Hlava nebo orel

Pile ou face

Heads or Tails

Krimi / Drama

Francie, 1980, 105 min

Jak se zbavit otravné manželky? Při věšení záclon. Stačí šesté patro. Philippe Noiret v roli vyšetřujícího inspektora s velmi neobvyklými metodami, neutuchajícím zápalem a především naprosto nevypočitatelným chováním mě bavil. Michel Serrault jako poddajný podpantoflák, co léta trpí, poslouchá nadávky a výtky, lehce uvěřitelný, tím chci říct, že byl skvostný. A neb mě oba pánové nenudili ani minutu a závěr považuji za velmi zdařilý, hodnotím kladně a připomínky si nechám od cesty..(30.3.2020)

Mnohem spíš než na kriminálku se připravte na psychologické drama o dvou nezadržitelně stárnoucích - a proto bilancujících - mužích. Ač se tomu brání a stojí na opačných stranách barikády, postupně k sobě nachází cestu a porozumění, nenápadně se rodí zvláštní přátelství. Film stojí na civilním, neokázalém herectví dvou velkých es francouzské kinematografie - Noiretovi a Serraultovi. Zajímavá je i kamera, která si pohrává se všedními motivy, jako je život na sídlišti nebo říční doprava, a vytváří místy melancholickou náladu. Kdyby se snímek dokázal vyhnout některým nedodělkům při stavbě charakterů vedlejších postav, mohl dosáhnout i na nejvyšší metu. I tak jsou to ale silné 4*. Celkový dojem: 85 %.(8.8.2019)

Ze začátku to vypadá na klasickou francouzskou detektivku s krititickým podtextem.ze staré školy Ale nakonec se z toho vyklube poměrně netradiční psychologická kriminálka, ktera mě zaujala. Noiret hraje svého bodrého komisaře neuvěřitelně stylově a Serrault je taktéž tradičně skvělý. Enrico vede film stabilní pevnou rukou. Konec je určitě originální, ale krapet kontrovérzní a nemusí každému sednout. Mě osobně spíš zarazil a hlavní dvě postavy mi připadaly jako bačkory. I tak si tento film slabší čtyřku zaslouží.(16.8.2019)

Taková tuctová detektivka, která má jediné štěstí, že Noiret i Serrault jsou dobře hrající sympaťáci, se celkem vleče. Dokonce ani konfrontace detektiva s čerstvým vdovcem nemá patřičné napětí. Člověka nemůže nenapadnout srovnání s brilsntím konverzačním dramatem Svědek. Z tohoto srovnání Hlava nebo orel nevyjde ani s odřenýma ušima, vyjde rovnou bez uší. Oceňuji pointu, především tu druhou, ta první se dala očekávat minimàlně od poloviny filmu. Co naplat, ani herecká esa nezachrání podprůměrný scénář.(17.8.2019)

Lehký, ale propracovaný a poutavě podaný snímek kriminálního žánru, ze staré francouzské školy. Excelující výkony hlavních představitelů - P. Noireta a M. Serraulta. Nepředvídatelný a překvapivý závěr. Škoda, že již dnes se takové snímky netočí (alespoň já o nich nevím). Na druhé shlédnutí jsem si dal ještě více věcí do souvislostí a snímek zůstal hluboko v mé paměti. U mne jednoznačně *****.(26.9.2016)