Rudé noci

(festivalový název)
  • Francie Les Nuits rouges du bourreau de jade (více)

Catherina je francúzska obchodníčka s historickými predmetmi. Jedného dňa prichádza do Hong Kongu, aby predala vzácny drahokam. Obchod s tamojším záujemcom neprebehne podľa očakávania. O drahokame sa dozvedela psychopatická vrahyňa Carrie, ktorá na mieste predania nastražila pascu. Catherina v jednej chvíli prichádza o vzácny kameň i peniaze. Je zranená a nevie, ako ďalej. Podarí sa jej dostať späť, čo jej patrí? (*CARNIFEX*)

ricci.s

Zvláštny snímok, netuším, kam ho presne zaradiť, ale najskôr asi do mysteriózne ladeného gialla, našťastie trochu atypického. Dej sa točí okolo vzácneho kameňa, ktorý by chcel každý pre seba, či už mafiáni, alebo psychopatka, ktorá si rada navlieka pazúriky a sťahuje ľudí z kože. Výnimkou je vlastne len hlavná "kladná" hrdinka, ktorá by chcela len svoje peniažky, keď ju však ťažko zrania a kameň jej ukradnú, bude to asi problém. Úvod vyzeral zaujímavo, takže som čakal hypotetické potoky krvi, ale o tom to žiaľ nebolo. Prvá pekná gorescénka je až v záverečnej tretine, a potom vlastne až v samotnom závere. Nápad je sám o sebe fajn, ale je to riadne spomalený a rozťahaný film, takže nude sa žiaľ nedalo vyhnúť (napr. ázijské divadelné muzikály mohli pokojne vynechať). Ale aspoň že to bolo kvalitne nakrútené. ()

EvilPhoEniX

Moderní giallo z tří atraktivních destinací, dopadlo více než skvěle. Film má úžasný vizuál, skvělou kameru, perfektní barvy, interiéry to vše bere dech, do toho všeho zde hrají sexy kočky, vede Hongkongská feministka s velmi originální vražednou zbraňí a film také velmi jistě znázorňuje velmi přehledné,detailní a chutné gore scény, které musí potěšit každého hororového fandu. Celý film je velmi sexy a stylový, tudiž má krevní skupina. 80% ()

JFL

Vedle toho, že řada zahraničních filmařů navazuje na tradici gialla a vytváří plnohodnotné příspěvky tomuto subžánru, můžeme také identifikovat filmy, jejichž tvůrci se pouze inspirovali v určitém aspektu italských krváků – nejčastěji v jejich výrazném stylu. Na rozdíl od nadšeneckých kopií a variací si neberou za cíl odkazovat ke konkrétní estetické tradici, nýbrž jen eklekticky rozšiřují vlastní slovník formálních postupů. Takovéto stylové nádechy gialla můžeme identifikovat například již v namachrovaně tvrďáckém akčním thrilleru Cobra (1986) se Sylvesterem Stallonem, ale také ve strhujícím oscarovém psycho-dramatu Černá labuť (Black Swan, 2010) Darrena Aronofského. Julien Carbon a Laurent Courtiaud přímo přiznávají, že svůj společný režijní debut koncipovali jako stylový mix italských giallo filmů a hongkongských wu-xia snímků. Na první pohled podivné spojení vychází z reálné praxe francouzských brakových kin, která v 70. letech promítala dvojprogramy tvořené právě takovýmito transnacionálními kombinacemi. Carbon a Courtiaud se poznali v 90. letech v Paříži coby filmoví publicisté se sdílenou zálibou v asijských filmech. Následně začali společně psát scénáře, které nabízeli asijským tvůrcům, a tak se dostali do tvůrčího týmu Tsuiho Harka. V Hongkongu se etablovali jako scenáristé a konzultanti. Jejich scénář pro film Kdo s koho (Running out of Time / Am zin, 1998) pro Johnnieho Toa jim vynesl Hongkongskou filmovou cenu za nejlepší scénář. Rudé noci jsou prvním projektem jejich hongkongské produkční společnosti Red East Pictures. Oba zdůrazňují, že jejich cílem nebylo vytvořit nostalgickou poctu či kolekci odkazů na konkrétní filmy, ale naopak si kladli za cíl natočit moderní thriller, který bude podobně transgresivní a vyšinutý jako klasické exploatační filmy, ale současně bude oslovovat diváky svým neotřelým scénářem a vytříbeným stylem. [psáno pro LFŠ 2019] ()

