poster

The Final Programme

 • USA

  The Last Days of Man on Earth

Komedie / Sci-Fi / Drama / Thriller

Velká Británie, 1973, 81 min (Director's cut: 89 min)

Komentáře uživatelů k filmu (2)

 • zelvopyr
  ****

  Velmi zvláštní film, který je sice poměrně prostý stran příběhu, nicméně je vyprávěn úmyslně co nejnepřehledněji s použitím značného množství zcela "zbytečných" prvků. Zpětně nahlíženo, šlo jej odvyprávět za pár minut, stejně jako většinu ostatních mindfucků. Nicméně, navršením těchto zbytečností se povedlo dát příběhu fantastickou nihilistickou příchuť, kterou hezky podtrhla pointa. Film zhruba z těchto důvodu také zaslouženě zapadl :) Jo, a jinak samé klady, dobří herci, chytré až přechytřelé slovní přestřelky, halucinační rekvizity, volné zacházení s časem...(2.7.2014)

 • bierce
  ****

  Zvláštní, téměř zapomenutý snímek podle předlohy new age sf klasika Michaela Moorcocka. I přes poměrně nízký rozpočet disponuje působivou výpravou a hlavně skvělými, psychedelickými kulisami. Právě díky tomuto způsobu vykreslení blízké budoucnosti The Final Programme (aka The Last Days of Man on Earth) připomíná Kubrickův Mechanický pomeranč. S tím má kromě sci-fi motivu a vizuální stránky společnou ještě přítomnost herce Patricka Mageeho. Pokud jde o příběh, The Final Programme je značně odlehčený a rozhodně není tak myšlenkově závažný jako Kubrickův film. Hlavní postava, Jerry Cornelius je v podání Jona Finche kombinací tajného agenta a rockové hvězdy se způsoby anglického lorda. Společně s Miss Brunner, která v průběhu milostných aktů zřejmě pojídá a kompletně absorbuje tělesné schránky svých milenců, pátrá po mikrofilmu zachycujícím cestu ke stvoření nadčlověka, schopného vlastní reprodukce. Finále se odehrává v podzemní nacistické pevnosti a obsahuje mrazivou a zároveň vtipnou pointu, díky které je film trnem v oku příznivcům literární předlohy. Zajímavostí je, že hlavní role byla nabídnuta Micku Jaggerovi, který ji však odmítl, údajně pro přílišnou podivnost. Tohle je myslim nejlepší charakteristika The Final Programme, ale na rozdíl od jiných ''divných'' filmů se na tenhle dobře kouká a hlavně nenudí.(31.3.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace