Sword Art Online

• Japonsko Sôdo Âto Onrain (více)
Japonsko, (2012–2020), 37 h 59 min (Minutáž: 23–48 min)

Režie:

Jošijuki Fudžiwara, Tomohiko Itó, Manabu Ono, Takaši Sakuma (více)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kóiči Jamadera, Takehito Kojasu, Ken Narita, Tomokazu Seki, Jošicugu Macuoka, Natalie Hoover, Cherami Leigh, Ajahi Takagaki, Tóru Ókawa, Terujuki Tanzawa (více)

Série(4) / Epizody(96)

yenn

(V komentáři se především dozvíte, čím Sword Art Online naneštěstí není.) Čas od času dojde k situaci, kdy hráč propadne on-line hře natolik, že se od ní nedovede odtrhnout. Většina z prvních 10000 uživatelů Sword Art Online by se od ní občas odtrhla ráda, zlovolný tvůrce však míní jinak. Dokud někdo hru nezdolá, nikdo se z ní nedostane. A smrt již není jen virtuální. Když autor své dílo zasadí do světa on-line hry, očekával bych, že se bude snažit o některý ze dvou přístupů: 1) Dílo bude výrazně videoherně stylizované, s aplikací typických mechanismů. 2) Bude kladen důraz na zobrazení hráčovy herní a reálné osobnosti, případně jejich rozporů. Jak je na tom SAO? Videohru připomíná jen čas od času se objevující rozhraní, teleportační krystaly, pár drobností a naneštěstí i „herní náplň“, tedy děj složený do značné míry z nenápaditých soubojů. Srovnání chování ve virtuálním a v reálném světě odpadá, jelikož hráči jsou ve hře celou dobu uvězněni (navíc vypadají stejně jako ve skutečnosti, tudíž nelze doufat, že se z Kiritovy vyvolené vyklube obtloustlý muž). Zato by se nabízela možnost ukázat, jak okolní svět – autority a blízcí – reaguje na to, že tisíce lidí zůstávají dlouhé dny ve virtuálním snění. SAO však toto naprosto nepochopitelně pomíjí. Ve výsledku jde tedy o tuctové akční fantasy, jehož finále řídí scénáristovy výmysly a které zní slušnou hudbou od Juki Kadžiury. 4/10 ()

Hitman_47

Ono to opravdu bohužel není dotažené k dokonalosti, jak tady už většina konstatovala. Ale jako fajn fantasy oddechovka tu sedne, pokud se vám líbí souboje, tak se SaO raději vyhněte, jelikože těch tu opravdu není moc. O dost více se mi líbila anime adaptace MMO hry Ragnarok Online ... která se ale stylizovala čistě do fantasy příběhu, akorát se všemi reáliemi ze hry (a i souboji !!!). Já jsem byl bohužel taky nahypovaný, že je to skvělá soubojovka (dokonce od člověka, který fakt na soubojovky kouká, asi se trošku na těch 25 dílů někde zapomněl, nebo co), ale jakmile jsem se po cca pátém díle od tohoto "konceptu" odprostil, tak jsem si to byl schopny celkem i užít. Je pravda, že hlavně v druhé polovině to celé bohužel trochu ztrácí dech, ale pak se to zase trošku vzpamatuje, proto jsme se nakonec horko těžko na ty štyry hvězdy dostali. Animace a kresba je "vysokorozpočtová", takže fetišáci si v tomhle smyslu užijí svoje ..... ale nic nemá na Titány, ti byli úplně nekde jinde :)) Je vidět, že skáčů z jednoho lepšího kousku na druhej, tak už raději koment ukončim, nebo nakonec napálím ještě hvězdy tři .. určitě stojí za zkouknutí, pokud hrajete (nebo jste hráli) nějaké to MMO a máte rádi fantasy (to hlavně). ()