Flipnic

Pane Bože to je tak náááádhernej film!!! ... Tady se jedná o jeden z nejpovedenějších filmů celosvětové kinematografie. Při sledování kvalitní HD vrze jsem se s ním úplně pomazlil, pomiloval a ten film mne pak doslova ošukal ... vnímal jsem ho snad všemy smysly ..., estetický a vizuální orgie s krystalicky čistými sadistickými scénami ... Estetika zla a krutosti v té absolutně nejvyšší míře!! U jedné scény jsem si vyloženě vzpomněl na závěr hororu Martyrs ... Tady vůbec nejde o nějaký nápad, děj, nebo scénář. Tady jde o zejména vizuální stránku, která vychází nepokrytě z gialla, ale osobně tvrdím, že ke giallu má hodně daleko. "Argentovské" ztvárnění hran, ploch, místností a využití barev. Ten film je co záběr to pastva pro oči. Chvílemi jsem měl tendenci ho stopnout a vysledovat všechny detaily kombinací barev. V celém filmu převládá rudá barva, právě jak jsme zvyklí u klasického Argenta. Navíc je to kombinace "dvou ploch", které se prolínají. Jsou zde tři ženské hlavní postavy. Kdo je všímavý, uvědomí si, že každá je jiné národnosti, je to černovlasá japonka, francouzká blondýna a zrzka. Tří přenádherný ženský, který jsou zabíraný voajerským stylem kamery, kdy vidíme úplnou dokonalost ženské krásy, každý chloupek na kůži, každou nerovnost ... sakra u těch záběrů se musí každýmu zdravýmu chlapovi prostě postavit ...! Mluví se zde francouzštinou a japonštinou. Tyhle jazyky se do sebe mísí jako dvě barvy a plochy ... navíc v půli začne japonka mluvit francouzsky s japonským přízvukem. Děj směřuje naprosto nekontrolovatelně, absolutně divák netuší, co se může stát dál. A pak je zde sadismus a krutost. A to je kapitola sama pro sebe, protože kdo ten film vnímá naplno, uvědomí si, že je to celé jenom o jednom. O estetickém ztvárnění absolutní transcedentní slasti a bolesti, krutosti a absolutně čistém nejvyšším sadismu. Od exploiterů se však film liší právě tím, že i ty nejkrutější scény podává s maximální estetikou a vizuální "čistotou". Tento film je o pocitu, o feelingu, ne o zábavě kdo co komu udělá a kam se vyvine děj. Je to jako když si vezmete LSD, ketamin, nebo podobnou psychoaktivní látku. Taky vás to nikam nevede, neposouvá, ale změní to vnímání emocí, pocitů a stavu člověka doslova do vesmírných výšin. A to se mnou udělal tento film. Je to GENIÁLNÍ dílo, určené pro největší fajnšmekry. Je to jako když si dáte to nejkvalitnější víno ne abyste se ožrali, ale abyste pocítili výjimečnost slasti ho vůbec poválet na jazyku. Je to jako automobil Continental Supersport, který není o rychlosti, ale o nejvyšším požitku z řízení jednoho z nejluxusnějších automobilů světa (ve filmu se také na začátku objeví...). Je to jako nejčistší kokain, jako moment těsně před nejlepším orgasmem ... Hodnocení tady uživatelů je naprosto zavádějící, tihle lidé nic nepochopili a film není určen pro ně ... Je to jako házet perly ... dobytku s prominutím. Lidi vychvalují Lynche, protože je to "IN", ale aby se sakra pořádně podívali na něco super-kvalitního a vychutnali si to až úplně do dna, to ne ... Tenhle film přesahuje hranice všednosti a běžnosti ... je tak daleko, že ho většina lidí už "tam" není schopna pobrat, protože nemá rozšířené nímání jako jen pár vyvolených jedinců ... nebo prostě jednoduše soustředěných, nic víc, nic míň ... Hodně připomíná geniální dílo Amer (rovněž rok 2009) , podobný je svojí vizuální stránkou také úžasný Helter Skelter ..., ale jinak moc takových snímků není, až leda v Jižní Korei, kde právě podobná estetika a vizual vládne a několik podobných kousků by se tam našlo ... Pro mne je toto jeden z nejlepších filmů, jaké jsem v životě viděl. /člověk kroutí hlavou, proč na ty filmy ten "ZNALEC" čumí, když je stejně nikdy nepobere ... ;-) / () (méně) (více)

