Stará puška

Vengeance One by One

The Last Straw

Válečný / Thriller / Drama

Francie / Západní Německo, 1975, 100 min

Zase jsem čekala něco převratného už podle obsazení krásnou a schopnou Romy Schneider...Což o to Romy byla skvělá, ale hlavní hrdina Julien Dandieu(Phillippe Noiret) byl na facku. Představte si, že chcete zachránit vaši rodinu a pošlete ji na venkov zatímco vy pracujete. Pak vás najednou napadne jet se za nima podívat a najdete je se zbytkem vesnice kde máte "chatičku" ve stylu nějákého sídla králů v kaluži krve. Normální člověk by se zhroutil a nebo se hned mstil. Jenže hlavní hrdina se snaží co nejvíce prodlužovat děj aby zaplácal 100 nekonečných a zbytečně dlouhých minut filmu. Svíjí se s kapesníkem v ústech a dvě hodiny kouká na německé vojáky...Já být na jeho místě je už dávno všechny postřílím. No vzhledem k pár akčním minutám ke kterým jsme se dobírali více než 80 minut filmu a díky Romy dávám 3/5. Zase cosi průměrného co pořád retrospektivně vrací děj až ani nevíte o co GO..A hlavně ty oblíbené začáteční a koncové stejné scény za to by mě šlak trefil.(8.12.2012)

na svou dobu hodně těžká nálož násilí, akce a hlavně emocí, pro mě osobně jeden z nejlepších filmů o pomstě ever(8.8.2018)

Philippe Noiret ve své životní roli mstícího se doktora. To se musí vidět.(10.9.2008)

Pomsta je krutá a nikam nevedoucí. Maloměstská nemocnice s maloměstským doktorem v okupované Francii. Doktor pošle ženu a dceru na venkov do rozpadlé tvrze. Do bezpečí... Bohužel Němci jsou jiného názoru a vyvraždí vesnici, a zabijí doktorovi ženu i dceru. Doktor se pomstí... Takhle podané to vypadá velice dobře, pravda je ale taková, že kromě vynikajícího výkonu Philippe Noireta film příliš nenabízí. Potenciální akční a dramatický závěr je neustále rozbíjen flashbacky, které zřejmě mají zobrazovat doktorův duševní stav a neustále jej pobízet k pomstě, ale ono to ruší. Jen ruší, nic jiného.(4.11.2010)

Čistých a spravedlivých pět hvězd!! Já osobně jsem velmi rád, že jsem konečně zjistil, kdo byl předlohou pro Ramba. Ano byl to Philippe Noiret v roli Doktora Dandieu, který v těžké chvíli sebere zbytky hlavně psychických sil a postaví se přesile, ve stylu zrada - pomsta, nebo oko za oko, zub za zub. Po svém činu ovšem zjisťuje, že život milovaných mu to nevrátí, ba co naopak, velmi riskoval ten svůj. Film se výborně rozvíjí a graduje, nestojí pouze na skvělém hereckém výkonu Noireta, ale využívá veškerých svých možností. Velmi zdařile a citlivě se používají flashbacky, perfektní je také muzika a postupné budování husté atmosféry. Určitě doporučuji film vidět, protože obsahuje nezapomenutelné scény, které číní samotný film nezapomenutelným. Starou pušku si budu pamatovat do smrti.(3.5.2011)

Francouzský lékař se z humanisty změní v po odvetě bažícího Ramba kosícího nácky na zámečku v horách, Zní to jako hrozná blbost, že? Ale ono to funguje, hlavně díky mistrnému výkonu Philippa Noireta. Jen ty flashbacky jsou hlavně v závěru docela rozplizlé a filmu ubírají na tempu.(8.10.2013)

