poster

Hlava nebo orel

 • Francie

  Pile ou face

 • USA

  Heads or Tails

Krimi / Drama

Francie, 1980, 105 min

 • Padme_Anakin
  ****

  Jak se zbavit otravné manželky? Při věšení záclon. Stačí šesté patro. Philippe Noiret v roli vyšetřujícího inspektora s velmi neobvyklými metodami, neutuchajícím zápalem a především naprosto nevypočitatelným chováním mě bavil. Michel Serrault jako poddajný podpantoflák, co léta trpí, poslouchá nadávky a výtky, lehce uvěřitelný, tím chci říct, že byl skvostný. A neb mě oba pánové nenudili ani minutu a závěr považuji za velmi zdařilý, hodnotím kladně a připomínky si nechám od cesty..(30.3.2020)

 • gudaulin
  ****

  Mnohem spíš než na kriminálku se připravte na psychologické drama o dvou nezadržitelně stárnoucích - a proto bilancujících - mužích. Ač se tomu brání a stojí na opačných stranách barikády, postupně k sobě nachází cestu a porozumění, nenápadně se rodí zvláštní přátelství. Film stojí na civilním, neokázalém herectví dvou velkých es francouzské kinematografie - Noiretovi a Serraultovi. Zajímavá je i kamera, která si pohrává se všedními motivy, jako je život na sídlišti nebo říční doprava, a vytváří místy melancholickou náladu. Kdyby se snímek dokázal vyhnout některým nedodělkům při stavbě charakterů vedlejších postav, mohl dosáhnout i na nejvyšší metu. I tak jsou to ale silné 4*. Celkový dojem: 85 %.(8.8.2019)

 • Pierre
  ****

  Ze začátku to vypadá na klasickou francouzskou detektivku s krititickým podtextem.ze staré školy Ale nakonec se z toho vyklube poměrně netradiční psychologická kriminálka, ktera mě zaujala. Noiret hraje svého bodrého komisaře neuvěřitelně stylově a Serrault je taktéž tradičně skvělý. Enrico vede film stabilní pevnou rukou. Konec je určitě originální, ale krapet kontrovérzní a nemusí každému sednout. Mě osobně spíš zarazil a hlavní dvě postavy mi připadaly jako bačkory. I tak si tento film slabší čtyřku zaslouží.(16.8.2019)

 • Snorlax
  ***

  Taková tuctová detektivka, která má jediné štěstí, že Noiret i Serrault jsou dobře hrající sympaťáci, se celkem vleče. Dokonce ani konfrontace detektiva s čerstvým vdovcem nemá patřičné napětí. Člověka nemůže nenapadnout srovnání s brilsntím konverzačním dramatem Svědek. Z tohoto srovnání Hlava nebo orel nevyjde ani s odřenýma ušima, vyjde rovnou bez uší. Oceňuji pointu, především tu druhou, ta první se dala očekávat minimàlně od poloviny filmu. Co naplat, ani herecká esa nezachrání podprůměrný scénář.(17.8.2019)

 • kakadu
  *****

  Lehký, ale propracovaný a poutavě podaný snímek kriminálního žánru, ze staré francouzské školy. Excelující výkony hlavních představitelů - P. Noireta a M. Serraulta. Nepředvídatelný a překvapivý závěr. Škoda, že již dnes se takové snímky netočí (alespoň já o nich nevím). Na druhé shlédnutí jsem si dal ještě více věcí do souvislostí a snímek zůstal hluboko v mé paměti. U mne jednoznačně *****.(26.9.2016)