojí kvalitou (přihlédnu-li k době vzniku a svému údivu, že se v té době VŮBEC DALO točit pod vodou). Sečteno a podtrženo - jste-li milovníkem podobných oldschoolových bijáků, klidně si k mému hodnocení přihoďte hvězdu a jděte do toho - i po těch letech to stále stojí za vidění.(10.5.2014)

• PetrPan

Po Tarantuli a Incredible Shrinking Man jsem od Arnolda čekal víc.. poměrně velké zklamání. Průměrní až podprůměrní herci, jednoduchoučký scénář, nedostatečné napětí, žádné originálnější nápady a místy se prostě neudržitelně vkrádala nuda ( taky jsem u toho usnul.:)(23.3.2012)

Patrně první ekologický horor, nádherná Julia Adamsová s nejkrásnějšíma a ve své době i nejdražšíma nohama, vilná nadržená humanoidní žába, minimální naivita v ději a chování a napínavý příběh. Jasně, postavy jsou tradičně šablonovité a děj ve střední části filmu moc neodsýpá, některé podvodní honičky na titulního hrdinu jsou delší, než by měly, navíc moc nefunguje gradace hrůzy - příšera se nám hned na začátku ukáže v celé své kráse a na žádný tajemno nezbývá prostor, ale čert to všechno vem. Je tu přece tak úžasná maska příšery, nádherné exteriéry tropické laguny, kráska v plavkách, dobrodružství a napětí a prostě všechno... Ano, už dlouho jsem nebyl z žádného padesátkového filmu tolik nadšený.(22.3.2014)

Napodiv slušné dobrodružné fantasy o obojživelnom netvorovi a expedícii, ktorá mu je na stope. Síce je príbeh jednoduchý a priamočiary, je čas aj na primerane dlhé vedecké diskusie. Film určite patrí v rámci žánru k tomu lepšiemu z produkcie 50 tych rokov. Lepší priemer.(7.12.2017)

Opravdu povedený sci-fi horor, který ze začátku skvěle navozuje hororovou atmosféru, která je podporovaná velice dobrou hudbou. Je jasné, že úvodní monstrum by dneska nevyděsilo ani dítě ale s tím se u takto starých filmů musí počítat.(6.3.2008)

Nejlepší roli měla Kay - vždycky se otočila a začla hlasitě křičet. Toho chudáka obojživelníka mi bylo líto, jeden z, možná úplně poslední zástupce své rasy a jim nejde o nic jinýho, než ho ulovit. Arnold mi už dřív dokázal, že umí, bylo to napínavé a díky stopáži ani nenudilo - 65%(24.1.2010)

• anais

Ve srovnání s vynikajícím filmem Incredible shrinking man tentokrát Jack Arnold trochu přestřelil. Kouzlo klasických "man in suit" filmů sice dělá hodně, ale jednoduše předvídatelný děj, pomalý spád a nevýrazní herci dorovnávají skóre a z "netvora" se stává jen slabší tečka za slavnou hororovou érou Universalu.(30.8.2010)

Jack Arnold bol asi najväčší macher na sci-fi v 50. rokoch, pretože sa im dlhodobo venoval a vždy prišiel s niečím novým. Taktiež sa vyhýbal mimozemšťanom, asi preto, že boli stredobodom pozornosti ostatných režisérov. Netvor je jeden z najexotickejších sci-fi danej éry, na súší je nám horúco, a tak sa často chodíme schladiť do vody. Nakoľko je tento film alegóriou studenej vojny nedokážem odhadnúť, ale máme tu dva rozdielne svety, bezcitného osamelého netvora a skupinku ľudí, bojujúceho s ním o holý život, tak posúďte sami. Inak maska netvora z neho robí celkom sympaťáka, až mi niektoré postavy nebolo vôbec ľúto. Navyše ak sa nechajú napadať na súši absolútne nemotorným tvorom.(30.10.2016)

Černobílý formát, padesátkové monstrum v na svou dobu hodně slušné a efektní masce a hodně parádních podvodních scén, na to já prostě slyším. Dobrodružný příběh s monstrem, které nahání hrůzu a baží po sličné samičce. S naprosto parádním úvodem.(30.3.2017)

Občas príliš zdĺhavé a prostoduché, avšak fajn prostredie a fajn príšera, stálo to za to ;-)(11.1.2009)

