Večer s Oskarem Nedbalem

(TV film)
všechny plakáty

V posledním dílu cyklu nás průvodci Miloš Kopecký, Josef Kobr a Dagmar Veselá seznámí s tvorbou českého operetního skladatele, dirigenta, violisty a spoluzakladatele slavného Českého kvarteta Oskara Nedbala (*26. 3. 1874 – †24. 12. 1930), který od roku 1906 působil ve Vídni. Nedbal nejprve v roce 1902 zkomponoval balet Pohádka o Honzovi (i z něj uvidíme ukázku), jehož úspěch mu přinesl zakázku na první operetu – byla jí Cudná Barbora (1910). Následovala další operetní díla: nestárnoucí Polská krev (1913) podle povídky A. S. Puškina, jejíž děj byl ovšem přenesen do Polska, dále neméně úspěšné Vinobraní (1916), Krásná Saskia (1917) či Erivan (1918). Po vzniku Československa se Nedbal vrátil do vlasti, kde se stal ředitelem Slovenského národního divadla a složil svou poslední operetu Donna Gloria (1925). (Česká televize)

otík

Poslední šestý díl cyklu Země úsměvů a snů, což je hudební pořad o operetách, kterými provázel Miloš Kopecký nebo Josef Kobr. Tady Miloš Kopecký s Josefem Kobrem vedou dialogy o životě a díle slavného operetního skladatele Oskara Nedbala. Do jejich rozhovorů vstupuje operetní hudba a písně z Nedbalových operet. Kdo má operetu rád, užije si slušné tanečně-pěvecké výstupy a ještě se něco dozví o jednom z velkých autorů operet. A ten, kdo ani neví, že něco jako opereta existuje, ten tento pořad obejde mílovými kroky. Hudbu nahrál Orchestr operety státního divadla v Ostravě, hudební režie: J. Pekárek; na konci vystoupí v jedné scénce i Jiří Vala ()