Stará puška

Vengeance One by One

The Last Straw

Válečný / Thriller / Drama

Francie / Západní Německo, 1975, 100 min

Původně jsem si myslel, samozřejmě podle názvu, že film bude vyprávět o nějaké staré pušce (rozuměj staré rachejtli). Těsně před začátkem filmu jsem si ale přečetl obsah a byl v podstatě nadšen. Válečná tématika a ještě v rámci staré dobré filmařské Francie? To nemůže být zklamání. A také že ne. V první polovině Vám tvůrci vytvoří důvod se mstít a ve druhé půlce Philippe Noiret vytvoří postavu, kterou bych do něj nikdy neřekl. Postavu muže, který se začne mstít. A věřte mi, že potkat za války člověka, který se jde mstít, tak můžete počítat se štěstím, když si nepůjde pro Vás . Ve filmu je to samozřejmě něco jiného a tak sledujete a vlastně ani nemrkáte...až tak dokáže francouzská kinematografie sedmdesátých let být silná.(12.6.2018)

Snímek postupně nabírá monstrozní obrátky. Třeba tragická scéna s rodinou Philippe Noireta byla natočena tak silně a sugestivně, že jsem snad poprvé v životě cítil, že by mohla nastat chvíle, kdyby mě přestalo záležet na mém vlastním životě a šlo mě jenom o pomstu a že právě tahle chvíle nastala i u Philippa Noireta jsem poznal v jeho očích, když uviděl co se stalo jeho děcku a ženě. Následná akce ve stylu Ramba, měla na tehdejší dobu naprosto fantasticky natočený akční scény a v kombinaci s přímo ukázkovám herectvím Philippe Noireta nebylo pochyb, že nadešel čas pro paní pomstu. Dobře tavená atmosféra, jedna puška a spousty broků, jeden hrad a spousty chodeb, jeden nasranej doktor a spousty hnusnejch nácků, znamená jeden velký filmový zážitek na spousty dní .(25.11.2007)

Příběh o ztrátě a pomstě nepřináší nic nového. Já mám takové filmy rád, Noireta také, takže jsem se docela bavil, ale moc nechápu ten úspěch u odborníků. Spíše mi to přijde jako komerční film, který se snaží o umění pomocí spousty flashbacků, které mě zase dost rušily, neboť zpomalovaly výrazně děj. Film získal Césara za nejlepší film, hudbu a Philippe Noiret za hlavní roli (byl skutečně výborný). Nominován byl režisér, scénář (nechápu proč), kamera, střih, zvuk a ve vedlejší roli Francoise Jean Bouise.(29.8.2003)

Schweine krieg ve starém dobrém "rambo" filmu, ve kterém pro tento žánr ne zcela tradiční atmosféru dělá především soundtrack jak z horroru.(17.11.2009)

Skvělý film se zvláštní tísnivou atmosérou. Naprosto mě nadchly akční scény, které jsou skvěle realisticky, syrově natočené. Flashbacky byly zajímavé, ale poněkud děj zdržovaly.(7.4.2003)

Celkem zklamani, po vsech tech kladnejch komentarich, recech, ze to je kultovni film a vysokym hodnoceni jsem cekal vic. Problem je totiz v tom, ze se film nevenuje ciste tomu, cemu by mel a to je pomsta. Trva totiz dobrou hodinu, nez si Noiret vyslapne na prvniho nacka, predtim se sice uz na to nakou chvily chysta a i to je fajn, do toho sem tam nejakej celkem drsnej zaber na mrtvoly a podobne, ale samotna akce proste zacne az po hodine ne moc zazivnyho deje, kterej se spis venuje rodine. No a druhej problem je, ze ackoliv je potom film paradni a napinavej, je zbytecne casto prerusovanej flashbackama, kdy Noiret vzpomina na svou zenu a dcerku a ten flashback je vetsinou v nejmene vhodnou dobu a totalne to rozmrda napeti. No a co se tyce samotnyho Noireta, ten je spickovej, v drsnejsi roli jsem ho asi nevidel.(3.1.2010)

Nádherné komorní drama ověnčené různými cenami mimo jiné hlavním výkonem ale i třeba hudbou od skladatele Francoise de Roubaix. V hlavní roli s nesmiřitelným a silně vynalézavým (co se týče msty), mstitelem Philippem Noiretem který čelí sám nacistické převaze avšak touha odplaty ve stavu bezpráví a zoufalosti je silnější. Není to úplně relevantní válečný film, je tu víc kulisa než objekt zkoumání, ale dá se říct že se vlastně jedná o protiválečný film vypovídající o hrůzách fašismu (zde sice už na ústupu). Ty flashbacky mě zde zrovna nevadily (ač jich tu bylo opravdu nezvykle hodně a kolikrát tak zpomalovaly samostatný děj), právě naopak zde byly celkem na místě, protože od začátku se vlastně nedostalo na samostatný civilní a soukromý život onoho páru. Vše totiž začalo opravdu velmi rychle, a bez nějakého většího seznamování hlavních hrdinů..Romy Schneider-manželka Juliena si tu vlastně moc nezahrála tedy krom těch zmíněných flashbacků, ale jako obvykle ji to tu moc slušelo:-))(28.7.2007)

Tenhle snímek musel v době svého vzniku vzbudit určitě alespoň menší vlnu kontroverze. Philippe Noiret mstí smrt své ženy a dcery a nutno dodat, že to všechno tak na úrovni Přání smrti s Ch. Bronsonem. Škoda, že ty flashbacky tak zbytečně zdržují děj - to ostatní je lahůdka.(3.4.2003)

Smutný a lisky krutý příběh osudové ztráty a následné pomsty nacistům z konce 2. světové války ve Francii. V roli mstícího se otce a manžela Philippe Noiret (a Romy Schneiderová jako jeho krásná žena). Nepříliš akční, s množstvím vzpomínek, ale jinak velmi dramatická kostra příběhu udrží pozornost každého diváka. Tak trochu Kachyňovský film. Trailer: http://www.dailymotion.com/video/x85swb_le-vieux-fusil-trailer-1975-romy-sc_shortfilms(17.7.2012)

Drasťák až do posledního výstřelu. Kdo by to do Noireta řekl, že si natolik věrohodně poradí s postavou akčního hrdiny, který nezná slitování a jeho muška je set sakra přesná. Výborné drama však čeří trošku jednoduchá a místy příliš prvoplánová zápletka, jež si však svou chudokrevnost vynahrazuje pořádnou porcí flashbaců, ale i ty však mají svůj smysl a dokonce i pointu. Robert Enrico umí zatahat nácky za uši, to se nedá zapřít.(23.11.2007)

Scéna, kdy přijíždí Julien za svou manželkou a dcerou na venkov bude patřit velmi dlouho mezi nezapomenutelné. Zdrcující drama o člověku, který ztratil v jednom momentě vše co miloval a já se vůbec nedivím jeho proměně (zlomu) z klidného a mírumilovného lékaře v muže pomsty. Moc se mně líbila prolínající se současnost s romanticky krásnou minulostí, protože to dodalo na síle a pochopení celé akci, kterou Julien vzápětí odstartoval. Noiret je vynikající herec, o tom vůbec nepochybuji, ale tady byl v mnoha záběrech zcela nepřekonatelný a pohled na jeho tvář smáčenou slzami v závěru filmu nemohla snad nikoho nechat chladným. Romy Schneider byla jako vždy velmi krásná, bez jejích kouzelných pohledů by to možná nebylo ono, ale já tentokrát smekám před Phillipem Noiretem.(23.7.2013)

Říkáte si, že Philippe Noiret TO neudělá. Že je příliš slabý, vyklepaný, humanistický a intelektuální, než aby jednoduše vzal starou pušku, a šel TO udělat... No jo... Jenže on TO udělá.(21.12.2007)

Oko za oko, zub za zub a polechtání plamenometem za polechtání plamenometem - tomu rozumím. Kdyby mne tedy někdo připravil o to nejcennější co mám, třeba lístek do lóže na zápas Barcy s Realem, tak bych také vytáhl špuntovku ze skříně a šel srovnat účty. Jsem totiž ortodoxním příznivcem spravedlivých odplat a užívám si jich nejen ve filmu. Bohužel však umím číst, takže jsem si neuváženě přelouskal obsah snímku a připravil se tím o jakákoli překvapení. Takhle mi hlavě utkví pouze neodolatelný úsměv Romy Schneider a scéna, kdy pan doktor lže partyzánům o nepřítomnosti nacistů, neboť si je chce obelixovsky pomlátit sám. To je to správné chlapáctví, které bych ocenil i pátou hvězdou, kdyby se samy vypreparovaly ty nekonečné minuty vzpomínání.(4.2.2012)

Bolestivý snímek o obrovské síle jedince, který se v extrémní životní situaci dokázal postavit přesile (tyranovi). Má proti němu ovšem jednu nezanedbatelnou výhodu, dokonalou znalost prostředí... Samozřejmě, Philippe Noiret (doktor Julien Dandieu) snímku dominuje na všech frontách, předvádí excelentní výkon oceněný zaslouženým Césarem. To ale dle mého názoru nebylo jediným předpokladem k úspěchu. Ten bych dále viděl v narativní struktuře, film (jemná oscilace mezi jednotlivými žánry) je rozdělen na dvě části, na městskou (tragikomickou) a venkovskou (akční/válečnou), je prokládán častými flashbacky (doktorovy vlastní vzpomínky na své nejbližší), ty dávají jak hlavnímu hrdinovi, tak i divákovi na chvíli vydechnout, odpočinout si alespoň na malý moment od válečného pekla a zkoncentrovat se na další boj. Dandieu vede pouze svou vlastní válku, osobní vendetu...(22.11.2007)

Na působivé zmasakrování Noiretovy rodiny dojde poměrně pozdě - téměř v půlce filmu a následná pomsta byla sice slušně krvavá a napínavá, ale retardovaná otravnými flashbacky. Noiret výborný.(13.11.2013)

Jeden z těch filmů, jejichž děj jede na autopilota a divák by měl zřejmě přijímat sugestivní atmosféru. Upřímně řečeno m ito nepřišlo moc nosné a jakmile se ukázalo, že to bude flashbacky naředěná příběh o pomstě, ztratilo mě to.(7.9.2015)

Dnes již klasické dílo francouzské kinematografie tažené neobvyklou, ale působivou hereckou dvojicí Schneidrová-Noiret, je osobitým a hlubokým dílem o míře, hloubce a dosahu nenávisti v srdci jinak velmi kultivovaného a lidského srdce, jemuž byly nemilosrdně vzaty všechny kotvy jeho života. Mravní normy, jichž se dovoláváme, mají nikoliv absolutní, ale naopak nanejvýš relativní platnost; kdyby tomu mělo být jinak, nevítězilo by v našem žití dobro a světlo, ale zloba, zlo a temno. Nesmyslný zákrok skupiny Waffen SS, kvapně ustupující před spojeneckými vojsky, tolik svou věcnou nesmyslností připomíná naše Ležáky či Ploštinu nebo oba karpatské východoslovenské Komárniky, že z toho až mrazí; logicky, z povahy věci, nemůže nezůstat bez náležité odezvy. Lékařova msta, skvěle zahraná vynikajícím Noiretem, je nejen aktem jedince, ale i symbolickým činem-podobenstvím. Hrůza války nedoléhá jen na oněch 10-15 mrtvých Němců, kteří, podléhajíce skupinové sugesci, se nakonec likvidují navzájem, ale rovněž na zdánlivě úspěšného a plně uspokojeného hlavního hrdinu; náznaky šílenství, nejspíš schizofrenie, které se u něj projevují v závěrečných sekvencích tohoto díla, mluví za vše (en passant se mi tu objevují závěrečné scény KUKAČKY V TEMNÉM LESE, kde se stejnou zacílenosti vůči svým samozvaným, rovněž esesáckým rodičům jedná statečná česká dívka). Retrospektivy, které děj neretardují, ale prohlubují a osvětlují, zprostředkovaně naznačují hloubku a zrůdnost nacistického zločinu a současně dávájí velké pole pro předčasně zesnulou rakouskou herečku. Završují tak a vymezují zážitek, který nám STARÁ PUŠKA, toto nepochybně zralé klasické dílo, stále nabízí.(9.12.2009)

Neuveritelne, co dokazal v tomto filme doktor, ktory so strelbou na ludi nemal ziadne skusenosti, ale na druhej strane ten odpor, ktory citil k nemeckym vojakom za to, co urobili jeho rodine bol silnejsi a okrem toho bol vo vyhode, ze tam poznal kazdu jednu chodbicku. Obcasne spomienky do minulosti trosku brzdili dej, ale inac je to skvely napinavy film. _________ Philippe Noiret - (Julien Dandieu) +++ Romy Schneider - (Clara Dandieu) +++ Jean Bouise - (François) +++ Joachim Hansen - (Dôstojník S.S.) +++ Robert Hoffmann - (Poručík) +++ Karl Michael Vogler - (Doktor Müller) +++ (23.2.2011)

