Ip Man: Poslední boj

• Hongkong Ye wen zhong ji yi zhan (více)

Flipnic

Každá verze Ip Mana byla špičková, v tom není co řešit. Zatímco v prvním díle jsme viděli poprvé úžasnou choreografii wing-chun v podání výborného a charismatického Donnieho Yena, kterému film vyloženě sedl a on sedl filmu...druhý díl nabídl v podstatě to stejné, jen více mistrů, více soubojů, bohužel i více drátů. Další verze od Hermana Yau o mladém Ip Manovi a z divokého snu vyprodukovaný příběh byl zvládnut perfektně vizuálně, měl řadu soubojů a i když se již jednalo o fantasmagorii, byla to stejně pořád paráda a na souboje se skvěle dívalo. Pak přišlo sucho a dlouho očekávaný projekt s celosvětově dnes již známým Hong Kongským hercem Anthony Wongem, který se proslavil (ne)chvalně známými hororovými eploitations flicky počátkem 90. let v Hong Kongu, předběhl "o pár týdnů" "grand projekt" - The Grandmaster od mistra režiséra Kar-wai Wonga. Tato verze se ostatním námětům vzdálila nejvíce a to zejména zpracováním. Tam kde předešlé kousky vizuálně, hudebně a zvukově končily, tam tento film teprve začíná... Názory se mohou různit, nikomu neberu pohled na těchto již několik verzí, ale The Grandmaster (2013) je přece jen trochu jinde a na vyšším filmovém levlu, než všechny předchozí. Když jsem viděl vizual této zatím poslední verze, až mi bylo Hermana líto a říkal jsem si, že je škoda, že jsem mu na rozpočet, vizuální stránku apod. neposlal pár drobných přes pay pal, když film natáčel. Ani ne tak skok, ale pád dolů a pěkně na držku. Ale o tom film není, jen prostě vizual je ze všech verzí prostě nejhorší. Herman Yau má ale jedno absolutní eso již desítky let a to je také "grandmaster", Pan a Mistr Herec Anthony Wong Chau-Sang!! Jeden z nejlepších herců, jaké osobně znám a nejlepší asijský herec jakého jsem kdy poznal. Schválně si pusťte pár jeho "šokantních" exploitních hnusáren z počátku 90. let ( megakult The Untold Story, Ebola Syndrome, Love to Kill, atd.), kde porcoval muže, ženy a děti do buchtiček, které prodával a nechal pojídat hosty v jeho restauracích, znásilňoval odporným způsobem ženy, mučil, týral, terorizoval, sebepoškozoval se, pil vlastní moč, prokousl si tepnu v zápěstí, ... Hrál ty nejšílenější a nejzvrácenější lidské stvůry, jaké plátno kdy vidělo a ZDE, v tomto filmu, nám předvádí s naprostou GRANDIOZNOSTÍ pravý opak herecké role. Mistr Ip Man je v jeho roli tak neuvěřitelně charismatický, tak klidný a rozvážný, že mě uklidňoval opravdu přímo z obrazovky při sledování filmu. Moc nemluví, ale jední, dvěma slovy či větou dokáže formulovat jasnou pravdu, jádro věci apod. Tak hodný člověk, tak hrdý, tak ... prostě úžasně podaný klaďas, který v nutnosti kdy nejde jinak, zasahuje okamžitě, rychle a brutálně, aby sjednal pořádek. Co mi kazilo ten celkový dojem kromě celkové chudosti na prostředí a herce, tak to byla bohužel choreografie soubojů. Ano, i když Anthony Wong trénoval celý rok wing-chun, ano i když se všichni snaží, prostě je to znát, že ti herci ani Anthony to neumí a že nadání borce Donnieho Yena nikdy mít nebude. Tak jak dobrý je Anthony Wong herec, tak dobrý je Donnie Yen bijec a kdyby se spojili tihle dvá machři do jednoho člověka, je zde absolutní martial arts megastar. Bohužel není a bohužel musím říct přesný opak, než v komentářích k těmto filmům píšu, dokud Wong hraje, je to pohádka, jakmile začne bojovat, není to nic extra. Ale i tak je to dobré, velmi dobré a klobouk dolů před letitým Wongem, ale nebylo to úplně ono ... Každopádně je to film, kde se Herman Yau asi nejvíce přiblížil historické realitě a Ip Mana vykreslil nejvěrohodněji... (scéna s Bruce Leem je hodna ocenění ...) () (méně) (více)