Hromino

Potřetí upravuju svůj komentář k Sword Art Online, potřetí upravuju své hodnocení a potřetí pomyslné slzy skrápějí můj uhrovatý obličej, když zavzpomínám na to, jaké pocity jsem měl z prvních dílů tohoto seriálu. Zajímavé, nápadité… bez otravných postav, zbytečného fanservisu, které mezi novodobými anime lze hledat jen těžko – takový názor jsem na SAO měl po prvních několika epizodách. Leč k mému těžkého zklamání, snad každý výše jmenovaný kompliment se postupem času změnil v pravý opak. Tento seriál je totiž ukázkovým příkladem toho, jak moc se může kvalita dílů pozdějších oproti těm prvním zhoršit. A u seriálu jako SAO, od něhož jsem si po zhlédnutí prvních dílů sliboval opravdu hodně mnoho, mě ten posun kvality směrem dolů mrzí o to víc. Zajímavý nápad byl postupně utopen v nezajímavých epizodkách, failech a vrcholem vší trapnosti budiž epizody od 15. dílu výše. Z toho důvodu bych celý seriál rozdělil do tří částí podle kvality. –– První částí jsou dejme tomu úvodní tři díly. Nejkvalitnější část a vrchol seriálu, kde se tvůrcům povedlo mě náležitě namasírovat na koukání. Vynikající animace, hudba, námět, atmosféra, hlavní postava – vše vypadalo víc než slibně. Hlavní hrdina se mi (na rozdíl od Larkyho) líbil – konečně hrdina, který nemá nějaké mindráky, špatné vzpomínky z dětství, zoufalou touhu mstít se či debilní power-upy. Rovněž se mi líbilo, že se zde – jak by možná mohl název někoho mást – nesází tolik na akční sekvence (ne že by nebyly hezké, to naopak jsou!), ale spíše na dialogy. Také mě potěšilo, když jsem při sledování pocítil ten dobře známý feeling hraní MMORPG her. Inu, z prvních tří dílů jsem měl jednoznačně pětihvězdičkový pocit. A pokud bych měl SAO nominovat do nějaké ankety o anime, které na vás po prvních třech dílech udělá nejlepší dojem, pak bych rozhodně neváhal tomu tak učiniti. –– Druhá část pokrývá zhruba čtvrtý až čtrnáctý díl. Tady už nastává mírné vystřízlivění z prvotní euforie. Děj se neposunuje dopředu, ale zaměřuje se na různé a mnohdy zbytečné – nutno dodat – epizodky à la "kterak Kirito k meči přišel", "kterak Kirito jedné malé holčičce pomohl" atd., které pro hlavní dějovou linku nemají pražádný význam. Jsou to vlastně takové fillery, jež zbytečně ředí děj a při nichž akorát opadává prvotní nadšení. Některé jsou sice hodně pěkné (př. dvojdíl s hledáním zabijáka, jenž do seriálu přinesl i trochu tajemna a napětí), ale přesto děj nikam zásadně neposouvají. Jediné, co se posune kupředu, je Kiritův vztah k pařance jménem Asuna. Ta mi ovšem nikterak neučarovala a stejně jako Goku, i mně se více líbila část příběhu, kdy byl Kirito sólista. Tím se posouváme k romantické lince seriálu, kterou považuji za podprůměrně zpracovanou. Kirito je dřevo k pohledání a Asuna je typická tsundere, ale že by bylo zpracování jejich vztahu nějak zvláštní, vtipné, něžné či zajímavé, to rozhodně nemohu říct. Žádná poutavá chemie, ale skoro až násilné spojení k sobě, řekl bych. A láskyplné hraní si na rodinu mi místy připadalo nechtěně vtipné. A pak tu máme onen osudný 14. díl, který bych přirovnal k pětadvacátému dílu Death Note. V obou seriálech byla tímto dílem prakticky popravena veškerá dosavadní poutavost, zajímavost a neotřelost. V DN se jednalo o smrt vy-víte-koho (ne, nemyslím tím Vy-víte-koho z HP), tady se jednalo o uzavření jedné velké příběhové linie. Hloupě, diletantsky a naprosto směšně. Když vám hlavní záporák celého seriálu na otázku, proč to všechno zlé spáchal, odpoví: „A víte, že já už vlastně ani nevím?”, máte najednou pocit, jako by vám touto větou tvůrci chrstli do ksichtu kýbl vody. Vy celou dobu napjatě sledujete seriál, abyste věděli, jak to dopadne, a najednou je ona velká příběhová linie nečekaně uťata a hlavní záporák plácne takovou nebetyčnou kravinu. Hrozné. Zároveň si však po upoutávce na další díl říkáte, co bude dál, když je příběhová linie ukončena. Existuje nejspíš tisíc a jedna možnost, kterou se mohli tvůrci po 14. díle ubírat, oni si však vybrali jednu z těch nejhorších možností. O té však víc ve třetí části. Tu druhou bych i přes nemalé výtky ohodnotil slabšími 4*. –– Třetí část (od 15. dílu do konce) je, jak už jsem ostatně naznačil, částí rozhodně kvalitou nejslabší. Když to tak píšu, vzpomínám si na úvodní větu z prvního Pána prstenů: The world has changed. Tady bych to narouboval na celý seriál. Opening, ending, Asuna za otravnou Kiritovu sestru, nebezpečný virtuální svět za bezpečný svět rádobykawaii lítajích víl a elfíků, zápletka… oproti předchozím dílům se vyměnilo téměř vše, avšak téměř ve všech aspektech k horšímu. K čemu všemu se mi nechce vypisovat, protože jsem se vypsal už víc než dostatečně a psát dále o tom, jak seriál definitivně a neskutečným způsobem zabředl do vod trapnosti, debility, infantilnosti a harému, mě již opravdu neláká. Přečtěte si komentáře jiných. Za poslední část bych dal beze srandy maximálně silnější 1*. Suma sumárum, celkově dávám hodně slabé 3*. () (méně) (více)

