Žít a zemřít v L. A.

To Live and Die in L. A.

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1985, 116 min

• crozet

Mám určitý sklon oceňovat snímky, na kterých je z pohledu současnosti zřetelná doba jejich vzniku a jejich časový původ se odráží ve většině důležitých ukazatelů - od gest a motoriky herců, přes dobovou módu, až třeba po charakter dialogů atd. Ovšem dialogy tomto filmu jsou opravdu tragické a zvlášť ony ho odstřelují daleko za hranici snesitelné povrchnosti a průměru.. Nebudu-li mluvit o parádní scéně automobilové honičky a občasném střeleckém naturalismu, jde spíš o ztracený čas.(2.2.2010)

CITÁT - Aláh buď pochválen!!!........ Zajímavě řešené úvodní titulky. Červená se zelenou a povedený hudební doprovod, to vše evokuje pocit nebezpečí a zároveň klidu. CITÁT - Jsi na špatném místě a ve špatnou dobu.......... Akční kriminální příběh s několika dobrými hláškami a trochou krve. CITÁT - Vesmírný bláboly nesnáším............ Město, které je od sklepa až po půdu prohnilé jako spadaná rajská jablka. Základem příběhu je padělání peněz a snaha dopadnout jejich "výrobce". CITÁT - Ukradnem pravý prachy a koupíme za ně falešný?.............. Automobilová honička okolo 75 minuty je povedená a napínavá. CITÁT - Hvězdy jsou prý oči Bohů.......... Nadprůměrný snímek u kterého jsem se rozhodně nenudil.(31.1.2015)

Vynikající syrový thriller se začínajícím Williamem L. Petersenem a parádně svinským Willemem Dafoem. Režisér Friedkin ani chvilku nenudí, nebere si servítky v zobrazení násilí a závěr filmu je naprosto atypický a antihollywoodský. 80´s feeling podtrhuje dokonalá hudba od kapely Wang Chung. Skladba "Wait" u závěrečných titulků je strašně návyková a znít v uších mi bude ještě hodně dlouho.(22.4.2010)

Losangeleští policejní agenti, kteří v honbě za zločinci sami překračují zákon, je takový obvyklý filmový kolorit. Tady to ale bylo něco nového. Snímek zaujme také kostýmy, soundtrackem (tohle by měl MagicBox vydat v edici Milujeme osmdesátky) a automobilovou honičkou, během níž dává Friedkin vzpomenout na svou vlastní newyorskou jízdu ve Francouzské spojce.(16.7.2011)

Snímek z doby, kdy Petersen nebyl takový špek, doby kdy bylo módní nosit světle modré džíny a prachy se tiskly pěkně doma. Friedkin z počátku prezentuje tradiční thriller a do geniální honičky betonovými zákoutími L.A. se toho moc neděje. Druhá polovina filmu, ale sešlápne plyn a vyklube se z toho nepředvídatelný žánrový majstrštyk. Finále je vztyčený prostředníček všem kriminálkovým klišé. Moc dobré.(27.2.2013)

• - Natáčení probíhalo v americkém státě Kalifornie ve městě Los Angeles, kde je natočeno skoro 90% příběhu. Dále se natáčelo ve Wilmington, San Pedru nebo v Palmdale. Automobilová honička se natáčela v ulicích Los Angeles skoro šest týdnů. Vězeňské scény byly natočeny ve věznici San Luis Obispo a skuteční vězni zahráli kompars. (Terva)

• - Gary Sinise se původně ucházel o roli Richarda Chanceho, kterou nakonec získal William Petersen. (Terva)

• - Spisovatel Gerald Petievich, podle jehož románu je natočen tento film, si zahraje malé cameo jako tajný agent. (Terva)