Mosty přes Ibar

• německý

Die Brücke am Ibar

My Beautiful Country

Německo / Srbsko / Chorvatsko, 2012, 88 min

Přemejšlím kdy sem naposledy viděl film z války v Kosovu. Hmm, ať dumám jak dumám, tak asi nikdy před tímhle žádnej. Vlastně toho ani moc o tomhle konfliktu nevím. A to už sem byl dávno na Světě. Film je to ovšem hodně vydařený a taky dost smutný. Žádnej happy end od tohodle fakt nečekej. A to je tam toliká lásky. Musím uznat, že ta srbská herečka se hodně povedla, fakt kočka. Její taneček před hrobem svého manžela, to se jen tak nevidí :o). Vlastně tohle ani nejde brát jako válečnej film, páč se tady vystřelí všehovšudy 10x. Ale tím jak je to posazený na hranice Srbska a Albánie, tak je to hodně vyjímečný. Co sem nerušil, tak že jednotky NATO bombardovali území raketama s uranem, takže když si pak prckové hráli s patrónama, tak umírali :o(.(29.12.2015)

Komorní drama o tom jak náboženství, příslušnost k jednomu etniku udělá ze sousedů a přátel přes jednu noc nepřátele a jak to ovlivňuje životy všech lidí okolo. Tady to je ještě orámované morálním apelem, že bombardovat (NATO) civilisty bombami se špinavým uranem není pěkné. Natočené to bylo hezky, civilně. Emoce nevylézaly moc dotěrně na povrch a člověk měl dost prostoru na to, zapnout vlastní fantazii. Konec byl - vzhledem k tomu, kde se film odehrával, celkem předvídatelný, takže smutný, ale bez zbytečného patosu.(22.12.2014)

pro mě to bylo tak někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Válečné filmy jsou vždy vděčným tématem filmů a generují silné příběhy, protože tu vždy jde o život. Je tu velmi dobře podáno, co s lidmi dělá válka, bohužel v mnoha lidech probouzí jejioch temnou stránku a jen někdo zůstane i dál člověkem. Je to velmi podařený film, jen mi tak nějak přišlo, že vývoj příběhu se dal docela dobře předvidat, víc, než by bylo zdrávo. Rozhodně ale stojí za vidění(6.4.2015)

Příjemná válečná romance ze srbsko-albánského konfliktu, kde místo válečných běsů, najdeme spíš spoustu scén s pozadím krásné přírody. Dva obyčejní, sympatičtí lidé stojící na znesvářených stranách, které osud svedl dohromady, opět jako v mnoha dalších filmech ukazují na nesmyslnost války. Sladký příběh, příjemní dětští hrdinové, tak ted´ už, jak tohle může skončit...(1.12.2016)

Tak ako sa zle žije nad miestami, kde sa jedna pevninská kra podsúva pod druhú, rovnako zle sa žije v miestach, kde sa stretávajú dve náboženstvá, dve etniká a kde je nespočetne veľa bývalý krívd, ktoré pri prvej vhodnej príležitosti vzplanú a generujú krivdy nové. Citlivo a tlmene nakrútená snímka ukazuje obraz problémov ľudí, od ktorých sa zo dňa na deň chce, aby včerajšieho suseda a kamaráta dnes pokladali za svojho úhlavného nepriateľa. Práve to, že tvorcovia netlačili príliš na pílu, dodáva filmu punc autenticity a baranček utekajúci za autobusom je nezabudnuteľným záverom.(20.3.2015)