Ač se může Netvor z Černé laguny sebevíc tvářit jako další umělý béčkový horor černobílé éry, není tomu tak. Jde o skvěle natočený a napínavý snímek, kterému nechybí fajnoví herci a velmi dobře vytvořená příšera, jejíž vzhled vypadá opravdu skutečně (ano i na rok 1954), a stala se tak velmi známou ikonou. Škoda, že hodně lidí by dnes nevědělo, do jakého snímku pasuje. Mně se tenhle horor velmi líbil. Má samozřejmě pár detailních vad, jako třeba že v Amazonce je voda průzračné čistá jako v moři, což je málo uvěřitelné, ale tenhle a pár dalších nedostatků vám dojem z filmu určitě nezkazí. Jde o skvělou klasiku. S odstupem času pokládám tohle dílo za skutečně velmi kvalitní.(24.7.2011)

Ono je těžké hodnotit horor, který vznikl před více jak 50-ti lety. Nemá smysl stírat body za trapnou podobu netvora, přestože i v novodobých filmech narazím na ještě trapnější. Velkým plusem (nebo mínusem?) je nástup monstra téměř od prvních minut filmu, žádné rozvleklé debaty, žádné velké moralizování (i když sem tam se něco takového mihne), nekoná se ani rozechvělá hrdinka zamilovaná do příšery, prostě akce, akce, akce. Sice vás to pořádně nevyleká, nad krvavými scénami se vám žaludek taky nezvedne (žádné nejsou), ale je to téměř hodina a půl skvělé nestárnoucí zábavy.(11.8.2008)

Klenotů mezi starými filmy existuje opravdu celá řada a je jen moje chyba, že k nim nacházím tak pozdě cestu. Poutavý dobrodružný kousek okouzlí nejen svým příběhem, pojetím a prostředím, ale zanechal po sobě spoustu odkazů, kterých se následně chytl velký počet jeho následovníků. Boj vědeckého poznání se ziskuchtivostí a především pudem vlastního přežití, okořeněný trochou té romantiky dokázal i z poměrně krátké stopáže vytěžit maximum. Nechybí zde akčnost ani emoce a nejeden divák si jistě přijde na své. Herecké výkony jsou rovněž na slušné úrovni, kameraman odvedl poctivou práci a maskéři jakbysmet. Atraktivní Julie Adams v plavkách – tento pohled jistě potěší především pánské publikum, ale mou pozornost přesto nejvíce získal samotný netvor. Vlastně oba kaskadéři, kteří jej ve filmu ztvárnili. Především pak Ricou Browning musel ve vodě předvést svůj potápěčský um a věřím, že zadržet dech na tak dlouhou dobu a ještě k tomu mít na sobě gumový oblek nebylo nic jednoduchého.80%(28.1.2018)

Dodnes jsem nepochopil, jak někdo mohl v roce 54 natočit tohle. Záběry pod vodou jsou dost v pohodě a celý film je o moc lepší než všechno, co se v padesátých letech točilo...(8.7.2007)

V době, kdy klasická monstra jako Drákula, Wolf Man, Frankenstein a další byla již několik let minulostí, se Universal vytasil s dalším esem v rukávu - Netvorem z Černé Laguny. No a toto monstrum se velice povedlo. Kostým a maska jsou dokonalé. Scény, ve kterých monstrum je, jsou skvělé. Ty, které jsou bez monstra jsou trochu zabržděné. Občas mě lehce přepadl pocit nudy, ale zase tak hrozné to nebylo. Hlavní partička není (až na tu holku) nijak zvlášť sympatická a já spíš fandil Netvorovi.(20.2.2011)

Dokonalá súhra hudby z čierno bielim vizuálom. Scenéria Amazonky aj z jej drsnou prírodou boli sami o sebe strašidelné.Netvor keď prichádzal na scénu tak ho vždy doprevádzala ohlušujúca hudba,ktorá sa snažila ešte viac vyťažiť z napätia a vtedy to platiť mohlo ale dnes už určite nie.Ale aj tak je tento film nasiaknutý atmosférou a aj kamera či herecké výkoni boli užasne.Aj po rokoch ma film silnú atmosféru a udržuje si solídnu strašidelnosť.A nakoniec dodám už len toľko,že maska netvora bola bravúrna.(16.2.2015)

Raně ekologické dobrodružství s gumovou potvorou překvapí především skvělými podvodními (jakože potapěčskými!) záběry, u kterých jsem znovu kontroloval rok vzniku filmu, neb jsou nadmíru povedené. Celou dobu mi ale vrtá hlavou, jak se obyvatel Černé laguny mohl dost zoofilně zamilovat do asistentky, když neměla ani šupinu, barvu pokožky naprosto nemaskovací, ksicht nepřirozené hladký, ani na jedné končetině pořádnou plovací blánu a plavala dost bídně. Ale co, i mezi vodními mutanty se evidentně dají najít pořádní úchylové.(11.10.2015)