Indiáni: Tecumseh

• USA We Shall Remain: Tecumseh

Příběh o náčelníkovi Šóníů Tekumsehovi a jeho bratrovi Tenskwatawovi, kterému se říkalo Prorok. V letech následujících po Americké revoluci stanul Prorok v čele duchovního obrození a podnítil vznik politické a vojenské aliance, čímž se víc než kdokoli jiný přiblížil vytvoření nezávislého indiánského státu. (oficiální text distributora)

Zeck

Osudy severoamerických indiánů patří mezi nejsmutnějších příběhy, které napsala historie. Napsal jsem už dost komentářů na CSFD k různým filmům s indiánskou tématikou a nechci se opakovat, jelikož bych musel psát to samé. Neexistuje totiž jediný rozdíl mezi postojem vlády a obyvatel USA k východním kmenům, ani k těm na západě, na kterých páchali genocidu o staletí později. USA je národ pokrytců, kteří i dnes razí politiku moci vůči slabším (státům) a doslova je okrádají o jejich nerostné bohatství. Jistě, ve jménu "demokracie", "vlastní ochrany" a podobným heslovitým sračkám si vše zdánlivě zdůvodňují, stejně jako si před dvě stě lety zdůvodňovali vypalovaní vesnic plných žen a dětí. Jak se říká, kdo není ochoten poučit se z historie, bude odsouzen k tomu, aby jí zažil znovu. Pokud se dnes v USA považují za vlastenecké hrdiny zpropadené svině, které nechali vypalovat tábory s ženami a dětmi, a ve své anti-imperiální (anti-britské) politice razili zcela zjevné imperiální myšlenky na ovládnutí poloviny světového kontinentu, čekat, že dnes si nebudou hrát na světového policajta a zároveň nebudou působit skryté škody např. v jižní Americe, je téměř nemožné. Příběh Tecumseha mapuje osud člověka, který proti bezpráví, útlaku a vyhlazování bojoval a jako ostatní skuteční hrdinové s honosnou myšlenkou, skončil na hřbitově. Plný počet nedávám pouze z toho důvodu, že místo aby se většina stopáže věnovala bojům a jejich rozborům, hodinu jsem čuměl na zdlouhavé scény a několikrát opakované záběry z prérie. 80% ()