Ip Man: Poslední boj

Ye wen zhong ji yi zhan

葉問 - 終極一戰

• Hongkong

Yip man jung gik yat jin

• angličtina

Ip Man: The Final Fight

Drama / Životopisný / Akční

Hongkong, 2013, 102 min

• MartinezZ

Krom těch autentických záběrů na konci a vyprávění o sklonku Ip Manova života to bylo naprosto a takřka do detailu shodné s druhým a třetím dílem. Bez invence, bez nápadu. Naprosto zbytečné. Sestříhat všechny dosavadní 4 filmy do dvou by dávalo smysl. Tohle je jen ždímačka nápadů a to má být příští rok další, Uff.(27.7.2013)

S hereckým představitelem hlavního hrdiny Ip Mana (Anthony Wong Chau-Sang) nemám sebemenší problém, protože příběh zachycuje pozdější období jeho života. Snímek začíná v roce 1949, kdy Ip Man opuští Foshan, kde zanechává manželku a vydává se do Hongkongu. V Hongkongu zakládá školu, kde vyučuje Wing Chun, ale neni to nijak výnosné, protože peněz nemá nazbyt... Ve snímku má malou roli Ip Chun (ve skutečnosti syn Ip Mana narozený v roce 1924 ve Foshan, Guangdong, Čína), hraje muže, který volá Ip Mana k důležitému telefonátu. V samotném závěru jsou použity skutečné záběry Ip Mana (narozen 1. 10. 1893 - zemřel 2. 12.1972 ve věku 79 let) jak cvičí na dřevěném panákovi, které natočil jeho syn. Ip Man: The Final Fight (2013) není špatný film, ale čekal jsem větší množství soubojů.(14.7.2013)

• Ceres

Bez debat nejhorší film o Ip Manovi. Amatéřství tohoto filmu se nezapře od prvních záběrů a ty kulisy, proboha!!!! Obsazením Anthonyho Wonga si nezajistil Herman Yau vůbec nic, snad jen to, že mu to moc nejde. Celou dobu jsem se nestačil divit, jak je celé jalové. Scénářem si měl někdo vytřít ......, než to použít na zfilmování. V určité chvíli jsem si už myslel, že z Ip Mana se stane předák odborů xD, no tak příště, protože odpad tomuto paskvilu utekl jen o malinký vlásek.(14.1.2014)

Docela zajímavý příběh ze života mistra bojových umění, který je znám především svým žákem, kterým nebyl nikdo jiný než Bruce Lee. Anthony Wong svým charisma pozdvihuje tuto podívanou na lepší úroveň filmové zábavy. Pokud je snímek autentický a opravdu biografie je to velmi zajímavá podívaná. Posuďte sami...(10.12.2013)

Líbí se mi hlavně, jak se celé sérii daří přecházet mezi jednotlivými dobami. Tento film sleduje Ip Mana v jeho pozdním věku, v době, kdy je již známým učitelem ještě známějšího Bruce Leeho. Ani v tomto filmu se s postavou Bruce nesetkáme, tentokrát vůbec. Přesto se daří vytvořit další dramatický příběh, a to opět příběh spojený s politikou, která do Ip Manova života zasahovala až příliš. Přesto stále mohl dělat to, co chtěl a co miloval. Snímek je v podstatě takovou meditací, je klidnější než ostatní filmy, což je dáno i Ip Manovým věkem. Rozhodně to není akční podívaná, kterou byste možná čekali po předchozích filmech. Když se do toho ale starý muž pustí, stojí to za to. Jen by to možná chtělo trochu jiná témata, než pořád dokola omílat ta samá.(4.1.2014)

• - Ip Manův syn Ip Chun má ve filmu malou cameo roli, hraje majitele obchodu, který volá filmového Ip Mana (Anthony Wong) k důležitému telefonátu. (Rominator)

• - Kredit akčního choreografa sdílí Li Chung Chi a Checkley Sin. (Rominator)

• - V samotném závěru je použit krátký archivní záběr na Ip Mana, cvičícího na dřevěném panákovi, který natočil jeho syn. (Rominator)