poster

Muž se zlatými brýlemi

 • italský

  Gli Occhiali d'oro

 • slovenský

  Muž so zlatými okuliarmi

Drama

Itálie / Jugoslávie / Francie, 1987, 110 min

Předloha:

Giorgio Bassani (kniha)

Scénografie:

Luciano Ricceri

Kostýmy:

Nanà Cecchi
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (8)

 • borsalino
  ****

  Přestože společenská dramata nejsou právě má parketa, musím uznat, že film má stále co říci, především závěrečná půlhodina byla dost skličující a trochu jsem si přál, aby vyvrženectví Dr. Fadigatiho (kterého neuvěřitelně krásně ztvárnil Philippe Noiret) skončilo co nejdříve, ať už jakkoli. Rostoucí míra vnitřní nenávisti, netolerance či přímo otevřeného násilí byla místy až nesnesitelná a deprimující.(19.11.2010)

 • Volodimir2
  *****

  Hlavným hrdinom príbehu je Athos Fadigati, úspešný lekár stredného veku, ktorý sa pred rokmi prisťahoval do Ferrary. Tunajšia buržoázia si doktora veľmi obľúbila a jeho klady nezatienila ani skutočnosť, že ešte vo svojom veku nemá svoju rodinu a že sa až nápadne často vyskytuje v blízkosti mladých vojakov. Fadigati sa pri svojich pravidelných cestách do Bologne zoznámi so skupinou ferrarských študentov, medzi ktorými sa nachádza aj rozprávač príbehu, židovský študent literatúry. Lekár s jedným z nich, so sebavedomým mladíkom Deliliersem, nadviaže intímny vzťah ktorý pre prominentného lekára znamená spoločenskú skazu. Hlavnou témou aj tohto príbehu je osud židovskej komunity v dobe silnej fašizácie Talianska. Giorgio Bassani šesť príbehov spracoval do Ferrarského románu, kde už samotný názov hovorí, že práve mesto Ferrara a osud tamojšej židovskej komunity bude centrum tohto diela. Ide predovšetkým o fašizmus v samotnom Taliansku, ktorý ale nevyústil v drámu holokaustu ale podarilo sa mu popísať dlhodobé obdobie, ktoré tomu všetkému predchádzalo. Takže tých sľúbených 6 dielov: Vo vnútri hradieb, Zlaté okuliare, Záhrada Pinzi – Continiov, Za dvermi, Volavka a Vôňa sena.(23.6.2015)

 • Joges
  *****

  Tento film představil Philippa Noireta jako jedinečného herce. Děj se odehrává na počátku války v malém italském městě, kde je každý pod "drobnohledem" okolí. Je to příběh o odvaze, přátelství i osamělosti. Ostatní výkony herců jsou rovněž zdařilé. Skvěle hraje např. sličná Italka (Valeria Golino) nebo židovský student (Rupertt Everet). Příběh i film je jako každý jiný, pokaždé z něj však mrazí v zádech, když doktor Fadigati (P.Noiret) vede monolog s pouličním psem, nebo když říká své poslední sbohem do telefonu. Celá atmosféra je umocněna výborným dabingem Vladimíra Brabce.(16.2.2011)

 • MJMilan
  ****

  Film, který velice citlivě přistupuje k problematice, která se dříve až tolik neřešila. Philippe Noiret svoji roli zvládl naprosto dokonale a opět dokázal, že není charakter, který by mu nebyl vlastní. Samotný film je hezky zpracovaný, u nás těžko sehnatelný. V českém znění V. Brabec.(13.2.2011)

 • POMÍK
  *****

  Jeden z nejlepších filmů s gey problematikou. Philippe Noiret brilantní a Rupert Everett přesvědčivý.(26.11.2006)

 • lizardking
  *****

  Dojemný příběh stárnoucího lékaře, který se proti své vůli dostal do konfliktu se svým okolím a stal se společenským vyvržencem.Vynikající zobrazení fašismu, který zde není líčen jako zlo, kterého se dostalo italskému národu odněkud shůry, ale jako zlo, které je mezi lidmi. Zlo společenské vyvěrá z temných stránek lidských srdcí, z odporu k odlišnosti. Tendence k uniformitě a trest za nekonvenční projevy není důsledkem totalitního režimu, ale jednou z jeho příčin, jedním z pramenů, kterým se sytí totalitní režim při své snaze o udržení se u moci a o ovládnutí mas lidí. Překrásná je hudba. Naprosto neskutečně nádherná. Báječný je herecký výkon Philippa Noireta.(1.1.2009)

 • bravo1
  ***

  Hlavní hrdina v podání Philippa Noireta příliš nezaujal. Čekal jsem napětí, to se ale téměř nedostavilo. Třetí hvězda Enniovi.(10.12.2012)

 • Fahrenheit
  *****

  Strhující drama dvojího outsiderství, daného společenskou přetvářkou i zrůdností fašistické ideologie. Životní role Philippe Noireta!(19.8.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace