Donšajni

Komedie / Hudební

Česko, 2013, 102 min

Jiří Menzel

Jaromír Šofr

Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Ivana Chýlková, Jiřina Jirásková, Lucie Juránková, Anna Klamo, Jan Mikušek, Emílie Řezáčová, Jan Jiráň, Marie Málková, Jan Hnyk, Václav Kopta, Andrea Vavrušová, Eva Josefíková, Martina Kociánová, Emma Smetana, Jiří Plachý ml., Jiří Maria Sieber, Jaromír Hanzlík, Václav Jílek, Martin Davídek, Stanislav Hýbler, Michal Hajdů, Tereza Antony, Jaroslav Milfajt, Simona Vrbická, Arnošt Goldflam, Gabriela Partyšová, Taťána Gregor Brzobohatá, Eva Novotná, Edita Viskotová, Jana Wallingerová, Lucie Silkenová, Markéta Panská, Liana Sass, Andrea Krausová, Marian Mičjar, Světlana Patáková Boučková, Hana Císařová, Jan Drnek, Radim Hladík ml., Julie Skládalová, Rudolf Mašata, Richard Mašata, Bára Fleischhansová, Emma Karpeles, Vojta Vovesný, Františka Koptová, Jana Koptová, Filip Loffelmann, Anna Peclová, Karel Smeykal, Romana Belešová, Patricie Kožlejová, Radek Kašpar, Petr Ptáček, Lukáš Šulc, Martha Olšrová, Petra Leligdonová, Tereza Prejzková, Alžběta Šípková, Adéla Šimanová, Anna Fouani, Veronika Kohoutová, Josef Brindzák, Tomáš Bartůněk, Václav Cikánek, Radek Krejčí, Ivana Lotterová, Petr Sovič, Marek Krásný, Bedřich Bohuslav, Aleš Horálek, Jiří Žaloudek, Jana Vaněčková, Edita Skřivánková, Jiří Zlatohlávek, Jiří Ševčík, Miroslav Kopta, Aleš Cihlář, Josef Škrleta, Rudolf Hejl, Lukáš Oudys, Jiří Hájek
  • radektejkal

Je možno něco nerozbaleného hodit rovnou do odpadu? Kolik je na čsfd recenzí a poznámek, snad stovky tisíc. Žádná však na film, který recenzent neviděl. Donšajny (přestože mě literárně zpracované postavy Dona Juana nesmírně zajímají - od Zorilly až po Hankeho) Menzlovy Donšajny jsem neviděl, nechci vidět a nikdy je neuvidím. To si myslím také patří mezi práva filmového diváka.... Ve své (v pořadí druhé) recenzi si stěžuje Enšpígl, že Menzl neplatí v hospodě útratu. Kéž by šlo jen o útratu v hospodě, ale kdo za něj zaplatil peníze vložené do jeho "projektů" v posledních deseti letech. Mezi jeho úspěchy patří bezpochyb Ostře sledované vlaky a Rozmarné léto. Ty vznikly v letech 1966 a 67, v době kdy se všechno dařilo a šlo téměř samo od sebe. Vzhledem k jeho posledním filmům je však třeba se zeptat, jaký měl na nich - jeho režisér - podíl. Že režíroval Neckáře, to je asi jasné. ale jak režíroval Hrušínského a Brodského? Proč se mu režie stále více vymykala z rukou? Nakonec buďme rádi, že se Hrabal nedožil svého "anglického krále" na plátně.(9.3.2014)

• Bigrambo

Jiřího Menzela si nesmírně vážím, protože za svůj život stačil stvořit celou řadu pro mě nezapomenutelných snímků. Ovšem Donšajni se k nim rozhodně nepřidají, ale zařadí se po bok Zlatého dna a Čokoládových čmuchalů, tedy k těm méně povedených kouskům jeho tvorby. Na filmu je vidět, že si pan režisér na stará kolena chtěl udělat radost a natočit si film společně s celou řadou pohledných (nahých) mladých dívek i krásných dam. Ovšem příliš už nebral ohled na diváka, mě osobně totiž příliš nepotěšil. Navíc nejsem ani příznivcem opery a místy mi zpěv až trhal uši. Nechám na Vás, jestli se do tohoto snímku, ať už z jakéhokoliv důvodu, pustíte, ale já se na repete rozhodně nechystám…(31.1.2014)

Nevím co má pan Menzel měkčí - jestli mozek nebo přirození. Někde jsem slyšel, že muž se tak nějak kolem čtyřicítky vystříká, a pak už má i jiné zájmy než kozy, zadky a sexuální narážky (mně ještě 40 nebylo, takže mě se to netýká). Ne tak velikáni čs. filmové tvorby. Zkrátka už mi to nepřijde vtipné, když celá pointa filmu spočívá v neukojení. Zase je potřeba mu přiznat několik silných scén, a taky to, že jsem se díky zajímavě sestříhaným záběrům ze zkoušek přičichl k opeře Don Giovanni, což by se jinak nestalo ani náhodou.(4.7.2014)

• claudel

To mělo být co? Pokus o Kameňák s Micimutrem v opeře? Pokud byl snímek zacílen na filmové a operní fanoušky, tak musel naštvat obě skupiny, nemluvě o té třetí, kam se směle řadím i já, kteří mají rádi oboje. Děj nula, herecké výkony ujdou, sem tam pěkný záběr. Nevím ani, proč nedávám rovnou odpad, nejspíš proto, že mám rád Hartla a Hubu. A propos, tuhle příšernost jsme poslali na Oscary? Pokud to náhodou nějaký porotce viděl, tak má u něj Česká republika utrum na dalších dvacet let.(8.7.2016)

• ghatos

Pane Menzele díky!!! Mé mamce jste prodloužil život o pět let. Dostala takový záchvat smíchu ze zoufalosti a u toho prohlásila: "nikdy jsem v životě neviděla větší sračku a to ani za komunistů!" Oficiálně vyhlásila Donšajny za nejhorší snímek svého života. Sledovat intelektuální stařeckou demenci v kombinaci s operou, ve které pan režisér účtuje se svým profesním/osobním životem, bilancuje své "vznešené" donšajnovství (pozor neplést s donchuanstvím - to jsou kurevníci), aktuální kulturní primitivismus, politickou korupci nebo českou omezenost....na to Jirko nemáš. Jsi starý pán, co řeší svou nepotřebnost, komplexy, sexualitu, vztahy. Nikoho to nezajímá - raději rozdávej peníze a ulehni navždy do svého uměleckého hrobu. Já -97%, mamka -100%...Septik!(26.2.2014)

• - Ve filmu se objeví téměř tisícovka komparzistů. (Olík)

• - Donšajni byl vybrán jako zástupce českého filmu, který se ucházek o Oscara v sekci cizojazyčný film. Původně to měl být Hořící keř (2013), ale nesplnil požadavky kvůli tomu, že byl původně udělán jako tří dílny seriál a později až jako celovečerní film. (Nifgai)

• - Jde o první snímek, na kterém se Jiří Menzel kromě režie podílel i na námětu a scénáři. (Olík)