Film SVĚTÁCI sestává ze tří povídek, které na sebe volně navazují tématicky a také některými společnými osobami. První povídka začíná v roce 1946, kdy je Charles Labergerie kvůli novým legislativním předpisům nucen uzavřít svůj nevěstinec v Paříži. Další dvě povídky se pak s několikaletými odstupy vracejí k osudu červené lucerny zavěšené na budově nevěstince i k osudům některých osob. Zatímco první dvě povídky zabírají zhruba polovinu filmu, druhé polovině dominuje třetí část, podle které nakonec nese název celý film. Třetí povídka je hvězdným vystoupením Louise de Funèse (v roli bohatého podnikatele Léona Haudepina), který v té době díky prvním dílům Četníka a Fantomase získával mezinárodní popularitu.
Satirický povídkový film Světáci je společným dílem dvou slavných režisérů Gillese Grangiera a Georgese Lautnera, na scénáři a dialozích se podílel neméně slavný scénárista Michel Audiard. Dodnes se jedná o příjemnou a zábavnou podívanou, a i když film kromě zmíněného de Funèse ozdobily svými jmény i další herecké hvězdy, u nás není příliš známý. Ve Francii měl film premiéru 28. října 1965. (argenson)

Flego

Červená lucerna ako symbol medzi tromi poviedkami dáva jasne najavo čomu sa venuje snímok. Hoci sa v prvej poviedke končí stará sláva bordelov, v poslednej svitá nádej k lepším časom... Očakávaná rozmarnosť témy je však ubitá dialógmi a humorom ako šafránu. ()

George.Camel

Povídkový film o červené lucerně, která je pojítkem všech třech příběhů. Lákadlem je bezesporu role Louise de Funése, jenže toho uvidíte až v poslední třetině filmu. Ve filmu hrajé celá plejáda znamenitých francouzských herců té doby, včetně mladičké Mireille Darc, která je naprosto neodolatelná a jíž za její roli musíte zbožňovat. Film je černobílý, což mu dodává atmosféru, oplývá šarmem mnoha krásných francouzek a humorem své doby. Doporučuji shlédnout, je krásný. ()

Bernhardiner

Zatím jsem nepřišel na důvod, proč se tento skrytý klenot dosud neobjevil v české distribuci. Jediné vhodné vysvětlení by bylo, že Louis de Funes se ve filmu objevuje pouze v posledních zhruba čtyřiceti minutách a nikoli v celém filmu. První dvě povídky na sebe vlastně nepřímo navazují a postavy, které se nám představí v počátečním příběhu, uvidíme i v části druhé. Abych tu zbytečně neSPOILERoval, budu celkem stručný. V úvodním příběhu šéf nevěstince Bernard Blier, smyslu života zbavený, sundává červenou lucernu a předává ji jedné z pracovnic. Ve druhém příběhu jí je však tato lucerna odcizena. Za tento čin je poté Jean Lefebvre nespravedlivě souzen. Třetí příběh pak s prvními dvěma propojen pouze prostřednictvím červené lucerny. Funés ochrání prostitutku Mireille Darc před policií a vezme si ji domů. V tu chvíli se stává jeho dům čím dál častějším místem návštěv jeho přátel a i dámská společnost se rozroste. Co je na tomhle snímku nejkrásnější? Kromě hereckých výkonů je to výborná atmosféra snímku, podpořená jak černobílým obrazem, tak i zdařilým hudebním dopravodem. Když se na konci první části line z desky oblíbená píseň bordelmamá, začínám i já litovat, že čas červených luceren už dávno zapadl prachem. 100% ()

filmmovier

Film Světáci sestává ze tří povídek... které samozřejmě mají rozdílnou kvalitu, ale naštěstí alespoň vzestupnou. Přiznám se, že z té první si nepamatuju vůbec nic. Ani druhá mně příliš nenadchla, ale i tak byla docela zábavná a sympatická, v hlavní roli s Jeanem Lefebvrem, kterého ale už zase všichni ostatní přehráli. Závěrečná (a nejlepší a naštěstí taky nejdelší) povídka (to nejlepší nakonec, že) už měla v hlavní roli Louise de Funése, který opět předvedl hvězdný a nezapomenutelný výstup. A navrch měla Mireille Darc (opět neskutečně překrásnou a sexy) a velmi sympatickou pointu. U závěrečné povídky jsem se vážně pobavil a popravdě řečeno ten film dost zachránila, jinak je to nic moc. Hvězdička je rozhodně také za neskutečné obsazení - kromě zmíněných jsou tady i Jean Carmet, Bernard Blier či Guy Grosso. Jako doplnění funésovského vzdělání je to fajn, nápad má tenhle film také nosný, povídky se navzájem propojují, ale jako celek je to děsně nezajímavé. Což je škoda. 65%. Ale tu závěrečnou povídku rozhodně doporučuju! ()

Martin741

Slusny poviedkovy film, kde centralnu rolu hra nevestinec, zacina sa to niekedy roku 1946, Louis DeFunes si pre seba ukradol druhu polk ufilmu : 89 % ()