Křidýlko nebo stehýnko

Krídelko alebo stehienko?

The Wing and the Thigh

Komedie

Francie, 1976, 104 min

Kontrolor průvodce po restauracích a hospodách má velmi důležitou práci, kde musí ochutnávat vše, aby mohl udělit hvězdičky. Potřebuje trochu té lsti, maskování a testovací načiní. Jenže jeho syn, kteý má pokračovat v jeho šlépějích to tak nevidí. Komedie o jídle, kde si sice dělají srandu z umělého jídla jako nadsázku, ale dnes to tak pomalu je.(31.12.2009)

Naprosto skvělá věcička na odreagování a uklidnění. Funés, i když po nemoci, je naprosto skvělý. Troufám si tvrdit, že jedna z jeho nejlepších věcí umocněná skvělým dabingem. 201502029854/10037 **** a půl!!!//////Souhlas s mým starším komentem. Vskutku mistrovské dílko! Od polovičky nebo tak nějak se mi zdá, že to trošku pozbylo šťávu, ale tento film mohu klidně i každý druhý rok znovu a znovu. Pan Funes je skvělý.(27.2.2015)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů s francouzským géniem komedie Louisem de Funésem. Jeho první film po infarktu, který prodělal po snímku Dobrodružství rabína Jákoby, ale opět je to starý dorbý Louis jakého ho známe. Spoustu gagů, eskapád a cholerických výstupů de Funése. Pokud máte alespoň trochu rádi humor, tak by vám tento snímek neměl uniknout......(16.9.2007)

Samozřejmě celý film senzačně vede Louis de Funés.Jeho různé obličeje a vykulené oči se umí vytvarovat do takových xichtů že jsem to ještě u nikoho neviděl nebo ještě možná u Jima Carreyho.Tento film je jeden z těch nejlepších v kterých měl tu možnost si zahrát hlavní roli.Scénář jsem jak si ani nepostřehl.Řekl bych že takoví ten červený standart na který jsme u Funése zvyklí takže hezké 4*(24.3.2015)

Začnu někde jinde. V roce 1973 Louis de Funés a Gérard Oury natočili nejúspěšnější film svých kariér - Dobrodružství rabína Jákoba, kde zobrazili problém vztahů mezi Židy a Araby. Po ohromném úspěchu se rozhodli jít ještě dál. Chtěli natočit jakéhosi nového Diktátora, film s názvem Krokodýl. Pro Louise de Funése to měl být dost fyzicky náročný výkon: měl řídit tank, potápět se do mrazivé řeky, přežít několik atentátů, prostě role svým způsobem spíš "belmondovská". Proto odložil natáčení nového Četníka, po dlouhých letech skončil vystupování ve hře Oskar, odřekl vystupování v Moliérově Zdravém nemocném a odmítl film Claudea Zidiho Merci Patron, ve kterém se měl setkat s autory stejnojmenné písně, populárními Les Charlots. Jenže pak Louise potkal infarkt a s náročným Krokodýlem se musel rozloučit. Claude Zidi mu nabídl další scénář, Křidýlko nebo stehýnko, a to už souhlasil i kvůli tomu, že jeho mladším partnerem měl být Pierre Richard, kterého Louis obdivoval. Richard ovšem točil Hračku a tak nemohl. Louis si tedy náhradu vybral sám - Coluche, milovníka recese (chtěl například kandidovat na prezidenta Francie), který tehdy ještě neměl moc filmových zkušeností. Vzniklo však mezi nimi velké přátelství a Funés si začal dělat legraci i ze svého infarktu. Výsledkem všeho je poslední film Louise de Funése s plným nárokem na 5*.(21.1.2007)

• - Coluche (Gérard Duchemin) prosadil do filmu sám Louis de Funès. (Mackin)

• - Zhruba v 23. minúte filmu, keď je Charles Duchemin (Louis de Funès) na kontrole vo vidieckej reštaurácii L'Auberge de la Truite a čašník (Pierre Forget) mu donesie jedlo, položí mu tanier s jedlom na iný tanier. V krátkom prestrihu o pár sekúnd neskôr si môžeme všimnúť, že taniere nie sú položené na sebe, ale vedľa seba. Potom keď Duchemin ide odobrať vzorky, tak taniere sú opäť položené na sebe. Jedlo na tanieri sa nedá identifikovať, ale vyzerá ako paradajky. Pár z nich si zoberie ako vzorku a ostatné vyhodí do kvetináča za ním. V ďalšom prestrihu, keď mu spadne lampa do taniera, už má zrazu na tanieri kus pečeného mäsa, ktoré ale predtým na tanieri nebolo. (AxelWers)

• - Coluche (Gérard Duchemin) ve filmu jezdí vozidlem AMC Pacer X z roku 1975 (JohnSmith)