Eawy

Jedno z tých anime, ktoré sa oplatí pozrieť. Prvá séria bola dokonalosť. Druhá zaostávala, ale stále si to pozriem s veľkou radosťou. 90% ()

Scalpelexis

[1. série] Průměr. Zpočátku jsem tomu měl touhu dát 4*, protože kupodivu to nebylo vůbec špatné. Nápad je OK, postava Asuny, dokuď se v seriálu vyskytuje častěji, je mi velmi sympatická a epizodovost (či jak to nazvat) byla v pořádku: Vůbec mi nevadilo, že každá epizoda byla dosti jiná. Četnost soubojů není sice vysoká, ale je dostačující. Jenže..jenže..postava Kirita je od začátku neskutečně plochá, hloupá, ničím zvláštní a bohužel se to ne a ne změnit. A pak přijde ten zvrat: 14. epizodou končíme udávaný směr, obrátímě lodičku plnou parou směrem ke dnu a poté už nastává jen jeden velký výsměch divákovi do tváře. Nejvíc mě na tom všem mrzí, že zde byl potenciál opravdu značný a lituji nevyužité paralely problematiky virtuální svět vs normální. Být ve virtuálním světě nepřetržitě 2 roky je, hádám, v pořádku a naše tělo to na potřebách k životu nepozná, že? Nekomentuju i totální ignoranci okolního světa vůči SAO. Škoda slov. ()

