Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

Babous

Vědeckofantastická verze Krásky a Zvířete patří mezi ty lepší filmy z hororové produkce studia Universal. Bavil jsem se a mělo to hlavu a patu. Kontrast mezi netvorem a jedinou ženou na palubě výzkumné lodě mě nadchl i díky dobré masce a působivým kulisám. ()

Braddy

Co napsat ke klasice sci-fi filmu 50. let? No snad jen, že je ostudné, že jsem ten film sehnal až po tolika letech! ()

Sdoom

Kupodivu ani v dnešní době nepůsobí tento, zdráhám se ale přeci jen říci horor, film nikterak směšně či trapně. Staví na slušném scénáři, ne-černobílém vidění věcí a celkem zručné režii, která žene děj dopředu. Celé to okořeňuje inteligentní kráska v ohrožení a názorový rozkol dvou hlavních představitelů. Solidní 3 hvězdičky. (HDrip, orig.) ()

vitekpe

Tohle je klasicka monster hororovka z padesatek. Bohuzel, i zde je mi te zrudy lito a mam vztek na "hrdiny". Takze jsem si to nejak zvlast neuzival. Julie Adams za povinnou krasku mezi muzi-dobrodruhy a vedci. (monstrum je chlap v masce, jak jinak) ()

Han22

Trochu přeceněný film. Monstrum je parádní, džungle taky, jenže většinu filmu se toho moc neděje a když ano, tak se režisér opájí podmořskými záběry a cpe pod hladinu i většinu akce. Což mě vždycky přišlo trochu nudné, navíc černobílé podmořské záběry moc nevyzní. A hlavní postavy se chovají jako banda idiotů prakticky celý film, včetně klišé typu máme monstrum, ale (bůhví proč) ho nebudeme zabíjet. Zkrátka celkem nuda s dobrou maskou příšery. ()

DocBrown

Velice šablonovitý horor, ačkoli jeden z prvních dle téhle šablony. Nevím co kreatůra chtěla, asi spářit se s krásnou Julie Adams, jednou z nejkrášnějších černobílých hereček (stačí otevřít galerii). Jen kvůli ní a kapitánovi Lucasovi třetí hvězda. ()

Paldiny

Výborný monster movie, ktorý to medzi riadkami myslí dobre. Zamýšľa sa nad schopnosťou prispôsobenia sa, aká by raz ľudstvo mohla zachrániť pred samým sebou. Veď aj rodná matička zem nebude večne tolerovať naše skopičiny a iných svetov ju tu v okolí dosť. Žiadna násilná agitka sa však nekoná a tak je všetko podriadené príbehu. V ňom sa vyšle expedičný tím po stopách vyhynutého tvora, ktorého pozostatky pomôžu prispieť do poznatkov vedy, zároveň dokážu aj naplniť vrecká. Takže v tíme nájdeme rôzne charaktery s rôznymi motiváciami, ktoré samozrejme nebudú večne ťahať za jeden povraz. Preto udalosti v Čiernej lagúne nekomplikuje iba pán domáci, ktorého v jeho rutine preruší práve otravný druh homo sapiens sapiens, ale aj tie ľudské nešváry ako chamtivosť a sebectvo. Obluďáčik je ale spravený luxusne, má skvelý kostým a s jeho ofenzívou sa rozozvučí dosť hrozivý hudobný motív. Tvorcovia rozhodne nechceli prispieť iba ďalším céčkom, takže postavy uvažujú logicky, film príde po celý čas napínavý a výborne spracovaný (lagúna, jaskyňa, potápanie sa). Najmä tam pod vodou sa dá napätie krájať, vezmite si len scénku kedy si tá kráska pláva kraula a pol metra pod ňou jej siluetu nahrádza práve zvedavý žabožrút. Pôsobivé, v sérii nejde než pokračovať. ()