*CARNIFEX*

To, že je tento film omnoho viac o ťažkom živote Ip Mana v dobe obrovskej krízy, než akčných scénach, ešte neznamená, že je tento snímok vyslovene katastrofou, ktorá by svojim predchodcom robila hanbu. Samozrejme, dôležitú rolu-nerolu hrá obsadenie hlavného "hrdinu". Anthony Wong totiž nie je Donnie Yen ... ()

Rominator

S hereckým představitelem hlavního hrdiny Ip Mana (Anthony Wong Chau-Sang) nemám sebemenší problém, protože příběh zachycuje pozdější období jeho života. Snímek začíná v roce 1949, kdy Ip Man opuští Foshan, kde zanechává manželku a vydává se do Hongkongu. V Hongkongu zakládá školu, kde vyučuje Wing Chun, ale neni to nijak výnosné, protože peněz nemá nazbyt... Ve snímku má malou roli Ip Chun (ve skutečnosti syn Ip Mana narozený v roce 1924 ve Foshan, Guangdong, Čína), hraje muže, který volá Ip Mana k důležitému telefonátu. V samotném závěru jsou použity skutečné záběry Ip Mana (narozen 1. 10. 1893 - zemřel 2. 12.1972 ve věku 79 let) jak cvičí na dřevěném panákovi, které natočil jeho syn. Ip Man: The Final Fight (2013) není špatný film, ale čekal jsem větší množství soubojů. ()

Frajer42

Pravdou je, že se více kecá než mydlí. Pomydlí se to opravdu velmi zřídka, ale většinou to stojí za to. Souboje jsou krásně nasnímané a rok 2013 je znát. Velmi mi sednul moderní styl vyprávění, který nevím proč mi hrozně připomínal americké gangsterky, včetně hudby. Wong v hlavní roli velmi vyniká. Tento díl je skutečně fundamentálně odlišný od všech předchozích, ale za sebe musím říct, že jsem tuto změnu spíše uvítal. Cítím se tedy spokojen a už se moc těším na třetího Ipa. ()

predators

Naprosto dokonalé zobrazení nelehkého života Yip Mana v Honk Kongu. Nedostatek financí, poválečná krize, chudoba a hladovění, to byla těžká doba i pro Donnie Yena...moment, co to je tady za dědka?! Donnie Yen byl ušetřen tohoto nudného scénáře a doufám, že pracuje na něčem, kde dojde i na pořádné souboje, jak to jen umí! Protože TO NÁS ZAJÍMÁ! 20% ()

