Dovolená na písku

• Švédsko Sällskapsresan eller Finns det svenskt kaffe på grisfesten (více)

Stig-Helmer se chystá na dovolenou na Kanáry, ale napřed musí překonat strach z létání. První z úspěšné řady komedií o tomhle mimořádném hrdinovi. (Netflix)

Willy Kufalt

Nejzajímavější devize této komedie pro mě spočívala v atraktivních cestopisních prvcích. Tomu, kdo měl to štěstí zažít rodinnou dovolenou v exotickém prostředí, může řada situací vyvolat hezké vzpomínky a asociace. A všem může pro oko sloužit pohledné prostředí Kanárských ostrovů. Máme tu strach z létání, ztracený kufr na letišti, zabydlení v hotelu, bazény a slunce, večerní procházky, suvenýry, animátorskou show... přidáme trochu romantiky, velice povrchně rozvíjíme celou řádku postav, pokusíme se občas o zabrousit v jedné scéně do sociální roviny, v jedném dialogu chytře zreflektujeme politickou situaci doma versus v zemi právě navštívené a tváříme se, že máme mnohavrstvý film. Jo, Lasse Åberg možná natočil autorskou komedii, ale měl jsem z něj často spíše dojem tzv. pohlednicového filmu, díky němuž si štáb a herci mohli pracovně udělat krásnou dovolenou a dostali navrch ještě zaplaceno. Párkrát jsem se i dobře zasmál, hlavní postava v podání samotného režiséra mě asi jako jediná občas zaujala, ale několik povedených scén a vtipných nápadů nezáměrně zas vyvážily ty poněkud trapné. Připomíná mi to zábavný kabaret, ve kterém mě jedno z deseti čísel sice hodně nadchlo a další poměrně uspokojilo, ale zbývá stále šest čísel nudných a minimálně i dvě trapné. Komorní tempo během groteskních situací, které mělo všemu dodat osobitou poetiku a chvílemi mi připomínalo skoro až Tatiho Playtime, mi nesedlo. 45% ()