Sword Art Online - Alicization – War of Underworld

(série)
Japonsko, (2019–2020), 8 h 49 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kaori Maeda, Jošicugu Macuoka, Ai Kajano, Džun'iči Suwabe, Hitomi Nabatame, Hikaru Hanada, Takeaki Masujama, Haruki Išija, Kanehira Jamamoto, Kenta Sasa (více)

Epizody(23)

Čtvrtá série Sword Art Online začíná tam, kde skončila ta třetí. Základnu, na níž se nachází nejen Kirito, Asuna, Kikuoka a další, ale také projekt "Alicization", přepadla neznámá ozbrojená skupina lidí. Chtějí ukrást umělou inteligenci, kterou je vlastně Alice. Asuně, Kikuokovi a ostatním se podařilo schovat, ale poté, co dotyčná skupina ozbrojenců odřízla hlavní zdroj energie, čímž způsobili zkrat, Kirito, jenž zůstal uzavřený v Underworldu, skončí v bezvědomí. (CarnTheNunya)

Hees

Typické SAO. Nič nemôže byť typickejšie ako toto čo sa tu práve pred nami deje.  Máme totiž Sword Art Online: Alicization - War of Underworld a druhú sezónu. Čuduj sa svete opakuje sa presne ten istý scenár. "Kámo prvá séria je na päť hviezdičiek bez problémov" dej je super v úzkej uličke sa bojuje a pripomína to z diaľky nejakého Pána Prsteňov, alebo ja neviem čo, proste držte pozície a bojujte do posledného dychu. Fakt super prvá polovica. Keby tu je rozdelená možno dám aj plné hodnotenie. Lenže potom príde to čo sa SAO deje zakaždým a to teda absolútne zlyhanie deja, zrýchlený dej, nastupujú opäť staré známe postavy a všetci sa pridávajú na stranu dobra čo by možno explicitne nevadilo, keby vadí ten enormný ja ani neviem vyjadriť aký obrovský pokles kvality v Čsfd ponímaní možno z 5 hviezd na 3.  A tak zas sa deje presne to isté ako v predošlých SAO, lebo je rozdiel, keď sa niečo zlepšuje a na konci máš lepší pocit z toho čo si videl ako, keď sa tešíš na každý ďalší diel a myslíš na to, že snáď nepozeráš ani SAO a odrazu sa tešíš, kedy bude koniec. Napriek všetkému som si užil minimálne prvú polovicu tohto anime a ja si začínam myslieť, že scenáristi sú dvaja pre každú SAO sériu. Najprv začína ten prvý dobrý a potom príde pán spravme filler ako keby pozeráme Naruta diel o ničom. ()

Elerrina

Zoufalství, zoufalství, zoufalství. Pokud jsem obvinila finále minulé série, že ujíždí na lysohlávkách, tak tady se přešlo rovnou na muchomůrky tygrované. Linka z reálného světa se mění v neskutečně debilní a paranoidní politickou agitku, patetický fanservis vyloženě bolí sledovat, přeexponované proklamace přátelství i nepřátelství se stávají svou vlastní parodií a z dějových zvratků se akorát zvedá kufr. #hrebyvocich ()

