Rudé noci (festivalový název)

• Francie

Les Nuits rouges du bourreau de jade

• Hong Kong

Thriller / Horor / Mysteriózní

Francie / Hong Kong, 2010, 98 min

Man-Ching Ng

Alex Cortés

Dovedu si představit, že spousta, hlavně mužských diváků, bude u těch fetišisticky vymazlených scén chrochtat blahem a i já jsem ocenila tu vizuální krásu jednotlivých obrazů, zvlášť to čínské divadlo. Na můj vkus až moc brutální (u scény mučení jsem párkrát odvrátila oči) a hlavně, když odhlédnu od efektního stylu, jakým to bylo natočeno, tak samotná dějová linka není žádné terno, nehledě na to, že mě svou neschopností štvala ta blonďatá hrdinka. Ta působila dojmem, že by nebyla schopná prodat ani lístky do tomboly, natož pak vzácný artefakt protřelým zločincům.(31.3.2015)

Catherina je francúzska obchodníčka s historickými predmetmi. Jedného dňa prichádza do Hong Kongu aby predala vzácny drahokam. Obchod s tamojším záujemcom neprebehne podľa očakávania. O drahokame sa dozvedela psychopatická vrahyňa Carrie, ktorá na mieste predávky, nastražila pascu. Catherina v jednej chvíli prichádza o vzácny kameň i peniaze. Je zranená a nevie ako ďalej. Podarí sa jej dostať späť, čo jej patrí? Veľmi zvláštny, pomalý krimi thriller s pár peknými gore zábermi (škoda, že ich nebolo viac). Zrejme (ako to už užívateľ "ricci.s" uviedol) zaraditeľný pod subžáner giallo. Teda môj najmenej obľúbený. Záverečné rozuzlenie je rovnako špecifické, ako samotný snímok. Tak či onak - z môjho pohľadu veľká spokojnosť. "Red Nights" ale určite nesadne každému - 65%.(21.1.2014)

Pane Bože to je tak náááádhernej film!!! ... Tady se jedná o jeden z nejpovedenějších filmů celosvětové kinematografie. Při sledování kvalitní HD vrze jsem se s ním úplně pomazlil, pomiloval a ten film mne pak doslova ošukal ... vnímal jsem ho snad všemy smysly ..., estetický a vizuální orgie s krystalicky čistými sadistickými scénami ... Estetika zla a krutosti v té absolutně nejvyšší míře!! U jedné scény jsem si vyloženě vzpomněl na závěr hororu Martyrs ... Tady vůbec nejde o nějaký nápad, děj, nebo scénář. Tady jde o zejména vizuální stránku, která vychází nepokrytě z gialla, ale osobně tvrdím, že ke giallu má hodně daleko. "Argentovské" ztvárnění hran, ploch, místností a využití barev. Ten film je co záběr to pastva pro oči. Chvílemi jsem měl tendenci ho stopnout a vysledovat všechny detaily kombinací barev. V celém filmu převládá rudá barva, právě jak jsme zvyklí u klasického Argenta. Navíc je to kombinace "dvou ploch", které se prolínají. Jsou zde tři ženské hlavní postavy. Kdo je všímavý, uvědomí si, že každá je jiné národnosti, je to černovlasá japonka, francouzká blondýna a zrzka. Tří přenádherný ženský, který jsou zabíraný voajerským stylem kamery, kdy vidíme úplnou dokonalost ženské krásy, každý chloupek na kůži, každou nerovnost ... sakra u těch záběrů se musí každýmu zdravýmu chlapovi prostě postavit ...! Mluví se zde francouzštinou a japonštinou. Tyhle jazyky se do sebe mísí jako dvě barvy a plochy ... navíc v půli začne japonka mluvit francouzsky s japonským přízvukem. Děj směřuje naprosto nekontrolovatelně, absolutně divák netuší, co se může stát dál. A pak je zde sadismus a krutost. A to je kapitola sama pro sebe, protože kdo ten film vnímá naplno, uvědomí si, že je to celé jenom o jednom. O estetickém ztvárnění absolutní transcedentní slasti a bolesti, krutosti a absolutně čistém nejvyšším sadismu. Od exploiterů se však film liší právě tím, že i ty nejkrutější scény podává s maximální estetikou a vizuální "čistotou". Tento film je o pocitu, o feelingu, ne o zábavě kdo co komu udělá a kam se vyvine děj. Je to jako když si vezmete LSD, ketamin, nebo podobnou psychoaktivní látku. Taky vás to nikam nevede, neposouvá, ale změní to vnímání emocí, pocitů a stavu člověka doslova do vesmírných výšin. A to se mnou udělal tento film. Je to GENIÁLNÍ dílo, určené pro největší fajnšmekry. Je to jako když si dáte to nejkvalitnější víno ne abyste se ožrali, ale abyste pocítili výjimečnost slasti ho vůbec poválet na jazyku. Je to jako automobil Continental Supersport, který není o rychlosti, ale o nejvyšším požitku z řízení jednoho z nejluxusnějších automobilů světa (ve filmu se také na začátku objeví...). Je to jako nejčistší kokain, jako moment těsně před nejlepším orgasmem ... Hodnocení tady uživatelů je naprosto zavádějící, tihle lidé nic nepochopili a film není určen pro ně ... Je to jako házet perly ... dobytku s prominutím. Lidi vychvalují Lynche, protože je to "IN", ale aby se sakra pořádně podívali na něco super-kvalitního a vychutnali si to až úplně do dna, to ne ... Tenhle film přesahuje hranice všednosti a běžnosti ... je tak daleko, že ho většina lidí už "tam" není schopna pobrat, protože nemá rozšířené nímání jako jen pár vyvolených jedinců ... nebo prostě jednoduše soustředěných, nic víc, nic míň ... Hodně připomíná geniální dílo Amer (rovněž rok 2009) , podobný je svojí vizuální stránkou také úžasný Helter Skelter ..., ale jinak moc takových snímků není, až leda v Jižní Korei, kde právě podobná estetika a vizual vládne a několik podobných kousků by se tam našlo ... Pro mne je toto jeden z nejlepších filmů, jaké jsem v životě viděl. /člověk kroutí hlavou, proč na ty filmy ten "ZNALEC" čumí, když je stejně nikdy nepobere ... ;-) /(3.8.2014)

Strašně super zabijačka. A navíc ta francouzšita tam dostala úplně jiný rozměr. Už to nebyl zamilovaný jazyk, ale najednou se z něj stal vražedný. A prostředí Hong Kongu hodně oceňuju, výborně to umocnilo atmosféru a celý příběh. Akorát to divadlo, či co bylo otřesné. A taky mi vadilo, že paní "dlouhý drápy" nebyla vždy 100%.(27.2.2018)

Film si ma získal a to teda dosť silne. Nonšalatne a na vysokej filmárskej úrovni podaný snímok skvelej spolupráce odlišných kultúr a výsledok funguje, ako dobre namazaný stroj. Fatal females fight o dózičku po čínskom cisárovi s obsahom, ktorý prináša " sudden nerves death " .Jedna mačka ju má a druhá s qualitnou manikúrou, ju xce. Nič originálne ale spracovanie ( vrátane hudby ) so mnou urobilo zázraky. Mrsknúť do toho nefunkčného mafíka, bolo zbytočné, ale scenáristicky asi potrebné. Film by som nemalovala na žlto ( možno sa mýlim ), keďže sa zatiaľ neozval " giallospert " tak si počkám.(6.10.2012)