Co den dluží noci

• Francie

Ce que le jour doit à la nuit

What the Day Owes the Night

Drama / Romantický

Francie, 2012, 162 min

Bože, Bože.. Nora Arnezeder je přenádherná. Jonas udělal životní chybu, když ji tak vehementně odmítal. Představte si, že taková nádherná, chytrá a oddaná žena Vás s pláčem prosí, aby jste prožili budoucnost společně a vy ji neustále odmítáte i přes skutečnost, že ji milujete. Vidíte jak prožívá život s někým jiným, vidíte, jak žijete bez sebe a že nejste ani jeden šťastný. Krásný příběh.(19.12.2013)

co bych filmu vytknul, byla trochu přestřelená stopáž, příběh začal být zajímavý až v Jonasově dospělosti. Pak se odehrává příběh velké životní lásky, která má ale jednu zcela zásadní překážku. Osobně si neumím představit, že bych reagoval jako Jonas a potlačoval bych v sobě city k holce, kterou bych miloval. To bych udělal cokoliv pro to, abych ji svou lásku dal najevo a nekoukal bych na následky. Jonas zvolil opačnou cestu. Všechno se to dělo v době bouřlivých změn v Alžírsku. Celkově bych hodnotil film dost vysoko, příběh Jonase, Emilie a jejich přátel byl opravdu poutavý. Navíc Nora Amezeder byla fakt krásná(16.11.2013)

I přes dlouhou stopáž se mi tento příběh o nenaplněné lásce moc líbil. Díky dějové pestrosti, setkávání obou zamilovaných v různých obdobích, politickým nepokojům a dalším zlomům, dokáže diváka udržet v pozornosti až do konce. I když tušíme, stejně jsme zvědaví, jak to s nimi dopadne, protože jejich láska byla nedotknutá a proto zůstala čistá a to je na tom krásné.(12.5.2018)

Na první pohled přeslazený plakát, divný název a šílená stopáž. To nejsou úplně důvody, proč si francouzský film pustit. Ale když už to uděláte, nedostanete díky bohu sladký americký koláč, ale spíš střízlivý francouzský quiche. Dlouhá stopáž spolu s pomalým tempem jsou tady naprosto oprávněně, pořád to totiž není klasická romantika, ale spíše milostný příběh zasazený na politické pozadí, které do děje promlouvá místy dost významným způsobem. A to se mi líbilo, film dostal nový rozměr. Ani úvod s malým Jonasem není úplně zbytečný a celkem hezky ukazuje kulturu Alžírska tomu, kdo tam nikdy nebyl... Časové skoky jsou citlivé a přehledné, což pomáhá ke kontinuitě celého vyprávění. Nora Arnezeder je nejen ve své první (vlastně druhé) scéně v baru neuvěřitelně nádherná a fakt se hlavnímu hrdinovi budete divit, proč jednal tak, jak jednal a proč slíbil to, co slíbil. Protože když vás miluje krásná, milá a chytrá slečna, co si sakra přát víc? Jasně, postupem času se oba hlavní hrdinové začnou chovat trošku sobecky a především Emilie zavařila Jonasovi v partě úplně zbytečně, ale jako celek to dává smysl. A jak už jsem řekl, politické pozadí tomu dává hodně zajímavý náboj a v podstatě to vylučuje klasickou sladkou romantiku se vším všudy. Zkrátka se mi to líbilo, dal bych 4 hvězdičky nejen za krásnou Noru, ale i vykreslení rozdílů mezi Francouzi a Alžířany...(7.8.2017)

Přesně film dle mého gusta. Nechala jsem si den na promyšlení než napíšu hodnocení, ale vlastně se nic nezměnilo. Původně jsem film pustila náhodou a chtěla ho mít jen jako kulisu k ostatním věcem. Nešlo to. Film mě vtáhl do děje a už jsem se od něj nedokázala zvednout. A přesně to, dámy a pánové, od takového filmu očekávám.(15.4.2014)