Zápisky mladého doktora (TV seriál)

• Česko

Zápisky mladého lékaře

A Young Doctor's Notebook

Drama / Komedie / Historický

Velká Británie, 2012 - 2013, 3 h 3 min (Minutáž: 8x25 min)

Vydařená minisérie s netypickým antihrdinou a hravou výstavbou příběhu, které dominují slovní konfrontace mladého doktora s jeho starší, zkušenější (a pochopitelně též budoucnost znající) verzí. Jon Hamm je božský, Radcliffe celkem ujde. Humor je krásně černý a sledování, jak se s idealistického studenta stává pod tíhou nezvykle brutální praxe typicky cynický doktor nevážící si života, je velmi zábavné. Škoda, že dějová linka působí dost uspěchaně a příliš prostoru nedostanou i ostatní postavy. Mít to v každé sérii těch 6 dílů, bylo by to ideální...(15.10.2015)

Musím říct, že jsem příjemně překvapen. Radcliffe se zbavuje stigmatu Harry Pottera, čemuž pomáhá především konfrontace s jeho starším a cyničtějším já v podání Jona Hamma. Zajímavá je také dějová linka zasazená do roku 1934, protože Bulgakovova knižní předloha končí rokem 1918 (včetně epozidy "Morfium" o příběhu lékaře Poljakova). Minisérie má zajímavou atmosféru, která dle mého docela hezky navozuje stav věcí na ruském venkově, i když je vidět, že scénáristé asi nebyli úplní experti na Rusko a ani moc na Bulgakova. Na druhou stranu je zpracování knihy poměrně slušné, i když je to spíš takový mišmaš příběhů a některé postavy jsou utvořené tak, že v sobě obsahují několik postav z jiných příběhů v knize (např. dr. Bomhard a dr. Poljakov), samozřejmě nakonec s trochu jinými pointami v příbězích atd. Úplný konec je takový zvláštní, ale... proč ne? Jinak to asi uzavřít nemohli. Mohli si ale to "pseudoumění" odpustit a vzít to trochu realističtěji. Bulgakov byl totiž ve svých popiscích realistický až až :) 80% Edit po druhé sérii: rozvíjet dílo geniálního a dávno mrtvého autora je vždy ošemetné a některé "obraty" se imho moc nepovedly (třeba udělat z felčara homosexuála). Na druhou stranu - závěr série je skutečně hezký (tím myslím poslední minutu:)(23.12.2012)

Pilot: Oh no, ta sebeparodická linka mi vůbec nesedla. Celkově je to hodně fajn napůl komediální počin (spíš ze tří čtvrtin), nestrávil jsem ale bohužel lékařovu neznalost základních medicínských postupů a krvavé fatality těsně po složení zkoušek. VÍM, že to mělo být funny - kammený obličej mi přeci jen občas povolil. Radcliffe výborný plus už si konečně musím sehnat ty Mad Men.(5.1.2013)

Křečovité. Ta vážnější linka okolo přeměny z naivky v totálního cynika se závislostí na krku funguje vlastně velmi dobře. Bohužel ta humorná hrát příliš nefunguje a s tou vážnější linkou to dohromady fakt nefunguje. Režie navíc také kdovíjak neuchvátí, takže to musí vlastně celé zachraňovat překvapivě výborný Daniel Radcliffe a neméně dobrý (ale značně nevyužítý) Jon Hamm. Vcelku ale spíš promarněná šance a i na ploše čtyř dvacetiminutových epizod vlastně místy docela nuda.(15.3.2013)

,,STE SI JISTÝ, ŽE TO ZVLÁDNETE, DOKTORE?“ … ,,NE. ALE NIKDO JINÝ TU NENÍ, ŽE? ŽÁDNÝ DOKTOR V OKRUHU STA MIL“...... /// Anglickej humor řízlej ruskou realitou – znáte něco šílenějšího? Já už asi ne (kurva to víš že znám, to má bejt jako řečnický….). Ve čtvrtý části už (bohužel) končí všechna legrace a veškerý zesměšňování vážnejch (drsnejch) případů jde do prdele, páč je tu – závislost. Víte co, je to krátký, má to v sobě punc zajímavosti (točej to Angláni), je tam drsnej ftip…, ale kdyby se někdo ptal na můj názor – radši bych doporučil ten film. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu Michaila Bulgakova "Zápisky mladého lékaře“ ani film Morfij neznám. 2.) Amputace nohy malý holce tupou pilou mi připadá jako dobrej fór. 3.) Thx za titule ,,V.Silver“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ *(28.1.2013)

• - Danie Radcliffe byl jako čtenář děl Michaila Bulgakova nadšený, že se mohl stát součástí tohoto seriálu. (Veronixxx)

• - Nejedná se o povídky smyšlené, nýbrž autentické, které prožil jejich autor Michail Bulgakov po dokončení studia medicíny, kdy byl poslán do zapadlé nemocnice v letech 1916-1917. (Veronixxx)