Reklama

Reklama

Ohavný Dr. Phibes

  • Velká Británie The Abominable Dr. Phibes (více)
Trailer

Doktor Phibes měl jednoho dne autonehodu, která mu změnila život. Při autonehodě přišel o svou ženu a ztratil půlku obličeje. Měl strašný vztek na doktory, kteří operovali jeho ženu a vyčítal jim že ji nezachránili. Doktor Phibes se chtěl doktorům pomstít tak, že na ně pošle morové rány jako v Egyptě, které by je zlikvodovali podle bible: mraky kobylek, armády žab, regimenty krys a další... (JayCZ)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (52)

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Hodně podařený kousek. Snímek vzdává hold gotickým hororům studia Hammer a sytě barevným nasvícením zase staré italské škole, ale záměrně připomíná i jiné klasiky žánru, častou hrou na varhany pak hlavně Fantóma opery. Vincent Price exceluje coby ohavný doktor Phibes, který podle deseti egyptských ran vraždí kolegy z oboru. Na stopě mu je detektiv Trout, který svým zdánlivě přihlouplým ztvárněním vnáší do příběhu vítané odlehčení, místy dokonce až humorné prvky. Samotné vraždy nejsou sice realistické, je jich však dostatek a nepostrádají nápad. Moc příjemný horůrek. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Bizarní snímek. Nejen samotným dějem, divný i tak celkově. Vincent Price (znetvořený doktor Phibes, který používá paruku, umělou tvář a z krku mu čouhá kanálek, kterým doplňuje tekutiny a při zapojení do reproduktoru také jeho pomocí 'mluví') je jednoznačně základním pilířem, díky jeho geniálně pomstychtivého výrazu, který ale přitom díky maskérům opravdu vypadá jako umělý. Film se točí kolem jeho pomsty, celkem povedených vražd inspirovaných deseti egyptskými pohromami. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Skvost! Od úvodných tónov orchestra, zloženého z podivuhodných prerastených figurín, dirigovaného mlčanlivým čiernoodencom v akomsi chrámovo pôsobiacom priestore až po záverečný mrazivý smiech: H - H - H - H! Pomsta chutí najlepšie nielen ak je zároveň vychladnutá a dobre odležaná, ale ak je navyše i dôsledne esteticky premyslená! Miestami to pripomínalo experimentálny divadelný kúsok (viď MIMICov komentár o pripodobnení filmu predstaveniu dadaistického kabaretu Voltaire v Zürichu). S tým rozdielom, že pokiaľ sa niekto prostým kamerovým záznamom pokúsil previesť atmosféru divadla do obrazovky, vyznelo to väčšinou katastrofálne, prinajlepšom veľmi splošťujúco. Rovnako tak adaptácie divadelných hier do filmu sa len veľmi výnimočne vydarili. Hrôzostrašný dr. Phibes je však svojbytný artový kúsok, miestami vytvorený s použitím divadelných postupov ale výslovne a výlučne len pre filmové plátno. Výsledok je ohromujúci a povznášajúci zároveň. Pastva pre všetkých dekadentných estétov, interpretátorov starých symbolov, znamení i kliatieb a fanúšikov Vincenta Pricea! ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Naivní, ale o to zábavnější hororová vyvražďovačka, ve které září Vincent Price. Že se tvůrci Sedm i Saw možná inspirovali právě zde, už bylo zmíněno, já bych jen dodal, že je to slušný a nápaditě zábavný snímek z poctivé staré školy. Pro fanoušky žánru povinnost, i když si přiznejme, že Dr. Phibes zřejmě nikoho pořádně nevyděsil ani v 70. letech, kdy vznikl. ()

obitus 

všechny recenze uživatele

Dr. Phibes je jedna z nejslavnejsich roli Vincenta Price, a to i pres to, ze v ni prakticky neuziva hlas, jednu ze svych nejvetsich deviz. Uz uvodni dlouhatanska sekvence beze slov, pouze za doprovodu varhan, dava tusit, ze film bude zvlastni a on opravdu je. Vrazdy, ktere Phibes na sve ceste za pomstou provadi jsou skvele promyslene a originalni, i kdy samozrejmne nesmyslne. Bohuzel film srazi predevsim posazeni atmosfery do dvou odlisnych poloh. Sceny pomsty a vpodstate vse, co se tyka primo Dr. Phibese je temne, vazne a depresivni, ale bohuzel casti, ve kterych se policie snazi odhalit pachatelovu totoznost jsou svym "humorem" a snahou o odlehceni dost rusive. Hlavne proto neni me hodnoceni jeste vyssi. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (18)

  • Přestože se film odehrává v roce 1925, vybavení domu odpovídá interiérům let 70. a stejné je to i s oblečením. (liquido26)
  • Vraždy jsou inspirovány deseti morovými ránami ze Starého zákona. Ve filmu zazní to, že pořadí vražd odpovídá tomu, jak je pořadí morových ran zobrazeno v knize Exodus, ale toto pořadí bylo ve skutečnosti úplně jiné a povaha některých ran se také zcela odlišovala - např. místo komárů se ve filmu objevili netopýři. (liquido26)
  • Během natáčení byly Phibesovy repliky čteny nahlas členem štábu. (liquido26)

Reklama

Reklama