Larky

1.Třetina Sword Art Online je za námi a já se rozhodl, že zde napíši své dojmy a poznatky, které budu vzhledem k tomu, že seriál bude ještě nějakou dobu vycházet průběžně aktualizovat...Důvodem proč tak činím je to, že by člověk Sword Artu neznalý mohl díky místnímu hodnocení a komentářům nabýt dojmu, že je právě tenhle seriál hotový Svatý Grál Anime. Což dle mého není ani vzdáleně. Jednak se v žádném případě nedá mluvit o originalitě a jednak má samotný seriál chyb na rozdávání. //////Upozorňuji na možný výskyt SPOILERŮ ////// Zkusím to vzít popořádku: ------ Začátek seriálu je skvělý (1 .a 2. díl) a je prost chyb (s vyjímkou napsání hlavního hrdiny), které se ho týkají po něm. Zajímavý, nikoliv však originální nápad (spousty seriálu měli podobný námět o lidech, kteří se ve fiktivním světě snaží přežít a mají nějakou tu magii k dobru) o MMOčku budoucnosti ve kterém budeme v podstatě fyzicky přítomni má svou logiku, hlavu a patu a díky vynikající animaci i svou atmosféru. Když pak místní GMko oznámí, že se ze hry hráči dostanou až po dokončení 100 lvlů je tu najednou velmi zajímavá motivace proč se dívat dál. Také proto, že ty první díly mají nezaměnitelný MMO feeling, který bohužel lidem onlinovek neznalým zůstane skryt. Navíc smrt ve hře značí konečnou pro mozkovou činnost ve světě reálném. Výborné. ------ Další díly (3.-8.) s sebou nesou poměrně výrazný kvalitativní propad. Prvním problémem je hlavní hrdina, ten už byl nezajímavým a špatně napsaným v dílech prvních, (tam si ale člověk všímal nového světa, ostatních hráčů a skrytých fórů) nicméně až teprve teď vyjde na povrch, jak lajdácky je jeho charakter napsaný. Nedokáže být tahounem seriálu, není ani kdovíjak inteligentní a hodně zapadne do průměru, tím jak obyčejná šedá myš to je. Takovýto typ seriálu potřebuje barvitě napsaný charakter. Tím hlavní hrdina a bohužel i celá řada vedlejších postav není. ------ Dalším problémem je to, jak se seriál dál vyvíjí. Zajímavý začátek je rychle zapomenut a nastupuje obyčejná rutina viděná v mnoha dalších Anime, kde jsou lidé či kdokoliv jiný a k ruce mají nějakou tu zbraň a magii. Scénář vůbec začne být až příliš jednotvárný a primitivní. ------ Boje jsou vcelku fajn, ale takovým jaké jsou třeba ve Fate/Stay Night či Fate/Zero se nemůžou ani vzdáleně rovnat. Někdy na ně ani nedojde a jen se o nich kecá. ------ Posledním problémem, který tu teď zmíním je poněkdu diskutabilní (ne)logičnost některých věcí a souvislostí: Proč se nikdo zvenčí nesnaží něco dělat a pokud ano proč se to na světě Sword Artu nijak neprojevuje (nemyslím tím, že někdo někoho odpojí a on zmizí, ale celkově) ? Hlavní hrdina v prvním díle říká, že má maminku a sestru. To se ho nepokusili odpojit? Děj navíc někdy nelogicky přeskakuje a přeskočí i evidentně důležitou údálost, jejíž následek pak není vysvětlen. ------ Ještě pár slov ke kladům, které tu pochopitelně také jsou: Vynikající animace, výborná hudba, občas solidní atmosféra, občas nějaký ten zajímavější moment v jinak velice průměrném scénáři. ------ Po prvních 8 dílech: je na místě jednak skepse k dílům nasledujícím a pokud mám prozatím hodnotit tak dám 3*. Důvody jsem vypisoval výše - průměrný scénář, špatně napsané postavy atd. Na konec ještě dvě věci: ----- Člověk jež hledá sofistikovanější scénář bude zklamán (mluvím z vlastní zkušenosti, protože z MMO světa se dá vytěžit daleko víc, než se tady dělá) ----- a druhá věc: Místní hodnocení si vysvětluji zcela jednodušše: Sword Art Online je Anime pro masy: Má jednoduchý scénář, aby ho každý pochopil, má pro někoho cool souboje, dobře vypadá a nechybí v něm nějaká ta hezká slečna. Nechci tím nikoho urazit. Dokážu pochopit, proč se lidem seriál líbí, nicméně se k nim minimálně prozatím ( a nejspíš ani dále) nepřipojím. ----- Po 1.TŘETINĚ za mě za 3* ze slibem, že u hodnocení dalších dílů se už takhle nerozepíšu :) ( Psáno 30.8.2012) ////////////////////////////////////// 2.TŘETINA ultra-mainstreamového dobrodružství je úspěšně za mnou a tak se s případným divákem podělím o další várku dojmů, konkrétně pujde o díly 9. - 16. ------ SAO dál pokračuje v zašlapávání původní idee o vytvoření originálního světa. Pořád dál to tedy je poměrně zaměnitelné Anime vyprávějící příběh fiktivního světa ochuceného