Zápisky mladého doktora (TV seriál)

• Česko

Zápisky mladého lékaře

A Young Doctor's Notebook

Drama / Komedie / Historický

Velká Británie, 2012 - 2013, 3 h 3 min (Minutáž: 8x25 min)

Britske zpracovani povidek Michajla Bulgakova, ktere ma jedinou chybu - episody jsou snad az prilis kratke. Velice zabavne, a pritom nadmiru naturalisticke, treba amputace z druhe episody by se klidne ztratila v nejakem horrorovem gorefestu. Hamm je v hlavni roli skvely jako vzdy, ostatne dost se to blizi jeho roli z Mad Man, a Ratcliffe definitivne prokazuje, ze opravdu umi hrat, a neni jen brejlatej kluk s hulkou...(23.12.2012)

Černý humor je tady opravdu černý. Míchání současnosti a vzpomínek funguje dobře, porady zkušenějšího JÁ a naprostá ignorace těchto rad tím současným byla originální. No pak už jen rázovité figurky ruského venkova. Těch pár dílů je opravdu nabitých a jediné, co mi vadilo byla výrazná nepodoba Hamma a Radcliffa, oba hráli dobře, ale Daniel je tak o dvacet centimetrů menší než jeho budoucí já. Celou dobu mě to iritovalo. Rusové snad rostou až do smrti nebo co?(16.9.2014)

Radcliffe je malý, ošklivý, krpatý a překvapivě to může obrátit ve svou výhodu. Ano, Young Doctor's Notebook je neskutečně přitažené za vlasy, ale proč ne (na precizní vymachrované lékažské postupy tady máme House a desítky dalších seriálů). Já se bavila - dvě třetiny času jsem se usmívala a tu další třetinu jsem znechuceně bořila hlavu do polštáře za neustálého opakování "fůůůůj". Jon Hamm a jeho scény už byla jen taková třešnička.(1.2.2013)

Čekala jsem, že to bude dobré, ale mýlila jsem se - bylo to totiž výborné! Scény s Hammem a jeho dřívějším já Radliffem mají chemii, navíc oba podávají skvělý herecký výkon. Balance mezi humorem a dramatem je dle mého názoru (který je v rozporu s některými zdejšími komentáři) vyrovnaná, nikdy bych nevěřila, že budu mít při sledování drastické amputace, třebaže s černým svědomím, záchvat smíchu (kdo má slabší žaludek, ruce pryč!). Jsem opravdu mile překvapená, jeden z nejlepších seriálů, co jsem za poslední dobu viděla. Dodatek o týden později: Tak jsem právě dočetla předlohu a jsem opět nadšená. Kniha se nese v úplně jiném duchu, není ani z daleka tak komická a brzy poznáte, že se jí scénáristé seriálu inspirovali jen volně. Pár scén je sice úsměvných, jinak má ale vážný, místy až tragický děj. Bulgakov měl neuvěřitelný talent a psal opravdu bohatým a barvitým jazykem, který je však zároveň lehký a srozumitelný. Vrchol pro mě představuje povídka Morfium, tak fascinujících 35 stran jsem nečetla už léta. Zjednodušeně: kdo nečetl a neviděl, měl by to brzy napravit.(5.3.2014)

Keď som videla trailer, zaujalo ma to, hoci som bola skeptická voči Radcliffovi, no po pozretí 8 dielov, neviem povedať iné ako "Tak málo?". Predlohu nepoznám a teda nemôžem porovnávať, no zabralo to na mňa od začiatku. Britský (ruský) čierny humor vás neprinúti chytať sa od smiechu za bruchá, ale štylizácia spolu s ústrednou dvojicou a štyrmi (Leopold Leopoldovič je takmer živý :D) sekundatmi zaujmú i pobavia. Dramedy ako sa patrí a k tomu ako bonus realistické zranenia, za ktoré by sa nehanbili ani ER (alebo Saw :D)(8.1.2013)

• - Nejedná se o povídky smyšlené, nýbrž autentické, které prožil jejich autor Michail Bulgakov po dokončení studia medicíny, kdy byl poslán do zapadlé nemocnice v letech 1916-1917. (Veronixxx)

• - Danie Radcliffe byl jako čtenář děl Michaila Bulgakova nadšený, že se mohl stát součástí tohoto seriálu. (Veronixxx)