Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

Superpero

Ale jo, stále je to dobré hlavně díky netvorovi, který kvůli své hodně dobré masce vypadá docela stylově i dnes. Scény s netvorem a bez něj jsou skvěle vyváženy není ho ani moc, ani málo, takže se vám nestačí omrzet, ale zase v ději není nějaká zbytečná omáčka kolem. Navíc Julia Adams tomu dodala tu potřebnou špetku sex appealu. Celkem příjemný filmový zážitek. ()

Tsunami_X

Nečekejte naivní béčko. Netvor z černé laguny je solidní sci-fi horor točený převážně v exteriérech a se zajímavým dějem. Hluboko v amazonských pralesech objeví vědec ruku (o fosílii se jaksi nejedná) ve skále. Pochopitelně ji nemůže zařadit k žádnému druhu a tudíž se se svým nálezem rozjede okamžitě za svým přítelem. Už cestou ho pochopitelně napadne, že by se mohla uspořádat nějaká ta expedice. Přítel je nápadem výpravy do hloubi Brazílie nadšen. Brzo skupina nachází bohatého mecenáše a dalšího zapáleného vědce. Vše je připraveno k vyplutí. Mezitím si netvor nachází své dvě první oběti a to domorodé pomocníky, kteří zůstali střežit místo zajímavého nálezu. Naše parta přijíždí na kocábce jménem Rita s kapitánem, který v prvních deseti minutách preferuje ruský přízvuk, který je ovšem následně zcela pryč (??!). Po neúspěšném hledání navrhuje kapitán cestu do Černé laguny, ze které se ještě nikdo nevrátil živý, ale co už. Následují dvě nudné potápěčské scény, přičemž při té druhé už se alespoň dočkáme zobrazení celého monstra. To se musím přiznat je asi největší klad celého filmu. Maska je povedená a žabí muž dokonce v obličeji předvádí mimiku(bodejť by ne, když na svou dobu stála celková úprava pomerně extrémní sumu a to 12 000 dolarů). Pravda na konci si režisér mohl práci s detailní záběrem odpustit, ale i tak je to příjemné překvapení. Monstrum ze zřejmě zamiluje do ženského osazenstva Rity, čímž je mladá, šik a dost často vřeštící slečna. Následuje pár peripetií, opět se dost potápíme (sluší se podotknout, že na podmořské natáčení byl přibrán druhý režisér) a konečně se něco začíná dít. Monstrum opět útočí. Další domorodec, kterému nebylo věnováno prakticky žádné okýnko filmu, mizí. Mecenáš si jde tvrdě za svým a chce netvora sprovodit ze světa(tvrdí, že to bude nejlepším důkazem o jeho existenci). Naopak frajer a přítel fešné slečny je opačného názoru. Chce si ho jen vyfotit a u té příležitosti si zafilozuje (zapindá) o tom, že ve vesmíru je neskutečně mnoho životů a co když je toto jeden z nich. Taky ho napadne, že vlastně nemusí být nijak zlý, protože přece jenom jsme mu vlezli do jeho přirozeného prostředí. Což je pochopitelně pravda. Netvor je trefen harpunou a mizí pod hladinou. Partička dostane dobrý "ekologický nápad" a to že do vody by se mohl nasypat nějaký ten jed. To je ovšem neúčinné, ale i tak se netvora podaří polapit. Záhy však uniká. Na lodi vznikne roztržka, která je korunována dost teatrálním pěstním soubojem. Ujet není kam, jelikož netvor zatarasil jedinou únikovou cestu dřevem. Takže zpátky do vody......Stvoření jsem fandil od začátku až do konce, protože když vám někdo přijede do baráku a začne tam dělat bordel, není to nikdy nic příjemného. Tento film je takový pravěk survival hororu (příklad za všechny je Predátor) a spoléhá na postupné odhalování monstra, omezený (paradoxně volný) prostor a určitou partu lidí. Proto trochu vadí, když se nás na konci režisér pokusí vylekat netopýro-ptákem zavěšeným na dratkách. Jak už jsem řekl, valná většina záběrů je točena v exteriérech. Sice je tu sem tam nějaká ta zadní projekce a papundeklová jeskyně, ale skutečné prostředí dodává snímku šmrnc a zajímavost. Na konci proto převládají kladné pocity. I když fandil jsem trochu jinak. () (méně) (více)

JohnnyD

Vynikajúci krátkodobý comeback Universalu. Doba sa zmenila a gotika a expresionizmus vyšli z módy, no napriek tomu Universal dokázal posledný krát predviesť čaro starých hororov v novom šate. Monštrum, tentoraz čisto pôvodné, neprebrané z mytológie, literatúry ani legiend, útočí hlava nehlava na výskumníkov, ktorí vošli do jeho teritória. Úžasná maska, pecková hudba, na Universal velikánsky bodycount, skvelé ústredné žieňa a fatálny príbeh stretnutia civilizácie a Bohom zabudnutého kúska prírody. Jeden z najlepších universalovských hororov, čistá hororová poézia. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,300,000Tržby Celosvetovo $-║ Nečakane pôsobivý snímok, kde prevedenie filmu pôsobí nadmieru prijateľne v každom ohľade, či už samotný príbeh, dialógy či samotná maska tej obživenej kreatúry. Pikoška je že film bol uvádzaní do kín ako 3D!!! (a to vážne bol 3D, červeno-modré sklíčkové "papierové" okuliare to istili) "Verím tomu že sa práve Steven Spielberg týmto filmom inšpiroval pre Čeluste." /80%/ ()

D.Moore

Film mě bavil více než kdysi, maska netvora působí méně gumovým dojmem než byste možná čekali a od začátku do konce má Netvor z Černé laguny tu potřebnou dobrodružnou atmosféru s příchutí hororu. Titulnímu netvorovi se vůbec nedivím, že ho Julia Adamsová tak okouzlila - je totiž doopravdy pohádkově krásná. ()

• Původně se film měl jmenovat pouze Černá laguna. (Dreadd)
  • Julie Adams poznamenala, že natáčanie filmu bolo mimoriadne príjemné a herci a štáb spolu vychádzali celkom dobre. Vysvetlila tiež, že voči netvorovi cíti súcit. (westerns)
  • Film bol zahrnutý do zoznamu 400 filmov Amerického filmového inštitútu z roku 2001 a bol nominovaný do 100 najlepších amerických filmov všetkých čias. (westerns)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)