Rozdíl mezi americkými filmy o křivdě a následné pomstě a tímto filmem je především v tom, že americká společnost neprošla peklem "první" a "druhé" světové války - když tak jenom okrajově - takže některé jejich prezentace / Rambo apod, / jim prostě nežeru. Film Stará puška je tvrdá realita, krásně natočená a realizovaná výbornými herci, kterým jsem uvěřil jejich zoufalství a z toho vyplývajíci pomstu.(1.10.2009)

Trošičku, ale naozaj len trošičku mi vadili tie časté flashbacky, ktoré trochu brzdili dej.(13.11.2007)

Príbehy o pomste milujem. P.Noiret je typický looser, ktorý po strate najbližších zobral spravodlivosť do vlastnch rúk, pričom využil znalosť domáceho prostredia. Krásna Romy Schnyder a typickí blonďaví Nemci len dokreslili túto drámu do očakávaného konca.(19.7.2009)

První hodinu se nic moc neděje, ale pak Philipe Noiret rozjede poměrně slušné porotináckovské inferno. Nebýt těch retrospektivních prostřihů, předu jako kočka. 80%(12.2.2011)

Vyrazí člověku dech. Syrové a intenzivní.(3.11.2012)

Dokonalý příběh o lékaři, který se pomstí za hrůzy druhé světové války němcům. Špičkové podání a nadčasový příběh v ještě lepších kulisách.(10.11.2013)

• RedDuck

Ta premisa kdy chirurg s bříškem vezme do ruky zbraň je hodně slibná. Bohužel je to příliš sentimentální, vkládání množství tklivých flashbacků prakticky zrušilo jakékoliv napětí či radost z dobré akce.(17.6.2018)

Film z okupované Francie odehrávající se převážně na starém hradě, kde P.Noiret mstí hroznou smrt své mladé ženy.Napínavý příběh z II.světové války s mou oblíbenou Romy Schneiderovou.(15.1.2003)

Bezpochyby inspirováno masakrem v Oradour-sur-Glane viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Oradour-sur-Glane(6.1.2010)

Pravda, zavraždění rodiny doktora Dandieua je dost šokující a poměrně působivé, velmi mě zaujala i scéna se zrcadlem na konci filmu, jinak si ale myslím, že je tady tento film docela nadhodnocen. Scénář je totiž ten nejklasičtější, jaký si jen dovedete představit - pomsta za smrt svých nejbližších, tentokrát zasazená do Němci okupované Francie. Chyběl mi tam nějaký ten moment překvalení, něco čím by se film odlišoval od spousty jiných (flashbacky za odlišovací prvek rozhodně nepovažuji), vždyť toto téma bylo již tolikrát zpracováno.....Zkrátka TOP snímek to v žádném případě není, ale i tak jsem rád, že jsem ho viděl (už jen za ty dvě scény jmenované na začátku).(3.11.2011)

Privítal by som remake.80%(15.3.2012)

Moc smutný (scéna se zabitím manželky a dcery) a taky moc dlouhý...(10.12.2012)

pro me byl nejlepsi ten dialog s kamosem chirurgem v aute na konci filmu. vserikajici. 4*(11.6.2018)

Kolik už bylo natočených filmů o pomstě? Tento je v mých očích jeden z nejlepších. Nádherné exteriéry, dvě časové linie, které se navzájem prolínají. Vzpomínky doktora Dandieu nejen že dávají možnost odpočinout si od napínavé akčí řežby, ale odkrývají retrospektivně soukromý život šťastného páru, čímž mnohé osvětlují. Bez nich by byl film jen velmi dobrým akčňákem. Akční část filmu je syrová, úmrtí nacistů originální a připravují půdu pro finální scénu se zrcadlem. Noiret jako doktor Dandieu je dokonalý a v jeho pomstě mu nemůžete nefandit, Romy Schneiderová je kouzelná. Úvodní a závěrečná scéna na kolech s nádhernou hudbou je takovou třešničkou na dortu tohoto vynikajícího filmu.(25.1.2009)

Nemohu jinak než 5* za silný zážitek pokaždé, když film vidím, nemám ani trochu slitování pro vojáky...(9.6.2009)