Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

Madsbender

Jack Arnold je jedno z najväčších mien brakového science-fiction monster hororu 50. rokov, ktorý čerpal základy vo veku neustálych objavov a nových vedeckých poznatkov. Zároveň pôsobil tento žáner v jednej chvíli ako stimulant i utišujúci prostriedok pre Američanov, ktorí, podporený technickým pokrokom túžili objavovať, ale práve vďaka týmto filmom mohli zažiť dobrodružstvo z pohodlia sedačky vo svojom obľúbenom kine. Creature from the Black Lagoon sa svojou fabulou inteligentne obracia nie smerom k neznámym planétam a hviezdam, ktoré boli ľuďom vzdialené (NASA prišla s vesmírnym programom až o 4 roky neskôr), ale naopak, k neprebádaným a doposiaľ skrytým živočíchom či rastlinám. Arnold v tomto príbehu vychádza akoby z Darwina a jeho evolučnej teórie, ale je nepopierateľné, že tak činí cynicky až podvratne - ako inak sa dá interpretovať námet, v ktorom je evolucionizmus v podstate základným kameňom pre vytvorenie akéhokoľvek živého tvora pod zámienkou "chýbajúceho článku"? Navyše je nepopierateľné, že, i keď sa zasadením a umiestnením hrdinov do povedomého prostredia, v ktorom napriek tomu číha nečakané nebezpečenstvo, čím u dobového diváka vyvoláva strach nie z nadprirodzena, ale čohosi, čo by mohlo skutočne existovať, udržiava si ľahkovážny nadhľad a strohý humor, maskovaný za nevedomosť archetypálnych postáv, ktoré sú pre dobového diváka na prvý pohľad veľmi ľudské a spĺňajú rolu čiernobieleho ukazateľa sympatií a tým pádom aj vyvolávaných emócií (u hororu samozrejme mj. strach), ale v skutočnosti absolútne nereálne až absurdné, a ich chovanie v istých situáciách je nanajvýš nelogické a pochybné. Ak teda prijmeme tvrdenie, že to Arnold robí vedome a zámerne, je nám jasné, že je Creature from the Black Lagoon inteligentným sebareflexívnym dielom odrážajúcim dobové spoločenské fenomény, a nie zvyčajným, i keď jemne nadpriemerným zástupcom populárneho brakového subžánru, ktorého aktívna spoločenská reflexia zachádza do tej miery, že prehadzuje role a z ľudí ako pôvodných väzniteľov netvora robí jeho uväznenú korisť, ktorá nemôže ujsť, a tak sa mu musí postaviť. Tým sa hypoteticky, ak súhlasíme s touto teóriou, pokladá otázka, či nie je skutočným monštrom ona veda, ktorá je schopná pre vlastné účely aj zabiť tvora, potenciálne posledného zástupcu vyhynutého živočíšneho druhu, čím film dostáva hlbší ekologicko-agitačný rozmer a jednoznačné, jasne čitateľné posolstvo. Nech je to akokoľvek, na dobu vzniku je dobre vyvedený aj samotný kostým netvora, avšak najlepšou zložkou sú, vzhľadom na vysokú náročnosť natáčania v týchto podmienkach (filmovanie pod vodou aj v dnešnej dobe odrádza mnohých fillmárov od ambicióznych plánov) nebývalo kvalitne nasnímané dlhé podvodné sekvencie, ktoré berú dych. Spaste svet, chráňte ohrozené druhy! 80% ()

Ruut

hmm tohle mi přišlo jako jednoznačně nejslabší universalovka z toho monster balíčku, pravda 50s jsou už něco jiného než 30s, ale stejně dyt to bylo málem jak Tarzan - pořád nějaké plavání pod vodou :-) ()