Yoshitsune

Když je teď v kurzu zase pan Ip, tak se nesmí zapomínat na tenhle film. A hned bych začal kriticky, celé to mělo hrozně divný úvod, kde dozvěděli jsme se že Japonci byli strašně zlý svině a že Číňanům po válce v Hon Kongu kradli práci. Následně pan Ip začal učit několik specifických žáků, jejichž míra pro spravedlnost byla obrovská, ale to jim však nebránilo během filmu vyvolávat konflikt a nebo potřebu se s každým prát. Samotní žáci, až na policistu byli klasické nevýrazné postavy, které mi nijak neutkvěly v hlavě, ale ten policista docela ušel, jednak tak měl z těch všech žáků, nejvíc prostoru a taky ho hrál dobrý herec. A tady nasává další problém, postupně se začali objevovat další postavy, konkurenční mistr z vedlejší školy, barová zpěvačka, gangster a jeho poskok, žena pana Ip, syn pana Ip a ke konci i Bruce Lee. Nicméně největším problém tohohle filmu je, že nemá souvislý děj, což by nevadilo viz The Grandmaster, který vyšel ve stejném roce, ale tady je prostě znát že scénárista režisér, nejsou tak dobří a zkušení, jako ti u The Grandmastera a tak se během filmu odehraje hned několik podstatných historických událostí, které sou však trestuhodně odbyty a ve výsledku postrádají význam. Co se týče akce, jako neni špatná, ale až na závěrečnou vybíjenou, je jí tu jednak málo a je hrozně krátká, což je hrozná kombinace. A byť Anthony Wong je dobrý herec a i se na Ip hodí mnohem lépe než Donnie Yen, tak Wong hraje pana Ip tak nějak bez jiskry života, což bych i chápal jelikož měl rakovinu, ale v mnoha dokumentech, kde se oněm vyjadřovali lidé kteří ho znali a nebo s ním byli v kontaktu, tak ho popisovali jako usměvavého a energického, až do své smrti. Takže tenhle film je většinou o tom, jak pan Ip někam příjde něco sní, s někým dá řeč a občas někoho propleskne. A překvapivě posledních dvacet minut, kromě dobré akce, je i slušná filmařská práce a nabízí i to nejlepší z celého filmu a to je boj s rakovinou, se kterou bojoval a bohužel prohrál. Takže kdyby se tvůrci, zaměřili na poslední týdny jeho života, tak by udělali lépe i kdyby to znamenalo, že film bude bez akčních scén, protože takový film by toho mohl víc říct a oslovit tak širší publikum. Takhle je to jenom další film o panu Ip, kde on vlastně moc neni a film tak toho nemá moc co nabídnout a to je škoda. ()

ConanVJ

Další film o legendě Kung-Fu nás zavede k samému konci mistrova života. Ip již nežije se svou manželkou, ale je sám v Hong Kongu, kde opět začíná učit Win Chun. Má nejrůznější žáky, kteří mu všelijak v jeho nelehkém životě pomáhají, ale někdy i pěkně zavaří. Filmek není tak našláplý akcí jako Donnieho filmy, ale když už akce je, tak je hodně dobře provevená. Ip je vyrovnaný starý muž, ale bojovému umění pořád vládne, jak ukáže finále filmu. Herecké obsazení opět povedené. Hudební doprovod také. Za mě pěkný filmek a dávám mu 80% :) ()

MartinezZ

Krom těch autentických záběrů na konci a vyprávění o sklonku Ip Manova života to bylo naprosto a takřka do detailu shodné s druhým a třetím dílem. Bez invence, bez nápadu. Naprosto zbytečné. Sestříhat všechny dosavadní 4 filmy do dvou by dávalo smysl. Tohle je jen ždímačka nápadů a to má být příští rok další, Uff. ()

Ellmariachi

Další z filmů o panu Ip. A opět se jedná o povedený snímek. Pana Ipa potkáváme v poslední kapitole jeho života. Je takový jakého znám z trilogie s Donnie Yenem. To, že tu "má jiný obličej" mi vůbec nevadí. Je to opět ten naprosto vyrovnaný, na všechny hodný a spravedlivý pán. V dnešní době vidět takovou postavu a myslet si, že třeba taková fakt byla je docela fajn. Příběhově tedy sledujeme několik posledních let jeho rozvážných kroků. A jak jinak musíme mu fandit. Akce není moc, ale když na souboje jeden na jednoho přijde, jsou vynikající. Jen finální souboj by si možná zasloužil více epičnosti. Další návštěva do života pana Ipa si zaslouží pozornost podobnou, jako má Donnie Yen a jeho filmy. V komentáři jsem několikrát použil slovo "pán" . A to hlavně proto, že jestli si někdo toto oslovení zaslouží, je to právě Pan Ip. 72 procent. ()