magií a hrdinstvím. Zároveň se mu ale přecijen některé změny, jak v scénáři, tak v postavách, míň či líp daří uskutečňovat. A právě jim se budu věnovat nyní. ------ Hned ze začátku musím zmínit postavy. Poměrně kontrastně tu v rámci jejich vlastního vývoje působí dvě hlavní. Kirito je hlavně v rámci prvních dvou dílů (9. a 10.) pořád plochá a nudná postava, která se změnila v tom směru, že se začal chovat jako idiot. Uvedu jeden příklad za všechny: Když ho Asuna v dungu po vyhraném bossfightu láskyplně obejme a Kirito jí jen suše odbude dementní větou: „ Spadnou mi životy na nulu, pokud mě budeš objímat příliš pevně“ jen velmi ztěžka jsem v sobě dusil záchvaty smíchu, které se poměrně pravidelně dostavovali, vždy, když promluvil. Na Kiritovu částečnou obranu nicméně dodám, že dál už se lehoulince napraví a je o chlup stravitelnější než dříve. ------ To Asuna projde vývojem v tomhle Anime zcela nevídaným. Zatímco na začátku je to jen obyčejná a nesympatická tsundere, tak postupně z ní vyroste velmi zajímavá mladá slečna s názorem za který se nebojí bít. Jestli si vůbec někdy budu SAO s něčím spojovat, tak to bude právě s ní. Jde o jednoznačně nejlíp napsaný charakter celého Anime a byť ani omylem nedosahuje takové báječnosti jako třeba úžasná vlčice Horo z Ōkami to kōshinryō, tak jsem si jí velmi oblíbil. Ostatní postavy se často v jednotlivých dílech jen tak míhají a je tím pádem zbytečné se jím nějak obšírněji věnovat. ----- Většina ostatních výtek z minule dál platí s jednou vyjímkou. ------ A tou je scénář některých dílů. Konečně tu byli totiž díly, které se mi opravdu líbili a bez váhání je označím za ty, prozatím pouze do 16. dílu, nejlepší. Řeč je hlavně o 11., 12. a 13. episodě. Ty jsem si pracovně nazval - „hrajeme si na rodinu“. V nichž to jednak sluší scénáři, protože si konečně nehraje na něco na co nemá. No a sluší to i Kiritovi a Asuně, jimž jsem konečně alespon zčásti začal jejich motivace věřit a nejeden moment mě příjemně zahřál u srdce. Zaláskovaná rovina Sword Artu překvapivě padne jako ulitá a s konečně vcelku nápaditými akčními momenty se doplňuje velmi dobře. Sword Artový sen Asuny a Kirita na 22. patře hodnotím jednoznačně pozitivně. Jen škoda, že to trvá tak krátce. ------ Vše je násilně a idiotsky přeseknuto 14.dílem. V něm scénář použije předvídatelnou a zcela pitomou berličku. Právě od něj se začne odvykládávat v podstatě nový seriál. Jaký bude ? Mno, uvidíme. Nicméně díly 15. a 16. napovídají, že příliš povedený zřejmě asi ne. 2. TŘETINU Sword Art Online vidím na lepší 3* (psáno 8.12.2012) ////////////////////////////////////// Poslední bitva dobojována. Poslední nebohá žena zachráněna. No a Larkyho cesta za napsáním nejdelšího komentáře roku je také téměř u konce. Jen chybí dodat, jak se to tedy má ze ¨TŘETÍ TŘETINOU a vůbec ze Sword Artem jako celkem. ------ Mnoho HC fans SAO po 14. díle začalo házet do horoucích pekel. Pro mě osobně se ale příliš nezměnilo. Sword Art mě nenadchnul do té doby a tak jsem nemohl z něj být nějak extra zklamaný ani poté. Přesun do dalšího MMO neznamená nic výrazného ani pro scénář, který si s sebou nese všechny mnou vypsané chyby. Jediná výjmka je Kiritova motivace, která dává scénáři jasný cíl. Toho se také drží až do závěrečného dílu, který je sice poměrně předvídatelný, ale i tak dokáže alespon na pár místech příjemně zahřát u srdce :). ------ Až do konce v podstatě probíhá transformace charakteru Asuny a až do toho 25. dílu se mi tahle velmi zajímavá mladá slečna čím dál víc líbila. Kirito je až do konce nezajímavý a nudný. ------ Co se týče samotných dílů, tak od 16. startuje scénář novou onlinovku a chtělo by se říct i konečně zajímavý příběh. Leč to tak není. Je nevýrazný, byť poslední díly jsou docela fajn a Kiritova čím dál větší vůle udělat důležitou věc celkem baví. (psáno 13.12. 2012) ////////////////////////// CELKOVÉ SHRNUTÍ: Sword Art Online v mých očích jednoznačně promrhal potenciál jež mu byl skvělým začátkem dán. MMO feeling se rychle vytratí a nastupuje rutina viděná v mnoha ostatních Anime. Postavy nestojí z vyjímkou Asuny za moc. Animace je fajn. Naproti tomu hudba sama sebe od začátku do konec recykluje (Openingy se nepovedly). Sword Art je zcela a naprosto průměrný seriál - 3*. () (méně) (více)