Jeoffrey

Jsem zatím docela příjemně překvapený, protože od úplně první série je tahle čtvrtá za mě asi první případ, kdy jsem opravdu neskutečně blízko dát nějaké části SAO 5*. Možná jsem se zbláznil, ale mě se ta první půlka (12 dílů) vážně hodně líbila. Je to z velké části neskutečně povrchní okouzlení, protože za něj můžou všechny ty velké a pro mě zajímavé a povedené bitvy a souboje, které jsem si občas užíval skoro jako třeba takový Helmův Žleb, ale mě to k příjemnému a intenzivnímu zážitku asi někdy stačí... A teď SPOILERY, všude samé SPOILERY... Navíc jsem si docela oblíbil Alice, vše tu šlape i bez Kirita, i když mě zajímá, kdy se ze svého stavu probere a čekám "epický comeback". To, že bude hrát důležitou roli i Asuna bylo jasné, stejně jako bylo jen otázkou času, kdy dorazí zbytek... Každopádně (ne)jsem zvědavý, co se stane, až Kiritův starý harém potká nový harém a jestli z toho bude zase nějaká půtka zakončená zbudováním ultimátního harému (jako tomu napovídá jedna ze zdejších episod) a já se konečně proberu z toho zaslepeného očarování všemi těmi bitvami a budu jen zírat, kam jsme se to zase dostali... A nebo taky ne, třeba tam budou další a další pěkné bitvy a souboje, nějaké ty emoce a možná se tam to harémování i bude hodit (zatím tady v té první polovině to bylo spíš divné...). Také se mi líbí záporáci, jsou to zase dva solidní psychopati, kdy jeden je filozof amatér, hledající už od mládí, kde sídlí lidská duše (šroubovákem!) a druhý bude evidentně další z kamarádu ze "Smějící se rakve", ale tentokrát mi nepřipadají nijak otravní, trapní, divní čí ubozí, což je za mě dost dobře. Jsou zde i další postavy, které jsem si oblíbil, třeba takový Berculli, nebo Scheta a její podivný vztah s velitelem Pugilistů... Zkrátka baví mě to, zajímá mě to a na druhou půlku se těším. Ovšem něco mi říká, že je dost velká šance, že to tam nějak pokazí a tak zůstanu opatrný a opět těch 5* nedám. Po první polovině 4. série 8,2/10 EDIT 27.9.2020 - Konečně jsem dokoukal druhou půlku a tohle byla čirá bolest! Když máte v prvních 4 dílech víc chapadel než v anime o rybaření, tak si říkáte, že autor má asi hodně velký problém a přemýšlíte na jakou kravinu to sakra zase koukáte. Dál se k tomu přidávají záchrany na poslední chvíli a třeba v pátém díle od postav u kterých jsem si stejně jako záporák kladl otázku - kdo to sakra je? Pak dojde na nevyhnutelné a zelenina ožije, ale nepovedlo by se to bez jeho nové virtuální lásky Eugea, sakra na co to do háje koukám... Motivace záporáků jsou podivné, nejhorší byl ten trouba, co se zamiloval do virtuální postavy - What a SIMP! A celý ten finální bordel a podivnosti kolem - I am done with this shit! Po první půlce, která mě bavila, přišlo něco, co mě donutilo se na celé SAO vybodnout. Je hezké, že autor do budoucna plánuje ve svých dílech dávat ženským postavám větší hloubku, ale sakra chlape, přestaň už čumět na ten hentai! Pokus o znásilnění v každé sérii a teď chapadla všude! Prober se! Možná se pak k tvým dílům někdy vrátím, ale tady se propadám z nadprůměrného hodnocení na těžký podprůměr a po pravdě nemám na další SAO minimálně na pár let vůbec chuť a ani náladu. Tohle to dokázalo, Kirito možná ožil, ale pro mě SAO umřelo! Druhá půlka 2/10 a celkově 5,1/10 () (méně) (více)

RealGaze

Tady nemám moc co dodat, Jeoffrey už to řekl za mě. První polovina - naprosto skvělá. Úžasné souboje, dokonce i ti vůdci klanů byli zajímaví a do toho všeho se bojuje o kontrolu nad Underworldem i v reálném světě. 5* (90%) //// A o druhé polovině se ani nebudeme bavit. Ta jako by nebyla. Dorazí autobus s Kiritovým harémem, přijde nevyhnutelná rape scene (s chapadly?, vážně?), všichni padouši jsou magoři (jediný PoH stojí alespoň za zmínku pod čarou), a mezitím se probere náš zbožňovaný hypochondr, aby nastolil pořádek svou Boží mocí. 1* (25%). //// Utěšuji se představou, že slibovaný film umístěný zpět do Aincradu, a vyprávěný z pohledu Asuny (Sword Art Online: Progressive), snad bude lepší. ()

DaweForeman

Musím uznat, že jsem byl tak trochu rozčarován z téhle série, protože Kirita tu vídáme jen zřídka a ještě ne zrovna v aktivní roli. Naopak se to tenokrát točí kolem Alice a Asuny, což vůbec není na škodu. Příběhově je vidět, že ne všechno jde podle představ a člověk z toho zase cítí onen pocit utrpení z úplně první série. Je tu rozhodně spousta soubojů - nejen jedinců, ale i armád. Drama si tu člověk celkem užívá a obzvláště na konci první části to nabere správné otáčky. Trochu jsem i překvapen, že autoři nezvolily pro tenhle arch formát dvou sérií po 12 dílech, ale pokračuje se do třetí série a čtvrté série. Druhá část (4. série) už bohužel ale pochytává určité neduhy z jiných různých anime, které zrovna nejsou úplně nejlepší. Celé je to navíc nasáklé beznadějí, kdy se autoři hodně zaměřují na drama vyšponované až do trochu zbytečných výšin a v závěru se člověk nedočká ani úplně uspokojujícího odlehčení. Naopak je mu naservírovaná záhada a mnoho neznámých. Možná je to příprava na další série z tohoto světa, i když další počinem z toho světa by měl být "Sword Art Online - Progressive", který se vrací zpátky v čase jako doplněk mezer v úplně první sérii. Není to na škodu - když se prostě něco poutavě a zajímavě vypráví, každý díl navíc dobrý, ale časem člověk může být z dané délky už otupělý, protože si zvykne na styl autora a proto může být mnohé předvídatelné nebo opakující se. Animačně a hudebně se drží při stejné úrovni. ()