Nařčení

Zaměstnankyně fast-foodové restaurace Becky je v práci a snaží se zvládnout další náročnou směnu, když tu zavolá muž, který se představí jako policista a chce mluvit s její manažerkou Sandrou. Podle něj Becky okradla jednoho zákazníka... Becky a Sandra nejsou zrovna kamarádky. Sandra je manažerka fast-foodové restaurace ve středních letech a teenagerka Becky je pokladní, která vážně potřebuje práci. Jednoho velice rušného dne (příliš mnoho hostů a příliš málo slaniny) zavolá policista, který obviní Becky, že ukradla zákazníkovi nějaké peníze z peněženky, což ona vehementně odmítá. Sandra, pod vlivem své manažerské zodpovědnosti, zadrží Becky v souladu s policistovým rozkazem. Rozjíždí se noční můra, kde se stírají hranice legality a rozumu. (oficiální text distributora)

PierrevanH

Lol, tak snímek je natočen věrně podle skutečnosti, což dokládá reálné video na youtube. Nepochopim jednání těch lidí, nedozírná hloupost prostě. ()

Terzeus

Compliance je dokonalý a nepriestrelný argumentačný film k tvrdeniu, že mnoho ČSFD užívateľov filmy proste nechápe alebo sa na ne pozerá len cez jeden špecificky zakomplexovaný uhol pohľadu a síce, že vo všetkom hľadajú len to či je to nelogické alebo či to je klišé. Teraz sa jedná o ten prvý prípad. A ako je už jasné, ČSFD užívatelia s pár výnimkami sú skrátka nekritický a film vnímajú len príliš subjektívne, viditeľne aj bez širších vedomostí o filme ako umení a jeho rôznorodosti, širokosti a hlavne účelu. A celé to je o tom, že niektorí skrátka nepochopili účel. Film sa snaží verne ukázať to, že ľudská psychika obyčajných ľudí môže byť ohnutá a ľudia dokážu spraviť mnoho vecí, nad ktorými by za normálnych okolností ani nepremýšľali. Argumenty, že je to stupídne a nelogické môžem rozprášiť viacerými (a pozor!) aj vedeckými tvrdeniami. Stačí sa pozrieť na Stanfordský experiment. Zdanlivo neškodná psychologická "hra" sa skončila doslova vo vymývaní mozgov. A Compliance robí rovnakú prácu, parádnymi hereckými výkonmi odzbrojuje, absurdnosťou a zároveň psychologickým terorom celej situácie zasahuje a jednoducho som pri ňom cítil skazené, zlé emócie z toho, čo vidím. A to bol účel, ako som vravel, poukázať na krehkosť ľudskej psychiky v úžasnej dramaturgii a špičkovom herectve. 90% PS: U filmov občas pomôže ak od nich nikdy nič neočakávate a necháte sa viesť tým, čo sa vám snažia povedať a akým spôsobom to robia. Compliance svoj účel zvládol brilantne. PS 2: Škoda, že nie je možnosť vidieť ho na plátne. ()

Lukyn007

Slušný psycho. Nakonec to zachrání starej sympaťák, kterýmu to nějak smrdí...aspoň že tak. Vážně dobrej film. 75% ()

manonfire

Člověk by řekl, že ani tak debilní národ, jako je ten za velkou louží, nedisponuje (a to dokonce ani v pozicích poskoků z McDonaldu) takovou reprezentací lidové debility, která by byla tak snadno zmanipulovatelná. Film sám o sobě průměrný. 60% ()

Lukoboss

Předem upozorňuju na to, že jsem si o incidentu z reálu přečetl až po filmu. I přesto, jsem ale cca po 10min věděl, o co půjde. Ne proto, že bych byl génius, ale proto, že to přímo prýštilo do očí. A tam jsem si začal říkat ne, ne, ne a ne! Otázek by mohly padat desítky. To fakt nikomu nepřišlo divný, jak se týpek na druhé straně telefonu chová a co říká? Proč oběť taky na vše kývla? Ani mezi sebou si to neřekli? Proč policie pořád nejela? Je toto standardní postup? Když kočka ukradne prachy, strčí si je do..? Je to normální? Nepřišlo manažerce zvláštní, že vlastně jen slyšela v telefonu "ona kradla" a hned na všechno kývla, i když sama řekla, že s touto osobou nikdy nebyl problém? Je v pořádku, aby manažerka zavolala dva borce mimo firmu, aby postupně hlídali nahou holku? To ji tam nemohla prostě jenom zamknout? A proč třeba nezavěsili a nepočkali na příjezd policie? Řešila by policie krádež pár dolarů takovým způsobem a tak intenzivně? No asi ne, spíš by tam přijeli, bloncku sbalili a jeli na stanici, ne! A to se pak dočtete, že celý toto v reálu trvalo 3,5hod! To jako fakt? A furt nikdo nic? Jako by ani neuměli říct svůj názor celou dobu. To asi musela být nejhloupější sebranka lidí v historii. A prej jenom poslouchali autoritu. Bože, v USA je fakt asi možný všechno. Nepochopím.. Aspoň, že ta herečka byla pěkná. Jinak mám rád filmy ála Telefonní budka, ale ne takhle. To určitě ne.. ()