Dellamorte

Film si ma získal a to teda dosť silne. Nonšalatne a na vysokej filmárskej úrovni podaný snímok skvelej spolupráce odlišných kultúr a výsledok funguje, ako dobre namazaný stroj. Fatal females fight o dózičku po čínskom cisárovi s obsahom, ktorý prináša " sudden nerves death " .Jedna mačka ju má a druhá s qualitnou manikúrou, ju xce. Nič originálne ale spracovanie ( vrátane hudby ) so mnou urobilo zázraky. Mrsknúť do toho nefunkčného mafíka, bolo zbytočné, ale scenáristicky asi potrebné. Film by som nemalovala na žlto ( možno sa mýlim ), keďže sa zatiaľ neozval " giallospert " tak si počkám. ()

*CARNIFEX*

Catherina je francúzska obchodníčka s historickými predmetmi. Jedného dňa prichádza do Hong Kongu aby predala vzácny drahokam. Obchod s tamojším záujemcom neprebehne podľa očakávania. O drahokame sa dozvedela psychopatická vrahyňa Carrie, ktorá na mieste predávky, nastražila pascu. Catherina v jednej chvíli prichádza o vzácny kameň i peniaze. Je zranená a nevie ako ďalej. Podarí sa jej dostať späť, čo jej patrí? Veľmi zvláštny, pomalý krimi thriller s pár peknými gore zábermi (škoda, že ich nebolo viac). Zrejme (ako to už užívateľ "ricci.s" uviedol) zaraditeľný pod subžáner giallo. Teda môj najmenej obľúbený. Záverečné rozuzlenie je rovnako špecifické, ako samotný snímok. Tak či onak - z môjho pohľadu veľká spokojnosť. "Red Nights" ale určite nesadne každému - 65%. ()

pornogrind

Tak tohle se hodně povedlo.Velmi zvláštní a těžko zařaditelný snímek.Filmem nás provází tři krásné herečky z nichž jedna z nich má pekelně ostrý drápky.Vizuální orgie,perfektní hra barev a skvělý hudební doprovod a perfektní herecké výkony všech tří aktérek.To jsou hlavní klady tohoto snímku.Samozdřejmě je toho víc,ale to už vše parádně vystihl Flipnic.Nemám co vytknout.Za mě naprostá spokojenost. ()

Dzeyna

Strašně super zabijačka. A navíc ta francouzšita tam dostala úplně jiný rozměr. Už to nebyl zamilovaný jazyk, ale najednou se z něj stal vražedný. A prostředí Hong Kongu hodně oceňuju, výborně to umocnilo atmosféru a celý příběh. Akorát to divadlo, či co bylo otřesné. A taky mi vadilo, že paní "dlouhý drápy" nebyla vždy 100%. ()

Kudly4

Vizuálně zajímavý film, kde nechybí několik brutálních scén a krvavého mučení. Avšak celkový dojem z filmu mám tak půl na půl. Příběh mě až tak moc nebavil a občas to bylo i dost nudný. každopádně na Rudé noci jen tak nezapomenu a to i hlavně díky krásné Frédérique Bel, kdy jsem se během sledování zamiloval do jejích očí. (138. hodnocení) ()

Morholt

Vizuál nemá chybičku, gore, když na něj přijde, nutí diváka se otřást a ta Kruegerova hongkongská neteř má také něco do sebe. Stejně jako Frédérique Bel v hlavní roli. Jenže dohromady to na mě zase takový dojem neudělalo, protože nejsem zrovna velký fanoušek filmů, ve kterých forma vítězí nad obsahem. Určitě se jedná o nadprůměr, ale zase to není nic, co by mě vyloženě usadilo. 65% ()

ledzepfan

No-i když ten příběh je vlastně o ničem, tak do těch barev, celkové estetické čistoty a perfektní technické stránky (zvuk, kamera, hudba..) se člověk musí zakoukat.. ()

kareen

Dovedu si představit, že spousta, hlavně mužských diváků, bude u těch fetišisticky vymazlených scén chrochtat blahem a i já jsem ocenila tu vizuální krásu jednotlivých obrazů, zvlášť to čínské divadlo. Na můj vkus až moc brutální (u scény mučení jsem párkrát odvrátila oči) a hlavně, když odhlédnu od efektního stylu, jakým to bylo natočeno, tak samotná dějová linka není žádné terno, nehledě na to, že mě svou neschopností štvala ta blonďatá hrdinka. Ta působila dojmem, že by nebyla schopná prodat ani lístky do tomboly, natož pak vzácný artefakt protřelým zločincům. ()

