Hvězda severu

• Francie

L'Étoile du Nord

Krimi / Drama

Francie, 1982, 124 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $781,151Tržby Celosvetovo $-(7.10.2009)

• honajz

Protože novela Nocležník česky nevyšla, těžko porovnat s předlohou, nakolik co bylo výmyslem tvůrců filmu, a co měl Simenon v předloze. Osobně si myslím, že všechny ty scény "Ne fašismu", vojáci, statečná obrana, jsou dodatečně dopsané, protože Francouzi si pořád nějak musí honit své ego, že vlastně proti tomu Hitlerovi bojovali, a ne že ho s plnou parádou pozvali a podvolili se mu zcela dobrovolně a rádi. Inu, Francouzi jsou - pokud jde Německo - stále nepoučitelní. Ale k filmu. Pan režisér se s ničím nepáře. Nabízí divákovi nějaké výseky, útržky dialogů, chvilku jednu scénu tady, podruhé jinde. Takže na nějakou drobnokresbu nezbývá čas. Nebýt hereckých schopností hlavně Simone Signoret, která pohledem řekne vše, co si myslí o vlastní dceři, těžko se divák do příběhu dostává. Navíc film mate tělem a i když se zpočátku zdá, že půjde o nějaké exotické dobrodružství nebo posléze vztah dvou lidí na pokraji společnosti, byť každý jinak, nebo dokonce že to bude o vyšetřování nějaké vraždy, nakonec se z toho stane konverzační drama u stolu, kde se postupně odhalují životy a motivy dvou lidí, kteří přišli o iluze. A málo platné, Noiret na psychologickou postavu nemá, hraje svou tragickou postavičku pořád jako komedianta. Je tady pár hezkých exteriérů (asi tři), ale to je asi tak vše. Celkově mne film hodně zklamal - jak tím, že kašle zvysoka na diváka a honí si umělecké triko a také pošramocenou národní identitu (a tuším to získalo pár cen, nejspíše pro oba důvody), tak celkovou roztříštěností i ne vždy dobře zvolenými herci.(20.4.2019)

Já jsem teda čekal, že to bude nějaký krimi, kde se bude pátrat po pachateli vraždy, ale ono se tam akorát většinu času kecá u stolu. Ze začátku jsem byl trochu zklamanej, ale postupně mě to nějak vtáhlo do děje a celkem se zájmem jsem to dokoukal. Lepší 3 hvězdy.(23.1.2019)

U detektivky podvědomě očekávám napětí. Hvězda severu plyne pomalým tempem, je okouzlující díky obsazení a krásné scenérii.(23.1.2019)

Tohle nebude nejlepší adaptace předlohy Georgese Simeona. Film zvedají herecké výkony Simone Signoret a Philippe Noireta, což se už nedá tak úplně říci o režii, která nedokáže vytáhnout ze scénáře maximum. Granier-Deferre staví diváka do role hodně nezúčastněného pozorovatele, jako kdyby divák byl pro něj jen nevýznamný černohorský student stojící na staré fotografii v balonovém plášti druhý zleva se jménem Stojan Jakotyč. Produkce: Sara Films (21.1.2019)