Hvězda severu

L'Étoile du Nord

Krimi / Drama

Francie, 1982, 124 min

• honajz

Protože novela Nocležník česky nevyšla, těžko porovnat s předlohou, nakolik co bylo výmyslem tvůrců filmu, a co měl Simenon v předloze. Osobně si myslím, že všechny ty scény "Ne fašismu", vojáci, statečná obrana, jsou dodatečně dopsané, protože Francouzi si pořád nějak musí honit své ego, že vlastně proti tomu Hitlerovi bojovali, a ne že ho s plnou parádou pozvali a podvolili se mu zcela dobrovolně a rádi. Inu, Francouzi jsou - pokud jde Německo - stále nepoučitelní. Ale k filmu. Pan režisér se s ničím nepáře. Nabízí divákovi nějaké výseky, útržky dialogů, chvilku jednu scénu tady, podruhé jinde. Takže na nějakou drobnokresbu nezbývá čas. Nebýt hereckých schopností hlavně Simone Signoret, která pohledem řekne vše, co si myslí o vlastní dceři, těžko se divák do příběhu dostává. Navíc film mate tělem a i když se zpočátku zdá, že půjde o nějaké exotické dobrodružství nebo posléze vztah dvou lidí na pokraji společnosti, byť každý jinak, nebo dokonce že to bude o vyšetřování nějaké vraždy, nakonec se z toho stane konverzační drama u stolu, kde se postupně odhalují životy a motivy dvou lidí, kteří přišli o iluze. A málo platné, Noiret na psychologickou postavu nemá, hraje svou tragickou postavičku pořád jako komedianta. Je tady pár hezkých exteriérů (asi tři), ale to je asi tak vše. Celkově mne film hodně zklamal - jak tím, že kašle zvysoka na diváka a honí si umělecké triko a také pošramocenou národní identitu (a tuším to získalo pár cen, nejspíše pro oba důvody), tak celkovou roztříštěností i ne vždy dobře zvolenými herci.(20.4.2019)

To asi pan CernyEt sledoval Zlo pod sluncem, a nejake tie kriminalky, ktore sa odohravali vo valu, a taxa spolu so skveou Simone Signoret rozhodol natocit nieco na ten sposob. Spolus reziserom Granier -Deferrom úHeroin, Utonuti Zakazano/ natocili len priemrnu kriminalku, akych jestvuju tucty ... fakt nic vynimocne. Ten vlak jazdil na drahe Pariz - Amsterdam, do toho sa priplietlo vysetrovanie vrazdy - proste nudny, tuctovy nament, kde sa nic vyznamne neudeje. Dialogy tiez nic moc, nijak ma to nenadchlo ...... sivy sedivy priemer aj po takmer 40 rokoch : 50 %(17.7.2019)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $781,151Tržby Celosvetovo $-(7.10.2009)

Tohle nebude nejlepší adaptace předlohy Georgese Simeona. Film zvedají herecké výkony Simone Signoret a Philippe Noireta, což se už nedá tak úplně říci o režii, která nedokáže vytáhnout ze scénáře maximum. Granier-Deferre staví diváka do role hodně nezúčastněného pozorovatele, jako kdyby divák byl pro něj jen nevýznamný černohorský student stojící na staré fotografii v balonovém plášti druhý zleva se jménem Stojan Jakotyč. Produkce: Sara Films (21.1.2019)

Já jsem teda čekal, že to bude nějaký krimi, kde se bude pátrat po pachateli vraždy, ale ono se tam akorát většinu času kecá u stolu. Ze začátku jsem byl trochu zklamanej, ale postupně mě to nějak vtáhlo do děje a celkem se zájmem jsem to dokoukal. Lepší 3 hvězdy.(23.1.2019)