Abes

Konečně kousek, který ve spojení s novým aparátem zapříčinil ochabnutí svalstva v oblasti mých čelistí. Kopa vymazlených záběrů a pomazleníhodných žen. K dokonalému požitku ale jeden zásadní prvek chybí, se soundtrackem si tady měli mnohem více pohrát, u podobně raženého snímku mi to prostě chybí. Příště raději sáhnu po Only god forgives. Taky mám obecně problém s asijským pojetím herectví, přijde mi strašně nepřirozené ale beru na vědomí společenskou bariéru. ()

Javad

Rok 2009, Francúzsko - Belgická koprodukcia a opäť raz záruka úžasného zážitku. Po pecke Amer je toto regulérny thriller, žiadny umelecký experiment ako prvý menovaný film, ale to neznamená, že by sa nebolo na čo pozerať. Práve naopak „Red Nights“ - ten názov presne sedí, všetky najlepšie scény sa odohrávajú v noci alebo v priestoroch kde dominuje červená a čierna farba. Esteticky dokonalé - kamera, sýte farby, krásne kulisy a interiéry (krásne sú aj ženy)... Dej nie je žiadna zamotaná kriminálka, niekoľko postáv idúcich si nekompromisne za svojim cieľom... zopár brutálnych a krvavých scén. Pomalšie tempo mne pri tomto filme vyhovovalo, ale pre mnohých bude asi mínusom. Dávam plný počet, nenachádzam jedinej chybičky na kráse, no chápem rôzne hodnotenia, predsa to nie je film pre každého / a k tomu či je to inšpirované starými giallo filmami.. no je, ale len sčasti, hlavne po vizuálnej stránke (ako som už spomínal využitie červenej farby atď.) ale to je asi tak všetko. Proste výborný moderný thriller. ()

CptPeroxid

Nemůžu si pomoct, ale asi jsem se zamiloval. Nemám co dodat, protože (Flipnic) k tomu napsal opravdu vyčerpávající komentář. ()

Perverz

Jo, jo, jooo. Tomuhle už jsem snad ani nevěřil. Že najdu film, tento film. U filmu často koukám na záběry, na celé scény, na ty překrásné obrázky, promakané do těch nejzažších detailů, a říkám si, ty vole, tohle tak vytisknout a dát si na zeď. Tenhle film je skoro celý takový, a opravdu, opravdu se ten vizuál barev dá srovnávat s těmi nej vizuály italského gialla. Úvodní scéna, naprostý skvost, byl jsem normálně vzrušený, nedělám si prdel, a ne jen proto, jaké tam hrajou kočky, škoda že se nesvlékla Carrie Ng, ta byla tak svůdná a přísáhám že už bych fakt stříkal. Nechci si hrát na Tarantina, ale zeptejte se holek co mě znají, a taky mám rád nohy, další plus tohohle filmu. Ten film je vizuální orgasmus, je v něm tolik "ticha", je v něm krev, v tom nejkrásnějším podání, hra s pohybem. Je tu mafie, tlumiče, nádherné ženy, nějaké to prso, další věci, které jsem jmenoval už výše, prostě, Perverz mlaská. Strašně jsem se zakoukal, a cítil ten pocit, kvůli kterému jsem začal kdysi dávno věnovat pozornost filmům. Titulkový song jsem si pustil nekolikrát za sebou. Film, ve kterém nejde ani tak o děj, ale film, který diváka svým zpracováním, celkovým stylem, atmosférou, obrazem, ohromí, vzruší, vcucne a pohoní, a honí. A troufám si říct, že pouze diváka, který má pro film fakt cit. Myšleno tak, že jen filmový konzument tohle může hodnotit středně a níž.. ()

JimiH

Ačkoliv se v synopsi mluví o inspiraci giallem, blíže mají Rudé noci k french new extremity a Hellraiserovi. Zasazení do Hongkongu tu není jen na okrasu, ale je přímo jádrem zápletky, motající se okolo neferitového vraha a spirále smrti související s pomyslným McGuffinem, kterého zde zastupuje starodávný jed ()