Prochy38

Na rok 1954 nesmírně povedené. Herci sympatičtí. Nápad výborný a technické zpracování bych řekl nadprůměrné. Super práce především pod vodou. Jedna věc je teda chování postav... nevím, kolik lidí by musel "creature" z té lodi ještě sundat, aby se začali koukat i za sebe, ale čert to vem. Líbilo, spokojen! Chtěl jsem vidět "ten základ" který dal tvar postavě ve Tváři vody. ()

willis

Hvězdičku přidávám za to, že film je naprostá klasika a zmiňuje se o něm každá encykl. fant. filmu. Jinak je výborná i česká lokalizace dvd, kde je česky titulkován i komentář, což není obvyklé. Strašně se mi líbila scéna, kdy výprava přijíždí do Černé laguny a samotná laguna. Opravdu strašidelné místo. A skvělá Julia Adamsová, která nám ukazuje jak se má křičet hrůzou. Ještě poznámka: text distributora co je tady je hrozný blábol. Přečtěte si raději komentář Tsunamiho. ()

pend

Jeden z nejznámějších filmů Jacka Arnolda, asi nejvýznamnějšího režiséra monster horrorů 50. let. A právem. Dobrá atmosféra - bažina, uzavřený prostor, perfektní maska monstra, nechybí krásná žena spoře oděná...Na film se dá podívat i dnes, má slušné tempo. ()

Heavyman

Mám pro takové filmy slabost. A ve své době představovaly tu největší filmovou hrůzu. Dnes už nad tím každý mávne rukou a pustí si film plný digitálních efektů, kde ovšem příšery a monstra ztratily tu svojí filmou a děsivou duši. Netvor je zkrátka úžasnej a umí i pěkně vrčet. ()

Alex24

Co se stane, když vezmete nějaký horor ze současnosti a osekáte z něj zbytečné řeči a brutalitu a hektolitry krve? Tohle... I když může první věta naznačovat, že byl film nuda a slabota, není to pravda. Film to byl opravdu zajímavej. Hlavně se mi na filmu líbil už zmiňovaný fakt, že se nezaobíral zbytečnými řečmi a zbytečnými scénami navíc a vlastně hned se šlo na věc. Netvor není trapák, co se půl filmu schovává a neukáže se ani na jednom záběru, ale prakticky v prvních minutách filmu už to tam mydlí... Jediné, co mě tam trochu otravovalo byl zvuk, nebo chcete-li hudba pokaždé stejná a celkem otravná, když se netvor objevil. Ohledně masky netvora nemám jedinou výtku, všechno překvapivě fungovalo naprosto perfektně a v jedné scéně bylo krásně vidět, jak se mu pohybují žábry a to jsem se málem blahem podělal... Postavy byly taky sympatické, až na Marka, kterej byl otravnej až hanba. Každopádně mi tenhle film potvrdil doměnku, že filmy před cca 80. lety se tvořily mnohem jednodušeji, ale mnohem silněji a s větším zaujetím pro věc. Celkově tenhle film na dnešní poměry není žádnej odvaz a leckdo by mohl tvrdit, že to byla sračka, ale já jsem byl se zážitkem naprosto spokojen a nejen po stránce pobavení, ale i díky zpracování námětu, který byl jednoduchý, ale fungoval. Navíc způsob, jakým byly ztvárněny podvodní scény byl svým způsobem meisterstück a i to oceňuju. Celkově bych filmu mohl dát i pět hvězd, ale nezapomenutelným zážitkem to pro mě nebylo. Mohl bych dát i čtyři hvězdy, ale byl bych potom nespravedlivý sám k sobě, abych hodnotil lépe jen vlastně za to, že je to starý film a já oceňuji, že se mi i přesto líbil. Film jsem si oblíbil a určitě se na něj někdy podívám znovu, ale je potřeba vidět to realisticky a přiznat, že na piedestal tenhle film nepostavím... PS:. Z čeho jsem sral Maggi v kostkách byl na jedné straně kostým netvora a na straně druhé krása Julie Adams. Holky v tý době prostě měly šmrnc! ()

