Četník a četnice

• francouzský

Le gendarme et les gendarmettes

• slovenský

Žandár a žandárky

Komedie / Krimi

Francie, 1982, 99 min

Filmu hlavne neprospieva, že Louis de Funès nevyzerá veľmi zdravo. Tento diel už vyjsť nemusel, netvrdím že škodí celej sérií ale čaro žandárov je preč, nová stanica, nový počítač, nové spolupracovníčky, všetko je veľmi nové a to nebol dobrý ťah. Ani herecké výkony nie sú to, na čo som bol zvyknutý, toto si proste môžete aj nechajte ujsť a budete mať na žandárov lepší názor. Úplne to nezatracujem, ale všetkého veľa škodí. Žandárky sú celkom pekné, takže aspoň na to sa dá pekne dívať.(21.2.2015)

Na četnickou funesovskou hexalogii mohou být ty nejrůznější názory. Osobně se domnívám, že nejslabší a nejméně nápaditý je její pátý "mimozemšťanský" díl s dnes místy až dětinsky působícími triky. Feminizující závěrečný díl jako celek naopak v porovnání s dneškem spíše vynikne nápaditostí alespoň některých dialogů, občasným zátřpytem ne jednoho gagu a odvážnými scénami (konfrontace zralé padesátnice s jejími pozdními dcerami opravdu bere dech). Kdo do této hexalogie vkládá víc, než kdy do ní bylo vloženo, tj. kdo očekává více než přátelskou, více úsměvnou a krotkou než údernou nebo dokonce nápaditou zábavu, je zklamán. ČETNÍK byl totiž už jménem svého hlavního protagonisty Funese od počátku zamýšlen jako veselohra lidové zábavy. Zábavy, které přes občasné skluzy k plytkosti nepostrádá spád, řemeslný nápad a stále kvalitní výkony s celou řadou slušně nebo i dobře zvládnutých charakteristik minulé doby na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny minulého století.(5.4.2009)

V úvodu filmu se četníci stěhují ze svého bývalého působiště, kde jsme je vídali v minulých dílech... Na nové stanici jim Gerber představuje nový počítač, který se stane součástí celé zápletky... Po příjezdu mladých četnic na praxi se opět strhne nápor komických sitací, hlášek ("Pane plukovníku, existují zkratky, které jsou zdlouhavé." :))), ale také trochu kriminální zápletka...(22.8.2006)

Kdo by neznal zmatkářské četníky z malebného Saint Tropez. Louis de Funes a spol. si tady odkroutili své a vzešlo z toho pár příjemných a odpočinkových komedií, které už baví diváky pěknou řádku let. Poslední díl z četnické série není k zahození, ale ani nijak výrazně nepředčil svoje předchůdce. Jako by došly nápady, a tak se k četníkům nasadily atraktivní četnice. Ty rozproudí i ty největší suchary a na četnické stanici je tím pádem pěkné horko, pěkně veselo, vzniká spousta trapasů a nedorozumění a vše jede v osvědčených kolejích francouzských komedií ze staré dobré školy. U předchozích dílů jsem se bavil možná trochu víc, anebo už tenhle humor jde tak nějak mimo mě. Přesto jsem se na to po dlouhé době podíval v televizi a nelitoval. 60%(7.1.2012)

Nebýt smrti Jeana Giraulta, která ho zastihla zrovna během natáčení "Četnic", zřejmě by došlo i na úplně poslední díl s názvem "Četník u Waterloo". Strážmistr Cruchot se zde objevuje po boku Napoleona při jeho poslední bitvě. Děsím se, jak by něco takovýho dopadlo. Buďme rádi za "Četník a četnice". Tři hvězdičky dávám za samotný film, jednu přidávám za to, že mám rád francouzskou tvorbu.(30.9.2006)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Gassin – cesta de Coste Brigade, Hyères – ulica de la Gare 2 a Saint Tropez – cesta des Tamaris 61, Traverse des Lices 1–15 a François Sibilli 9–23, kde sídli nová žandárska stanica. Bulvári Vasserot 6 a nábreží Hippolyte Bouchard 1–26. (Zdroj: filmovamista.cz) (dyfur)

• - Na souřadnicích 49°20' j.š., 69°20' v.d. naleznete Kergueleny (o nichž se ve filmu hojně hovoří), souostroví v jižní části Indického oceánu, které patří k francouzským jižním a antarktickým územím. (cheyene)

• - Během natáčení zemřel režisér Jean Girault, zároveň nejlepší přítel Louise de Funese. Původně se měl natáčet další film četnické ságy s názvem Četník u Waterloo, kde by Cruchotova parta cestovala časem. Bohužel o rok později zemřel i Louis de Funes a tak sedmé pokračování zůstalo jen v šuplíku... (fandalehy)