Vančura

O existenci tohoto filmu jsem se dozvěděl v komiksu 99 klasických filmů pro lidi v kalupu Henrika Langa a ihned jsem zatoužil ho vidět, protože jsem podlehl dojmu, že by to mohla být skvělá béčková pecka. Což se mi víceméně potvrdilo - NETVOR Z ČERNÉ LAGUNY má vše, co můžete od tohoto filmu čekat. V čemž je řečeno vlastně vše - ten film je mimo jiné neuvěřitelně blbý, a množství nejrůznějších nesmyslů (nejen těch vědeckých), které se zde objeví, ani nemá cenu komentovat. Současně není ani trochu napínavý, spíše jenom směšný (či úsměvný, chcete-li) - a co je asi nejhorší, ke konci i dost úmorný, protože ačkoli má necelých 80 minut, ke konci už se vážně příšerně vleče. Přes to přese všechno má v rámci žánru i své nesporné klady - příběh variující nesmrtelný námět krásky a netvora je dosti zábavný, obzvláště protože na Julii Adams se vážně dobře kouká, a v tomto filmu je to mimořádně pohledná žena a hlavní ozdoba celé té letité podívané. Nejen feministky si ale asi budou rvát vlasy na hlavě z toho, jak se zde uplatňují tehdejší stereotypy o rolích mužů a žen - po této stránce je tento film mimo jiné dosti zajímavou sondou ze své doby, která se dnes jeví asi stejně vzdálená jako křižácké války. No a v neposlední řadě potěší i zajímavý design samotného netvora a spousta podvodních scén, které mě udivily svojí kvalitou (přihlédnu-li k době vzniku a svému údivu, že se v té době VŮBEC DALO točit pod vodou). Sečteno a podtrženo - jste-li milovníkem podobných oldschoolových bijáků, klidně si k mému hodnocení přihoďte hvězdu a jděte do toho - i po těch letech to stále stojí za vidění. ()

Goldbeater

Ač se může Netvor z Černé laguny sebevíc tvářit jako další umělý béčkový horor černobílé éry, není tomu tak. Jde o skvěle natočený a napínavý snímek, kterému nechybí fajnoví herci a velmi dobře vytvořená příšera, jejíž vzhled vypadá opravdu skutečně (ano i na rok 1954), a stala se tak velmi známou ikonou. Škoda, že hodně lidí by dnes nevědělo, do jakého snímku pasuje. Mně se tenhle horor velmi líbil. Má samozřejmě pár detailních vad, jako třeba že v Amazonce je voda průzračné čistá jako v moři, což je málo uvěřitelné, ale tenhle a pár dalších nedostatků vám dojem z filmu určitě nezkazí. Jde o skvělou klasiku. S odstupem času pokládám tohle dílo za skutečně velmi kvalitní. ()

Anderton

Jack Arnold bol asi najväčší macher na sci-fi v 50. rokoch, pretože sa im dlhodobo venoval a vždy prišiel s niečím novým. Taktiež sa vyhýbal mimozemšťanom, asi preto, že boli stredobodom pozornosti ostatných režisérov. Netvor je jeden z najexotickejších sci-fi danej éry, na súší je nám horúco, a tak sa často chodíme schladiť do vody. Nakoľko je tento film alegóriou studenej vojny nedokážem odhadnúť, ale máme tu dva rozdielne svety, bezcitného osamelého netvora a skupinku ľudí, bojujúceho s ním o holý život, tak posúďte sami. Inak maska netvora z neho robí celkom sympaťáka, až mi niektoré postavy nebolo vôbec ľúto. Navyše ak sa nechajú napadať na súši absolútne nemotorným tvorom. ()

Campbell

Arnold nám znova servíruje další potvoru a zase mu to vyšlo. Netvor je hlavně o masce a maska byla velice zdařilá. Je pravda že když na to člověk koukne dnes tak nic moc, ale na svou dobu je vynikající. Atmosféra snímku je poměrně slušná. Krajina močálů je výborná. Pdovodní scény byly slušně natočené, jen občas zdlouhavé. Každopdáně si myslím že se jedná o velice slušné scífko které Universalum nedělá ostudu. ()

PetrPan

Po Tarantuli a Incredible Shrinking Man jsem od Arnolda čekal víc.. poměrně velké zklamání. Průměrní až podprůměrní herci, jednoduchoučký scénář, nedostatečné napětí, žádné originálnější nápady a místy se prostě neudržitelně vkrádala nuda ( taky jsem u toho usnul.:) ()