Tony.cs

Méně okázalé, ale hloubkově minimálně stejně dobré, jako Ip Man. Anthony Wong Chau-Sang coby jeden z nejlepších Hong-Kongských herců, dává Mistru Yipovi neodolatelné charisma a drtivé sebeovládání srovnatelné s Donnie Yenem. Akce nebylo moc, ale byla přehledná a velice dobře připravená i natočená. ()

kaylin

Líbí se mi hlavně, jak se celé sérii daří přecházet mezi jednotlivými dobami. Tento film sleduje Ip Mana v jeho pozdním věku, v době, kdy je již známým učitelem ještě známějšího Bruce Leeho. Ani v tomto filmu se s postavou Bruce nesetkáme, tentokrát vůbec. Přesto se daří vytvořit další dramatický příběh, a to opět příběh spojený s politikou, která do Ip Manova života zasahovala až příliš. Přesto stále mohl dělat to, co chtěl a co miloval. Snímek je v podstatě takovou meditací, je klidnější než ostatní filmy, což je dáno i Ip Manovým věkem. Rozhodně to není akční podívaná, kterou byste možná čekali po předchozích filmech. Když se do toho ale starý muž pustí, stojí to za to. Jen by to možná chtělo trochu jiná témata, než pořád dokola omílat ta samá. ()

M.i.k.e

moje první setkání s Ip Manem a dojmy rozpačité.Jakkoli nemám možnost srovnání s předchozími filmy,očekával bych o něco více akce a méně mluvení.Úplná nuda to není,ale mohlo to dopadnout lépe...60% ()

Trustme

On je tu zas! Co bylo na mistru Yipovi tak úžasného, že Čína už netočí nic jiného než o něm? Asi jen to, že potrénoval jistého chlapíka jménem Lee Jun-Fan. Tento film je už prakticky jen opravdu vydojením mistrova života z pohledu na okolní dějiny, postavy a drobnosti, co se snad udály. Pro případné obdivovatele Yip Mana je to tak doplňující příspěvek do komplexního útvaru filmů o něm. Kde varianty s Donnie Yenem tvoří akční, bojovnější představení, zatímco filmy režiséra Hermana Yau a The Grandmaster Kar Wai Wonga patří víc k těm, co ocení pamětníci čínských poválečných dějin. Ip Man: The Final Fight je filmařsky velmi pěkné dílko a možná nejvíce uvěřitelné v rámci života mistra. Co se týče výběru hlavního představitele, tak ani on se nijak nepodobá vizáží reálnému Yip Manovi, ale herecky si poradil Anthony Wong Chau-Sang skvěle s postavou charismatického mistra. Věřím, že v Číně už několikanásobně splnili plán natočit film o Yip Manovi a doufám, že tohle byl už jeho poslední filmový boj. ()

Pump

Docela zajímavý příběh ze života mistra bojových umění, který je znám především svým žákem, kterým nebyl nikdo jiný než Bruce Lee. Anthony Wong svým charisma pozdvihuje tuto podívanou na lepší úroveň filmové zábavy. Pokud je snímek autentický a opravdu biografie je to velmi zajímavá podívaná. Posuďte sami... ()

Ceres

Bez debat nejhorší film o Ip Manovi. Amatéřství tohoto filmu se nezapře od prvních záběrů a ty kulisy, proboha!!!! Obsazením Anthonyho Wonga si nezajistil Herman Yau vůbec nic, snad jen to, že mu to moc nejde. Celou dobu jsem se nestačil divit, jak je celé jalové. Scénářem si měl někdo vytřít ......, než to použít na zfilmování. V určité chvíli jsem si už myslel, že z Ip Mana se stane předák odborů xD, no tak příště, protože odpad tomuto paskvilu utekl jen o malinký vlásek. ()

KoRner

Absolútne nehodiaca sa hudba robí spoločnosť úplne dejovo prázdnemu filmu. Žiadne hrdinské bitky, plno komunistickej propagandy a osobne mne nesympatický Wong z toho robia iba poloprázdny vývar legendy. Ešteže sa to aspoň nesnaží tváriť ako pokračovanie výbornej jednotky. ()

Fordzy

Očividně většina hodnotících očekávala akční nářez.. Já čekal film zaměřující se více na příběh(soubojů je minimum) a staršího Ip Mana skvěle ztvárněného vynikajícím Anthonym Wongem. 71% ()

iXtr3m3

Toto bolo určite najslabšie, ale zato sa herec na skutočného Yip Mana podobal najviac. Nehodnotím to ako sklamanie, aj keď dávam len dve hviezdy, ale jednoducho Donnie je Donnie. Po druhom zhliadnutí dvíha o hviezdu aspoň na tri. ()