Drolin

*Odloženo po 5. dílu* - Poměrně zajímavá premisa, která se však s postupem času vytrácí v podobu běžného, ničím ozvláštněného fantasy plného emocionálních výlevů. Přežití ve virtuálním světě je tu odsunuto na druhou kolej, a hlavní hrdina je z ničeho nic rekem, jenž dokáže přemoci celé guildy. A jeden z důvodů, proč jsem si SAO pustil - Yuki Kajiura (Noir, Madlax) – se také nezdá v plné formě. Samotné ukončení mě však stále poměrně zajímá, a je tak možné, že ještě některé díly zhlédnu. ()

Hem.m

Slíbil jsem, že se na aspoň jeden díl podívám, slib jsem nyní dodržel.. Seriál pokud drží stejné tempo i v ostatním dílech jako v prvním díle, tak je určitě dobrý, ale bohužel tento žánr já moc rád nemám a proto jsem se podíval jen na jeden díl, jen kvůli slibu, ale pro ty co to zajímá takové téma, tak bych určitě řekl, že je to zajímat bude.. ()

TomX2

Sword Art Online vlastne ani tak nie je dobré anime, ako sa môže z môjho hodnotenia zdať. Cez obe série je divák sprevádzaný kopou klišé, nezmyslov a v celej sérii celkovo prevládajú nedostatky, ktoré sú až bijúce do očí. Ale aj keď nemám rád SAO fan base komunitu skladajúcu prevažne z deciek a hanbil by som sa SAO označiť ako dobré či dokonca kvalitné anime, celkom sa mi to páčilo. Samozrejme, charaktery sú hrozne napísané, Kirito je doslova otravný a fighty nie sú ani len trochu zaujímavé, lenže svojim spôsobom ma to bavilo. Anime rozhodne obsahuje aj silné stránky, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad animáciu či hudbu, takže nemôžem tvrdiť, že to je vyložene zlé. Prvá séria trpí nevyužitým potenciálom a od celého sveta by som čakal rozhodne viac, no druhá (ktorá je pre väčšinu horšia) ma bavila oveľa viac a ani tak nesklamala. GGO arc mi dokonalo sadol, klišé a nedostatky som ignoroval a len sa pokojne unášal dejom. Podobné zápletky sú asi pre mňa. Na veľa vecí som zabudol a veľa vecí ešte napísať chcem, ale iní používatelia to už zvládli za mňa. Nakoniec poviem len to, že sa mi to celkom páčilo. A to je predsa hlavné. Priemer: 84% edit (21.11.2018): Odčítavam jednu hviezdu. ()

SonGokussj

Znáte ten pocit, kdy vám zavolají, že jste vyhrál miliony a máte hned nasednou do auta, jet 120km a částku si vyzvednout? S nadšením nasedáte, když v tu chvíli Vám zazní telefon, že je to ještě více. Rozjíždíte auto, po 5 minutách se z hands-free ozve, že se omlouvají, ale částka je jen 1,2Mil. Po dalších 50km už jen 600k, protože se našlo více lidí se stejným losem. Kilometr před cílem vám sdělí, že je to vlastně "pouze" 200k. A když dorazíte na pobočku, otážou se vás "pan Smith?" "ne, House. Gregory House" "Ach tak, spletli jsme si asi číslo. Omlouváme se. Naschledanou. Inu takové pocity ve mně SAO vyvolalo. Příběh zde byl řečen už mnohokráte, proto ho nebudu opakovat. Je to stálá, jistě klesající křivka. S daleko větším spádem od dílu 15. Avšak volba dalšího prostředí si myslím nebyla špatná. Jen byla dost nešťastně zpracovaná. Naskytlo se tam až moc náhod. (sestra / žijící dítě / klíč k adminovi / admin ó velký / deus ex machina) Hudba průměrná. Nic, co by se mi zarylo do hlavy, jako u sérií .hack//, kde je bravurní. Postavy na začátku silné, Kirito byl tajemný, sólista, ale potom potkal Asunu. Která mu totálně podkopala nohy. A když Kirito potkal svou sestru, tak to bylo ještě horší. Přirozená tajemnou vystřídala podivnou - nucenou záštitu, vše bylo zkrátka nepřirozené. Konec velmi předvídatelný, nic šokujícího, klasický scénář "vše je super, ach! nebezpečí, vyřešeno, vše je super" a prakticky nulový chtíč se těšit na další episody od nějakého 15-16. dílu. (dokoukáno jen ze zvědavosti, "jak že to jen dopadne?") Závěr: Pokud bych měl někomu doporučit, bylo by to jen prvních 14-15 dílů. Nebo anime celé, ale připravil bych člověka na to, že ho to zklame. Protože po super akci dvanácti dílů nastane jakýsi propad kvality. Na druhou stranu pvních 12 dílů hodnotím -velmi- pozitivně, byla to super akce, špica, nichijou ze světa online her. 65% [UPDATE 25.04.2017] - Sword Art Online Abridged: je v nynější chvíli 11 dílná, volně přístupná na Youtube, předělávka první poloviny série lidmi, kteří SAO mají rádi, ale cítili, že by to šlo ještě líp. A ono to šlo! Show plná vtipů, uhozených hlášek, naprosto převrácených charakterů postav (Kirito je zm*d), dodatečných efektů, které přispívají vtipům a celkově... Naprosto famózní a geniální projekt. SAO Abridged: 90 % ()