• NinadeL

Ať se snažím, jak se snažím a hledám, jak hledám... každá minuta mi přišla falešná, flashbacky laciné a pointa nevýrazná. Výprava nedotažená a kontext té akce málo důrazný. Téma výborné, ale zpracování neodpovídající. A jestliže tohle patří mezi top 3 filmy Romy Schneider, tak se opravdu "těším" na ty další. Edit pro miláčka paaschu nebude ;)(19.7.2009)

Děsivý kontrast s pohodovou muzikou. François de Roubaix zkomponoval ódu na pohodu.(11.6.2018)

Jedoznačně pětihvězdičková záležitost. Stará puška je přesně ten film, který mohli natočit jen ve Francii. Drsný, syrový, nic neskrývá, na diváka nebere ohledy. Doktor Dandieu je Noiretova nejlepší role a vy mu věříte úplně všechno, co předvádí (kdyby byla Romy Schneider moje manželka, šel bych kvůli ní celý Berlín vytřískat i suchou větví), a fandíte a fandíte. Komorní válečné drama se špičkovými hereckými výkony, napínavými scénami a lidskými emocemi, které ovšem nepůsobí strojeně. Je třeba si ho vážit, protože podobných příliš není.(18.10.2007)

Flashbacky existovaly již v sedmdesátých letech a přišla s nimi Francie! Úchvatné a zcela nečekaně velmi nadčasové. Měl jsem pocit, jako bych nesledoval pětatřicet let starý snímek, ale jen několik měsíců čerstvé francouzské drama. Vizuál je perfektní, s ozvučením jsem neměl větší problémy. Stará puška je asi více drama, než válečný film, to jen ke konci se dostane na několik nezapomenutelných "akčních partyzánských" scén a hlavní hrdina by se mohl směle měřit se Sylvesterem Stallonem anebo Ashem z Evil Dead... Líbila se mi pečlivě budovaná atmosféra: idylu šťastné rodinky v okupované Francii záhy utne šokující událost. Starý francouzský film výtečně zachycuje přeměnu charismatické hlavy rodiny ve zcela jinou osobnost, postihnutou trpkým osudem. Musím vytknout dvě výborné scény s plamenometem.(25.7.2010)

Nárazově přímé, s menším nánosem zbytečné korektnosti a větším kopečkem zbytečných flashbacků. Místy silně vtipné (nechtěně), místy emočně silné (chtěně). Stará puška posloužila dobře, Doktore. __ Zatím jsem neviděl úsměvnější námluvy. To musim někdy vyzkoušet.(15.10.2011)

• Wacoslav1

Na tenhle film jsem byl vzhledem k námětu a ohlasům tady docela natěšený, ale jaksi se nezadařilo. První polovina je hrozně zdlouhavá a ve chvíli kdy dojde k té hlavní události to směřuje do jasně nalajnovanýho zakončení. Filmem je prostoupena bezvýchodnost a tíživá atmosféra, ale to jaksi nestačilo. Všechno je dost zkratkovité a nedotažené. Hlavní hrdina jede z nepřítomným výrazem celou druhou půlku. Celkově má ten film hřejivost studený mrtvý ryby. Jasně byl to záměr, ale mě to neoslnilo a vzhledem k hodnocení i zklamalo.45%(14.3.2017)

Film o pomstě bez emocí pro lidi s emocemi. Nic pro stupidy, že NinadeL?(1.3.2007)

Pamätám si ako dnes, keď môj nebohý otec prišiel večer domov a hovorí: "Dnes ide Stará puška". Keďže som vo svojich asi desiatich rokoch nemal šajnu o čo ide, ale zaujal ma názov, tak som sa opýtal, či ho môžem pozerať. Otec zaváhal... Dnes viem prečo. Fakt som netušil, čo ma po takom kľudnom úvode čaká. Na vtedajšiu dobu veľmi presvedčivo a surovo zobrazené násilie so mno trošku zamávalo a také upálenie manželky plameňometom vo mne zostalo dodnes. Pomsta bola nevyhnutná, krutá a práve svojou krutosťou a dovtedy nezvyčajne násilnými scénami, bol a je tento snímok známy. Rád by som si ho pripomenul, nepamätám si, kedy som ho naposledy videl v TV programe. Potešil by som sa DVD vydaniu, dúfam, že už čoskoro. 100%.(9.11.2009)

Přestože se jedná o více než 40 let starý počin, stále má co říci. Nechybí mu syrový příběh, napětí, emoce, ale též slušná akce. To vše se pak odehrává na pozadí druhé světové války. Film obsahuje řadu velice sugestivních scén, např. ta SPOILER, kdy dr. Julien objeví postřílené obyvatele vesnice či ta, kdy vidíme znásilnění a vraždu jeho ženy a zastřelení dcery. Samozřejmě, že jsou tu i nelogické počiny v chování hlavního hrdiny, ale vzhledem k celkovému zdařilému ztvárnění, jsou odpustitelné.(8.6.2018)

Psychologická hra.. .Noireta a Schneiderové.. Válečné drama o tragické ztrátě uprostřed "píšících se dějin". Malý hrad, jedna stará kulovnice a odhodlaný pomstychtivý manžel a otec skvostně zahraný Noiretem. Jedno z nejtesknějších dramat z druhé světové války, lepší snad jen Sophiina volba-troh¨chu však jiná mince, tak smutně se dlouho nebudete cítit, jako při sledování zoufalého staršího lékaře, kterému vezmou vše. Nicméně pointa-pomsta je zde tak šíleně spravedlivá, že každému plesá srdce radostí, když oheň a kulky sežehnou hlavy ničemů a sprostých vrahů.(22.8.2008)

Předně bych se chtěl ohradit vůči komentářům, považujícím STAROU PUŠKU za akční film. Tohle akčním filmem opravdu není. Z dnešního hlediska naprosto ne, z hlediska doby natáčení také ne, protože myšlenka filmu je v něčem jiném než v efektním zabíjení nácků. Režisér klade důraz na psychologii postavy lékaře Juliena. Je to příběh o tom, jak se inteligentní člověk, lékař a pacifista, slabý civilista změní v něco, v co by člověk nikdy netypoval. V šílenou vraždící bestii bez zábran a bez strachu o život. Jak se může stát, že víra v život je nahrazena nenávistí k životu? O tom vypráví tento film. O důvodech, které k tomu vedly a o tom proč a jak se to stalo. Stížnosti, že vzpomínkové flashbacky ruší tempo, jsou naprosto mimo mísu. Možnost vžít se do pocitů hlavního hrdiny a alespoň částečně mu rozumět, je mnohem víc než hodinová akce v tempu. Třeba Julienova myšlenková asociace místa. Místa kde se tříští šťastná vzpomínka na rodinný život s realitou vyvraždění tak, aby byla vytěsněna jedinou myšlenkou. Myšlenkou pomsty. Někteří si to možná pletou se Schwarzeneggerem v KOMANDU nebo Segalem v PŘEPADENÍ V PACIFIKU. Noiret je jiný herec a tohle je jiný film. Kombinace Schneidrová-Noiret funguje výborně. Snad jen úvodní pasáže věnující se Julienovu pracovnímu civilnímu životu, jsou příliš dlouhé a v kontextu sdělení filmu zůstávají nevyužité. To je asi moje hlavní výtka. 78%(19.7.2011)

• Webb

Námět není všechno. Díky mizernému zpracování a chudému ději vznikla tato dlouhatánská nikdy nekončící nuda.(9.8.2009)

Pomsta je sladká, francouzština elegantní, Romy Schneider okouzlující a nacisté jsou parta bezcitných bastardů - pokud se vším takto souhlasíte, Stará puška je filmem přesně pro vás. Neprávem zapadlá perla ve francouzské filmové pokladnici, která přitom disponuje snad nejvíce syrovým a autentickým typem akčních scén, jaké si lze v nekomerčně a psychologicky laděném díle vůbec představit. Zároveň přesně ten typ filmového umění, k jakému by se Hollywood nikdy nevzchopil - co do obsahu pacifistický a silně eticky podbarvený, avšak formálně dokonale nezávislý, osobitý, předem nerozluštitelný a vysoce umělecký. Vrcholné pasáže naprosto strhnou a pohltí až mrazivou, místy nepříjemně klaustrofobickou atmosférou (výtečná práce kamery), ale bohužel stojí v dosti nápadném kontrastu s řadou velmi pomalých, nezajímavých a ničím nepřekvapujících scén převážně z úvodní části. Být Robert Enrico trochu svižnější, mohlo se jednat o opravdu výstavně zvládnuté válečné drama - takhle to je "jen" 85%..(13.4.2014)

Film se silným tématem pomsty za smrt blízkých, kdy člověk necítí strach z vlastní smrti. Ovšem zpracování mi moc nesedlo. Často mi připadalo nenápaditý, navíc ani vizuálně to nebylo moc přesvědčivý (a to beru v potaz, že jde o třicet let starej film). Tvůrci až moc spolíhali na to, že maji působivou předlohu a suverénní herce, a trochu podcenili formu, zdá se mi, a to mě při sledování poněkud rušilo a bránilo mi naplno se ponořit do příběhu.(27.11.2007)

...nikdy nerezaví(16.7.2008)

Kdo by to do toho Philippa Noireta řekl že. Nedovedl jsem si to představit, ale nakonec musím uznat, že jako mstitel vykonávající pomstu za vyvraždění své rodiny ( manželky s dcerou ) ,likvidující jednoho nácka za druhým podává fascinující výkon a je to především on, kdo táhne celý snímek. Nikdy nemůžeme vědět, jak bychom se v dané situaci zachovali, ale musím říci, že scéna s vyvražděním byla podána tak sugestivně ( vidíte to čiré zoufalství v Noiretových očích ) a vy si řeknete, že nic jiného než odveta nepřipadá v úvahu a Noiretovu doktorovi Julienovi fandíte až do úplného závěru a prožíváte vše s ním. Za zmínku určitě ještě stojí vynikající Roubaixův hudební doprovod, ten se vám dostane pod kůži, za to vám ručím.(6.1.2010)

Aj slušný a čestný človek sa dokáže nahnevať, a keď sa tak nakoniec stane tak beda! Nie je nič horšie ako pomsta spravodlivého. Film ťaží hlavne z veľkého emočného rozdielu medzi idylickými až romanticky krásnymi pomermi v rodine lekára a jeho neskoršou obrovskou tragédiou v podobe straty jeho ničím nenahraditeľnej manželky a dcéry. Emócie sú ešte znásobené podmanivou hudbou (vážne v tom nemá prsty Morricone?) a presne načasovanými flashbackmi a výletmi do spomienok nešťastného lekára, ktoré prišli vždy v tom správnom momente. Smutná dráma, ktorú môžem len odporúčať. 80/100(28.9.2015)

Jedinec se postaví tlupě. Němci prohráli válku, mstili se. Mnozí si ventilovali prohranou válku divokým způsobem, zvěrstvy. Využili příležitost. A tak se jako tlupa pustili do ženy a dítěte, a zacházeli s nimi jak se jim líbilo. Lékař, neduživý, netrénovný překonal sám sebe a svou ženu a dceru pomstí. kdo by mu nepřál, aby se mu povedlo? Už si pamatuji jen idylku mezi manželi, manželskou lásku, a pak ty hrůzy, které následovali... A hlavní linii příběhu. Ale rád bych to někdy shlédl znovu a zopakoval si emoce, které svého času ve mě film vyvolal, a prožil si to se svou nynější zkušeností, a porovnal si ten rozdíl. TAK TO DĚLÁM U MNOHÝCH FILMŮ a RÁD.(31.5.2010)

Skvělý a dost syrově (co se týče akčních scén) natočený film, u kterého jsem se bohužel chvílemi i nudil. Jinak ale výborné drama, které byste si neměli nechat ujít.(3.4.2003)

Filmy, jejichž mottem je pomsta jsou vždy důvodem k zamyšlení a polemice. Jako stát na rozcestí! A já se vždy ptám: Měl mstitel k činu dostatečný „mandát“ a důvod? A byla pomsta vůbec nezbytná? Co jí může zastavit? Zbabělost, slabost, strach, náboženské důvody? V tomto vynikajícím dramatu z konce války tyto problémy nemám! Doktor Dandieu ve vynikajícím podání Philippe Noireta měl k pomstě tisíc důvodů a také čisté svědomí. Stará puška je nejlepší Noiretův herecký výkon a nejlepší ztvárnění pomsty ve filmu.(6.7.2008)

Starú pušku som videl viackrát, len som nemal k nej napísaný komentár. Ani niekoľkonásobné pozretie neznižuje silný zážitok z niekoľkých scén, mrazivo pokojný hudobný doprovod a obdiv k mojim obľúbencom - Robertovi Enricovi a Romy Schneider. Teraz sa však k nim pridal bezchybným a fascinujúcim výkonom aj Philippe Noiret. Výsledkom je film, u ktorého síce ťažko nesiem málo vhodné flashbacky, mračím sa pri niektorých dialógoch a nadávam na nevydarený dabing, ale na päť hviezdičiek nesiahnem. Päť hviezdičiek dávam za nezabudnuteľné filmy, a to aj v prípade, že nie sú dokonalé.(18.7.2012)

