Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

fannah

Dodnes jsem nepochopil, jak někdo mohl v roce 54 natočit tohle. Záběry pod vodou jsou dost v pohodě a celý film je o moc lepší než všechno, co se v padesátých letech točilo... ()

zlabus

Moc milá a velice přímočará záležitost. Škoda jen, že tempo první poloviny se bohužel nepřenese do té druhé, kde minimálně posledních 20 minut je poněkud monotónních. Nutno ale říct, že sám netvor je na 50. léta naprosto skvěle udělaný, nikde na vás nedýchnou papundeklové triky nebo okatá zadní projekce, celé je to vkusné a decentní a Julie Adams je kočka. P.S.: Jo a scéna "synchronizovaného plavání" je bez debat geniální a nadčasová. 70% ()

Tayen

Ono je těžké hodnotit horor, který vznikl před více jak 50-ti lety. Nemá smysl stírat body za trapnou podobu netvora, přestože i v novodobých filmech narazím na ještě trapnější. Velkým plusem (nebo mínusem?) je nástup monstra téměř od prvních minut filmu, žádné rozvleklé debaty, žádné velké moralizování (i když sem tam se něco takového mihne), nekoná se ani rozechvělá hrdinka zamilovaná do příšery, prostě akce, akce, akce. Sice vás to pořádně nevyleká, nad krvavými scénami se vám žaludek taky nezvedne (žádné nejsou), ale je to téměř hodina a půl skvělé nestárnoucí zábavy. ()

PKD

Je to prostě neoddiskutovatelná klasika let 50. a dál, jejíž vliv sahá až daleko za černou lagunu a zasahujíc až do Červeného Trpaslika. Ne, fakt. Má pochvala směřuje k výtvarnému oddělení, které vytvořilo nadčasový oblek onoho Ne-tvora a ty úžasné plavky černovlasé svlečny, jejíž obočí by jí záviděl i Brežnev.:))) Ekologickovědecký podtext tu je sice možná skrytý, leč pro mne osobně viditelný a já se vůbec nedivím, že se Pán-žábra začal chovati tak jak se choval, páč střelit do vás harpunu, to by nadzvedlo i mrtvého. Potěšil Whit Bissell, který o 6 let později účinkoval v jiné squellé SF klasice, The Time Machine. Arnoldova režie je jako vždy, pevná a jistá a nelze jí v podstatě nic vytknouti. Ten chlap, prostě..uměl. Film odsejpá a vám příjde, že trval snad 30min. namísto 80min.;-) Podvodní (nikoli podvodné) záběry byly jistě náročné, ale vyrobeny s jasnou a efektivní účelností a scény, kdy se Ne-tvor plaví pod vodou synchronně s dámou na hladině a vytváří tak skoro zrcadlový obraz, patří k vrcholům tohoto i 2.dílu. Překvapil též slušný počet mrtvých. Název lodi Rita, možná sice přímo neodkazuje na jistou R.Hayworthovou, ale je pěkný.;-) ()

Trevor

Na svoju dobu skvelý počin aj s odstupom času filmovým nadčencom priblíži obraz vtedajšej doby, raz za čas sa tieto výlety do filmovej minulosti určite oplatí spraviť. ()

Martin741

Dalsi z rady klasickych hororov, kde vsetko funguje tak, ako sa slusi a patri na kvalitny horor : strasidelna atmosfera, namaskovanie netvora, dievca v plavkach, rezia Jacka Arnolda ...... pre funouska hororu prave a chutne filmove zradlo. 89 % ()

Vyhy

Příjemný monster horor, který je spíše žánrovou klasikou, než výjimečným dílem. Ty největší peaky jsou začátek a konec, přesto jsem se ani v průběhu nenudil. ()

Flaxik

Raně ekologické dobrodružství s gumovou potvorou překvapí především skvělými podvodními (jakože potapěčskými!) záběry, u kterých jsem znovu kontroloval rok vzniku filmu, neb jsou nadmíru povedené. Celou dobu mi ale vrtá hlavou, jak se obyvatel Černé laguny mohl dost zoofilně zamilovat do asistentky, když neměla ani šupinu, barvu pokožky naprosto nemaskovací, ksicht nepřirozené hladký, ani na jedné končetině pořádnou plovací blánu a plavala dost bídně. Ale co, i mezi vodními mutanty se evidentně dají najít pořádní úchylové. ()

honajz2

Tak nakonec z toho je celkem dobrý film. Nejlepší na tom hlavně ale je to, že vizáž příšery v dnešní době nepůsobí směšně. Pak to taky díky krátké stopáži rychle uteče a celkově se na to dobře dívá, má to i nějakou atmosféru a napětí. Je zajíamvý, že tu ani nemáme žádnou úplně zlou postavu - kdyby na to monstrum ti lidi hnedka na začátku nezaútočili harpunou, možná by se nic nestalo a taky v té scéně, kdy se Julie Adams koupe ve vodě, je znát, že to monstrum nebude úplně zlé. Jsou tam sice chyby a nedotaženosti, ale ve finále mi to až tak nevadí, podívaná je to celkem příjemná. 4* ()