Hanys_

Hodně nepříjemný film. Krutý vtip, který se stal dalším "Experimentem". Krásná ukázka toho, že lidi si od autorit nechají líbit vše (a vlastně nad tím ani moc nepřemýšlejí). Argumenty místních "kritiků" o mizerném scénáři a nepravděpodobném chování postav celkem rychle smete ze stolu fakt, že tohle je podle pravdivých událostí. 6.5/10 ()

HArna

Tenhle film mě rozhodně nepohoršuje, mám s ním jinej problém. NUDA! Od začátku do konce.....nuda, nuda, nuda ()

conejo

Haha. Nemůžu uvěřit tomu, že se tolik lidí nechá tak snadno zmanipulovat. Dobře natočený film, výborní herci, i když hlavně výpověď o skutečných událostech, které kdyby nebyly podle skutečné události, ale jenom ve filmu, byly by za hranicí šílenosti a neuvěřitelnosti. ***/**** ()

Zero_Signal

Dokonalá óda na tú pravú, nefalšovanú ľudskú stupiditu! Všimnite si, ako nespomínam konkrétne Američanov, pretože takí idioti sa fakticky nájdu všade. Áno, postavy vo filme sa správajú vyslovene DEMENTNE, ale takto sa to naozaj stalo, a nie raz. Preto komentáre typu "odpad! Také správanie nemôžem tolerovať!" mi prídu vcelku bezpredmetné, kedže film je zinscenovanie skutočnej udalosti, aj so správaním. Čo sa týka filmu, natočené je to pekne, technicky zdatné, a napadlo iba mňa, že "single-take" scéna, kde manažérka ide odniesť veci do auta a vráti sa naspäť do reštaurácie sa nápadne podobá na scénu z Reservoir Dogs, kde Mr. Blonde si ide do auta po kanister benzínu??? :) A ešte spomeniem, že sa mi náramne páčil epilóg filmu! Tu si už dovolím spomenúť Ameriku, lebo ten epilóg krásne vystihol ich mentalitu - po incidente sa idú súdiť s celou fast food korporáciou, lebo nemala dosť jasne napísané varovania pred žartovnými telefonátmi! :))))))))))))))))))))))) A neslobodno zabudnúť talk show, kde manažérka zapiera svoju vinu v tomto perfektnom incidente, a strúha zo seba zmanipulovanú obeť jedna radosť. No proste šupa! S kľudným svedomím dávam 4*, v neposlednom rade aj pre prsia Dreamy Walker ;) ()

sona123

Docela zajímavé film a děsivý v tom, že je natočen podle skutečných událostí. Začíná to velmi nenápadně a kam až to dojde, zůstává rozum stát. Vím, známe to ze všech těch experimentů (Stanfordský, Milgramův apod.), přesto bych naivně čekala, že toto se stát - alespoň ne dojít až tak daleko - nemůže....a stalo se. Co se týče filmu, rozhodně stojí za shlédnutí, je natočen kvalitně, za málo peněz hodně muziky a mít to věhlasného režiséra a velkou reklamu, docela klidně to mohl být pořádný trhák. PS. Tak si tu pročítám zdejší komentáře a jsem zděšená...jak je možné, že je tolik uživatelů pohoršeno "hloupostí" aktérů filmu? Copak jsme opravdu tak málo vzdělaní? Tady nejde o hloupost, ale poslušnost, konformitu. A ta je v nás všech. Takoví jsme všichni, nejde o "blbou americkou krávu", jak tu zaznívá. A já si můžu jen přát, ať se do škol dostane více informací o tom, jaké experimenty na tomto poli proběhly, co všechno je již z naší psychiky probádáno, protože pokud budeme vědět, že něco takového je v nás všech, pokud si i tuto stránku připustíme, jen tak být může podobných pochybení méně (úžasný je telefonát Vana, který volá kamarádovi - udělal jsem něco špatného...až pak mu to došlo...ale došlo). ()

