Donšajni

Komedie / Hudební

Česko, 2013, 102 min

Jiří Menzel

Jaromír Šofr

Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Ivana Chýlková, Jiřina Jirásková, Lucie Juránková, Anna Klamo, Jan Mikušek, Jiří Hájek, Emílie Řezáčová, Jan Jiráň, Marie Málková, Jan Hnyk, Václav Kopta, Andrea Vavrušová, Eva Josefíková, Martina Kociánová, Emma Smetana, Jiří Plachý ml., Jiří Maria Sieber, Jaromír Hanzlík, Václav Jílek, Martin Davídek, Stanislav Hýbler, Michal Hajdů, Tereza Antony, Jaroslav Milfajt, Simona Vrbická, Arnošt Goldflam, Gabriela Partyšová, Taťána Kuchařová, Eva Novotná, Edita Viskotová, Jana Wallingerová, Lucie Silkenová, Markéta Panská, Liana Sass, Andrea Krausová, Marian Mičjar, Světlana Patáková Boučková, Hana Císařová, Jan Drnek, Radim Hladík ml., Julie Skládalová, Rudolf Mašata, Richard Mašata, Bára Fleischhansová, Emma Karpeles, Vojta Vovesný, Františka Koptová, Jana Koptová, Filip Loffelmann, Anna Peclová, Karel Smeykal, Romana Belešová, Patricie Kožlejová, Radek Kašpar, Petr Ptáček, Lukáš Šulc, Martha Olšrová, Petra Leligdonová, Tereza Prejzková, Alžběta Šípková, Adéla Šimanová, Anna Fouani, Veronika Kohoutová, Josef Brindzák, Tomáš Bartůněk, Václav Cikánek, Radek Krejčí, Ivana Lotterová, Petr Sovič, Marek Krásný, Bedřich Bohuslav, Aleš Horálek, Jiří Žaloudek, Jana Vaněčková, Edita Skřivánková, Jiří Zlatohlávek, Jiří Ševčík, Miroslav Kopta, Aleš Cihlář, Josef Škrleta, Rudolf Hejl, Lukáš Oudys
  • ghatos

Pane Menzele díky!!! Mé mamce jste prodloužil život o pět let. Dostala takový záchvat smíchu ze zoufalosti a u toho prohlásila: "nikdy jsem v životě neviděla větší sračku a to ani za komunistů!" Oficiálně vyhlásila Donšajny za nejhorší snímek svého života. Sledovat intelektuální stařeckou demenci v kombinaci s operou, ve které pan režisér účtuje se svým profesním/osobním životem, bilancuje své "vznešené" donšajnovství (pozor neplést s donchuanstvím - to jsou kurevníci), aktuální kulturní primitivismus, politickou korupci nebo českou omezenost....na to Jirko nemáš. Jsi starý pán, co řeší svou nepotřebnost, komplexy, sexualitu, vztahy. Nikoho to nezajímá - raději rozdávej peníze a ulehni navždy do svého uměleckého hrobu. Já -97%, mamka -100%...Septik!(26.2.2014)

• PinokKio

"Dobrý film musí končit svatbou!" Pane Menzel, fandíte si. Dobrý je totiž za tři, kdežto Donšajni sotva za jednu a to ještě dost uslintanou hvězdičku. Chápu, že ke stáru láska prochází žaludem, ale příště prosím raději při přemýšlení ruce na deku, ať se za váš další film nemusím stydět, obzvlášť pokud ho některý ignorant opětovně bude mít chuť nominovat na Oscara ..(1.2.2014)

• Matty

Jiří Menzel je starý chlípník (fantazírující o tom, jak ochotně se mladé holky nechávají ohmatávat vyžilými donchuány), která má rád zoom a ženy s velkými prsy, nikoli modernu. Budiž. Musel o tom ale vzniknout nevkusný, nevtipný a nesoustředěný celovečerní film? Kontakt s přítomností se omezuje na rezignované konstatování „tak takhle to u nás chodí“ poté, co je protagonistovi před očima odcizeno auto. Zkrátka, všechno je zlé (vinou komunistů a privatizace), svět se řítí do záhuby a my s tím nic nenaděláme. Tedy, let’s fuck! Jedinou charakteristikou ženských postav pod 40 je frivolnost – každá z nich se bez zábran a dlouhého otálení vyspí s postarším, necharismatickým a neperspektivním divadelním režisérem. Jediná výraznější starší ženská postava je duševně nemocná (např. bezdůvodně ukradne a nabourá auto zapojené do probíhající bankovní loupeže), což je ale podle filmu v pořádku a ženy po přechodu se takhle asi běžně chovají. Vypravěčsky je film nekonzistentní tím, jak nahodile mění perspektivy, míru vědění a sebe-uvědomělosti (nekoncepčně využívané promluvy do kamery jsou samoúčelnou snahou dodat filmu moderní výraz). Dramaturgická impotence filmu se projevuje tím, že jakkoli dlouho se něco děje, nakonec se z hlediska vyprávění stejně nic nestane. Většina (!) scén by mohla být vystřižena bez dopadu na hlavní dějovou linii, neboť nic nezapříčiňují a nepodmiňují, nijak nepřispívají k vývoji příběhu. Humor se dělá z toho, že někdo narazí hlavou do trámu nebo mu rupne v zádech. Pokud má film naopak zvážnět, musí zákonitě někdo zemřít – jiný důvod k serióznosti se nepřipouští. Shovívavě dokážu na tuhle oplzlou obhajobu čumendy pohlížet jedině jako na náhražku pohlavního aktu v pozdním věku, kdy už to holt moc nejde. Očividně totiž opravdu jde o film vzniklý z pouhé potřeby NĚCO zplodit. 10% Zajímavé komentáře: Tetsuo, Emzet, Martin741(17.11.2014)

• abenino

Na Donšajny jsem šel do kina a vůbec jsem se nedíval předem o čem film je a jaké má hodnocení. Řekl jsem si, režíruje to Jiří Menzel, bude to fajn. A jak to dopadlo? Z kina jsem po necelé hodině odešel, což jsem udělal poprvé a doufám i naposled, protože zastávám pravidlo, že pokud už na něco do kina jdu, tak to shlédnu celé, ale tady to opravdu nešlo. Tento film je jeden velký omyl. Přes to mu dám jednu hvězdu, i když je to pouze kvůli kvalitním hercům, kteří se této šaškárny účastnili.(6.10.2013)

Nevím co má pan Menzel měkčí - jestli mozek nebo přirození. Někde jsem slyšel, že muž se tak nějak kolem čtyřicítky vystříká, a pak už má i jiné zájmy než kozy, zadky a sexuální narážky (mně ještě 40 nebylo, takže mě se to netýká). Ne tak velikáni čs. filmové tvorby. Zkrátka už mi to nepřijde vtipné, když celá pointa filmu spočívá v neukojení. Zase je potřeba mu přiznat několik silných scén, a taky to, že jsem se díky zajímavě sestříhaným záběrům ze zkoušek přičichl k opeře Don Giovanni, což by se jinak nestalo ani náhodou.(4.7.2014)

• - Jedná se o první scénář režiséra Jiřího Menzela. (M.B)

• - Pro Jiřího Menzela, který je taktéž autorem námětu a scénáře, je to teprve třetí celověčerní film za posledních 20 let. (gogos)

• - Interiér sokolovny byl natočen v pražském Sokolu Strašnice, který režisér znal z mládí. (Untouchabl)