Indiáni: Tecumseh

We Shall Remain: Tecumseh

Dokumentární

USA, 2009

Mark Zwonitzer

Osudy severoamerických indiánů patří mezi nejsmutnějších příběhy, které napsala historie. Napsal jsem už dost komentářů na CSFD k různým filmům s indiánskou tématikou a nechci se opakovat, jelikož bych musel psát to samé. Neexistuje totiž jediný rozdíl mezi postojem vlády a obyvatel USA k východním kmenům, ani k těm na západě, na kterých páchali genocidu o staletí později. USA je národ pokrytců, kteří i dnes razí politiku moci vůči slabším (státům) a doslova je okrádají o jejich nerostné bohatství. Jistě, ve jménu "demokracie", "vlastní ochrany" a podobným heslovitým sračkám si vše zdánlivě zdůvodňují, stejně jako si před dvě stě lety zdůvodňovali vypalovaní vesnic plných žen a dětí. Jak se říká, kdo není ochoten poučit se z historie, bude odsouzen k tomu, aby jí zažil znovu. Pokud se dnes v USA považují za vlastenecké hrdiny zpropadené svině, které nechali vypalovat tábory s ženami a dětmi, a ve své anti-imperiální (anti-britské) politice razili zcela zjevné imperiální myšlenky na ovládnutí poloviny světového kontinentu, čekat, že dnes si nebudou hrát na světového policajta a zároveň nebudou působit skryté škody např. v jižní Americe, je téměř nemožné. Příběh Tecumseha mapuje osud člověka, který proti bezpráví, útlaku a vyhlazování bojoval a jako ostatní skuteční hrdinové s honosnou myšlenkou, skončil na hřbitově. Plný počet nedávám pouze z toho důvodu, že místo aby se většina stopáže věnovala bojům a jejich rozborům, hodinu jsem čuměl na zdlouhavé scény a několikrát opakované záběry z prérie. 80%(24.6.2013)