Tred2

Film samotný je udělaný téměř perfektně. Jeho hlavní slabina ale tkví v podstatě samé, tedy námětu. Když sleduji podobné záležitosti, ať už filmově nebo v podobě zpravodajství, pokaždé mě dostane co všechno jsou lidi schopní udělat pod vlivem manipulace. A právě to je problém - i přesto, že se jedná o snímek natočený podle skutečných událostí, pro mě osobně je to tak neuvěřitelné, že to nejsem schopný překousnout. Nedokážu si představit sebe v takovéto situaci jako jednu z hlavních postav filmu, nevím jestli je to americká mentalita co je naprosto šílená nebo už to tak v dnešním světě je normální. Ta celá situace při sledování mě dost znepokojovala a to svojí logikou a tak jsem měl trošku problém s ochotou vnímat film. Faktem zůstavá, že je to technicky i herecky dobře vypiplané a tak přimhouřím oči a zaokrouhlím na 4. ()

Flagg

Vyčítat filmu dle skutečné události (které se navíc drží přesně) stupidní chování postav je poněkud zvláštní. Problém je jinde. Tenhle incident jsem znal už z dřívějška, několilkrát jsem o něm četl, takže mě nemělo co překvapit (a ani nepřekvapilo), spíš mě zajímalo, jak si s tím tvůrci poradí. Zpracování je v pohodě, herci jsou relativně přesvědčiví, ale snímek prostě nenabízí nic navíc. Je to průměr, který ničím nevybočuje z řady, prostě neurazí, ale ani nenadchne. Slabší 3*, a zájemcům o tenhle film doporučuju nezjišťovat si o ději nic dopředu, jinak ztrácí jeho sledování smysl. PS: Zdejším pseudopsychologům bych doporučil si něco přečíst o stanfordském nebo Milgramově experimentu. ()

phoebe79

Výborně natočený a výborně zahraný. Polemizovat o tom, jak by se kdo zachoval či nikoliv ...je mi to fuk. Nenudila jsem se ani vteřinu. ()

mourinho

Velmi rozporuplný snímek o do nebe volající lidské hlouposti, který než přinést nějaké to varovné poselství má tendence soudného diváka spíše pěkně nasrat. Je těžké uvěřit, že něco takového vzniklo na základě skutečných, regulérně prokázaných událostí a chápu, přestože je film docela přesvědčivě zahraný, že může mít řada lidí problém takový příběh vůbec přijmout. Já se přikláním k argumentům uživatelů J*A*S*M a Flipnic, byť i mě chvílemi zůstával rozum stát nad tím, kam až dokáže lidská blbost zajít. Nepředstavitelné, ale věřím. ()

AngelG

Já nevim, sice tvůrci tvrdí, že se to skutečně odehrálo a to i několikrát, ale mě to prostě příjde všechno tak absurdní, že přece není možné, aby to bylo skutečně proveditelné.. přece každému zdravému jedinci by po pár chvílích a po věcech, co po nich "pán policajt" chtěl došlo, že je tam asi něco špatně ne.. prostě se mi tomu moc nechce věřit, že by tohle mohlo zajít tak daleko.. ()

Deever

Budiž, dejme tomu, že se nějaký takový příběh skutečně stal. Určitě u toho ale ti nebozí servírovači burgerů nevedli tak strašně kostrbaté a skrz naskrz nevěrohodné dialogy. A zcela určitě byla posloupnost tragických událostí mnohem přirozenější a uvěřitelnější, než v téhle tuctově natočené superlevné slabotě. Zbytek dojmů na Filmovnýku. ()

Charlie84 odpad!

O čem tohle proboha bylo? Mám úchylku na prostředí supermarketů (Clerks, Paycheck, ...), tak jsem dal Compliance šanci. A taky proto, že jsem na jméno filmu narazil v článku vedle Martyrs a Srpskeho filmu jako na jeden z nejzneklidňujícnějších (jak se to sakra řekne normálně?) snímků současnosti. Inu, svým způsobem to platí...zneklidněný jsem řádně...mohl bych dát jednu hvězdu za to, že mi Compliance právě rozšířila slovní zásobu o jedno neexistující slovo, ale těžko to brát jako pozitivum...takže šup tam s ním! ()

Pekisan

Ok, je tam ten faktor, ze sa to naozaj stalo a dievatko mi je luto, ale ten isty faktor z toho robi takmer frasku a scenku z humoristickej relacie ako nenatocit porno v praci. Mozete sa ohanat psychologickymi teoriami o sile autorit, ale ja to skor vidim na politiku strachu v USA. Na SVK, ked poviete slecne, ze ukradla peniaze a nech sa vyzlecie, aby ich nasli, lebo tak chce ujo na mobile, tak sa nevyzlecie....lebo minimalne vie, ze nic neukradla. No mozno by sa aj vyzliekla ak ste jej sympaticky, ale to uz sa vraciam k tomu pornu. Aj by som dal par vtipov na temu vitazov Darwinovej ceny, ale pracujem na sebe a empatia je momentalne velka vec. Inak samotny film nie je zly, ale bez toho ducha skutocnej udalosti by to bolo o triedu menej. To a velmi sympaticka Dreama Walker. ()