Pirkaf

Trošku pomalejší rozjezd, nicméně skvělé anime. Už aby tu byla další série, což jistě bude, protože předloha je v Japonsku hoooooodně populární. ()

KiritoSenpai

Inu, myslel jsem si že sem napíši komentář dřív. Člověk se k tomu nějak nedostane, nicméně si nemyslím že to byla chyba, protože po dílu nastal opravdu zajímavý zvrat. Začneme od začátku. MMO anime tu máme pár kousků. Hmm, co dál; šílený vynálezce, to už je lepší. Člověk si přečte pár komentářů všímavých lidí a všimne si taky. 1 a 2 díl, stejný pocit jako Larky, nicméně rozcházím se u dalšího hodnocení. Podle mě SAO je takové průlomové, protože je lehké na pochopení. Nemusíte být znalec abyste poznali že s tím práce byla. Na nic si podle mě nehraje a to je velké plus. Kirito a Asuna jsou velmi zajímavý pár, nicméně je to taková špička ledovce ve hře, protože každý z těch dvou je speciální a na vrcholu ingame schopností. Můžu říct že bitkama to pro mě nemá na GC, ale taky nejsou špatné. Je to i ale mínus, protože je tam poznat ta nerealita. Ano, všechny anime jsou nereálné, ale člověku to při prvním dílu většinou nevadí. Pokud se v polovině anime zmíní o tom, co vlastně jejich těla, tak jako sorry, ale pozdě jste si našli místo ve scénáři. Nicméně pokud na to nemyslíte tak vám to vůbec vadit nebude. Konečně jsem našel velké PLUS a to v podobě nějakého vztahu, žádné yandere ani tsundere, natvrdo vztah s rozdáváním polibků. To se mi velmi líbí, protože některé anime o romantice v podstatě ani tento prvek nemají. SAO naopak tím oplývá a to z něho dělá anime do více částí než má být. No, po těch posledních dvou dílech jsem si myslím něco zapsal a to, že i urychlený slet událostí může být velmi zajímavý. Co jsem si na konci každého dílu vždy říkal bylo: ,,Prosím, teď ať to nekončí!!''. SAO splňuje mé očekávání a předčilo všechny anime tohoto léta. 99% :) ()

Genryuusai

Musim říct, že po dlouhé době jsem mile překvapen... Jednoduchá zápletka je celkem zajímavá, ale super je hlavně vyprávění, které se nebojí hned ze začátku příběhu skákat v uběhnutém čase po měsících. Příjemný nezvyk. ()

dee-key

Nápad mi nepřišel zas tak originální. Je to v podstatě Matrix, akorát že tady lidi vědí, že můžou raz dva zkapat. Ale souboje, styly a postavy byly fakt docela dobré. Velkým plusem je i to, že navzdory vyvražďovací nátuře příběhu se v ději najdou i četné romantické pasáže, což je oproti jiným válečným anime příjemné zpestření. Aniž bych cokoli prozrazoval, v polovině seriálu přijde děsivý zvrat. Tak děsivý, že jsem měl sto chutí zaklapnout noťas. Nakonec jsem se ale překonal, ty debilní víly jsem vydržel a tak jako tak musím říct, že si to pět hvězd zaslouží. ()

Hees

Spojenie hier a anime je úžasný premyslený ťah. Veľa hráčov pozerá anime a vice versa (a opačne). Celkovo anime Sword Art Online je veľmi kolísavej kvality nie len čo sa týka jednotlivých dielov, ale hlavne toho, že každá séria začína dobre a premyslene a potom druhá polovica tej série je totálna blbosť až niekedy nepozerateľná, zrýchlená, spomalená, nepremyslená, alebo absolútne zbytočná. Takto sa to deje v každej jednej sérii Sword Art Onlinu a potom divák hodnotí celú sériu zle, lebo druhá polovica v ňom zanecháva zlý pocit! Samozrejme ja tu sériu SAO (ako sa zvykne nazývať) sa nesnažím zvoziť pod čiernu zem, naopak ja som celkom fanúšik SAO a dokonca aj jej romantických liniek ...aj prvej série a všade sa nájde nejaká kvalita. Veľa ľudí má za to, že SAO je proste odpad ja si to nemyslím a skôr si myslím, že SAO je príliš veľký mainstream, alebo aspoň toto anime do neho zo začiatku patrilo, ale čo je dôležité jednotlivé série ma bavili z rôznych dôvodov. ()