Skvělý film se zvláštní tísnivou atmosférou. Naprosto mě nadchly akční scény, které jsou skvěle realisticky, syrově natočené. Snímek postupně nabírá monstrózní obrátky. Třeba tragická scéna s rodinou Philippe Noireta byla natočena tak silně a sugestivně, že jsem snad poprvé v životě cítil, že by mohla nastat chvíle, kdyby mě přestalo záležet na mém vlastním životě a šlo mě jenom o pomstu. A že právě tahle chvíle nastala i u Philippa Noireta jsem poznal v jeho očích, když uviděl co se stalo jeho děcku a ženě. Následná akce ve stylu Ramba, měla na tehdejší dobu naprosto fantasticky natočený akční scény. V kombinaci s přímo ukázkovém hereckém výkonu Philippe Noireta, nebylo pochyb, že nadešel čas pro paní pomstu.(3.5.2015)

Válečný fenomén, který mě tak trochu minul obloukem.V první řadě se přikláním k názoru, že jedinou, ovšem zásadní vadou na kráse jsou nudné flashbacky, které narušují onu rozjetou cestu za pomstou. Dějový koncept v té době neotřelý, syrové, naturalistické scény podkreslené jednoduchým, ale geniálním hudebním motivem a výrazný Philippe Noiret. Nacistická zvěrstva znázorněná dle mě v té nejvěrohodnější podobě. Škoda plně nevyužitého potenciálu. 60%(29.11.2015)

Film o velké lásce nemusí být sentimentální slátanina, film o pomstě nemusí být primitivně akční hovadina. Může vzniknout film Stará puška. Vynikající herecké výkony doprovází hudba mistra de Roubaixe. Z milujícího člověka se stává vraždící a pomstychtivá bestie - tenhle přerod zvládl Noiret na jedničku.(15.4.2011)

Doktor Dandieu pracuje v nemocnici, kterou řídí německá válečná mašinerie. Přesto se snaží pomáhat všem a jeho postavení mu to dovoluje. Když Němci prohrávají válku a prchají v houfech, pošle svou rodinu na venkov, aby je ušetřil běsnění stahující se války. Od tohoto klidného doktora, který navíc složil Hippokratovu přísahu, by to jistě nikdo nečekal. Když ale Němci prolijí krev jeho blízkých, udělá vše, aby je pomstil. Nevím, zda lze nazvat tento snímek komorním dramatem, ale mně přišlo, že tohle kruté drama o pomstě, které jsme svědky, se tak nějak minimalisticky tváří. Atmosféra je dusivá a každý divák se nejednou vžije do role doktora Dandieu. Mistrovsky zahráno. Škoda jen trochu lacinějších efektů, ale i tak jsou dost věrohodné, aby nahnaly hrůzu a děs. Skvělá klasika. 90%(7.3.2014)

No, jsem celkem zklamán. V rámci zdejší záplavy hvězd jsem čekal film, který mi vyrazí dech. To že se Dr. Dandieovi něco přihodí a že to bude pěknej průser jsem tušil od prvopočátku. Že to bude zmasakrování celé vesničky (německá specialita, kterou nejen ve Francii aplikovaly zejména jednotky SS drážděné partyzány k nepříčetnosti) jsem nečekal a celkem mne to dostalo. Celkem pochopitelně Julien po prvotním otřesu vyleze na starou hradní věž a sundá odtamtud loveckou brokárnu po otci aby se pomstil. I první odstřelenej Nácek byl ještě uvěřitelný... Jenže pak začne chirurg kosit jednotku SS na čisto (pravda po jednom) jako by to byla parta taťků z lidovejch milicí. Když k hradu dorazí první auto s odbojáři, Dandieu zapře Němce na hradě aby je měl jen pro sebe.. ! Závěr s plamenometem byl fakticky jak z Ramba a v jeho prospěch hovoří jen to, že Rambo byl natočen o hodně let později... Také mi vadil ten přehšel flashbacků... Já být u okna a koukat na ožralé Skopčáky co mi zabili rodinu, asi bych si zrovna v tu chvíli nepromítal v hlavě jak jsem se se ženou potkal v kavárně... Neříkám, že to mělo být bez nich, ale jinak bych to seskládal... I když Julien hrad dobře znal, prostě jsem téhle velké francouzské pomstě nevěřil. Co oceňuji, je že když už jednotka na zámku měla zaparkovaný polopás (americký M3A1) filmaři jej alespoň opapundeklovali tak, že na letmý pohled vypadal jako SDKFz.... Závěrečné (konečně) slzy na závěr po dobře odvedené řezničině mi také přišly laciné... Když to shrnu, bylo to koukatelné, hlavní herci fajn (Noiret, Schneider), příjemná byla i melancholická klavírní úvodní melodie, ale jinak... Když to shrnu je to u mne jen za tři náboje do brokárny se sekaným olovem. * * *(24.10.2014)

Náhodný objev tohoto nádherného filmu mi jen dokazuje, jaké mám díry ve svém filmovém rozhledu! Philippe Noiret zahrál fantasticky a nikdy by mě nenapadlo, že totéž prohlásím i o výkonu Romy Schneider, kterou jinak vůbec nemusím. Jinak dnes si práci velmi zjednoduším a odkážu na komentář přítele CaptainNora, pod který se mohu zodpovědně podepsat.(1.12.2009)

For Me 83%(9.12.2009)

Překrásně smutné, poetické a zároveň kruté. Film jsem viděl už několikrát a vždycky mě dojal. Duo Romy Schneider a Philippe Noiret je famózní.(2.11.2012)

• Ivoshek

Na tenhle film jsem byl hodně natěšený, a po zkouknutí musím teda říct, že mi není jasné, z čeho že jsou tu všichni tak nadšení. První část - ta civilnější, v podstatě až do masakru doktorovy ženy a dcery - mi přišla koukatelnější než část s pomstou. Té už se totiž věřit nedá. Doktor, který chodil před válkou čas od času střílet sojky, tu chodí po hradu a likviduje četu vycvičených vrahounů od Wehrmachtu (nebo možná od SS, už se nepamatuju). Odpustil bych to filmu ve stylu Rambo do pekla a zpět, ale ne kousku, který se tváří, že je vlastně úplně vážný.(22.1.2016)

Slušný, avšak docela utahaný snímek. Dá se říci, že se jedná o klasický film o pomstě za smrt blízkých, avšak tentokrát zasazený do prostředí druhé světové války. Philippe Noiret je výborný a svoji postavu zahrál velice přesvědčivě ale i když tady ostatní vychvalují skvělé akční scény já se nudil a to, že se tady párkrát vystřelilo to nezáchrání.(17.10.2008)

Ach. První zhlédnutí mě tehdy úplně rozsekalo. Noiret s rozlámanýma brejličkama a likvidující nácky, využívaje výhody domácího prostředí, mi přišel neobyčejně působivý. Jenže s uplynutím roků už to není ono. Způsoby vyvraždění německých vojáků jsou stále velmi neotřelé a rafinované, problém je, že si je trošku pamatuju, takže odpadá "oh" moment. Flashbacků a hlavně Romy Schneider je taky trošku moc a jenom zpomalují děj. Přesto si film zaslouží čtyry hvězdy. Minimálně za konec a plamenometovou scénu.(21.9.2009)

Jedna z posledních scén se zrdcadlem to výtáhla na závěrečných 91%. Je pravda, že flashbacky maličko brzdily děj, ale na druhou stranu musím říct, že byly povedené a dělaly film ještě silnější.(25.1.2009)

Marně jsem doufal, že se v zajímavostech dočtu, jak moc miluje Quentin Tarantino tenhle film. Stará puška chvílemi budí dojem, že snad člověk kouká na televizní seriál ČT o radostech a strastech jedné rodiny za protektorátu. Když se do toho všeho ale najednou ozve nepříjemné zasyčení plamenometu, zazní pár tónů hudebního doprovodu a hlavní hrdina se vydá na cestu pomsty, získává vizuální podoba snímku dost absurdní konotaci a Stará puška se stává opravdu zvláštní a podivnou tarantinovkou, jaká rozhodně nečeká na každém rohu. 7/10(12.6.2018)

Krásný a syrový film s posmutnělou atmosférou, kterou ještě posiluje nádherná ústřední melodie.(13.7.2010)

Ví se o mně, že žeru filmy z okupované Francie. Většina je komedií, ale dramata zasazená do nádherné země mají jedinečnost. Film, v němž se hlavní hrdina plíží kanálem a prochází tajnými zdmi starého zámku, aby jednomu Fricovi po druhém rozčísl úsměv kulovnicí, se musí líbit klukům, chlapcům i pánům. Je hodně naturalistický a scény znásilnění a zabití jsou tvrdé, připadá mi ale, jako kdyby tvůrci schválně šli nejtvrdší z možných cest, aby diváka otupěli, šokovali, ale neznechutili. Úžasný film, jemuž jsem musel dát přednost v českém dabingu (Jaromír Meduna) a k němuž si seženu titulky.(12.11.2017)

Nesmírně silný film. To co jej činí tak sugestivním je nejen výborné herectví všech zúčastněných, ale především intimní lidskost, která ve filmu funguje jako účinný kontrast nesmyslného válečného běsnění. Nutno říci, že podobné situace skutečně nastávaly a také, že obdobné válečné zločiny (nejen) německých vojáků dokonce lze v rámci válečných situací do jisté míry i pochopit (nikoliv omluvit či ospravedlnit). Oni se ti vojáci totiž cítili nejen silní ale současně i v ohrožení a tak v případě jakéhokoli odporu (tedy i v situaci, kdy jim někdo nechtěl vydat krávu či vlastní dceru nebo manželku) skutečně stříleli, často notně bezhlavě a po všech bez rozdílu. Pocit nespravedlnosti a potřeba pomsty je ostatně jedna ze základních reakcí, jež jakákoli válka vyvolává... Celkový dojem: 90%(24.6.2018)

Kdybych zde napsal cokoliv oslavného na herecký výkon Philippe Noireta i Schneiderové, nedokázal bych nikdy dostatečně vyjádřit pocity, které jsem měl po shlédnutí tohoto dramatu. Na každého diváka, který má v sobě pevně zakořeněné charakterové prvky spravedlnosti a nenásilí musí nutně tento snímek silně zapůsobit. Prostě, ... tohle chce vidět a filmově prožít.(11.6.2007)

Trikrát s ... Romy Schneider: ČST 1 = 3.10.1986, réžia slovenského znenia = (ČST Bratislava) (20.2.2011)(20.2.2011)

Nechápem že taký film natočili v 75-om. Nechápem, že ešte nie je americký remake. Veď je to úplne moderný príbeh, popcorn o osobnej pomste za zverstvá na milovaných. Nebyť výkonu pána Noireta (nedokážem si tam dosadiť nikoho iného), tak s tým mám aj celkom problém, jemu som však uveril... vlastne iba tu tento film funguje naplno - ten chlapík na to vôbec nevyzerá, napriek tomu veríte všetkému čo urobí aj ako to urobí. Horšie je to s náckami, takí dementi by sa nedostali ani do Porýnia... ako komiks by to bolo stráviteľnejšie, vlastne by si to aj mohli nakresliť a napísať samotní Francúzi. Tak pekne, po francúzsky a sústrediť sa hlavne na hlavného hrdinu, podať to celé výhradne z jeho perspektívy. [70%](27.12.2009)

CITÁT - Bez žen by byl svět smutný. Scény z plamenometem jsou kruté, zvláště ta úvodní. Je čas vyndat starou pušku a naládovat ji sekaným olovem. Z doktora se stal docela nemilosrdný sabotér. Líbí se mi jak je ta jeho msta protkaná vzpomínkama na svou ženu.(19.2.2011)

Zase jsem čekala něco převratného už podle obsazení krásnou a schopnou Romy Schneider...Což o to Romy byla skvělá, ale hlavní hrdina Julien Dandieu(Phillippe Noiret) byl na facku. Představte si, že chcete zachránit vaši rodinu a pošlete ji na venkov zatímco vy pracujete. Pak vás najednou napadne jet se za nima podívat a najdete je se zbytkem vesnice kde máte "chatičku" ve stylu nějákého sídla králů v kaluži krve. Normální člověk by se zhroutil a nebo se hned mstil. Jenže hlavní hrdina se snaží co nejvíce prodlužovat děj aby zaplácal 100 nekonečných a zbytečně dlouhých minut filmu. Svíjí se s kapesníkem v ústech a dvě hodiny kouká na německé vojáky...Já být na jeho místě je už dávno všechny postřílím. No vzhledem k pár akčním minutám ke kterým jsme se dobírali více než 80 minut filmu a díky Romy dávám 3/5. Zase cosi průměrného co pořád retrospektivně vrací děj až ani nevíte o co GO..A hlavně ty oblíbené začáteční a koncové stejné scény za to by mě šlak trefil.(8.12.2012)