MickeyStuma

Skupinka vědců se snaží odchytit zvláštní prehistorickou stvůru žijící v hlubinách laguny v amazonské džungli. Klasika svého žánru svého času uvedená dokonce ve 3D. Snímek se drží formátu zábavnosti pevného příběhu po technické stránce velice dobře natočeného. Hlavně podvodní záběry i dnes berou dech a nenechávají na pochybách, že v onom 3D mohou vypadat ještě lépe. O napínavé momenty není nouze. Dobrodružství jako takové splňuje svůj účel. Maska monstra i po tolika letech vypadá dobře. Ikonické monster movie v nejryzejší podobě patřící mezi stálé uznávané klasiky sloužící dokonce i jako inspirace. ()

inutihar

Klasika amerického monster-horror filmu se všemi atributy, které divák u takového dílka očekává. Julie Adams v hlavní ženské roli si až do své smrti stěžovala, že si ji všichni pamatují jen jako "tu krásku v plavkách z Netvora z Černé laguny" a takovou si ji tu divák-nemrava užije skutečně vrchovatě. ()

Kiisaki

Očekávala jsem hororové béčko s chlápkem v gumovém obleku, ale k mému překvapení jsem se dočkala docela zdařilého a napínavého filmu se zajímavými postavami a exotickým prostředím zátoky uprostřed pralesa. I když je film plný jistých stereotypů, rozhodně nejde o nějaký tuctový padesátkový paskvil, který nemá dnešnímu divákovi co nabídnout. A jakožto člověk s iracionální hrůzou z hluboké vody jsem ocenila myšlenku vodního humanoida skrytého a pozorujícího ze dna. Co bych ale opravdu chtěla vytknout byly ty neustálé fanfáry kdykoli se příšera objevila na scéně (těch tedy bylo!) a opakující se záběry na oslizlé drápy, které dramaticky oškrábou břeh a vrací se znovu do vody. ()

wincow

Rok 1954 kedy vznikol Netvor z čiernej lagúny bol na konci obdobia populárnej vlny 3D filmov. A 4* dávam najmä preto, že to už vtedy s 3D naozaj vedeli. Mnohé scény sú svojou kompozíciou robené tak aby mali zvýraznenú hĺbku. Pazúry, pušky aj harpúny trčia von do priestoru a napriek občasnej neostrosti sú potápačské scény veľmi dobré aj z dnešného pohľadu. ()

Joski

Viac než len trápne B-éčko. Originálne a veľmi výtvarne poriešena maska netvora nemá ani u dnešných počítačom riadených príšer obdoby! Stala sa vzorom pre všetky masky netvorov z prostredia bažin a džungle (napr. Predátor...) Film má vynikajúce prostredie "nedotknutého sveta" s úžasnou atmosférou scén natočených pod vodou a k tomu protikladná postava v podobe zvodnej krásky (na tu dobu s modernými plavkami :-) Celkový dojem s nepredvídateľným dejom podporil dobrý scenár. Zmixovaná hudba od troch skladateľov a nekonečný motív netvora (opakuje sa minimálne 120x!!!) je možno jediný toporný prvok. Celkovo môžem túto Sci-Fi-Horor-Fantasy len a len odporučiť všetkým vekovým kategóriám od 10rokov:-))) pokračovanie Pomsta netvora a Netvor prichádza už ani zďaleka nedosahujú také kvality! 80% ()

Likan7

Velká škoda poslední třetiny, protože od momentu chycení lodě do pasti jde tempo i zábavnost film rapidně dolů. Většina filmu je ale překvapivě zábavná a dobrodružná podívaná se skvělou hudbou a stále funkčními scénami, prakticky bez nějakýho kecání v úvodu, prostě rovnou šup do laguny! ()

vozralec

Málo zbytečných keců, hodně akce a parádní záběry nejen pod vodou. Tenhle povedený kousek by si zasloužil natočení v barvách. Film Anakonda (1997) odtud jistě bral inspiraci. ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)