Tsukikage

Na tohle anime mě upozornil můj přítel s tím, že se jedná o naprostou bombu. Dobrá, možná to bomba je, ale na mě působila nepěkně. Naprosto nechápu, jak si může někdo dovolit ve hře, kde je jen jediný zloduch, který všechny vězní, hrát sám bez pomoci. Jak blbý může hlavní hrdina být. Nechápu, proč jsou tam scény čirého štěstí a života, když v té hře jde o život. Důvěryhodnější emoce jdem viděl v realitních show.Proč mu normální holka napsala dopis začínající "Kdyý to budeš číst, pravděpodobně už budu mrtvá." Jak tohole může napsat člověk ve hře, ve které jde o přežití. Když už chteli udělat fantasy anime, tak měli udělat ne ve hře. Jo a ještě něco, umíte si představit, že by asi 200 lidí hned jen tak zemřelo v normálním světě, já osobně nevěřím, že by se s tím společnost nezabývala. Neřikejte mi, že neexistují žádní větci, kteří by je nedokázali dostat zpět ze hry. Jediný důvod, proč jsem tomu dal jednu * je, že tolik nepronikám do gamerství onlinovek. Pokud onlineovky nehrajete, je toto anime možná ztráta času. ()

animaxis

Po delší době k tomu napíši delší komentář.Myšlenka virtuálního světa,ve kterém uvíznou všichni hráči,pokud ji nedokončí a když zde zemřou,zemřou i v realitě mi přijde originální a skvělá.Je tu spousta akce a navíc jak je v jakýchkoliv anime zvykem,tak i tady funguje dramatická stránka.Po vizuální stránce je seriál skvělý a určitě dal hodně práce.Hlavní hrdina je sympaták a všechny jeho dobrodružství jsem doslova žral.Pokud se chcete jen bavit doporučuji,pokud hledáte něco na delší dobu(já to mě dokoukané za dva dny) doporučuji též. ()

ewi

Pro mě to bylo první setkání s anime - viděla jsem to až od druhé půlky a k tomu v kuse navíc v lehce "pozměněném stavu mysli". Tím by se asi dalo vysvětlit, že jsem to občas těžce nechápala - a závěr jako WTF? Ale rozhodně to byl zajímavý zážitek a pro neznalce anime motivace zkouknout víc děl tohoto žánru. ()

Saraph

Teď budu hodnotit velice subjektivně. Očividně kolem tohoto anime vznikají mraky kontroverzity a není divu. Viděl jsem skrz klady i zápory. Než začnete stavit barák, chce to pevnou půdu pod nohama, aby se vám nedej bože nepropadl do země. Ta pevná půda, o teré tu mluvím, je konkrétně první dojem a jestli vás to plnou parou táhne vidět další a další díly. Několik prvních dílů bylo řekl bych perfektních, to by se nejspíš dalo posoudit i objektivně. Dále se především setkáváme se situacemi, kde by rád člověk něco viděl, ale kvůli relativně malému počtu dílů seriálu vůči tomu, kolik by mohlo být sděleno, se některé pasáže prostě urychlují / přeskakují. Ano, to je pochopitelné a zároveň je jasné, že se Kirito nemůže v seriálu mlátit s rovnou stovkou bossů. Tím se nechci tohoto anime vyloženě zastávat - třeba by mu endless model typu Naruto mohl slušet, ale to by s vysokou pravděpodobností bylo výsledné hodnocení ještě menší. Možná by nebylo od věci konečně sdělit, co mě vlastně tolik zaujalo. Především jsem už bůh ví jak dlouhou dobu vášnivým hráčem počítačových her a dost mě zajímá vývoj technologií pro zpříjemnění herního požitku hráče. Ten nápad (jestli je originální nebo převzatý - nebudu a odmítám řešit) virtuální reality v témhle podobě mě naprosto dostal a byl jsem v tom ponořen po uši. Zároveň bych chtěl podotknout, že nejsem ten typ diváka, co by hodnotil kladně jakékoli hyped anime (viz. komentář k Hataraku Maou-sama!). ()

Tucqa

Byla jsem ve velkém pokušení dát o jednu hvězdu méně, ale první polovinu jsem si opravdu hodně užila a to, že druhá polovina již trochu pokulhává se právě díky ní dá omluvit. Jelikož sama šermuji, některé scény mi doslova naháněly husí kůži... Souboje na život a na smrt, nemožnost uniknout z virtuálního světa, to všechno mne vtáhlo a nechtělo pustit. Ano, všechno má své mouchy, ale tenhle animovaný snímek jsem si opravdu oblíbila... ()