Ohavný Dr. Phibes

• Irsko

• Austrálie

Horor / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 1971, 94 min

Kdykoliv a kdekoliv a znovu se budu dívat na neodolatelného V.Price v roli příšerného Dr.Phibese. Všechny ty rozkošné vraždy prováděné s grácií a zvráceným humorem připomínajícím hrůzy apokalypsy. Nejraději bych je všechny do detailu vypsal, což by však znamenalo ochudit diváka o to nejlepší. Netopýři (zde sice kaloni, ale nechť), krysy, žabí maska, ale úplně nejlepší jsou hladová sarančata! Poetické scény se střídají s vraždami a jejich bezvýchodným vyšetřováním. Oku lahodící kamera zachycuje detaily i karnevalovou hru barev. Britský černočerný humor se zde mísí s bizarností, jaké jen jsou Angličané schopni. Aby taky ne, když dali světu černý román a každý druhý dům v Británii se chlubí vlastním strašidlem...v dálce jsou slyšet varhany a hrdelní smích...(27.10.2013)

Těžko hodnotit tento starší zaprášený kousek originální pomsty jednoho doktora, ve kterém (jak tu uvádějí i jiní) se musel kdysi zhlédnout i malý Jimmy a natočit pak svůj SAW. Způsoby vražd jsou některé dost podařené, na druhou stranu je tam spousta 'mysteriózního' balastu, který moc nemusím. I tak, sečteno podtrženo jde o slušný průměr (pokud budete mít jako já slovenský dabing, budete spokojeni ;).(26.8.2015)

Vincent Price v roli doktora, ktorý prišiel po automobilovej nehode o ženu a stratil pritom hlas. Je odhodlaný pomstiť svoju milovanú ženu a navrátiť si prostredníctvom elektronického zariadenia hlas. Prisahá pomstu na 9 lekárov, ktorý boli zodpovedný za neúspešnú operáciu jeho ženy. Na pekelnú pomstu si pozval k sebe diabolskú sexy asistentku, ktorá mu úspešne pomáha pri plánoch. Vraždy sú originálne a nepôsobia groteskne ani dnes, obsadenie je skvelé s britským podaním na čele Terryho Thomasa, ktorý mal až príliš pekný portrét a namiesto pochvali dostal odber krvi. Menujem postupné vraždiace metódy, podľa starého zákona: netopiere, žabia maska, odber krvi, krupobitie, kobylky, potkany. PS: The Abominable Dr. Phibes je unikátny, poetický, znepokojujúci, a pre mňa veľmi zábavný horor 100 percent. P E R F E C T !!!(22.4.2010)

Moc krásný snímek a skvěle zpracovaný děj. Vincent Price v roli Dr. Phibese doslova exceluje a interiér jeho domu je místy opravdu nádherný (mechanická kapela např.). To, že deset morových ran knize Exodus neodpovídá je naprosto jedno, jelikož i tak se jedná i moc dobrou podívanou. Film si udržuje parádní, mysteriózně hororovou atmosféru po celou stopáž a své místečko si zde našel i dobře použitý černý homor. "Pánové, nemůže být v tomto klubu chvilku ticho?" :) Celkem bych se i vsadil, že zde trochu čerpal Wan inspiraci při SAW, aspoň tedy maska žáby a některé ostatní části filmu (a není jich málo) mi ho dosti připomněli. Taktéž odkazy na starší filmy zde divák najde. To vše uzavírá moc dobrý, až parádní, konec. The Abominable Dr. Phibes se tak pro mě stává do budoucna sázkou na jistotu!(21.4.2013)

Tak asi stejně jako dvojka kterou jsem viděl dříve. Phibes je senza chlapík a jeho vyšinutost nezná hranic. Hlavně vraždy jsou fakt bizarní a dost povedené jen škoda že příběh mě strašně nudil. Je to prostě stále jedno o tom samým. Price byl zajímavej i když nemůžu moct ocenit jeho herectví protože přeci jenom jen chodí. Což je sice pěkné ale ohodnotit to moc nejde. Zvířátka jsou pěkná a nebojí se kousnout. Ale i tak je to pro mě lepší průměr.(22.8.2012)

• - Spoiler: V původním scénáři se měl Phibes vůči své asistentce Vulnavii chovat násilnicky a na konci jí ubodat k smrti a poté odletět z hořícího domu v balonu s tělem své mrtvé ženy. Nakonec byl tento závěr změněn a Phibes zobrazen více lidsky. (liquido26)

• - Phibesova mechanická kapela hraje několik skladeb, které vznikly až ve 40. letech. (liquido26)

• - Vulnavia měla být původně dalším z Phibesových mechanických robotů, pouze měla vypadat více jako člověk. Její jméno, Vulnavia, se divák dozví až deset minut před koncem filmu. (liquido26)