Aku no kjóten

Aku no kyōten

Lesson of the Evil

Thriller / Drama / Horor / Psychologický

Japonsko, 2012, 129 min

Jóóó, když je učitel magor a chce vybit celou třídu maturantů, tak potom jedině brokárnou (nebo igelitovým sáčkem) za znění rock'n'rollu. Škoda jen, že film zůstal na půli cesty v dostatečném vykreslení charakterů některých postav, protože mi připadalo, že hlavně ze začátku film zacházel do končin, které měly poukázat na hlubší pouta mezi jednotlivými postavami, což na této stopáži ve výsledku příliš nepodařilo. Z tohoto důvodu bych radši volil menší prostřih, výsledku by to vůbec neuškodilo. Dobrá řezba to ale je. 80%(13.8.2013)

Dal jsem na kamaráda a nic, vůbec nic jsem si o filmu nezjišťoval a nevěděl jsem o čem to má být. Jen to, že ho natočil šílenec Takaši Miike, známý především jako direktor klasiky Ichi the Killer. Je to vždycky lepší nic nevědět, pak je člověk odměněn z filmového zážitku o to více. Musím říct, že takovej masakr brokovnicí, kterej začal asi něco málo po první hodině jsem hodně dlouho neviděl, přemýšlím, jestli vůbec někdy. Mackie Messer po japonsku aneb pocta severskému bohu Odinovi!! Celkově je ten příběh výborně vymyšlen a s použitím hudby a písní souzní na jedničku. A závěrečné rozuzlení dává tušit, že by mělo být i pokračování...(24.9.2018)

Že je mezi učiteli fůra psychopatů a všelijak mentálně nedovyvinutých nebo emočně nevyzrálých individuí, jsem poznal už na základce a pak i na gymplu. Zároveň ale naprosto souhlasím s tím, že když se mezi studenty rozšíří švindlování při písemkách, je nejlepší řešení celou třídu nemilosrdně a střelhbitě vodkráglovat. To máte jako se slepičím morem - i když se vám nakazí slípka třeba jen jedna, musíte pak vytlouct celej kurník, aby se to svinstvo nešířilo dál. Japonci opět dostáli své pověsti vyšinutých magorů, ale zároveň divákovi "nenápadně" naznačují, v jakém civilizačním okruhu brali k zápletce inspiraci: Pachatel si prozpěvuje Mackieho Messera, zajímá se o germánskou mytologii a žil dlouhou dobu v Ámošce. Každopádně tahle středoškolská zabijačka skýtá citlivému, přemýšlivému a humanisticky orientovanému divákovi spoustu příjemných pocitů, intelektuálních podnětů a inteligentní zábavy. Mně třeba dobře pobavila jazyková hříčka Todai/to die.(8.3.2018)

Osudové úskalí nového snímku Takašiho Miikeho spočívá v tom, že funguje nejlépe, pokud o něm divák vůbec nic dopředu neví. Jenže jakékoli recenze, synopse, trailery i šeptanda kolem filmu okamžitě odhalí nikoli jen nějaký zvrat, ale komplet celý koncept snímku. Vychází to z faktu, že v Japonsku většina lidí zápletku zná, neboť je přejatá z ohromně populárního románu. ---- spoiler warning na dallší čtení ---- "Lesson of the Evil" stojí na hře s diváckými emocemi a očekáváními. Hrdinou je šarmantní a oblíbený středoškolský profesor, který ale současně je vraždící maniak, jenž ve finále vyvraždí celou třídu svých studentů. Film dává jen minimální vhled do postavy. Navzdory hrstce sekvencí, kdy divák má možnost vidět situaci pohledem hrdiny (mluvící vražedná zbraň) z větší části zůstává hlavní postava neprostupnou zlou entitou plnou kontradikcí. Snímku také neprospělo, že musel z obsáhlé předlohy vyházet hromadu materiálu, na což vlastně doplácejí všechny ostatní postavy. Miike se sice snaží některé z žáků profilovat, ale kvůli nedostatku prostoru se tu beztak nedostává na víc jak schematické figurky.(30.3.2013)

Bolo by divné napísať, že sa ako učiteľ stotožňujem? Ale blbosti bokom. Poitna Miikeho filmu je na začiatku v zavádzaní. V nesúrodosti informácií, ktoré Miike veľmi umne podáva kúskovito. A potom z toho spraví prvotriednu vyvraždovačku v štýle Battle Royale. Funkčné v mnohých ohľadoch. Hoci si to vyžaduje trochu divákovej pozornosti a tiež určité prižmúrenia. Miike klasicky tlačí na pílu ( čo považujem za viditeľné hlavne pri brokovnici s okom dávno mŕtveho kamaráta), ale to neznamená že je to nie je zábavné. Psychothriller je možno prehnané označenie, pretože sa jedná o mix rôznych žánrov a každý má určitú dominantu počas trvania filmu. Ale nemôžem hodnotiť inak, ako plným počtom, lebo ma to jednak pobavilo a jednak v rámci rozprávačských postupov nadchlo.(2.5.2017)

• - Filmový koncept vychází z knižní novely "Aku no Kyoten" spisovatele Yusukeho Kishiho. Ta byla prvně publikována jen jako seriál magazínu "Betsatsu Bungeishunju" v mezidobí od června roku 2008 do června 2010. V podobě samostatné knižní novely vychází dílo až v červnu roku 2010.   (Conspi)