Chrustyn

Opravdu povedený sci-fi horor, který ze začátku skvěle navozuje hororovou atmosféru, která je podporovaná velice dobrou hudbou. Je jasné, že úvodní monstrum by dneska nevyděsilo ani dítě ale s tím se u takto starých filmů musí počítat. ()

Oktavianus

Patrně první ekologický horor, nádherná Julia Adamsová s nejkrásnějšíma a ve své době i nejdražšíma nohama, vilná nadržená humanoidní žába, minimální naivita v ději a chování a napínavý příběh. Jasně, postavy jsou tradičně šablonovité a děj ve střední části filmu moc neodsýpá, některé podvodní honičky na titulního hrdinu jsou delší, než by měly, navíc moc nefunguje gradace hrůzy - příšera se nám hned na začátku ukáže v celé své kráse a na žádný tajemno nezbývá prostor, ale čert to všechno vem. Je tu přece tak úžasná maska příšery, nádherné exteriéry tropické laguny, kráska v plavkách, dobrodružství a napětí a prostě všechno... Ano, už dlouho jsem nebyl z žádného padesátkového filmu tolik nadšený. ()

Flego

Napodiv slušné dobrodružné fantasy o obojživelnom netvorovi a expedícii, ktorá mu je na stope. Síce je príbeh jednoduchý a priamočiary, je čas aj na primerane dlhé vedecké diskusie. Film určite patrí v rámci žánru k tomu lepšiemu z produkcie 50 tych rokov. Lepší priemer. ()

anais

Ve srovnání s vynikajícím filmem Incredible shrinking man tentokrát Jack Arnold trochu přestřelil. Kouzlo klasických "man in suit" filmů sice dělá hodně, ale jednoduše předvídatelný děj, pomalý spád a nevýrazní herci dorovnávají skóre a z "netvora" se stává jen slabší tečka za slavnou hororovou érou Universalu. ()

honajz

Osmý disk z hororové kolekce Universalu je zatím posledním, ale možná, pokud bude úspěšná, dojde i na vydání dalších hororů. Pokud jste fanoušky Wese Cravena, možná jste někdy před dvaceti lety zaregistrovali alespoň na videu jeho ne zrovna povedený horor Věc z bažin (Swamp Thing, 1982). Jde v podstatě o remake tohoto netvora z Černé laguny, samozřejmě trošičku modernizovaný a upravený.   Původní příběh tohoto hororu z roku 1954 vypráví o vědcích, kteří objeví zajímavou zkamenělou fosilii skoro lidského pařátu s blánami. Zbytek fosilie mohl spláchnout proud do blízké Černé laguny, a tak se výprava přesune pátrat sem. Co však netuší, že tajuplný tvor stále žije a že se svým způsobem zamiluje do jediné ženy na palubě. A tak začne postupně vyvražďovat jednotlivé vědce.   Film na svou dobu znamenal hned dva převraty – nejenže se objevily tehdy úchvatné podvodní záběry, natáčené na Floridě, ale také se tvůrci pokusili natočit snímek v 3D.   Film se opět nachází na disku v černobílém provedení a s formátem obrazu 1,33:1 (4:3) a zvukovým Dolby Digital 2.0. K dispozici jsou i české titulky. K filmu se opět dá pustit komentář, tentokrát filmového kritika Toma Weavera, který se soustředí spíše na faktografické údaje o hercích a hlavní herečce, která se proslavila spíše v laciných westernech a její prý dokonalé nohy nechalo studio pojistit. Dozvíme se podrobnosti, jak se natáčely záběry pod vodou s dvojníky herců. jak se vybírala hudba, a největší slovo patří asi masce netvora – jak vznikala, že je z latexu, původní maska že se nedochovala, A na závěr jsou představeny i další filmy s netvorem z laguny.   Následuje dokument Návrat do Černé laguny, který má 40 minut a uvádí ho filmový historik David J. Skal. Protože jde přece jenom o novější film, objeví se i původní herci a povypráví o svých dojmech z natáčení. V historickém okénku se dozvíme, že podvodní příšery přitahovaly lidskou mysl již od pradávna. Dojde na srovnání s dalšími podobnými filmy, na 3D natáčení a jeho výslednou podobu v kinech, a také na masku a oblečení netvora, když tato původní maska inspirovala i ostatní tvůrce.   A na závěr nás čekají skutečně obsáhlé archívy plakátů a fotek z filmu, ze studia, z natáčení, přípravy masky i premiéry, a pak ještě sáhodlouhý trailer. ()