M.i.k.e

na svojí dobu velmi dobře udělané a vůbec ne hloupé. Je tu sice pár slabších momentů, kdy to je trochu nuda, ale celkově jde o příjemné překvapení...65% ()

zette

Co si budeme povidat, hutnejsi atmosferu ma nase Cesta do praveku. Ale zabavne to bylo, nejlepsi scena, jak monstrum plave pod Julii Adams. Bavilo me to. ()

WolfR

Tzv. v pohodě film. Dobrá příšera v dobré atmosféře., kterou tvoří tajemný močál. Avšak je to však pouze sled scén, které mi splývají dohromady, ovšem nechybí jim špetka zábavnosti. Ovšem z monster studia Universal je to určitě nejslabší příšerka, 3 hvězdy. ()

Mol

Za sedmero horami a sedmero řekami, existovala krásná a čistá laguna. Tu náhle přijel pán všeho tvorstva, člověk. Tahle expedice, která otráví vodu, zahubí všechny ryby a ještě do laguny hází vajgly. Se nedivím, že se netvor nasral a chtěl je všechny rozsápat na kusy. Napínavé a příjemné pokoukání. ()

eye candy

Stereotypy monster movies 50tek většinou zahrnují neohroženého hrdinu pokud možno s pěkným účesem, krásnou křehkou ženu, co si neustále zakrývá oči a vyděšeně ječí a strašidelné monstrum, v tomto případě povyrostlý axolotl, který kolem sebe rád šmátrá prackou a objímá ostatní živočichy, nejraději pak homo sapiens. Samozřejmě že je Netvor z Černé laguny dobrodružným sci-fi hororem se zajímavým dějem a Plán 9 je znepokojivé drama s ekologickým poselstvím. O tom žádná. Po takové salvě děsivých momentů u kterých vám budou stát hrůzou chlupy na dlaních se o filmu nedá ani nic jiného říct. ()

filmmovier

Nejvýpravnější z Universalovských monster filmů, po této stránce nemá Netvor z Černé laguny absolutně žádnou konkurenci. Herecky je to fajn, režijně perfektní, atmosféra je přímo ukázková a také prostředí tomu hodně přidává, samotný netvor je originální (už za to body navíc) a ta maska je dokonalá a i dnes naprosto neskutečná. Na filmu je také docela dost vidět to, že je mladší, než jeho kolegové a i délka je "filmovější", což v tomhle případě skutečně nebylo na škdou, jelikož scénář je zajímavý, bohatý, lidi se tam chovaj jak kreténi, pořád se tam něco děje a ani chvíli to nenudí, takže jsem opět dostal překvapivě velmi, velmi silný filmový zážitek. Rozhodně je to film kvalitní a nepůsobí nijak směšně, na druhou stranu to ale také není žádné veledílo a ta Karloffova Mumie mi prostě přijde naprosto nepřekonatelná, ale tenhle Netvor (nebo jsou netvoři lidé?) který má jasný důvod pro všechno, co dělá, mu těsně šlape žábrama na paty. Navíc je to i zábavné (patrně nechtěně, ale taky je to plus) a je to klasika. A kult. A líbilo se mi to. A ten netvor je fakt luxusní. Fakt to nemá ocenění za masky? 80%. ()

noriaki

Netvor z Černé laguny je téměř modelovou ukázkou klasického monster movie padesátých let. S jednou drobnou výjimkou. Ve většině ostatních filmů ohrožuje lidstvo, či malou skupinku nebožáků zmutovaná obluda, toužící zničit vše živé. V tomto případě je to ovšem člověk, který vpadl do životního prostředí nebohého tvora. Dobový pohled byl pochopitelně úplně opačný a zdaleka ne tak novátorský. V představě režiséra je vodní tvor nebezpečný agresor a děj tomu odpovídá. Přesto nebudí jen hrůzu, ale v je schopen i nečekaně soucitného gesta. Herci jsou v podobných snímcích pravidelně zanedbatelní a výjimku tradičně tvoří jen sličná dívka v nesnázích. Této role se ujala Julie Adams a měla pro ni vše potřebné. ()

drackula

Dnes už kultový a z môjho pohľadu dokonalý film. Jednoduchý príbeh, úžasné kulisy a samozrejme skvelý kostým Gillmana robia tento film naozaj výnimočným. 100% ()

Dreadd

Netvor z Černé laguny dělí obecenstvo na dva tábory. Jedni fandí skupince lidí, která se rozhodla Netvora zničit, jenže monstrum tentokrát představují spíše nenechaví lidé, protože Netvor se pouze brání jejich invazi. Zbytek diváků přeje samotnému Netvorovi, kterému sypou do vody drogy, když je přijde pozdravit na loď, hned by mu na oplátku našili do kožichu pár kulek a pak ho zapálili. Kdo ví, jak to vypadalo před padesáti osmi lety, zda se návštěvníci kin (kteří se mohli navíc na film podívat i ve 3D) dělili podobně na dva tábory (pravděpodobně však Netvor spíše děsil, i díky skvělé hudbě). Julie Adams i přes její ladné křivky v roli Kay předvedla kromě plavání především otočky s následným ječením, které mi ke konci už trochu lezlo na nervy. Samotná maska Netvora je navrhnutá velmi dobře, škoda že se neobjevil v souboji s jiným monstrem. ()

Fox85

Neuvěřitelné a na svou dobu úžasné efekty. Perfektně odvedené praktické efekty v některých záběrech udivují i dnes ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)