Křidýlko nebo stehýnko

Krídelko alebo stehienko?

The Wing and the Thigh

Komedie

Francie, 1976, 104 min

Louis de Funés se po infarktu a následné tříleté pauze vrátil ve velkém stylu (dokonce mi tady přijde, že ty zdravotní patálie ani na něm nejsou poznat). Asi můj nejoblíbenější film s velmistrem francouzské komedie, a to si třeba vysoce cením Velkého flámu či Četníků. Navíc si k sobě vybral schopného parťáka - ač s Coluchem nikdy předtím ani potom nespolupracoval, zde jim to spolu klapalo (i když Richard coby pobočník by byl zajímavější). K tomu ještě připočítejte chytlavou Cosmovu hudbu a lahůdku v podobě záverečné scény - dostala mě, i když mi byl koncept již znám. Moc rozdílů mezi Louisovými filmy nedělám, ale zde musím učinit výjimku a dát pět hvězd, které zůstávají i po již pátém shlédnutí (16.8.2009).(3.12.2008)

Když budu upřímný, tak nejlepší byla první část filmu. Převlékací schopnosti Ch. Duchemina jsou přímo brilantní! Ať už Funès zahrál starou dámu, nebo amerického turistu, vždy to bylo s grácií a naprostou brilantností. Pak ale přišli scény s jeho synem a do bezchybného humoru se nám vmísil cirkus. Ačkoli chápu příběhový význam, docela dost dobře nerozumím, proč to pan Zidi nějak lépe nezaonačil. A proč roli Gérarda nedostal někdo více nadaný pro tento žánr. A scéna s továrnou na jídlo mě také zrovna dvakrát neoslovila. Tomuto snímku za mě uděluji čtyři hvězdy, ale jsou to slabší čtyři. Méně nedám asi i z úcty ke stárnoucí filmové hvězdě a mistru komedie, panu L. de Funèsovi.(4.3.2014)

"Kde tu máte toalety?" "Na konci chodby. Řiďte se podle much." Je to fakt sranda... Funés s dabingem FF naprosto geniální, jako vždy. Opět jeho šílené eskapády, převleky a... no prostě sranda. Ono nemá cenu to nějak přehnaně opěvovat, ono se to musí vidět. Jako ke konci to trošičku upadne, ale kvalitu to stejně má.(19.11.2010)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů s francouzským géniem komedie Louisem de Funésem. Jeho první film po infarktu, který prodělal po snímku Dobrodružství rabína Jákoby, ale opět je to starý dorbý Louis jakého ho známe. Spoustu gagů, eskapád a cholerických výstupů de Funése. Pokud máte alespoň trochu rádi humor, tak by vám tento snímek neměl uniknout......(16.9.2007)

Ze začátku tomu Louis de Funés nevěřil, ale když se poprvé s Coluchem potkali na place padli si ihned do oka a natočili spolu jednu z nejlepších komedií jedné velké éry. Samotný Funés již v té době prodělal infarkt, po kterém lékaři nevěřili, že ještě bude moci točit filmy a nakonec se zadařilo a jeho první film po infarktu se stal velice úspěšným i přesto, že on sám hrál naprosto jinak a přesto tak zábavně jako v jeho předešlých filmech. --- Tvařte se jako kdybych Vám chtěl zvýšit gáži. - Óóó děkuji pane řediteli - Jakoby se stalo(21.1.2007)

• - Coluche (Gérard Duchemin) prosadil do filmu sám Louis de Funès. (Mackin)

• - Coluche (Gérard Duchemin) ve filmu jezdí vozidlem AMC Pacer X z roku 1975 (JohnSmith)

• - Film získal v Německu v roce 1978 cenu Goldene Leinwand. (Cucina_Rc)