• Frajer42

Jakmile se začne střílet, tak film začíná za něco stát. Kdo by to do něj řekl do doktůrka. No jo, náckové ho připravili o smysl jeho života. Pokud se člověk dostane do situace, kdy nemá co ztratit, tak začne být zatraceně nebezpečný. Neodpustil bych si, kdybych nevychválil soundtrack, takže ho tímto chválím. Jistě mi nějakou hodinku ještě bude znít v uších. Akční scénky byly na rok 1975 kvalitní. Veškeré flashbacky byly neatraktivní, nudné a téměř zbytečné. Osobně by mi stačilo letmo nahlédnout do hrdinovi minulosti, abych měl dostatečnou představu o míře nasranosti. Vzpomínka před každým zabitím? Tohle si vysvětluji pouze tím, že tímto tvůrci pouze vyplňovali stopáž. Kdybych se pokusil zavzpomínat, kolik minut bylo koukatelných a kolik ne, tak mi hodnocení vychází přesně mezi 1* a 2*. V takovém případě rozhodují o konečném verdiktu maličkosti. V tomhle případě rozhodlo to, že se poněkud neukázaly emoce.(4.7.2013)

Původně jsem chtěla dát o hvězdičku méně, ale film je tak silný, že si zaslouží plný počet. Lehce a nenásilně propojená současnost s minulostí, nádherná Romy Schneider a uhrančivý Philippe Noiret. Film o hlubokém vztahu v těžkých dobách a o spravedlivé pomstě. Jeden ze starých pokladů světové kinematografie.(11.8.2012)

Válka je svinstvo, ale starý dobrý úsloví, zub za zub, jak ty mně tak já tobě, to platí platilo a vždy platit bude a pomsta v tomto případě nabírá neskutečné tempo. Neskutečně silný příběh z války. Na to jak je to starý, tak to napětí a atmosféra funguje, tyhle filmy mají své kouzlo a jiskru, která nevyhasne. Noiret je prostě výbornej herec.(7.1.2016)

Film, který jsem (tajně, škvírou pod peřinou) viděla mnohem dříve, než bych bývala měla. Scéna s plamenometem mne pak pronásledovala v dětských snech a někde v těch krajích za zrcadlem už i zůstala. Jako dospělá vidím příběh o niterné potřebě odplaty, ale i o tom, že humanita má hranice, jejichž nerespektování vám může vzít lidskou tvář stejně, jako zavírání očí před zlem. Phillippe Noiret je tu vynikající, přerod zdvořilého lékaře v nelítostného lovce podal naprosto přesvědčivě.(12.6.2018)

První setkání se Starou puškou ve vysílání ČST bylo pro mě (a jistě nejenom pro mě) nezapomenutelným zážitkem. A o spoustu let později mě pobavilo vyprávění staršího kolegy v práci, jak kdysi po projekci v kině jeho známý na Václaváku vztekle napadl skupinu západoněmeckých turistů. Ano, i dneska je film docela působivý (a zvuk plamenometu je stále zlověstný), ale samozřejmě je znát, že je mu přes čtyřicet, jeho forma zastaralá a barva filmové krve nepřirozená. Mně osobně tedy hlavně lezly krkem všechny ty sadisticky zdlouhavé flashbacky.(16.12.2018)

Zajímavý počin fracouzské kinematografie s výbornou hudbou a Philippem Noiretem v hlavní roli mstitele. Scénář se mi ale nezdál být zrovna vydařený. I flashbacků bylo na mě až moc. Nejvíc mi však vadilo vyobrazení Němců, kteří byli ve filmu znázorněni nejen jako ztělesnění všeho zla, ale také naivity a stupidity. Např. věta jejich velitele: "Jsme obklíčeni partyzány. Už se odsud nedostaneme. Německo už neuvidíme." Tady mohli tvůrci trochu ubrat a nedělat z nich pořád takové pitomce. Uniformy německých vojáků tábořících na hradě byly hodně prapodivné. Závěrečná povedená scéna s plamenometem mě trochu nahlodala ke čtyřem hvězdám, ale když to vezmu objektivně jako celek, tak na čtyři hvězdy to nestačilo. Tři a půl.(17.7.2012)

Jeden z nejlepších filmů o pomstě, co znám. Snímek, který má americký rozmach a tah na bránu, ale evropský cit pro detail a civilnost. Philippe Noiret ve své životní roli zdrceného otce snažícího se udusit zoufalost a žal okamžitou revanží na vrazích své ženy a dcery. Akční, brutální scény jsou prokládány tísnivými vzpomínkami na nenávratně zničenou rodinnou idylu. Jeden z nemnoha skvostů, ve kterých bych nevyměnil ani jeden záběr, ani jedno slovo.(3.8.2011)

Msta chutna sladce, zvlast kdyz v ni hraje Noiret...(6.9.2013)

Philip Noiret v úžasně zahraném dramatu z francouzského venkova, kde jako chirurg na samém sklonku války ztratí svoji milovanou ženu Romy Schneiderovou a malou dcerku.Jenže ve vesnici, kde se to stalo, včetně povraždění dalších vesničanů v kostele, je středověký zámek, kde sídlí zrovna tlupa vojáků s velitelem, tak shodou okolností ten zámek je jeho. A schovaná stará puška.Skvělé drama za čtyři hvězdy.(4.10.2013)

Musím smeknout před Phillippem Noiretem, který zahrál ten smutek, stesk, hrůzu a naprostou beznaděj hlavního hrdiny úžasné a věřil jsem mu každý výraz. Flashbacky mě většinou u filmů ruší a otravují, ale tady byly důležitým prostředkem k vžití se do Julienovy kůže a taky byly zcela logické. Člověku se při takové situaci stále vrací šťastné vzpomínky, které se už nikdy nebudou moct vrátit. To je to, co ho vede k pomstě. Někteří prostě zřejmě nepochopili, že Stará puška má být psychologické drama nikoliv válečný ačňák. Samotná akce není zas tak velká, ale realistická, takže působivost filmu nezkazí. Obešel bych se akorát bez závěrečných čtyř minut. Skončení záběrem na hořící vojáky by bylo silnější. Ale jinak se mi to moc líbilo.(14.6.2018)

Film som kedysi zrejme videl. Bolo mi to počas sledovania celkom povedomé, ale nie je to až taká pecka ako by mohlo tunajšie percentuálne hodnotenie nasvedčovať. Mne tam dosť vadili tie prestrihy spomienok hlavného predstaviteľa. Tie boli celkom nudné a pokazili mi aj celkový dojem.(27.6.2018)

Film Stará puška jsem viděl poprvé před více než deseti léty a už tenkrát na mě dost zapůsobil. Tenkrát se mě na něho ani moc koukat nechtělo, myslel jsem, že to bude nějaká slad´árna, ale na popud mé mamky, která mě říkala, že nevím, o co přícházím, tak jsem si to pustil a byl jsem nadšen. Ted´ jsem ho viděl znovu a musím říct, že zapůsobil ještě více. Hlavně vynikající představitelé hlavních rolí, jak Romy Schneider, tak Phillipe Noiret, ten byl absolutně dokonalý a jeho výrazy ve tváři přesně vystihovaly jak kterou situaci, opravdu klobouk dolů, jeden z dalších originálních francouzských herců, který je již bohužel také po smrti. Děj filmu se odehrává koncem Druhé světové války, když jsou již Němci na ústupu z okupované Francie, prostříhaný občasnými flashbacky. Parádní atmosféru snímku dodávají naturalistické scény a pochmurná zákoutí starého rodiného sídla. Občasná hudba perfektně dokresluje různé situace a hlavní motiv mě trošku připomíná geniální film Dobrodruzi z roku 1967, aby ne, když k němu F. de Roubaix skládal také hudbu a režíroval ho též Robert Enrico. Stará puška patří k mým oblíbeným filmům z konce Druhé světové války. Francouzi zkrátka netočili jenom výborné komedie, ale i dramata z nezapomenutelnou a působivou atmosférou, příkladem budiž Stará puška, nebo již zmínění Dobrodruzi.(25.11.2011)

Docela drsnej zvrat v ději a nečekanej přerod hrdiny, ale jinak žádnej zázrak...(3.11.2012)

"Jsem chirurg. A co děláte vy? – Já? Nic. – Vůbec nic? – Vůbec nic. Ale není to snadné." ____ Myslím, že Clara Dandieu (Romy Schneider) vystihla pravou podstatu dilematu lidského života. ____ Co společného mají filmy Stará puška, Skyfall a Sám doma? Ve všech těchto filmech prokazuje ohrožený hrdina dokonalou znalost všech zákoutí a možností vlastního bydliště a schopnost je plně využit. Dodatek: svět i z přesvědčeného pacifisty dokáže udělat nelítostný nástroj pomsty, pokud mu sebere to nejdražší. ____ Stará klasika s nezapomenutelným zrcadlem, které bohužel chybí věrohodnost emočních přechodů hlavního hrdiny. Důležitým faktem je to, že se jedná o koprodukční snímek Francie a Německa, což je projevem vyrovnání se s minulostí. Film je totiž založen na tragické události, která postihla francouzské městečko Oradour-sur-Glane ve druhé světové válce, kdy Němci zavraždili 642 jeho obyvatel (http://cs.wikipedia.org/wiki/Oradour-sur-Glane).(4.11.2012)

Naturalistické drama, odehrávající se během osvobozování Francie roku 1944, je jedním z nejlepších zpracování tématu pomsty a toho, jak stráví svého vykonavatele-inteligentního a citlivého lékaře v podání P.Noireta. Promyšleně nastříhané flashbacky z rodinného života děj nezdržují, naopak poskytují tolik potřebné vydechnutí a ukazují, že všichni členové esesáckého komanda si svoji krutou smrt beze zbytku zasloužili.(19.2.2007)

Mládež by měla být upozorněna, že ten film má již své roky. Dneska je filmů s podobnou zápletkou spousta a převážně stojí za pendrek. Tenkrát to byl dost ojedinělý počin a jako takový měl i umělecké ambice. Coby pamětník potvrzuji, že zážitek to byl ohromný a film patří k těm nezapomenutelným.(4.8.2015)

Normálně ony srdcervoucí flashbacky nesnášim, jelikož většinou zkazí i to relativně dobré, co by film bez nich býval měl, ale tohle je vyjímka. Silný příběh o pomstě za ztrátu ostrůvku naděje, lásky, záchytného bodu během krutých časů, kam se můžete z toho utrpení v krutém světě vracet. Když se pak divák spolu s Noiretem vrací do těch šťastných časů, vraždil by taky, tohle se režisérovi sakra povedlo, jelikož ona rostoucí touha po pomstě za zničení té naděje a lásky, je v divákovi úspěšně pěstována až do posledního žijícího nácka. Skvostný film a skvostný Noiret.(12.11.2011)

Základní téma francouzského myšlení: stojí "une femme" za tu námahu? Julien se mstí a přitom se vrací k zásadním okamžikům svého milostného vztahu. A divák se má ptát: stala ta ženská za to? Vždyť to vlastně byla obyčejná putain. Qu´est-ce qu´une femme? Dále se film vymezuje proti válečným taškařicím a snaží se zobrazovat násilí ve své nahotě. Rozhodně stojí za vidění, jen ty flasbacky by nemusely být tak cimrmanovsky ilustrativní ("Juliene, to je sekané olovo" připomíná Němého Bobše - Tak takové to tedy bylo.)(3.12.2009)

Čekal sem kde co, ale že po vlažnym začátku, rozjede Philippe Noiret takovejhle masakr, to ani omylem. Snad jen ty vzpomínky na rodinu malinko rušily.(18.8.2010)

Láska a vzájemná soudržnost se buduje velmi pomalu, ale zlo dokáže ukončit krásné chvíle během okamžiku. Všechny , které miloval, opečovával a kterým důvěřoval, byli zneuctěni a zašlapání do minulosti. Voják se ve válce stává na malý okamžik bohem. Může si dělat co se mu zlíbí. Bohužel se mu líbí vždy to špatné. Ten, který byl doma milým kolemjdoucím, se za války stává trýznitelem a popravčím. Philippe Noiret má ale jednu starou pušku, která vyřeší problém a pomstí vše, na čem tak záleželo. Proč mít slitování, když oni také neměli? Revenge film, který nepříjemně praská jako vyschlý řemen při napnutí.(2.6.2012)

Osobne jsem dost zklamany. Chapu, ze touha po pomste byla velka, aby se ale jak mavnutim kouzelneho proutku stal z doktora mstitel, ktery zacne nemecke vojaky likvidovat temer jako Rambo... Nevim, misty mi to prislo... kdyz ne trapne, tak alespon neuveritelne. Flashbacky taky nicemu neprospivaly. Tedy az na skutecnost, ze jsem se mohl pokochat pohledem na Romy Schneider, ktere to sluselo vice nez v roli Sissi, skoda jejiho brzkeho odchodu.(18.10.2014)

Ta scéna smrti jeho rodiny byla hnusná, srcervoucí na kusy a mnou fakt pohla (z polohy vleže do vsedě, abych na to líp viděl). Ne, opravdu to byl celkem masox, obzvlášť když to byli jeho milovaní. Jinak mám takový dojem, že jsem přišel na to, z čeho čerpala hra Return to Castle Wolfenstein, ale bez monster. Taky mi to trochu připomnělo Ramba (osamělý bojovník). Těch retrospektiv tam bylo možná trochu moc a pro Romy Schneider plamenem nehořím (na rozdíl od ní). Byl to ale dosti pohlcující děj a Noiretovi jsem všechno věřil. Je to pan herec. A krvavej doktorskej řeznickej oděv mu sluší.(23.10.2007)

Chirurgicky přesný Noiret dokonale využívá domácího prostředí.(1.7.2010)

hhm, prehŕňajúc sa v rebríčkoch filmov natrafil som na Starú pušku. Film som videl niekoľko krát a pozrel by som si ho znovu. Výborný scenár a excelentný výkon Filipa Noireta. Skvelo ho doplnila nezabudnutelná Romy. Este aj po rokoch sa mi objavujú v pamäti obrázky na zhrbenú postavu Filipa siahajúceho na pôjde po starej puške aby pomstil smrť tých čo miloval.(5.5.2013)

Postavit se zlu, i když nejste hrdina od narození, se za určitých okolností musí.Pro mě stále nejsilnější komorní válečné drama nejen ve francouzské kinematografii.(6.1.2010)

Mám rád emocionální filmy s pomstou a tahle stará "pecka" je hodně silným zážitkem. Alespoň do chvíle, kdy začne druhá část s pomstou. On Philippe Noiret není žádný akční hrdina, ale hlavně je druhá polovina prošpikována flashbacky milující rodiny hlavního hrdiny. Takže se jakékoliv tempo tříští na kousíčky a už jsem jen čekal na konec.(20.11.2015)

Uzasnej film o pomste jednoho obycejneho doktoro, ktery ztrati strasnou smrti (opravdu hrozne) svou milovanou manzelku. Neni nic co bych k tomu dodal. Musite si to vychutnat sami. Mohu jen doporucit.(20.5.2004)

V poslední době jsem přišel Philippe Noiretovi na chuť, je to vynikající herec a Stará puška to jedině potvrdila. Důkazem toho všeho je krásný záběr v závěru filmu, kdy Noiret jako Julien prožívá několik pocitů naráz a přitom stačí jen záběr na Noiretův obličej. Začátek snímku je dost brutální, ale ještě žijí lidé, kteří bohužel mohou potvrdit, že to takto skutečně bylo, že se znásilňovalo a vraždilo různým způsobem a že voják ve válce se po čase může stát totálně bezpáteřním člověkem či zvířetem.(2.1.2009)

Jde asi o nejlepší film o pomstě, v tomto případě odehrávající se na pozadí 2. světové války. Jedinečný výkon Noireta, temná atmosféra, vynikající a realistické akční scény, spousta flashbackových scén dodalo filmu onu syrovou atmosféru a hlavně výjimečnou kvalitu (bez nich by to nebylo tak dobré). Taktéž hudba byla výborná.(29.8.2009)

Dávám pět*. Krásnou romantiku, téměř dokonalou, vystřídá drama pro silné povahy. Napětí až do konce, skvěle vymyšlená pomsta doktora, nekonečný smutek na závěr. Na takový film člověk nezapomene.(3.7.2013)

Reziser Robert Enrico /Dobrodruzi/ natocil dalsi vyborny vojnovy film s Philippe Noiretom /Atentat v Parizi, Zivot na Zamku, Sympaticky dareba/ v hlavnej roli jednak doktora a jednak otca, ktoremu nacisti brutalnym sposobom odprevadia rodinu zo sveta, preto sa rozhodne pre staru dobru pomstu. Film ma tempo a dobru dejovu liniu, ktoru ale Gudeazial spomaluju flashbeky. Noiret bol na urovni, zahral to na urovni, a Romy Schneider /The Trial, Tripple Cross s Gertom "Goldfingerom" Frobem/. Scenar je silny, a par scen stoji za to, aby mal filmuznaly divak tento film vo filmoteke. 86 %(12.9.2015)

citové vysušení, chlad, bolest, smutek, nenávist k sobě. A zlom. Pak vzpomínky. Bravo, pane Noirete.(8.12.2009)

Pomsta na hrade.(21.10.2014)

Asi nejvíc se mi "líbila" scéna v kostele, při které jsem si říkal, že pokud opravdu Bůh je (lol), tak je to akorát zkurvená zlá svině, která na všechny totálně mrdá. Film jako takový je hodně drsná válečná záležitost, která, ač obsahuje slušnou bojovou pasáž, se zaměřuje spíš na osudy obyčejných lidí. Hodně silný zážitek. 90%(13.7.2017)

Hodnocení za kdysi...(21.6.2018)

Nádherný film... jsem dojatá, takže bez srandy a stručně: krásný film!(10.1.2010)

Noiret v roli doktora působí trochu komicky a nikdy by vás ze začátku nenapadlo, že tenhle intoš s psíma očima se rázem promění v krve žíznivou šelmu prahnoucí po pomstě. Ono se není čemu divit, když dostanete záběr ,kde plamičem sežehnutá manželka umíra. Hlavní hrdina se starou puškou v ruce překvapí a nadchne.Pomsta byla sladká!(5.10.2010)

Myslím si, že tento film v sobě skýtá obrovský potenciál, který ovšem divák neobjeví při prvním zhlédnutí snímku. V každém případě je zde titulní postava doktora jménem Dandieu vyobrazena jistými archaickými prostředky, které ve spojení s plynoucím dějem vytváří celkem jasný psychologický portrét hlavního představitele a tím místy vzhledem k dílčím okolnostem až děsivou atmosféru. V nejsmutnějších chvílích filmu má divák téměř pocit, jako by byl přímo účasten odehrávajícímu se příběhu. To je dáno především zvláštním hudebním podkreslením snímku, který mu dodává na tajemnosti. Kdybych to měl tedy nějak uceleně na závěr popsat. Přidadal jsem si jako hudební posluchač slyšící řemeslně dobře poctivě natočenou píseň s neuvěřitelně zajímavým zvukem aranžmá.(4.7.2011)

Toto psychologické drama z válečného období bylo natočeno efektně a ambiciózně. Jeho působnost na diváka se vyznačuje vydatným účinkem na emoční strunu vnímání. Válečná doba přináší brutalitu, strach a touhu po přežití. Krutým sadismem doprovázené skutky často vyvolávají pomstychtivost a umanuté hledání soukromé satisfakce a spravedlnosti. Zřejmě jedinou nelichotivou skvrnkou tohoto filmového díla je nestřídmé nadužívání flashbacků ke změně rytmu a atmosféry a zvýšení požadovaného účinku. Je to pochopitelné, účelné a občas i dotěrné. Naštěstí nám zůstává silný příběh beznaděje, strachu a odplaty. Hlavní postavou je obětavý a mírumilovný nemocniční lékař Julien Dandieu (dobrý Philippe Noiret). Jeho přeměna z opatrného člověka s rodinným šťastným životem v neústupného krvavého mstitele je okamžitá a úplná. S dokonalou znalostí místopisu, s temným a věčným mrakem na duši a s originální duchaplností se stává stínem a postrachem všem, na které míří ruka nesmiřitelné odplaty. Hlavní ženskou postavou je Julienova manželka Clara Dandieu (šarmantní Romy Schneider). Její oddaná láska je znenadání ukončena a zardoušena. Z dalších rolí: Julienův věrný přítel a nemocniční lékař François (Jean Bouise), Julienova bezstarostná a nadaná dcerka Florence (Catherine Delaporte, jako menší Caroline Bonhomme), Julienova starostlivá matka (Madeleine Ozeray), pragmatický německý hlavní nemocniční lékař Müller (sympatický Karl Michael Vogler), či krutí němečtí vojáci se strachem při čekání na smrt (Joachim Hansen, Robert Hoffmann, Antoine Saint-John a další). Osud ve své zvrácenosti připravil psychedelické peklo tomu, kdo veřejně nikomu nestranil a každému nemocnému nezištně pomáhal. Za nejvýraznějším zlomovým okamžikem v životě přívětivého člověka navíc stojí i vlastní chybné rozhodnutí, které mělo přinést bezpečnost a záchranu vlastní rodině. Je to silné, je to působivé, a přesto zůstává zřetelný pocit, že mohlo být nabídnuto mnohem více.(22.9.2016)

Neviem čo napísať - tento film ma vždy dostane svojím krutým príbehom, svojou krásou ( R.Schneider v tých čierných šatách ), svojou atmosférou. Nezabudnuteľný P. Noiret..... 95%.(22.10.2005)

Pro mě asi největší film všech dob. Kdybych měla ze všech těch tisíců filmů vybrat jeden, bylo by to nesmírně těžké. Ale byl by to asi tento film, ač nemá krásné scenérie ani kostýmy, nic z toho, co dělá film kasovním trhákem a ani nekončí dobře. Ale hloubka citu a pro mě skutečné fillmové umění dělá z filmu Stará puška nezapomenutelný film. Už navždy budu v mysli vidět scénu, kterou film začíná a slyšet nezaměnitelnou hudbu, která ji provází. Šťastné úsměvy ještě kompletní rodinky na kolech hladí, to co následuje, trhá na kusy. Neznám jiný film, který by toto všechno na malé ploše měl v sobě a dokázal tak zasáhnout. Můj obdiv hercům i režisérovi. Má filmová láska, i když bolí.(18.6.2012)

Väčšinou u takýchto starších snímok viem prehltnúť pomalšie tempo, ale tu to akosi nešlo a strašne som sa nudila. Vôbec by to nebolo zlé, keby bol spôsob rozprávania úplne iný, povedala by som trochu plynulejší. Nevadilo by mi ani to dlhšie intro, oceňujem keď si má divák čas vytvoriť k postavám vzťah, vzbudzuje to vo mne taký pocit spoluprežívania ich osudu. Ale tu to vôbec nefungovalo. Samotného začiatku vendety som sa skoro ani nedočkala. A keď som sa konečne dočkala všetko bolo príliš často prerušované flashbackmi, ktoré mi prišli úplne zbytočné a akýkoľvek náznak akčnosti alebo napätia udupali do prachu. Oceňujem herecký výkon Noireta, ktorý bol absolútne bezchybný a uveriteľný.(11.11.2015)

Vidět tento film v době svého vzniku možná by mě zaskočilo brutální vyobrazení některých scén, nicméně v dnešní době to již nepůsobí nikterak výjimečně, proto jsem si tento film o pomstě příliš neužil, jelikož právě na tomto stojí a padá. Vše ostatní již nikterak nevybočuje z řady. Film sice solidně nabíral v druhé půli na obrátkách, bohužel to vždy bylo přerušeno nezáživným vzpomínáním hlavního hrdiny, kterého si zahrál mistr Noiret, který nepodává vůbec špatný výkon, ale rozhodně jsem ho viděl hrát lépe. Moje hodnocení 65%.(27.9.2016)

Skvělá nacistická "vyvražďovačka".Parta nacistů a jeden hodně naštvaný doktor.Film naplňují také flashbacky aby diváka udržovaly v intenzivní nenávisti vůči partičce němců.(9.7.2003)

Námět sliboval zajímavý film, ale mě bohužel příliš nezaujal. Flashbacky prokládané celým filmem sice více přibližovali vztah obou postav, ale nic zásadního nepřinesli a působili na mě docela rušivě - jakoby samotný akt pomsty nebyl na dostatečně dlouhou stopáž. A opravdu příliš moc prostoru nemá. Plusem nepochybně je, že mord nácků je vcelku různorodý.(9.1.2010)

Bohyne Romy v protivalecnem filmu, ktery bohuzel nevyznel tak silne, jak by asi mohl. Nevim, zda za to mohl divny strih, retrospektivni vsuvky, nebo podivna muzika. Jasne, ze je to velmi smutny a tvrdy film, ale takovych je mnoho...(30.7.2013)

Většinou zajištěná. 3/5(23.5.2014)

Na tento film som sa veľmi tešil a veľmi dlho som čakal, kým sa mi podarilo ho zhliadnuť. Philippe Noiret, herec, ktorého mám veľmi rád sa predviedol skvele. Ale samotný film nebol zďaleka taký excelentný, ako som očakával. Niekde som čítal, že existuje aj starý slovenský dabing k tomuto filmu a práve túto verziu by som si veľmi rád pozrel. Dejovo mi na tomto filme zopár vecí naozaj vadilo, ale som rád, že tento film vznikol.(1.12.2009)

Vynikající Philippe Noiret se mstí v opravdu akčním stylu, který by od něj (a snad ani od francouzského filmu z této doby) nikdo nečekal. Snímek bohužel srážejí celkem zajímavé, ale příliš zdlouhavé a zpomalující flashbacky, a také dějová linka je poněkud jednoduchá. Ale naopak hudební doprovod se povedl na výbornou a vytáhne celý divácký zážitek o dost výš.(14.2.2011)

Na jednu stranu skvělý výkon Noireta, na druhou Enricova fatální chyba s množstvím flashbacků, které narušují celistvost filmu. Scéna kdy Němci zabijí Noiretovu rodinu opravdu chytne za srdce a tak mu člověk fandí v dovršení pomsty.(22.12.2014)

Rodinka chirurga ako ostrov šťastia uprostred mora vojnovej beznádeje a do toho prichádza zlom. Najskôr obraz od starého majstra s výjavom z pekla a ešte horšia scéna živej predstavy. Čo za tým ešte môže nasledovať ďalej, som netušil. Zlovestný francúzsky hrad vydá všetky svoje tajomstvá, len to nebolo celkom uveriteľné. Tak trochu francúzska rozprávka s veľkou dávkou zmyselnosti od Romy Schneider.(12.6.2018)

Necekane velmi naturalisticke. Doporucuji vsem, kteri stoji o zobrazeni syroveho nasili bez prikras. Po jeho zhlednuti se dostanete k zamysleni, jestli vsem tem modernim akcnim thrillerum, ktere mate jiz za sebou, skutecne nalezi zarazeni do tohoto zanru.(19.12.2008)

Philippe Noirete bere spravedlnost do svých rukou a mstí se za brutální smrt své ženy a dospívající dcery. První část filmu pokojně plyne, pozorujeme, jak se dr. Julien se svojí ženou Clarou a dcerou snaží přes hrůzy války vést spokojený život, kdy na prvním místě jsou jeho děvčata. O to větší šok nás čeká v okamžiku, kdy Julien přijíždí na svou malebnou usednost na jihu Francie. Apokalypsa v režii SS. A pomsta v režii doktora J. Dandieu. Ani okamžik jsem nepochyboval o tom, jestli to, co dr. Dandieu dělá, je správné. Všechny tyto otázky jdou stranou, protože všichni cítíme, že právo je na jeho straně. Snad nejlépe zrežírovaná pomsta v historii filmu, kde exceluje nejen jedinečný Philippe Noiret, ale i Romy Schneider, která právem stejně jako Noiret dostala v následujícím roce Césara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.(5.2.2010)

Úvodní titulky nás pěkně zmátnou - příběh začíná jako nějaká odlehčená letní romance. Což tento film není ani náhodou. Sledujeme válečné drama o pomstě, o muži, který se rozhodne zahrát si na spravedlnost. Výborně obsazené, skvěle vybrané lokace... Flashbacky neruší, naopak: jsou oporou pro "akční" scény. Doktorův příjezd do vesnice ve mě zůstane ještě hodně dlouho.(26.4.2010)

TA scéna, když Noiret přijede na venkov, je opravdu neskutečná. Bohužel od té chvíle mě ten film docela přestal bavit. Nevím, jestli pro svou nerealističnost, špatnou TV kvalitu, kdy ve tmě je vidět úplný shit (HDčko evidentně NAPROSTO NUTNÉ), nebo ještě něco jiného. Je to docela dobré, silná jedna scéna, ale tím to pro mě hasne. (TV, dabing)(23.2.2013)

Obrovské překvapení. Napínavé drama, při jehož sledování si budete představovat finální scénu na mnoho způsobů. Plus citlivé flashbacky, výborný Noiret a krásná Romy Schneider. 90%(10.7.2011)

• Ixbalanke

První půl hodinu jsem se nudila, pak se zjistilo, o co že ve filmu asi půjde a zbytek pomsta. Sentimentální, emočně vyděračské, nevím čím to, ale nedokázala jsem se do filmu vžít. Chyběl mi asi prvek jakési nečekanosti. Některé scény jsem nechápala, proč tam byly - např. scéna s brečící manželkou ve sklepě - tušila svou smrt? Ooo, jak dojemné... Viděla jsem spoustu filmů o zabíjení, smrti a válce, tento mne však nezaujal. Herecké výkony manželky a dcery velmi nepřesvědčivé. Ale je stále možné, že to bylo špatným dabingem...(20.1.2014)

Na svou dobu se jedná o skvělý akčňák ve kterém jde především a jenom o bolestnou pomstu.Nedokážu si a nechci představit co by se mě honilo hlavou kyby se něco takového přihodilo mě.Noiret musel cítit neskutečnou bolest a to že nácky zlikvidoval jednoho po druhém se mu naprosto nedivím.Nejhorší smrt si samozřejmě připravil pro jejich kápo.(24.12.2008)

Francúzsko na konci II.svetovej vojny. Ešte pár dní a príde vytúžená sloboda. Chirurg (Philippe Noiret) posiela manželku(Romy Schneider) s dcérou na vidiecky polorozpadnutý zámoček do bezpečia, pred možným bombardovaním mesta a zo strachu z vyhrážok pronemeckej gardy.Zdanlivo sa nič nemôže stať, už iba vydržať pár dní. Pokludné a príjemné tempo filmu sa zmení, keď sa lekár rozhodne navštíviť milovanú manželku a dospievajúcu dcéru. No z očakávaného objatia sa stáva šok. Dedina je vyvraždená a na zámku sú rabujúci, odsúvajúci sa nemeckí vojaci a dve mŕtve telá. Spálená manželka a zastrelená dcéra. Východiskom sa stáva stará brokovnica a tajné chodby zámku. Lekár, ktorý život prinavracia, ho teraz chladnokrvne berie. A neskončí pokiaľ nie je mŕtvy posledný vrah milovanej manželky a dcéry. Film je bravúrne urobený, kde sa prelína mrazivá skutočnosť s láskavými spomienkami hlavného hrdinu na krásne chvíle manželstva. Prežíval som myšlienky a pocity spolu s pomstitelom. Jeden z najlepších filmov aké som kedy videl.(31.12.2008)

O tom, jak se útěk do bezpečí může stát naprostou zkázou života. Dojemné a velmi silné, už jen zpracováním, kdy doktor Julien vzpomíná a postupně rozkrývá svůj život s milovanou ženou. Příběh o neuvěřitelné síle a lásce, o tom, jaké to je, když už nemáte co ztratit. jen vlastní život. Emotivní momenty jsou navíc umocněny dokonalou hudbou. Majstrštyk, bez debat.(19.1.2010)

Já, jehož Bohem byl Hippokrat. Peklu peklem. Budu váš kat.(11.6.2018)

na svou dobu hodně těžká nálož násilí, akce a hlavně emocí, pro mě osobně jeden z nejlepších filmů o pomstě ever(8.8.2018)

Philippe Noiret ve své životní roli mstícího se doktora. To se musí vidět.(10.9.2008)

Pomsta je krutá a nikam nevedoucí. Maloměstská nemocnice s maloměstským doktorem v okupované Francii. Doktor pošle ženu a dceru na venkov do rozpadlé tvrze. Do bezpečí... Bohužel Němci jsou jiného názoru a vyvraždí vesnici, a zabijí doktorovi ženu i dceru. Doktor se pomstí... Takhle podané to vypadá velice dobře, pravda je ale taková, že kromě vynikajícího výkonu Philippe Noireta film příliš nenabízí. Potenciální akční a dramatický závěr je neustále rozbíjen flashbacky, které zřejmě mají zobrazovat doktorův duševní stav a neustále jej pobízet k pomstě, ale ono to ruší. Jen ruší, nic jiného.(4.11.2010)

Čistých a spravedlivých pět hvězd!! Já osobně jsem velmi rád, že jsem konečně zjistil, kdo byl předlohou pro Ramba. Ano byl to Philippe Noiret v roli Doktora Dandieu, který v těžké chvíli sebere zbytky hlavně psychických sil a postaví se přesile, ve stylu zrada - pomsta, nebo oko za oko, zub za zub. Po svém činu ovšem zjisťuje, že život milovaných mu to nevrátí, ba co naopak, velmi riskoval ten svůj. Film se výborně rozvíjí a graduje, nestojí pouze na skvělém hereckém výkonu Noireta, ale využívá veškerých svých možností. Velmi zdařile a citlivě se používají flashbacky, perfektní je také muzika a postupné budování husté atmosféry. Určitě doporučuji film vidět, protože obsahuje nezapomenutelné scény, které číní samotný film nezapomenutelným. Starou pušku si budu pamatovat do smrti.(3.5.2011)

Francouzský lékař se z humanisty změní v po odvetě bažícího Ramba kosícího nácky na zámečku v horách, Zní to jako hrozná blbost, že? Ale ono to funguje, hlavně díky mistrnému výkonu Philippa Noireta. Jen ty flashbacky jsou hlavně v závěru docela rozplizlé a filmu ubírají na tempu.(8.10.2013)

Rozdíl mezi americkými filmy o křivdě a následné pomstě a tímto filmem je především v tom, že americká společnost neprošla peklem "první" a "druhé" světové války - když tak jenom okrajově - takže některé jejich prezentace / Rambo apod, / jim prostě nežeru. Film Stará puška je tvrdá realita, krásně natočená a realizovaná výbornými herci, kterým jsem uvěřil jejich zoufalství a z toho vyplývajíci pomstu.(1.10.2009)

Trošičku, ale naozaj len trošičku mi vadili tie časté flashbacky, ktoré trochu brzdili dej.(13.11.2007)

Príbehy o pomste milujem. P.Noiret je typický looser, ktorý po strate najbližších zobral spravodlivosť do vlastnch rúk, pričom využil znalosť domáceho prostredia. Krásna Romy Schnyder a typickí blonďaví Nemci len dokreslili túto drámu do očakávaného konca.(19.7.2009)

První hodinu se nic moc neděje, ale pak Philipe Noiret rozjede poměrně slušné porotináckovské inferno. Nebýt těch retrospektivních prostřihů, předu jako kočka. 80%(12.2.2011)

Vyrazí člověku dech. Syrové a intenzivní.(3.11.2012)

Dokonalý příběh o lékaři, který se pomstí za hrůzy druhé světové války němcům. Špičkové podání a nadčasový příběh v ještě lepších kulisách.(10.11.2013)

• RedDuck

Ta premisa kdy chirurg s bříškem vezme do ruky zbraň je hodně slibná. Bohužel je to příliš sentimentální, vkládání množství tklivých flashbacků prakticky zrušilo jakékoliv napětí či radost z dobré akce.(17.6.2018)

Film z okupované Francie odehrávající se převážně na starém hradě, kde P.Noiret mstí hroznou smrt své mladé ženy.Napínavý příběh z II.světové války s mou oblíbenou Romy Schneiderovou.(15.1.2003)

Bezpochyby inspirováno masakrem v Oradour-sur-Glane viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Oradour-sur-Glane(6.1.2010)

Pravda, zavraždění rodiny doktora Dandieua je dost šokující a poměrně působivé, velmi mě zaujala i scéna se zrcadlem na konci filmu, jinak si ale myslím, že je tady tento film docela nadhodnocen. Scénář je totiž ten nejklasičtější, jaký si jen dovedete představit - pomsta za smrt svých nejbližších, tentokrát zasazená do Němci okupované Francie. Chyběl mi tam nějaký ten moment překvalení, něco čím by se film odlišoval od spousty jiných (flashbacky za odlišovací prvek rozhodně nepovažuji), vždyť toto téma bylo již tolikrát zpracováno.....Zkrátka TOP snímek to v žádném případě není, ale i tak jsem rád, že jsem ho viděl (už jen za ty dvě scény jmenované na začátku).(3.11.2011)

Privítal by som remake.80%(15.3.2012)

Moc smutný (scéna se zabitím manželky a dcery) a taky moc dlouhý...(10.12.2012)

pro me byl nejlepsi ten dialog s kamosem chirurgem v aute na konci filmu. vserikajici. 4*(11.6.2018)

Kolik už bylo natočených filmů o pomstě? Tento je v mých očích jeden z nejlepších. Nádherné exteriéry, dvě časové linie, které se navzájem prolínají. Vzpomínky doktora Dandieu nejen že dávají možnost odpočinout si od napínavé akčí řežby, ale odkrývají retrospektivně soukromý život šťastného páru, čímž mnohé osvětlují. Bez nich by byl film jen velmi dobrým akčňákem. Akční část filmu je syrová, úmrtí nacistů originální a připravují půdu pro finální scénu se zrcadlem. Noiret jako doktor Dandieu je dokonalý a v jeho pomstě mu nemůžete nefandit, Romy Schneiderová je kouzelná. Úvodní a závěrečná scéna na kolech s nádhernou hudbou je takovou třešničkou na dortu tohoto vynikajícího filmu.(25.1.2009)

Nemohu jinak než 5* za silný zážitek pokaždé, když film vidím, nemám ani trochu slitování pro vojáky...(9.6.2009)

Muž, ktorému zavraždia dve najbližšie bytosti, sa chce pomstiť. Úspešnosť odplaty je predurčená využitím znalosti domáceho prostredia a hlbokým ľudským zúfalstvom.(17.10.2009)

Vynikající válečné drama o pomstě. Na filmu se mi líbila tísnivá atmosféra a skvěle natočené akční scény, které jsou dost realistické. Noriet si poradil s rolí doktora, který se mstí nacistům za smrt své rodiny bravurně a zaslouženě získal Césara za nejlepšího herce.(21.2.2010)

Velice silný zážitek.Když jsem byl malej,dávali to na čt2,tenkrát jsme si to s otcem nahrávali na kazetu.Dodnes si pamatuju scénu s plamenometem.Hodně drsný film.Flashbaky byly chvilema na obtíž,ale nic hrozného to není.Dá se to překosnout,nijak zvlášť otravné nejsou.P.Noiret je skvělý,nedokážu si představit někoho jiného v tomhle filmu.(4.2.2011)

Západoněmecké válečné kinematografii, jsem přišel na chuť už s Železným křížem a Ponorkou a Stará puška jen potvrdila moje očekávání. Tady je sice více cítit francouzská ruka ale i tak je to film jdoucí zejména do emočního hloubky.(5.4.2011)

Pomsta v rukou obrýleného Phillipa Noireta, jehož výkon je opravdovou lahůdkou. Stejně jako prostě realistické akční scény a zlotřilí esesáci. Kaňkou jsou jen ty flashbacky, které sice mají důležitou funkci, ale jsou příliš rozvleklé, je jich až moc, a občas zbytečně ruší tísnivou atmosféru zbytku filmu.(9.7.2003)

Jeden z nejsilnějších filmů, co jsem kdy viděl. Noiret ve, podle mne, své nejlepší roli.(31.3.2006)

Trochu nostalgická vzpomínka na ve své době nepřekonatelný biják. A ačkoli z dnešního pohledu je opět poněkud zestárlý a vrásčitý, mnoho ze své síly v běhu času nepoztrácel.(26.1.2010)

Příběh odehrávající se koncem druhé světové války ve Francii. Doktor Julien Dandieu, ve snaze ochránit rodinu, pošle svou ženu Claru s dcerou Florence na venkovské sídlo do bezpečí před německými vojáky. Ke svému zděšení je ale brzy svědkem brutálního upálení svých nejbližších právě na tomto místě, kde se nikomu nemělo nic stát. Doktor zná každé zákoutí a každou tajnou chodbu hradu a právě v tuhle chvíli začíná příběh odplaty. Neviděn- neslyšen se začíná mstít. NIKDO by to do Noireta neřekl, ale věřit a tu jeho pomstu přát mu bude KAŽDÝ. Tenhle film mě přibil do křesla. Nedá se než sedět s otevřenou pusou a sledovat film, který svou hustou atmosférou musí vtáhnout snad každého. Nemůžu říct nic jiného než: SÍLA!(1.3.2010)

Na svou dobu dost brutální snímek, v němž exceluje netradičně obsazený nemesis Philippe Noiret. Neměl bych výhrad kdyby nebylo rušivých elementů jako jsou časté hrdinovy flashbacky,jenž druhou polovinu filmu uplně zaplavily a tudíž mstitelovu odplatu dosti zdržovaly.(9.1.2012)

Slušné akční scény, několik nácků Noiret zabije obzvláště krutým zlsobem, ale tempu filmu škodí zbytečné flashbacky, je jich tam hrozně moc a jsou až příliš idylické.(26.7.2012)

Slušně tam s těmi nácky zatočil, některé způsoby byly velmi důvtipné, např . studna, žumpa či co to bylo ...Lze zde vidět jak dovede bolestná ztráta naprosto zvrátit dosavadní životní styl a přesvědčení ..Noiret byl věrohodný, ke konci již naprosto chladný zabiják....(29.7.2013)

• Pitryx

Slušně natočený snímek s dobrými herci. Ve filmu mi vadily retrospektivy, ale ty mi vadí vždy. Viděl jsem ten film v mládí vícekrát a dodnes si pamatuji nudný začátek a skvělou druhou část po příjezdu na hrad. Právě pro zdlouhavý úvod hodnocení sníženo. 201108119519/9719(6.3.2014)

Legendární "One Man Show" v podání Philippe Noireta. Drama osobní pomsty z konce války. K tomu nádherná a neméně věrohodná Romy Schneider (sice většinou v retrospektivních scénách) dohromady s překrásnou hudbou daly vzniknout dech beroucímu a velice působivému dramatu, které ani po více než 40 letech neztratilo nic ze svých nesporných kvalit. Je sice pravda, že některé scény balancují na hranici uvěřitelnosti, ale přijme-li divák režisérovu a scénáristovu vizi, tak mu to samozřejmě nevadí, ba právě naopak. Navíc samozřejmě platí, že domácí hřiště je domácí hřiště !(13.6.2018)

Nemecky nazov: Abschied in der Nacht(5.1.2008)

Nikto nemá právo súdiť konanie druhých, ale každý z má právo na sebaobranu. A každý, kto ubližuje našim najbližším, ubližuje nám. Vďaka tomuto filmu sme opäť o niečo múdrejší.(4.2.2008)

Viděl jsem to v dětství a by l jsem z toho v pořádném šoku (a myslím, že nejedna česká osůbka v době normality taktéž) ! Napjatý a stresovaný až do konce! Možná, když to shlédnu opět, tak dozraji k nějakému širšímu hodnocení, ale nevím, zda není škoda si přeostřit jednu z mých kultovně rozmazaných filmových vzpomínek?! :)(21.10.2009)

Napínavý a atmosferický snímek, který mimo jiné pojednává o podivnosti a křehkosti lidské psychiky..(30.1.2010)

Jeden z najlepších filmov, aké boli kedy natočené...prvýkrat som ho videl ako malý zasroš...zakaždým, keď ho vidím, zamilujem sa do Romy...scéna, keď popíja šampanské pri zoznámení a usmieva sa na doktora v kaviarni, je neskutočná...vždy si vtedy poviem, že krajšiu ženu som nikdy v živote nevidel...a samotný film je na svoju dobu fakt sila...101 %(21.5.2010)

Dost dobře Noiretova životní role. Škoda, že mu taky svého času někdo nenapsal Heroin.(6.12.2010)

Skvělý film, skvělý Noiret. Velmi syrové akční scény, místy opravdu drsné..(19.4.2011)

Zanechalo ma to bohužiaľ chladným a ani prítomnosť šarmantnej Romy Schneider na tom nič nezmenila. Philippe Noiret ako hlavný predstaviteľ nebol natoľko presvedčivým pomstiteľom, hoci jeho pohnútky boli viac ako zrejmé.(1.2.2012)

Zvláštní snímek. Na jedné straně skutečně uvěřitelné propojení Noireta a Schneiderové, následná chladnokrevná pomsta v hollywoodském stylu, která je důkazem Noiretovi obrovké herecké velikosti. Na druhé straně ale bohužel přílišné použití flashbacků, které dělají film rozvleklejším, než by si zasloužil. Ovšem co mě upoutalo, kromě hereckého extempore hlavního protagonisty, je propojení celkové atmosféry filmu a zajímavé hudby.(15.5.2012)

Sice od poloviny filmu to zavání trapně akční amerikou, ale i tak PŘÁL BYCH VŠEM CO VYCHVALUJÍ HABERMANŮV MLÝN A ŠPINÍ ČECHY, ABY SE JIM STALO TO CO HLAVNÍMU HRDINOVI V TOMTO FILMU, A ABY SE NA TEN DĚS MUSELI DÍVAT, PROTOŽE JINAK NIKDY NEPOCHOPÍ CO BYL FAŠIZMUS A KDO JSOU NĚMCI. a NA PRVNÍM MÍSTĚ BY MĚL BÝT TEN ZAPRODANÝ ŠPINAVEC CO HO NATOČIL KDYŽ FAŠISTY TAK RÁD OBHAJUJE. Není to sice až tak komentář k tomuto dobrému francouzskému filmu, ale když vidím u jiných národů jejich národní hrdost a u nás, hlavně u mladých generací , tu sprostou zaprodanost jak nás i sebe ochotně prodají jak nejsprostější šlapky z E55, tak bych jim to opravdu přál.(20.7.2012)

Vražda dítěte je vždycky šokující. K tomu znásilnění a upalení ženy. Všechno natočeno velice sugestivně. Kdo by se po tomhle nechtěl pomstít. Oko za oko a svět bude slepý tady nemá žádnou váhu, protože tady se za krev platí krví. Stará puška je plná flashbacků, které v pravidelných intervalech umocňují motivaci hrdiny pomstít se. Nedokázal jsem se ztotožnit s Phillippem Noiretem, který mi přišel na tuto roli až příliš uťáplý a nevýrazný. Nevěřil jsem, že by toho všeho byl schopen. Třeba takový Lino Ventura by byl podle mě pro tuhle roli skvělý. Romy Schneider je okouzlující, a především díky její přítomnosti jednotlivé útržky vzpomínek děj nějak zvlášť nebrzdí. Stará puška je stále působivá a pomsta je v jejím podání sladká.(3.11.2012)

Oběti této zbraně to cítí jinak, ale pro mě byly scény s plamenometem hodně mrazivé. Zvuk plynu prudce pouštěného do hořáku, na uhel seškvařený člověk… Režisér Robert Enrico servíruje hrůzy konce 2. světové války přímo k divákům do obýváků či kin. Akt pomsty doktora Juliena Dandieua zdůrazňuje drobnými ústřižky vzpomínek na šťastný život s jeho krutě zavražděnou rodinou, jimiž prolíná celé poslední dvě třetiny filmu. Syrovou zvířeckost postav odlehčuje pouze jazzový hudební podklad a nevinně působící Philippe Noiret v hlavní roli. Tyto prvky drží snímek na hraně snesitelnosti, bez nich by se utápěl v bezbřehé brutalitě. Na svojí dobu opravdu výjimečné, naturalistické dílo.(27.9.2013)

"Vražda na tyranu není zločinem!" "Tak do toho, pane doktore, ať Vám žádný nácek neuteče! Máte dost nábojů do kulovnice?"(8.8.2006)

Doktor Dandieu jako doktor smrt?! Jeho cíl? Pomsta! :) Ač to zní otřepaně a nezáživně tak pravý opak je pravdou a Philippe Noiret nám tu servíruje velké drama z období války. Ty flashbackové scény byly jistě účelné, ale mohlo jich být o pár míň a zdůrazněná mohla být spíše přítomnost. Nicméně velmi slušné a zdařilé dílo z francouzké produkce.(10.6.2009)

Strhující, syrový, pomstichtivě nabuzený, možná místy trochu rozvláčný film. 90%(25.6.2009)

Film pro někoho nepřináší nic světoborného. Pakliže tím kreativním soustem není občasně potřebné napovídání potenciálů naší lidskosti, zbabělosti a hrdinství. Byť trochu v idealistickém hávu, ale s garniturou herců z mé oblíbené destinace.(28.3.2010)

Důkaz toho, že silný příběh sám o sobě nestačí a bez vhodné formy vyprávění vyzní poněkud do prázdna. Zvolený způsob vyprávění mi v tomto smínku nesedl, raději bych dala přednost tomu, kdyby byl vyprávěn chronologicky, aby si divák mohl vytvořit vztah k postavám a na konci držel Philippe Noiretovi palce, aby dosáhl své pomsty. Musím ale říci, že scénu s plamenometem si budu pamatovat velmi dlouho. 3 a půl hvězdičky (70%).(12.8.2013)

Noiret se vyznamenal, ježto měl všechny trumfové karty v ruce. Myslím herecké. Postava, kterou hraje, naopak ve chvíli ztratila všechno. Následně ztratí veškeré zábrany, aby tuto ztrátu pomstila. Krutý a neúprosný vhled do agónie hnusné II. světové války ve Francii viděné přes brýle venkovského chirurga, který se rozhodl za pomoci starého dobrého sekaného olova a brokovnice vyhladit jednotku SS. Viděl jsem poprvé v kině coby pubescent a po mnoha desetiletích znovu. Zážitek zůstává.(15.9.2015)

Flashbacky opravdu působí poněkud samoučelně, některé film spíše vycpávají a prodlužují. Jinak výborné válečné drama o pomstě, které se odehrává ve stísněném prostředí starého zámku a to dodává snímku nezapomenutelnou atmosféru společně se skvělím hereckým výkonem Philippa Noireta.(8.7.2003)

Philipa Noireta znám většinou z intelektuálních a charakterních rolí a proto jsem těžko rozdýchával jeho přeměnu ve chladnokrevného likvidátora, mstícího brutální vyvraždění své rodiny. Jenže musím říci, že ta proměna byla dokonalá a já si ji až do konce filmu vychutnával plnými doušky. Asi nejlepší byla postupná proměna arogantních nácků ve vyklepané poseroutky. Celkově se mi film zdál jako lepší průměr, ale Noiret ho svým výkonem hodně vytáhl.(5.3.2009)

Tradiční akční film pojatý velice netradičně.Naprosto úzkostná atmosféra spojená se sžitím se sympatickou hlavní postavou v podání skvělého Noireta společně s na tu dobu až naturalistickými akčními scénami dává dohromady opravdu vynikající film.(22.12.2009)

Perfektní Philippe Noiret prolézá katakomby vlastního hradu a rafinovaně popravuje nácky, kteří mu předtím zničili život. Dokonalé je závěrečné dějství bitvy. Zoufalý führer nevěřícně hledí do zrcadla, které se podivně chvěje, prohýbá a roztavuje, aby vzápětí pohlédl do hlavně plamenometu.(29.4.2012)

V mnohých okamžicích silné dílo. Ale příliš často jsem si řekl, že tohle by ten obtloustlej páprda nikdy nemohl zvládnout. Prostřihy do minulosti nabourávají tempo a Němci mají sice na helmách napsáno, že jsou z ss, ale chovají se jako parta amatérů z domobrany.(3.11.2012)

Sympatické drama s jednoduchým námětem. Pohled na vyvražděnou milovanou rodinu a následná rekonstrukce tragédie v mysli pana doktora - to byly nejsilnější momenty celého snímku. Následná pomsta neměla takové "grády", které bych v podobných případech očekával, avšak i tenhle "umírněný" styl měl něco do sebe..(31.7.2013)

Když jsem to viděl poprvé silně mě to zaujalo!!!(12.11.2016)

Mám rád filmy o pomstě, ale Stará puška je na mě příliš melodramatická. Mohl si zavzpomínat na svoji nádhernou ženu, ale nemusel na ni myslet desetkrát- to nebylo nutný, resp. mně coby divákovi by to stačilo jednou, maximálně dvakrát. Taky by se mi ten zuřivec víc líbil bez kravaty. Neznám chlapa, kterej by si ji na tuhle misi nesundal. Taky jsem nepobral, že ho tam příslušníci francouzské domobrany dál nechali úřadovat samotnýho, když už ho tam jednou objevili. Viděl jsem řadu mnohem lepších filmů z období druhé světové války, mimo jiné i české provenience.(10.6.2018)

Nepříliš originální pointa, ale jinak zajímavý film stojící na P. Noiretovi. Měl jsem obavu, jak bude podána jeho pomsta, ale dopadlo to velice slušně.(1.7.2018)

Stary film, ktery neztratil nic ze sve poutavosti a je mu pres ctyricet. Philipe Noiret naprosto skvely. Nic neni prehnane, vsemu se da verit, ze to tak skutecne bylo. Zadna hra na hrdiny. Zkratka evropsky film tak, jako ho zname.(7.9.2018)

Protiválečný film nemusí vždycky začínat vyloděním v Normandii. Pro mne je Stará puška na špici. Tak strašné a krásné zároveň.(21.2.2008)

Bol to silný zážitok za socializmu vidieť tento film v televízii, dnes mi vadí schematické znázornenie zla: opíjajúci sa a všetko ničiaci Nemci, pritom by mali byť v strehu pri svojom ústupe, neschopnosť sa lepšie zorganizovať a zneškodniť jedného "partizána" a to ani nehovorím o pokuse jedného Nemca chytiť Noireta živého.(8.12.2009)

Uvedený film ma dodnes mrazí , vynikajúce výkony hlavých protagonistov a jeden z elity filmov za socíku v kine. Bolestne vykreslená brutalita vojny a dôsledkov každého chorého izmu vrátane socializmu, ktorý neznáša ľahkosť bytia, krásu sveta a voľnosť duše...(4.5.2011)

Dětskýma očima viděno před lety v televizi jsem byl doopravdy napnutý a vyděšený, dnes byl účinek poloviční, což nijak nesnižuje kvalitu snímku. Pozvolna se seznamujeme s hlavními popstavami, lyrický a výrazný hudební motiv záměrně kontrastuje s brutalitou ustupujících německých jednotek, a záverečné zúčtování je výborné. Nicméně poslední věta fimu, co se to vlastně stalo?, je i mou otázkou...(12.12.2011)

Dobrý film,který vás mírně uvede do jednoduchého děje,kde hlavním bodem je pomsta.Doktor kterému nacisti zavraždí rodinu,tak bere spravedlnost do svých rukou.Je poznat že i když si filmaři vystačili z jednoduchými rovnicemi,tak film neztrácí na síle a napětí.Ba právě naopak,napětí se tak stupnuje k zoufalému a zuřivému činu doktora Dandieua.Scény msty jsou občas proloženy vzpomínkami a flashbacky s tak krutě a odporně ztracenou rodinou,tak jak to dokázali za války jen hnusní nacisti!(20.11.2012)

Zajímavý film s atmosférou,kterou umí jen frantíci.Film ve kterém mě oslovil Noiret,ale i krásná Romy.Film působí velice opravdově a neměl jsem vůbec problém tomu všemu uvěřit.Skvělé.(7.2.2013)

Co k tomu dodat? Tohle není trapný akční film. Tohle je... no, proč psát? Citlivý člověk to pochopí a vůl zůstane volem.(16.2.2013)

Nemohla jsem brečet a vlastně jsem necítila vůbec žádné emoce během celého filmu - zvláštně smutný film.(8.9.2013)

No jo, to byly ještě doby, kdy se před kamerou mohly pohybovat neoblečené děti, kdy jít na film bylo něco víc, než sednout do multikina, otevřít pytlík popkornů a prochroustat se k závěrečným titulkům... Je to můj oblíbený válečný film, kde je válka upozaděna a jde více o jednotlivé postavičky a jejich příběhy. Co je výjimečné je, jak hercům sedly jejich role.. takhle se to má dělat, vy trapáčtí hollywoodští kovbojové. Pět hvězd, protože v tomhle filmu budete věřit každému herci jeho příběh na 110%.(1.12.2014)

Už je to minimálně 15 let, co jsem tento film viděla a dodnes nemohu zapomenout na některé scény. Velmi silný film o mstě, která je v tomto případě na místě a nikdo nevěří, že jí bude Philippe Noiret schopen...(14.6.2016)

Francouzský venkov,konec války a ujíždějící němci,ale............ten fim jsem viděl v 15 letech a dodnes ho mám v paměti,scéna s plamenometem atd.na tu dobu hodně realistický natočené akční scény,pro mě i po tolika letech zase jeden velký filmový zážitek .....(31.10.2017)

Viděl jsem před několika lety a pořád si to pamatuju... a to u mě něco znamená:-)(4.2.2018)

Kultový film. Skvela réžia, scenár, výprava, výborné herecké výkony. Veľmi citlivý a pôsobivý príbeh, kultivovane a reálne prevedený. Veľký klad z minulosti, kedy vedeli bez pomoci vyspelej techniky vytvoriť hodnotné nestarnúce diela, jednoduchým umom, talentom a nefalšovaným umením. Rozhodne sa dá na to pozerať do nemoty.(10.6.2018)

Klasika, která sice už taky trochu stárne (krev je krásně červená), ale samozřejmě pořád to je výstavní kousek. Ten šok, co Noiret musel zahrát, se jen tak nevidí. Výborné kulisy a trochu artové pojetí dělají ze staré pušky trochu horor ve stylu Panna a netvor.(11.6.2018)

Netradiční válečné drama, 75%.(11.6.2018)

Na svou dobu neobyčejně "hustý" film, který mi v dětství byl jakýmsi "Rambem před Rambem". A na rozdíl od mnohých funguje i dnes (až na ony tolikrát zmiňované flashbacky). Noiret je v pro něj hodně zvláštní roli překvapivě přesvědčivý.(16.6.2018)

Krásné a smutné. Flashbacky zdůrazňují kontrast mezi štěstím a totálním zoufalstvím. Válka je svině (o lidech nemluvě). Noiret skvělý. Když na konci začala zase hrát ta veselá rozverná hudba, byla jsem úplně rozebraná. Zařazuji mezi své filmy, které jsou úžasné, ale už je nechci nikdy v životě vidět.(18.6.2018)

Zajímavý námět, ale vcelku nudné zpracování.(23.9.2003)

Pomsta. Pomsta zoufalého člověka, který zjišťuje, že mu nacisti vyvraždili rodinu. Sugestivní, silně realistické protiválečné drama s excelentním výkonem mstitele Philippe Noireta.(10.8.2009)

Philippe Noiret jako doktor Julien Dandieu rozhodně není typem, který by po vzoru Johna Ramba vlétl mezi jednotku ostřílených esesáků a všechny je pozabíjel. Obyčejný lékař, který nikdy nebyl prototyp hrdiny a právě proto je jeho chladnokrevnost při vypořádávání se s vrahy svojí ženy a dcerky překvapivá až mrazivá. Čeho všeho je člověk pod nátlakem okolností schopen? Zajímavá je i paralela proměny lékaře, jehož posláním je léčit, v nelítostného mstitele s jediným cílem - zabít.(26.1.2010)

Moje hodnocení je značně ovlivněné tím, že jsem film poprvé viděla včera. Určitě na svou dobu to musel být super film, ale mě přišel spíš značně naivní.(13.6.2011)

Neskutečně dobrý film, v podání nejlepších Francouzkých herců. Z mého pohledu se jedná o jakýsi vyvražďovací postup, se spojením velké a tragické války. Námět je prostý, ale dokonalý: Doktor jede za rodinou na chatu, ale když přijede všichni jsou pobiti. Otec si vezme svojí milovanou starou pušku, a začne masakr. Vyvraždí na oplátku všechny německé vojáky těmi nejhoršími způsoby jaké existují. Ve filmů bylo i méně dialogů, tím pádem film nebyl tak "ukecaný". Pouze závěr se mi nezdál zas tak působivý. Ale celkově je film naprosto výborný. Z nějakých scén se mi opravdu udělalo špatně od žaludku, ale to nemluvím o Brandead - živí mrtví : ) Ovšem chápu ty, kterým se film nelíbí, protože já jsem naladěn na tyhle filmy hodně a nevadí mi. Výborný scénář. 95%(3.4.2012)

Ze zarytýho pacifisty po pomstychtivou mašinu na smrt, zcela uvěřitelnou formou. A Já souhlasím-Zabij ty náckovsky svině!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(24.11.2012)

Pojďme si ulovit nějakého nácka... Jedno z nejlepších válečných dramat všech dob...(6.2.2016)

Co všetko odhodlany človek ktory tuži po pomste dokaže s jednou starou puškou.Len škoda tych flashbackov,bolo ich až priliš a niekedy boli priliš dlhe.Ale inak fajn film o tom že aj pacifista môže vziat do ruk zbran.Silne a miestami dost drsne.(12.6.2018)

Já vlastně nemám, co bych film vytknul a tak dávám max. Herecké výkony jsou výborné. Hlavně je nutné pochválit hlavního hrdinu, který vypadá přesně tak, jak od tohoto filmu očekáváme. Tedy jako obyčejný chlapík, který se hodlá mstít. I prožitá hrůza je vypointovaná dokonale, o čemž svědčí úplně poslední scéna filmu. Tedy rovněž něco autentického a uvěřitelného. Samotný děj, ač je protknut vzpomínkami, je napínavý a samotné retrospektivní pohledy rovněž dávají smysl. Hudba je asi taková, jaká se ke snímku hodí. Ve své hrůze i kráse vlastně úplně obyčejná. Je to výborný film a další důkaz o mistrovském francouzském filmovém umění let dávných, které současné Francii citelně chybí.(14.6.2018)

Skvely film. Emocie - smutok, pomsta nenavist. Klasika.(15.6.2018)

Stara dobra francouzska skola. Film, jaky se dneska netoci.(21.6.2018)

Stará, dobrá francouzská kinematografie...V 60. a 70. letech kralovala v čs. kinech, když zpoza oceánu jsme toho mohli vidět opravdu málo. U mě kraloval Gerard Philippe, Jean Marais, Jean Gabin, Fernandel, Bourvil, Louis de Funes, Belmondo, Alain Delon aj. Filmy jako Kapitán Fracasse, Hrbáč, Tři mušketýři jsem viděl nespočetkrát. Stará puška patří mezi nejlepší francouzské filmy. Vždycky mě ten příběh dojme a přinutí k zamyšlení. Jaké jsou hranice lidské tragédie a co vše může člověk udělat pro pomstu. Jak žít dál bez těch, které jsme milovali. Noiret skvělý. Chtěl bych vědět, co si o všem kolem německého sadismu myslela Romy Schneider. Ta, jejíž matka byla oblíbenkyní Hitlera a Goebelse. Ta, kterou největší zrůda v dějinách lidstva hladila na Berghofu po vláskách.(24.6.2018)

S určitou nadsázkou je to taková kombinace Wolfensteina a červené knihovny. Dost mi vadila ta melodramatičnost a patos, který tahal za vlasy. Noiret je každopádně skvělý, plytký scénář svým herectvím do značné míry zachraňuje. Šablonovití "zlí" esesáci jsou nudní a nevěrohodní. Noiret tak nemá důstojného protihráče a v podstatě se jen utápí v sebelítosti ve filmu vyjádřované otravnými flashbacky. O válečných zvěrstvech a vypořádávání se s nimi dle mého názoru mnohem lépe vyprávi například takové Oběti války.(12.7.2018)