jonyyy

Nejlepší roli měla Kay - vždycky se otočila a začla hlasitě křičet. Toho chudáka obojživelníka mi bylo líto, jeden z, možná úplně poslední zástupce své rasy a jim nejde o nic jinýho, než ho ulovit. Arnold mi už dřív dokázal, že umí, bylo to napínavé a díky stopáži ani nenudilo - 65% ()

SOLOM.

Klenotů mezi starými filmy existuje opravdu celá řada a je jen moje chyba, že k nim nacházím tak pozdě cestu. Poutavý dobrodružný kousek okouzlí nejen svým příběhem, pojetím a prostředím, ale zanechal po sobě spoustu odkazů, kterých se následně chytl velký počet jeho následovníků. Boj vědeckého poznání se ziskuchtivostí a především pudem vlastního přežití, okořeněný trochou té romantiky dokázal i z poměrně krátké stopáže vytěžit maximum. Nechybí zde akčnost ani emoce a nejeden divák si jistě přijde na své. Herecké výkony jsou rovněž na slušné úrovni, kameraman odvedl poctivou práci a maskéři jakbysmet. Atraktivní Julie Adams v plavkách – tento pohled jistě potěší především pánské publikum, ale mou pozornost přesto nejvíce získal samotný netvor. Vlastně oba kaskadéři, kteří jej ve filmu ztvárnili. Především pak Ricou Browning musel ve vodě předvést svůj potápěčský um a věřím, že zadržet dech na tak dlouhou dobu a ještě k tomu mít na sobě gumový oblek nebylo nic jednoduchého.80% ()

eraserhead666

Černobílý formát, padesátkové monstrum v na svou dobu hodně slušné a efektní masce a hodně parádních podvodních scén, na to já prostě slyším. Dobrodružný příběh s monstrem, které nahání hrůzu a baží po sličné samičce. S naprosto parádním úvodem. ()

liquido26

V době, kdy klasická monstra jako Drákula, Wolf Man, Frankenstein a další byla již několik let minulostí, se Universal vytasil s dalším esem v rukávu - Netvorem z Černé Laguny. No a toto monstrum se velice povedlo. Kostým a maska jsou dokonalé. Scény, ve kterých monstrum je, jsou skvělé. Ty, které jsou bez monstra jsou trochu zabržděné. Občas mě lehce přepadl pocit nudy, ale zase tak hrozné to nebylo. Hlavní partička není (až na tu holku) nijak zvlášť sympatická a já spíš fandil Netvorovi. ()

corpsy

Legenda štúdia Universal, technicky ( podvodné zábery ) dokonalá a brilantná. Príbeh tu nieje podstatný, vaše zmysli dá do parády vizuál a atmosféra. Dobový žánrový diváci museli byť nadšení. ()

Astaroth12

Dokonalá súhra hudby z čierno bielim vizuálom. Scenéria Amazonky aj z jej drsnou prírodou boli sami o sebe strašidelné.Netvor keď prichádzal na scénu tak ho vždy doprevádzala ohlušujúca hudba,ktorá sa snažila ešte viac vyťažiť z napätia a vtedy to platiť mohlo ale dnes už určite nie.Ale aj tak je tento film nasiaknutý atmosférou a aj kamera či herecké výkoni boli užasne.Aj po rokoch ma film silnú atmosféru a udržuje si solídnu strašidelnosť.A nakoniec dodám už len toľko,že maska netvora bola bravúrna. ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)